Jump to content

Πτωση μετεωριτη στην Βορειο Ελλαδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φιλοι γεια σας απο Θεσσαλονικη

Ειμαι εδω για να σας πω ενα νεο.Βρεθηκαν (με σιγουρια 99%),κομματια απ τον μετεωριτη που επεσε

το βραδυ της Παρασκευης 12 Ιουνιου 2009 στην ευρυτερη περιοχη της Θεσσαλονικης,ενα φαινομενο

που συγκλονισε οσους ετυχε να το παρατηρησουν απο την Puglia της νοτιου Ιταλιας την βορειο Ελλαδα,Αλβανια,ΠΓΔΜ και ειδικα τους Θεσσαλονικεις και στους οποιους εδωσε την εντυπωση,οτι επεσε καπου στα περιχωρα της πολης.

Πληροφοριες και φωτογραφιες μπορειτε να δειτε στο http://mitrosgr.wordpress.com

Lorenzo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστούμε πολύ lorenzo για τον σύνδεσμο! :D :D

Πολύ σημαντικές πληροφορίες για την το "αίσιο" τέλος του μετεωρίτη και πολύ πλούσιο φωτογραφικό υλικό..!! :wink:

Με εκτίμηση tsan
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά πέφτουν μετεωρίτες και στην Ελλάδα :mrgreen: .Ευχαριστούμε για την ενημέρωση :D .

Η ανθρωπότητα είναι φτιαγμένη από αστρική ύλη και κυβερνάται από συμπαντικούς νόμους.

Harlow Shapley 1962

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάλι καλά που ο μετεωρίτης δεν ήταν μεγάλος για να προκαλέσει ζημιές!!!!!!!! :-note :-note

Αναρωτιέμαι τι μέγειος περίπου θα'χε???? #-o #-o

Όπως και να'χει σ'ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!!!!!!!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάλι καλά που ο μετεωρίτης δεν ήταν μεγάλος για να προκαλέσει ζημιές!!!!!!!! :-note :-note

Αναρωτιέμαι τι μέγειος περίπου θα'χε???? #-o #-o

Ό

πως και να'χει σ'ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!!!!!!!!!!

 

 

Στην γραπτη δηλωση του ο "τελευταιος" μαρτυρας και κατοικος της περιοχης που παρακολουθησε το

φαινομενο λιγο πριν την πτωση του στο εδαφος,απο αποσταση 2 Km αναφερει οτι ειχε το μεγεθος

ενος τεταρτου περιπου της πανσεληνου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως κρίμα που φάνηκε από ελληνική πλευρά μόνο από Θεσσαλονίκη :( :(

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε στείλει δείγματα σε κάποιον φορέα για ανάλυση; Κάποια επικοινωνία με το Αριστοτέλειο ίσως; Εμένα πιο πολύ για ηφαιστιογενή πετρώματα μου κάνουν. Ειδικά η Σαντορίνη και η Μήλος είναι γεμάτες με τέτοια.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να είναι και έτσι :-k .

Η ανθρωπότητα είναι φτιαγμένη από αστρική ύλη και κυβερνάται από συμπαντικούς νόμους.

Harlow Shapley 1962

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε στείλει δείγματα σε κάποιον φορέα για ανάλυση; Κάποια επικοινωνία με το Αριστοτέλειο ίσως; Εμένα πιο πολύ για ηφαιστιογενή πετρώματα μου κάνουν. Ειδικά η Σαντορίνη και η Μήλος είναι γεμάτες με τέτοια.

 

Επικοινωνια με το Αριστοτελειο υπαρχει φιλε μου αλλα παρα το μεγαλο ενδιαφερων που εδειξαν,

περιμενω ακομη ειδοποιηση για συναντηση!!!!!

Επι πλεον ειμαι σε επικοινωνια με φιλους στην Γερμανια και Αγγλια για να στειλω δειγματα σε καποιο ερευνητικο κεντρο ταξινομησης.Εν αναμονη !!!

Σε διαβεβαιωνω παντως οτι δεν ειναι γηινα ηφαιστιογενη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ηφαιστειακή δραστηριότητα της Μακεδονίας κορυφώθηκε πριν 65 εκατομμύρια έτη. Έκτοτε είναι ανενεργή, σε αντίθεση με το σύγχρονο ηφαιστειακό τόξο του Αιγαίου (Νίσυρος, Θήρα, Μήλος, Μέθανα) που είναι ενεργό και βρίσκουμε ηφαιστειακά πετρώματα στην επιφάνεια.

Φυσικά μπορεί να υπάρχουν πλουτωνίτες στην επιφάνεια. Τα συγκεκριμένα των φωτογραφιών παρουσιάζουν είτε διάβρωση είτε σχάση και ρήξη, μπορεί να είναι προιόντα απόθεσης αν βρέθηκαν σε μια λεκάνη απορροής ή να υπέστησαν μηχανικές δυνάμεις, ακόμη και από τον άνθρωπο.

Όμως σε ορισμένα από αυτά οι ερυθρές αποχρώσεις σιδήρου νομίζω είναι ορατές. Ίσως πρόκειται για σιδηρομετεωρίτη ή λιθοσιδηρομετεωρίτη και όχι χονδρίτη ή αχονδρίτη.

Η πτώση μετεωριτών συνδέεται με υψηλές θερμοκρασίες ικανές να λιώσουν πετρώματα και να δημιουργήσουν τεκτίτες και μολδαβίτες (πετρώματα που επαναψύχονται γρήγορα, πρωτού κρυσταλλωθούν) που ομοιάζουν του Μηλίου οψιδιανού.

Υπάρχουν όμως σημεία πρόσκρουσης; Αν δεν υπάρχουν και η βολίδα έσκασε στο αέρα (πολύ συχνό με τους μικρότερους μετεωρίτες, κάτω των 50 μέτρων) τα θραύσματα πρέπει να έχουν διασκορπιστεί σε μεγάλη ακτίνα.

Η διάκριση των μετεωριτών στο εργαστήριο είναι πολύ εύκολη. Για να αξιοποιηθούν ερευνητικά όμως πρέπει να φυλάσσονται έτσι ώστε να μην μολυνθούν από γήινα ατμοσφαιρικά στοιχεία όπως είναι ο μόλυβδος (προιόν μετατροπής του ουρανίου με την αναλογία των οποίων γίνεται η χρονολόγηση και δείχνει περίπου 4.5 δις έτη για τους μετεωρίτες και λιγότερα από 450 εκατομμύρια για γήινα πετρώματα εκτός ηπειρωτικών ασπίδων, στην περίπτωση της Ελλάδας αρκετά νεότερα μάλιστα (του Καινοζωικού).

Έχουμε και γεωλόγο στο Astrovox, τον Mars80. Θα χαρώ να ακούσω μια γνώμη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η αληθεια ειναι οτι απο τις φωτογραφιες ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις εναν μετεωριτη απο ενα ηφαιστειακο πετρωμα βασαλτικης συστασης.

παρακατω στην φωτο ειναι ενας βασαλτης που εχω εγω στο σπιτι για να δειτε τις οποιες ομοιοτητες και διαφορες.

ειναι ομως δυο στοιχεια που νομιζω εχουν ενδιαφερον:

1) σε μερικα δειγματα, ειδικα στα πρωτα, φαινεται να υπαρχει μια ανατηκτικη κρουστα.

2) αν και οι φωτογραφιες δεν δειχνουν πανοραμικα την περιοχη φαινεται τα πετρωματα αυτα να μην ανηκουν εκει και να εχουν μεταφερθει απο αλλου.. (οχι αναγκαστικα ομως απο το διαστημα).

DSC03255.thumb.JPG.403cc58300066d2fded100d292d76798.JPG

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο δείγμα Άρη. Είναι υπόθαλάσσιο; Έχεις Μολδαβίτη; Έχω μια γεωλογική συλλογή, αλλά δεν έχω ακόμη μετεωρίτη. Μήπως γνωρίζεις που θα μπορούσα να βρω, κατά προτίμηση σιδηρούχο>50%; Συγνώμη για το εκτός θέματος (αν και η Γη πλανήτης είναι).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε απάντησή μου προς τον "κύριο" στην Μαραθούσσα -Χαλκιδικής που ζήτησε την βοήθειά μου τον Μάιο του 2010 και με έπεισε να ασχοληθώ & να τον επισκεφτώ ως μέλος του IMCA ( Ιnternational Meteorite Collectiors Association)για την εύρεση του μετεωρίτη το περασμένο καλοκαίρι στην Χαλκιδική, θα ήθελα να αναφέρω στο κοινό που παρακολουθεί με ενδιαφέρον τις εξελείξεις σχετικά με το ζήτημα της πτώσης του μετεωρίτη,στην Μακεδονία πως δεν πρόκειται για αξιόπιστο άτομο.

Μετά την επίσκεψή μου στο χωρίο Μαραθούσσα Ιούλιο -Αύγουστο του 2010 είχα συντονίσει τις έρευνες για την ανεύρεση του μετεωρίτη και έχοντας εντοπίσει και στείλει ήδη δείγματα προς ανάλυση στην Γερμανία , άφησα τον "κυριο" αυτόν να μαζέψει στην περιοχή κάτω από τις οδηγίες μου και το υπόλοιπο υλικό.............το οποίο ομως όταν του ζήτησα να μου αποστείλει ταχυδρομικώς, ο ίδιος δήλωσε σε μένα γραπτώς μέσω e-mail ότι του το κλέψανε . Για τον λόγο αυτό έχω σταματήσει κάθε επικοινωνία μαζί του......Ότι πραγματικά στοιχεία έχει ο"κύριος" από την Μαραθούσσα και την περιοχή γύρω από τον ξεροπόταμο είναι προιόν δικής μου εμπειρίας & εργασίας καθώς και το ταίριασμα της πιθανής ημερομηνίας πτώσης και κατεύθυνσης του μετεώρου στον Μακεδονικό ουρανό αποτελούν δική μου πνευματική εργασία. Όσον αφορά τις δηλώσεις του κυρίου για πιθανά βασαλτικά πετρώματα και μπαρμπούτσαλα από τον Άρη κτλ. ο καθένας μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα , θα συνιστούσα λοιπόν προσοχή σε όποιον επιθυμίσει να έρθει σε επαφή καλοπροαίρετα για να δει & για να αγοράσει ψευτομετεωρίτες από τον "κύριο" αυτόν, καθώς δεν μπορώ να γνωρίζω ούτε να εγγυηθώ για το τι ακριβώς θα προσπαθήσει να σας πουλήσει, αφού και ο ίδιος ουδεμία σχέση με το αντικειμένο των meteoritics έχει. Για τον λόγο αυτό και καθώς υπάρχει διαμάχη μεταξύ μας ,μετά τις δηλώσεις του για κλοπή από το σπίτι του στην Μαραθούσσα, τον λόγο θα πάρει εάν χρειαστεί σύντομα η δικαιοσύνη...............Ήδη η διεθνής μετεωριτική κοινότητα που πρεσβέβει τον "κώδικα ηθικής & την πιστοποίηση της αυθεντικότητας των μετεωριτών" παγκοσμίως έχει ενημερωθεί για τον "κυριο" αυτόν :^o

Με φιλικούς χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη του Astrovox,

 

Παναγιώτης Θεοδοσίου IMCA#(1161)

Takis Theodossiou IMCA #1161

(International Meteorite Collectors Association)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κυριε παναγιωτη

 

εγω αυτο που εγραψα ειναι οτι τα 2 πετρωματα μοιαζουν μακροσκοπικα.

δεν ειπα οτι ειναι βασαλτες ουτε αμφισβητησα τα ευρηματα..

για αυτο θα αποφανθουν οι πιο ειδικοι προφανως.

αν εσεις τυχαινει να εισαστε ενας απο αυτους τους ειδικους θα ηταν χαρα μας να μας ενημερωσετε και εμας για τα ευρηματα και οχι να μας κατηγορειτε για ''μπαρμπουτσαλα''.

τωρα αν εσεις εχετε διαφορά με καποιον ''κυριο'' αυτο συγνωμη αλλα ειναι δικο σας θεμα και εμεις καμια δουλεια δεν εχουμε..

 

φιλικα, Αρης

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι κατάλαβα ο κύριος τα έχει με τον ''κύριο'' και όχι με σένα Άρη. Και μιλάω στον κύριο Άρη και όχι στον πλανήτη Άρη. Αμάν όμως. Αλί και τρισαλί. Ωιμέ και οίμοι δηλαδή. Δεν μας φτάνουν οι ιθαγενείς καυγάδες, τώρα θα έρχονται και... λαθρομετανάστες να λύσουν τις διαφορές τους στο Astrovox; Όπως ειπώθηκε οι δικαστικές αίθουσες είναι καταλληλότερος χώρος. Σας ευχαριστούμε για την ενημέρωση, ευχόμεθα κάθε επιτυχία στο έργο σας, ας λάμψει η αλήθεια αλλά όχι εδώ. Μπορούμε να συγκρουστούμε και μόνοι μας με χάρη περισσή και χολή πλειστόπικρον, δεν χρειαζόμαστε εξωτερική βοήθεια.

Σε λίγο θα έρθουν ο Alien και ο Predator εδώ να αγωνιστούν στο παγκράτιο! Εδώ είναι forum αστρονομικού ενδιαφέροντος, όχι πίστα του Tekken 3. Ουφ!

Την συμπάθειά μου σε όποιον έχει δίκαιο και αγαπήσωμεν αλλήλους.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι κατάλαβα ο κύριος τα έχει με τον ''κύριο'' και όχι με σένα Άρη. Και μιλάω στον κύριο Άρη και όχι στον πλανήτη Άρη. Αμάν όμως. Αλί και τρισαλί. Ωιμέ και οίμοι δηλαδή. Δεν μας φτάνουν οι ιθαγενείς καυγάδες, τώρα θα έρχονται και... λαθρομετανάστες να λύσουν τις διαφορές τους στο Astrovox; Όπως ειπώθηκε οι δικαστικές αίθουσες είναι καταλληλότερος χώρος. Σας ευχαριστούμε για την ενημέρωση, ευχόμεθα κάθε επιτυχία στο έργο σας, ας λάμψει η αλήθεια αλλά όχι εδώ. Μπορούμε να συγκρουστούμε και μόνοι μας με χάρη περισσή και χολή πλειστόπικρον, δεν χρειαζόμαστε εξωτερική βοήθεια.

Σε λίγο θα έρθουν ο Alien και ο Predator εδώ να αγωνιστούν στο παγκράτιο! Εδώ είναι forum αστρονομικού ενδιαφέροντος, όχι πίστα του Tekken 3. Ουφ!

Την συμπάθιά μου σε όποιον έχει δίκαιο και αγαπήσομεν αλλήλους.

 

 

Θα πέσω κάτω αχχχχχχχχχαχαχαχαχαχαααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχααααααααααααχχχχχχχχαααα

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κύριε Άρη καλησπέρα,

ασφαλώς και δεν αναφερόμουν στην δική σας γνωμάτευση, εφόσον άλλωστε δεν έχετε υλικό στα χέρια σας , αυτό δεν θα ήταν δυνατόν να το αξιολογήσετε σαν γεωλόγος μέσω φωτογραφιών και μόνο, άλλωστε ένα ηφαιστειακό βασαλτικό πέτρωμα έχει ομοιώτητες αλλά διαφέρει από έναν shergottite, nakhlite ή chassignite από τον πλανήτη Άρη.....και από κάθε lunaite από το φεγγάρι , και μία τελική πιστοποίηση μόνον ένα ειδικευμένο εργαστήριο του εξωτερικού μπορεί να την κάνει, γεγονός που χρειάζεται συνήθως αρκετούς μήνες έως και 2 χρόνια ανάλογα με την σπανιότητα του μετεωρίτη..............

Για όποιες άλλες απορίες υπάρχουν είμαι φυσικά στην διάθεση του κοινού να απαντήσω εκτός από τον ''Lorenzo" και την παρέα του.

 

Φιλικά,

Παναγιώτης :D

Takis Theodossiou IMCA #1161

(International Meteorite Collectors Association)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα για να αναζητήσεις μετεωρίτες που δεν πρόλαβαν να καούν στην ατμόσφαιρα από την τριβή και έπεσαν στη Γη υπάρχουν κάποια κριτήρια που πρέπει να γνωρίζεις ας πούμε 1 από αυτά είναι ότι έχουν διαφορετικό χρώμα από τα πετρώματα της περιοχής υπάρχουν άλλα κριτήρια και ποια είναι αυτά; :)

Ότι κι αν υπάρχει εκεί έξω θα το ανακαλύψούμε εμείς οι ερασιτέχνες ατρονομοι.

http://photosbyraphail.webs.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Lasithiotakis,

 

Here is a couple of sites that will help you in the identification of meteorites.

 

http://www.star-bits.com/ID.htm

 

http://www.nhm.ac.uk/nature-online/space/meteorites-dust/collecting-identifying-meteorites/identifying-meteorites/index.html

 

http://epswww.unm.edu/iom/ident/index.html

 

Hope this helps.

 

Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Αstrovox δεν επιθυμεί να φιλοξενήσει δημόσια διαμάχη των κυρίων που αντιδικούν για τον μετεωρίτη και μάλιστα γράφτηκαν ως μέλη με αυτη την αφορμή. Ειδοποιούμε τους εμπλεκόμενους ότι κάθε σχετικό post θα διαγράφεται.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Αstrovox δεν επιθυμεί να φιλοξενήσει δημόσια διαμάχη των κυρίων που αντιδικούν για τον μετεωρίτη και μάλιστα γράφτηκαν ως μέλη με αυτη την αφορμή. Ειδοποιούμε τους εμπλεκόμενους ότι κάθε σχετικό post θα διαγράφεται.

 

Σεβομενος τους ορους χρησης αυτου του site και τους οποιους αποδεχθηκα,δεν θα ερθω σε αντιπαρεθεση με κανεναν μεσα απ αυτο. Η αληθεια ειναι γραπτη κι αδιαμφισβητητη και οτι γινει,θα γινει την καταλληλη στιγμη και φυσικα εκτος AstroVox.Το μονο που εκανα αυτη την στιγμη ειναι η εκτυπωση της σελιδας.Δημοσιευσα αυτο το αρθρο με σκοπο να γινει αφ ενος γνωστο οτι βρεθηκε ο μετεωριτης που επεσε στην Βορειο Ελλαδα,κανοντας προσπαθειες να τραβηξω το ενδιαφερον των Ελληνων επιστημονων γι αυτο το μοναδικο φαινομενο,απο τις 7 Μαρτιου 2010 οταν για πρωτη φορα εστειλα φωτογραφιες και περιγραφη των ευρηματων στον ΟΦΑ Θεσσαλονικης,και αφ ετερου να ενημερωθουν οι χρηστες αυτου του site και ιδιαιτερα αυτοι που ασχοληθηκαν τοτε με το φαινομενο και αναρωτηθηκαν τι απεγινε.

Παρακαλω τους υπευθυνους του AstroVox αν πιστευουν οτι δημιουργησα καποιο προβλημα,να διαγραψουν το δημοσιευμα κι εμενα απο χρηστη!

Ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης