Jump to content

Ανατολή Πανσελήνου από Ακρόπολη.



Η δική μου εκδοχή (ήμουν λίγα μέτρα μακρυά από τον Αντώνη!).

26 Οκτωβρίου 2007, 18:56 Θερινή Ώρα.

Canon EOS 400D, τηλεφακός zoom 70-200χιλ. F2.8 στο F4.0 και στα 140 χιλ., ISO 200, έκθεση 1/20 δευτ.


From the category:

Σελήνη wide field

· 500 images
  • 500 images
  • 1582 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Είναι πανέμορφη! Να ρωτήσω όμως κάτι; Η λάθος εντύπωση που μας δίνει η Σελήνη ότι είναι μεγαλύτερη όταν είναι χαμηλά, γιατί φαίνεται και στις φωτογραφίες;
Σύνδεσμος για σχόλιο

Μάνο, σε ευχαριστώ!

Από τις φωτογραφίες δεν μπορείς να κρίνεις, αφού το συγκριτικό μέγεθος της σελήνης σε σχέση με τον επίγειο στόχο εξαρτάται από την απόσταση από την οποία μας χωρίζει από τον επίγειο στόχο. Όσο πιο μακρυά βρίσκομαι π.χ. από την Ακρόπολη, τόσο μεγαλύτερη φαίνεται συγκριτικά η σελήνη.

Σε αυτή την Πανσέληνο με ρώτησαν κάποιοι γιατί η σελήνη φαινόταν τόσο τεράστια και αν αυτό είναι οφθαλμαπάτη. Τους απάντησα ότι είναι συνδιασμός οφθαλμαπάτης αλλά και μεγάλου μεγέθους της φαινόμενης διάμετρου της σελήνης. Νομίζω ότι ένα έμπειρο μάτι μπορεί εύκολα να καταλάβει πότε η σελήνη είναι (ειδικά) σε περίγειο, ακόμη και όταν το background είναι σκοτεινό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Μράβο Ηλία.Χαίρομε πού έχετε τετοιές ευκαιρίες εκεί, καί βγάζετε τά θάυματα τών αρχαίων Ελλήνων μέ αυτά τού σύμπαντος.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Εξαιρετική!!! και ελπίζω να φύγουν γρήγορα ρε παιδιά αυτοί η γερανοί και τα διάφορα αλλά.

Τελικά οι αρχαίοι που είχαν λιγότερα σύγχρονα μέσα έκαναν ποιο γρήγορα και από εμάς για να τον χτίσουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης