Jump to content

Μάθημα αστρονομίας στα σχολεία


Το μάθημα της Αστρονομίας στα σχολεία:  

170 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Το μάθημα της Αστρονομίας στα σχολεία:

    • Να μείνει όπως είναι, επιλογής
      37
    • Να επανέλθει ως υποχρεωτικό
      105
    • Να διδάσκεται ως μέρος κάποιου άλλου μαθήματος θετικών επιστημών
      28


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα θεωρω την δευτερη κ τριτη επιλογη στην ερωτηση παρομοιες..εννοω πως αν διδασκεται μεσω καποιου αλλου μαθηματος θα ειναι υποχρεωτικη...επισης θεωρω βαρβαρο το να γινει υποχρεωτικο...καποιοι απλα δεν θελουν να ξερουν!χαζο..αλλα δικαιωμα τους..:) αν καποιος με βρισκει υπερβολικα δημοκρατικο..:P ασ μου το πει..χεχε παρολαυτα εχω την αισθηση πως θα βοηθουσε αρκετα να διδασκεται μεσω αλλων μαθηματων οσον αφορα την αγαπη που δειχνουν οι μαθητες προς τις θετικες επιστημες..ετσι τελικα δεν ψηφιζω καμια απο τις επιλογες ..:D

οταν πεινας απο ψηλα μοιαζει η γη με πιπερια... :-note

"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wild(e)

φιλικα γιωργος :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι η δεύτερη και η τρίτη επιλογή έχουν μία διαφορά:

 

Εάν το μάθημα γίνει υποχρεωτικό, θα διδάσκονται λεπτομέρειες που δε θα είχαν την ευκαιρία να μάθουν οι μαθητές αν ήταν μέρος ενός άλλου μαθήματος πχ. φυσικής.

 

Εάν ήταν υποκατηγορία ενός θετικού μαθήματος, θα γινόταν αναφορά σε αυτήν επιγραμματικά, πράγμα που θα κινούσε περισσότερο το ενδιαφέρον των μαθητών, αφού όπως είπατε το "υποχρεωτικό" ακούγεται βάρβαρο και οι περισσότεροι θα τα παρατούσαν και μόνο στο άκουσμα αυτής της λέξης.

 

Καλό απόγευμα. :D

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον strudast..Δεν σύμφωνω το μάθημα να γίνει υποχρεωτικό γιατί έγω προσωπικά δεν θα ήθελα να έχω στην τάξη συμμάθητες που να βλέπουν το μάθημα ως άλλο ένα 20 και να μην ενδιαφέρονται πραγματικά..Και δεν θα ήθελα να έχω έναν καθηγητή που θα το έκανε από αγγαρεία επειδή είναι υποχρεωτικό το μάθημα..Καλώς ή κακώς υπάρχει μια τάση βαθμοθηρίας στα σχολεία και πραγματική ενασχόληση και ενδιαφέρον δεν υπάρχει,τουλάχιστον στο μεγαλύτερο ποσοστό.Βέβαια πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομιζω πως πιασατε ακριβως το νοημα οσων ειπα!:D

 

υ.γ. "tsaprazi" ο πληθυντικος ειναι πολυ βαρης...:P ειμαι μονο 17...

μια παρεα ειμαστε..προτιμω τον ενικο..:) εκτος αν καποιος εχει αντιρηση...:)

οταν πεινας απο ψηλα μοιαζει η γη με πιπερια... :-note

"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wild(e)

φιλικα γιωργος :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης