Jump to content

Μ57 - The Ring Nebula (lhargb)


Aggelos Kechagias

Tοποθεσία : Κόρινθος - Pegasus I

Τηλεσκόπιο : Officina Stellare 130 Hiper Apo (f/6)

Κάμερα CCD : Atik 428ex

Θερμοκρασία ccd : 0 βαθμούς

Στήριξη : ΑSA DDM60

Οδήγηση : Μισές unguided οι άλλες μισές με Qhy5 με Orion mini guider 9x50 finder

Διορθωτής πεδίου/μειωτής : -

Image scale : 1.20 arcsec/pixel

Φίλτρα : 2" Baader

Εκθέσεις :

RGB bin 1x1 10x300sec

L bin 1x1 200x20 sec

Ηa bin 1x1 15x1800sec

Ηa bin 1x1 9x3600sec

Calibration frames : Darks - Flats -Bias - Dark Flats

Προγράμματα : Maxim dl - Phd - Nebulosity - Photoshop - Pixinsight - Autoslew

 

Μπορείτε να ρυθμίσετε την οθόνη σας εδώ http://astrocorinth.webs.com/monitorcalibration.htm

  • Μου αρέσει 1

From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας




Προτεινόμενα σχόλια

Όμορφο πεδίο και εκπληκτική χρωματική απόδοση. Έχεις πιάσει επίσης 2 γαλαξιάκια και έναν πιο μεγάλο απ' ό,τι βλέπω. Τι είναι αυτό το σημάδι τέρμα πάνω δεξιά στη γωνία;
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ Ελένη.

Είναι απο το align/stacking δεν έχουν συμπέσει καλά όλα τα καρέ μεταξύ τους μιας και είναι απο διαφορετικές μέρες/ώρες. Δεν ήθελα να κάνω crop για να ανέβει η φωτό σε πλήρη ανάλυση.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πολυ καλο Αγγελε. Μπορω να φανταστω οτι το κοκκινο νεφελωμα που περιβαλλει το κυριως σωμα του Μ57, δεν ειναι καθολου ευκολο να καταγραφει. Επισης καταπληκτικη αποδοση στα χρωματα των αστεριων και του ουρανου. Κατισ σαν σκοτεινες ριγες που διακρινω στο κεντρο του νεφελωματος, οταν το μεγενθυνω, ειναι απο την επεξεργασια? Δεν τις εχω ξαναδει σε φωτογραφιες του Μ 57.

Μπραβο Αγγελε.

 

Νικος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ναι το εξωτερικό νέφος είναι παντρίσκολο να βγει ειδικά με διοπτρικό (συνήθως θέλει ίντσες).Αν λες για την δομή μέσα στο δαχτυλίδι έχω κάνει πολύ δουλειά με το pixinsight σε συνδιασμό με το Photoshop ώστε να πετύχω το αποτέλεσμα που βλέπεις. Φυσικά σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι λήψεις που έκανα στο να φτιάξω layers με διαφορετικό αποτέλεσμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Αληθεια....παντα τα καταφερνεις να....

δινεις μια καινουργια οπτικη σε τετριμενους στοχους.

Πως το κανεις γ@*ω το κερατο μου??!!!!

Μπραβο!

Ανοιγεις συνεχεια καινουργια πεδια...

Σύνδεσμος για σχόλιο

Η φωτογραφια σκιζει, μπραβο Αγγελε.

 

Καλοταξιδα τα νεα μωρα ;)

Το ξερεις φυσικα οτι πρεπει να απαντησεις σε 1000 ερωτησεις, ε;) ;

πχ γιατι 674 και οχι 694, πως ειναι η ζωη σε τοσο μικρο pixel size, γιατι 200 στο L μικρου χρονου, αν εχουμε να περιμενουμε και αλλες εκπληξεις ή θα σταματησουν επιτελους οι βροχες, κλπ κλπ κλπ :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Η μόνη διαφορά ανάμεσα στα τσιπάκια είναι η τιμή τους . Για την ανάλυση δεν με ενδιέφερε οπότε και επέλεξα την πιο φθηνή.

Έβγαλα διαφορετικούς χρόνους για να πιάσω ανάλυση ώστε να παίξω με Layers. Για να βγεί το πίσω φυσικά θα "έκαιγα" το ring οπότε μάζεψα την πληροφορία που ήθελα ξεχωριστά.

Οι βροχές σταμάτησαν πλέον βαράμε φουλ :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Άγγελε τα σέβη μου! Αυτό που είπε ο Άρης, κάνεις τετριμμένους στόχους να φαίνονται συγκλονιστικοί, μας κάνεις να μας αρέσουν από την αρχή!! Τα λόγια περιττεύουν...
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης