Jump to content

Κιάλια ή Διόπτρα;


mcstar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια , θελω "κατι" ΜΟΝΟ για επιγεια παρατηρηση, και ειμαι αναμεσα σε κιαλια και διοπτρα.

θελω αυτο το "κατι" να εχει zoom και να ειναι μεγαλου μεγεθους,και εχω βρει καποια μοντελα

και θα ηθελα τη γνωμη σας

 

a:bresser 12-36x70

http://www.astroshop.de/fernglaeser/bresser/spezial-zoomar/bresser-zoom-fernglas-spezial-zoomar-12-36x70mm

 

b:omegon 15-45x80

http://www.astroshop.de/fernglaeser/omegon/zoomstar/omegon-zoom-fernglas-zoomstar-15-45x80mm

 

c:celestron διοπτρα 20-60x80

http://www.astroshop.de/spektive/celestron/ultima/celestron-zoom-spektiv-ultima-80-20-60x80mm--winkeleinblick

 

ή σε αυτη την εκδοση

http://www.astroshop.de/spektive/celestron/ultima/celestron-zoom-spektiv-ultima-80-20-60x80mm--geradeeinblick

 

 

τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο (οπτικα μερη)?

και ειναι δυνατο να γινει παρατηρηση με διοπτρα ,και χωρις βαση???, γιατι με τα κιαλια αν χρειαστει ειναι οκ ,εαν δεν ειναι για πολλη ωρα??

 

ps:ολα στη ιδια κατηγορια χρηματων ειναι και μαλλον παω για διοπτρα μιας και εχει πολλλλυ μεγαλυτερο zoom, αλλα θα ηθελα τι γνωμη σας μην κανω καμια βλακεια.

 

ps2:τα τεχνικα χαρακτηριστικα αν και στα γερμανικα ειναι ευκολο να καταλαβει κανεις που αναφερονται.

 

καθε γνωμη ευπροσδεκτη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oι διοπτρες ΔΕΝ κανουν για αστρονομια και σου το λεω εγω που εχω ζουμ διοπτρα ΔΕΝ κανουν για τετοια χρηση. Παρε κιαλια η τηλεσκοπιο.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για καλα αστρονομικα κιαλια δες vixen

http://www.vixenoptics.com/binoculars/giant.htm

 

Και μολις δεις και την τιμη θα καταλαβεις γιατι τα παραπανω που λες δεν κανουν (τουλαχιστον οχι την δουλεια που θα πρεπε να κανουν)

 

Και θες και τριποδο . Αν δεν παρεις δεν θα δεις τιποτα θα ειναι σαν να εχει σεισμο, ειτε διοπτρα παρεις ειτε κυαλια. Εδω με 10χ50 κυαλια και παλι δυσκολο ειναι για πανω απο 5 λεπτα σκεψου με μεγαλυτερες μεγενθυνσεις τι θα γινετε

 

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου οπως εγραψα και πιο πανω αναφερομαι μονο σε επιγεια παρατηρηση.

πιστευεις οτι οι διοπτερες δεν κανουν καθολου για επιγεια παρατηρηση?ή τελος παντων οτι τα κιαλια ειναι καλυτερα, και γιατι??

 

ps:τα κιαλια ή η διοπτρα Δεν θα στραφουν προς τον ουρανο,ισως το πολυ πολυ μονο τη μερα!!

 

συγκεκριμενα απο τα μοντελα που ανεφερα θα ξεχωριζατε καποιο

 

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:oops: σορρυ εχει δικιο , διαβασα οχι μονο για επιγεια παρατηρηση

για επιγεια παρατηρηση ειναι σουπερ η διοπτρα, αλλα παλι πιστευω οτι τα κυαλια ειναι καλυτερα γιατι κοιτας και με τα 2 ματια :wink: εχεις αλλη αισθηση

 

και παλι συγνωμη για το λαθος

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οτιδήποτε με μεγέθυνση πάνω από 12-15Χ απαιτεί τρίποδο. Τα κιάλια με τις μεγάλες μεγεθύνσεις ούτε κατά διάνοιαν δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν χωρίς τρίποδο, αφού οι συνεχείς μικροκινήσεις του χεριού πολλαπλασιάζονται επί τη μεγέθυνση και θα κυνηγάς την εικόνα που θα χοροπηδάει.

Αν θέλεις να παρατηρείς κάτι συγκεκριμένο που όμως είναι μακριά, πάρε οπωσδήποτε διόπτρα. Η εικόνα θα είναι πολύ καλύτερη στις μεγάλες μεγεθύνσεις. Αν όμως θέλεις απλά να βλέπεις τοπία, ένα καλό ζευγάρι κιάλια με σταθερή μεγέθυνση (7, 8 ή 10Χ) θα είναι πολύ προτιμότερο από κιάλια ζουμ. Αυτά τα κιάλια που προτείνεις είναι πολύ φθηνά για το μέγεθος και τις μεγεθύνσεις τους, είναι χαμηλής ποιότητας και η εικόνα θα είναι απογοητευτική.

Αν τελικά χρειάζεσαι διόπτρα προσπάθησε πρώτα να δεις μέσα από φθηνές και ακριβές διόπτρες και θα δεις ό,τι η διαφορά στη διαύγεια της εικόνας είναι μεγάλη.

 

Για να μην σε μπερδέψουμε περισσότερο, αν θες πες μας τι θα χρειάζεται να παρατηρείς ώστε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

 

Το μόνο σίγουρο: μακριά από φθηνά κιάλια ζούμ!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγώ θα επισημάνω ότι πρέπει να σταθμίσεις τις ανάγκες σου σε συνδυασμό με το κόστος. να ξέρεις ότι η ποιότητα πληρώνεται, απλά ψάξε τον φτηνότερο πωλητή.

εγώ θα συνιστούσα vixen αλλά θα δώσεις πολλά παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω πρωτα απολα για τις απαντησεις σας παιδια.

 

θα ηθελα κατι οχι τοσο να παρατηρω τοπια , αλλα πιο συγκεκρημενα αντικειμενα, αρα μαλον παω για διοπτρα.

με τη διοπτρα δεν μπορεις να αλλαξεις προσοφθαλμιο και να μικρινεις τι μεγεθυνση ωστε να παρατηρησεις και τοπια εαν θες(οχι οτι θα το κανω αλλα σε περιπτωση....)??

 

η διοπτρα δουλευεται καθολου με το χερι?

ξερω οτι η βαση ειναι απαραιτιτη αλλα θελω να ξερω εαν ειναι δυνατο και χωρις βαση και με ολες τι συνεπειες για την ποιοτητα.

 

και κατι ακομα, τι λετε για αυτες οι διοπτρες που σας ειπα πιο πανω ?

και πια απο τις δυο θα με συμβουλευατε να παρω αυτη που το προσοφθαλιο ειμαι "ευθεια" ή το 45°?

 

σας ευχαριστω και παλι.ειστε η μονη πηγη πληροφοριων που εχω και με βοηθατε πολυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή με τις 45°. Κι εγώ τέτοιας σχεδίασης έχω και βολεύει πάρα πολύ. Η ευθεία βολεύει κυρίως αν πρόκειται να παρατηρείς καθιστός. Αυτή με τις 45° χρησιμοποιείται πιό άνετα στην ύπαιθρο για παρατήρηση της φύσης γιατί δεν χρειάζεται πολύ ψηλό τρίποδο.

Η παρατήρηση κρατώντας τη διόπτρα στο χέρι είναι σχεδόν αδύνατη ακόμα και στις πιο μικρές μεγεθύνσεις (16-20Χ). Από 20Χ και πάνω το τρίποδο είναι απολύτως απαραίτητο.

Οι περισσότερες διόπτρες συνοδεύονται από ένα φακό με μεταβλητή μεγέθυνση, συνήθως 20-60Χ. Υπάρχουν και μοντέλα που δέχονται και σταθερούς φακούς και ζουμ. Πάντως ξαναλέω ότι πρέπει να προσέξεις την ποιότητα και να μην καταφύγεις σε μοντέλα φθηνότερα από 200 ευρώ.

Τις καθαρότερες εικόνες δίνουν εκείνες με αντικειμενικούς φακούς "ED" (αποχρωματικά ή ημιαποχρωματικά), αλλά συνήθως κοστίζουν από 400-1000 ευρώ. Μπορείς να γλιτώσεις κάποια χρήματα αν διαλέξεις ένα μοντέλο με φακό διαμέτρου 60mm αντί για 80mm. Βέβαια, όσο πιό μεγάλος ο φακός, τόσο πιό φωτεινή θα είναι η εικόνα, πράγμα σημαντικό για παρατήρηση σε μεγάλες μεγεθύνσεις ή κατά το σούρουπο. Πολύ καλές για τα λεφτά τους είναι οι διόπτρες της Vixen (σειρά GEOMA).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δυστηχως περισσοτερα χρηματα δεν μπορω να διαθεσω και δεν θελω κιολας, καλυτερα να παν σε κανενα τηλεσκοπιο!!!

 

λοιπον εχω βρει οπως προειπα αυτη της celestron

 

http://www.astroshop.de/spektive/celestron/ultima/celestron-zoom-spektiv-ultima-80-20-60x80mm--winkeleinblick

 

και μια απο μια εταιρια horizon και πανω εχει τα αρχικα TS (απο την teleskope-service μαλλον?)

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1499_Outdoor-Spektiv---20-60-x-80---gummiarmiert---stickstoffgefuellt.html

 

η πρωτη εχει 175€ και η δευτερη εχει 175€ απο 248€ αλλου τις βρηκα και τις δυο 245€

και οι 2 ειναι 20-60x80.........

στην horizon μπορεις επισεις να γυρισεις το προσοφθαλμιο 360°

 

η celestron ειναι γνωστη εταιρια , την αλλη ομως την ξερει κανενας?

 

ποια θα επιλεγατε αναμεσα σε αυτες τις δυο?και γιατι.?

 

συγνωμη αμα σας ζαλιζω αλλα οσο περισσοτερο το ψαχνω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λοιπον παιδια , τα δεδομενα αλλαξαν........

αποφασισα να παρω λιγο μεγαλυτερη διοπτρα με αντικειμενικο φακο 100mm

παντα μηλαμε μονο για επιγεια παρατηρηση και ειμαι αναμεσα στις παρακατω

 

a:celestron 22-66x100

http://www.astroshop.de/spektive/celestron/ultima/celestron-zoom-spektiv-ultima-100-22-66x100

 

b:bresser Pirsch 25-75x100

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=507&productSeriesId=0&productTypeId=0&companyId=2&categoryId=3

 

c:TS Optics (telescope service)22-66x100 mm

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1482_Zoom-Spektiv-22fach-bis-66fach---Oeffnung-100mm---Aktionsmodell.html

 

 

τις βρισκω και τις τρεις στις ιδιες περιπου τιμες με πιο φτηνη την 3 που ειναι σε προσφορα, αλλα οι διαφορες ειναι μικρες.

 

ποια να παρω??

*ξεχωριζω την τριτη γιατι το προσοφθαλμιο βγαινει και μπορει να παρει και αλλο!!

*και την δευτερη γιατι εχει μεγαλυτερο zoom απο τις αλλες.

 

ps:οταν λεει ευρος πεδιου στα 1000μ....... 26-14μ(bresser)

και στην αλλη 32-15μ(TS),τι εννοει και ... τι ειναι καλυτερο?

 

πειτε καμια γνωμη παιδια,μπας και αποφασισω...........

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου το εχω δει και αυτο αλλα ειναι πολυ πιο μικρο απο αυτα που εχω αναφερει πιο πανω!

ευχαριστω παντως.

 

απο αυτα που εχω αναφερει, πιο θα μου προτεινατε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε παιδια κανενας?

 

μπορει τουλαχιστον καποιος να μου εξηγησει αυτο που ρωτησα παραπανω για το ευρος πεδιου?

 

και κατι ακομα ρε παιδια,τι ειναι καλυτερο?

να ειναι πληρως επιστρωμενοι ή πολυεπιστρωμενοι οι φακοι?????

 

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όσο μεγαλώνει η μεγένθυση το εύρος του ορατού πεδίου μειώνεται.

να ειναι πληρως επιστρωμενοι οι φακοί που θα πάρεις. ακόμα καλύτερα πλήρως πολυεπιστρωμένοι.

δες τα zoom κυάλια της vixen στο www.aktistar.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δηλαδη οσο μεγαλυτερο ευρος πεδιου εχει , τοσο το καλυτερο???

 

και ακομα ,υπαρχουν οι παρακατω φακοι

1 πληρως πολυεπιστρωμενοι

2 πληρως επιστρωμενοι

3 πολυεπιστρωμενοι(χωρις το πληρως)

4 επιστρωμενοι(χωρις το πληρως)

πως θα τους κατατασατε(απο το καλυτερο στο χειροτερο)????

γραψτε μονο τα νουμερα , πχ 1/3/2/4

 

και κατι ακομα , τα teleskope-service(TS-optics)τα ξερει κανενας?

τα εμπιστευεστε?

 

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mcstar, οι διόπτρες 100mm της Celestron και της Telescope-Service φαίνονται να είναι η ίδια κατασκευή (ίδιο εργοστάσιο). Μάλλον θα τις προτιμούσα από μιά διόπτρα Bresser, όχι γιατί σ' αυτές τις τιμές θα υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά ποιότητας αλλά γιατί έχει τύχει να δω κιάλια Bresser με κακή συναρμολόγηση και οπτική ποιότητα.

Η T-S είναι αξιόπιστη εταιρία. Δεν κατασκευάζει η ίδια, αλλά επιλέγει οικονομικά και αξιοπρεπή προϊόντα τα οποία παραγγέλνει σε μεγάλες ποσότητες με το δικό της όνομα επάνω κι έτσι τα διαθέτει σε ενδιαφέρουσες τιμές. Ότι έχω παραγείλει έχει φτάσει απροβλημάτιστα και σύμφωνα με τις διαφημιζόμενες προδιαγραφές.

Σχετικά με τις επιστρώσεις των φακών η κατάταξη είναι όπως τις αναφέρεις δηλ. 1,2,3,4. Τό "πλήρως" έχει σημασία. Όσο καλύτερες οι επιστρώσεις τόσο καλύτερο το κοντράστ και η φωτεινότητα της εικόνας. Οι διαφορές δεν είναι πάντα αισθητές αλλά σε αρκετές περιπτώσεις όμωςείναι πολύ αισθητές, ιδίως αν ένα οπτικό σύστημα έχει πολλά στοιχεία (δηλ. πολλές οπτικές επιφάνειες).

Το οπτικό πεδίο ή εύρος εξαρτάται από τη μεγέθυνση (αντιστρόφως ανάλογα) οπότε σε ένα πολύ ισχυρό σύστημα δεν είναι δυνατό να είναι μεγάλο. Αν θέλουμε να έχουμε μεγάλο οπτικό πεδίο αναγκαστικά επιλέγουμε χαμηλή μεγέθυνση.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης