Jump to content

Ic - 1805 Heart Of The Heart (hubble Palette)


Aggelos Kechagias

Tοποθεσία : Κόρινθος - Pegasus I

Αστερισμός : Κασσιόπεια

Τηλεσκόπιο : Officina Stellare 130 Hiper Apo (f/6)

Κάμερα CCD : Atik 428ex

Θερμοκρασία ccd : 0 βαθμούς

Στήριξη : ΑSA DDM60

Οδήγηση : Unguided

Διορθωτής πεδίου/μειωτής : -

Image scale : 1.20 arcsec/pixel

Φίλτρα : 2" Baader

Εκθέσεις :

Ha bin 1x1 55x900 sec

Oiii bin 1x1 14x900 sec

Sii bin 1x1 7x900 sec

Calibration frames : Darks - Flats -Bias

Calibration : Maxim DL

Capture : Nebulosity

Proccess : Photoshop & Pixinsight

Tracking : Autoslew

 

Μπορείτε να ρυθμίσετε την οθόνη σας εδώ http://astrocorinth.webs.com/monitorcalibration.htm

 

Ας γκρινιάξω και λίγο καιρό έχω..

 

1. Το 90% των λήψεων βγήκε με χάλια seeing παρ'ολα αυτά με ένα έξτρα layer (απο τα καλά fits του υπόλοιπου 10%) κατάφερα έστω στην βασική πληροφορία του νεφελώματος να βγάλω καλούτσικη ανάλυση .

2. Η επιλογή τον τελευταίο καιρό για φωτογράφιση με τα φίλτρα στενού φάσματος γίνεται λόγω σελήνης.

3. Όταν βάζω spikes θέλω να κρύψω μερικές ατέλειες στα άστρα και στην συγκεκριμένη περίπτωση το κάνω λόγω seeing.

 

Ελπίζω να σας αρέσει


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Μπορεί να μην είναι η καλύτερή σου ..αρκετοί από εμάς και εμένα πρώτο στη λίστα ίσως δεν θα βγάλουμε ποτέ κάτι αντοίστοιχο !

 

Μπράβο Άγγελε παρά τα προβλήματα το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
ελα πλακα κανεις. τουμπανο η φωτο. πολυ καλη πληροφορια και φοβερη ισορροπια το πρασινο με το μπλε. μου αρεσει πολυ. και παλι μπραβο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Δηλώνω παντελώς άσχετη με τη φωτογράφιση, αλλά αυτό που βλέπω σαν αποτέλεσμα, μ’ αρέσει πάρα πολύ, δεν του βρίσκω ψεγάδι και με "ταξιδεύει" μια χαρά!!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο

Και επειδή γκρίνιαξες περιμένεις τώρα εμείς να σε λυπηθούμε, τι τραβάει αυτό το παιδί κλπ κλπ :?:

Δεν μας παρατάς ρε μάστορα :-({|=

Η φωτό είναι power, όσο για το seeing ίσως βοηθήσει λίγο deconvolution (αν και είμαι σίγουρος θα το δοκίμασες).

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πολύ καλη αναλυση και καλη επεξεργασια παρα τα προβληματα.

Εγω καταλαβαινω την αναγκη σου για να γκρινιαξεις (γκρινιαρης και εγω γαρ :lol: ) και την αναγκη σου να ερθουν ολα οπως τα περιμενεις. Μην κοιτας που για εμας η φωτο ειναι απιαστη, εσυ να κοιτας στο ακομη ποιο πανω απο εκει που ηδη βρισκεσαι !! Keep shooting!!

 

(IMHO, αν φερεις το black point του κοκκινου λιγο ποιο δεξια, ωστε να ερθει η κορυφη του κοκκινου στα ισια με τα αλλα χρωματα, τα νεφη που τωρα δειχνουν καφε περνουν ποιο ζωντανα χρωματα και ξεχωριζουν οι λεπτομερειες καλυτερα. Γουστα θα μου πεις......)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Πσσσσττττ!!!!Κεχαγιά δεν κόβεις το δούλεμα φίλος??Άσε την γκρίνια και την μουρμούρα και συνέχισε να τραβάς όμορφες φωτογραφίες!!! :evil:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης