Jump to content

M13 (ξανα)


roryt

Κορινθία 2013-04-29

 

Λήψη : FSQ-106N @ f/5 + QHY-22 @ -25C + Baader filters - MaximDL - 1.75 arcs/pix

Οδηγηση : SX OAG + Meade DSI - PHD - NEQ6

Επεξεργασία : Pixinsight 1.7

 

RGB: 16x3mins each

 

Με τον φόβο να κουράσω (και να φαω ξανα "ξυλο" :) ) αλλη μια προσπαθεια στο M13. Εχω ακομη καποια θεματάκια (οπως τα halos στο μπλε στα μεγαλα αστερια, καθως και προβλημα κεντραρισματος στο CCD), αλλα δεν αντεχω αλλο να την δουλευω, εχω αλλα να περιμενουν.

 

Δειτε την σε 1:1 ;)


From the category:

Σμήνη

· 931 images
  • 931 images
  • 3496 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Φίλε συνονόματε γιατί γρινίαζεις;Μιά χαρά είναι η φωτογραφία σου. Πολύ ωραία αστρικά είδωλα και φαίνεται και πολύ ωραία ο γαλαξίας. Όπως λες πάμε γι' άλλα.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Σιγά μην κουράζεις κιόλλας Γιάννη, τέτοια φωτογραφία ανεβασε την 10 φορές και κανείς δεν θα πει κουβέντα! Η φωτογραφία απλά τα σπάει!!!

Όσο για το Annotated, όλα τα λεφτά!!! Πως το έφτιαξες; ένα-ένα στο χέρι;;

 

Τώρα επειδή σου αρέσει να το ψειρίζεις :lol:

[ψειρίζω] το χρώμα μου αρέσει στην πρώτη που είναι λίγο προς το μπλέ ή ένα μιξ 50%-50% (προσωπική άποψη)

Το κάδρο δείχνει πιο ωραίο τώρα, όπως και ο πυρήνας τώρα είναι πολύ καλός! Λίγο σου φευγει το χρώμα στα άστρα βόρεια του σμήνους [/ψειρίζω]

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιάννη, εχει θεματάκια που φενονται σε μεγαλη μεγενθυση, και αυτο λεει ο Βασίλης για τα αστρα που "φευγει" το χρωμα. Αλλα θελει δουλεια στο CCD για να το φερω να μην τα κανει αυτα.

 

Βασίλη, η annotated βγαινει αυτόματα με script απο το PixInsight.

 

Χαιρομαι που σας αρεσε (τουλαχιστον σε αυτη δεν εχω ποια trailing).

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιάννη, ο Άρχοντας των Σμηνών ΜιΔεκαΤρίας αυτή τη φορά είναι ευχαριστημένος, ουγκ!

Μπράβο :D

Η ανάλυση/διαχωρισμός στον πηρύνα μ'αρέσει πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης