Jump to content

Ποιο αστρονομικό ταξίδι επιθυμείτε περισσότερο να κάνετε;


astrovox

Ποιο αστρονομικό ταξίδι επιθυμείτε περισσότερο να κάνετε στο μέλλον;  

134 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο αστρονομικό ταξίδι επιθυμείτε περισσότερο να κάνετε στο μέλλον;

    • Να παρατηρήσω τον ουρανό από το νότιο ημισφαίριο
      20
    • Να πάω σε μια ολική έκλειψη ηλίου
      12
    • Να παρατηρήσω το βόρειο/νότιο σέλας
      38
    • Να δω τον Ήλιο του μεσονυχτίου
      1
    • Να βρεθώ σε συνθήκες μηδενικής βαρύτητας
      40
    • Να ταξιδέψω σε ένα μεγάλο αστεροσκοπείο
      18
    • Άλλο (εξηγήστε)
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ρωτήσω, επειδή βλέπω πως η έκλειψη του 2017 διαπερνά σχεδόν όλες τις ΗΠΑ από την δυτική σε ανατολική ακτή, που πιστεύετε πως θα μαζευτεί ο περισσότερος κόσμος; Εκεί που θα γίνεται το φαινόμενο με την μεγαλύτερη διάρκεια ολικότητας; Το greatest eclipse δηλαδή...αν είναι να βρω που γίνεται αυτό, να κλείσω ΑΠΟ ΤΩΡΑ ξενοδοχείο! :mrgreen: \:D/

 

Άσχετο: Ανδρέα ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ οι μικροαλλαγούλες στο forum!!! =D>

 

Επειδη δεν ειναι δεδομενο ποια περιοχη των ΗΠΑ θα εχει αιθριο καιρο, το πιο σημαντικο δεν ειναι η διαρκεια της ολικοτητας αλλα ο καιρος!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης οποιος δεν εχει δει τον ηλιο του μεσονυχτιου, του συνιστω ανεπιφυλακτα να κανει ενα ταξιδι οσο πιο βορεια μπορει, τον Ιουλιο (που ειναι ο θερμοτερος μηνας στην Αρκτικη), κατα προτιμηση στο αρχιπελαγος του Σβαλμπαρντ (76-80 μοιρες βορεια) και να θαυμασει τη λιακαδα τα μεσανυχτα αλλα και την σχεδον οριζοντια κινηση του ηλιου, πανω απο τον οριζοντα! =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Επέλεξα το ταξίδι σε ένα μεγάλο αστεροσκοπείο αν και κάθε μία από τις

υπόλοιπες επιλογές είναι μια μοναδική εμπειρία. Πιστεύω όμως ότι αν κάποιος

είχε την ευκαιρία να παρατηρήσει τον ουρανό με τα οπτικά μέσα του

Grand Telescopio Canarias ή του Keck, καθώς και να βρεθεί στο περιβάλλον αυτών

των αστεροσκοπείων, θα ήταν μια εκπληκτική εμπειρία.

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy

tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θελω να πεταξω με την Virgin Galactic.

 

Nα βρεθω σε μηδενικη βαρυτητα και να δω την Γη απο ψηλα ... ετσι ωστε να εχω την αισθηση οτι βλεπω εναν πλανητη(Γη) !!!

Ζησε το σημερα γιατι ... ειναι το αυριο που περιμενες χθες.-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μπορουσα θα διαλεγα ολες τις επιλογες, αλλα διαλεξα την επισκεψη σε ενα μεγαλο αστεροσκοπειο και συγκεκριμενα θα ηθελα στο Subaru Tlescope για ευνοητους λογους.. :lol: :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θελω να πεταξω με την Virgin Galactic.

 

Nα βρεθω σε μηδενικη βαρυτητα και να δω την Γη απο ψηλα ... ετσι ωστε να εχω την αισθηση οτι βλεπω εναν πλανητη(Γη) !!!

 

και εγώ!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα πολυ να ταξιδεψω στο βορειο πολο για να δω ενα βορειο σελας αλλα τα θαυμαστα αντικειμενα του νοτιου ημισφαιριου με κερδισαν περισσοτερο :))

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν διάβασα το τίτλο της συζήτησης δε ξέρω πως αλλά μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό ένα κομμάτι από τη ταινία Blade runner.

σύντομο αλλά με πολύ νόημα που μας θυμίζει παράλληλα με έντονο συναίσθημα τη ματαιότητα αυτού του κόσμου το ότι όλα χάνονται σε μια στιγμή. Οι λάτρεις της ταινίας θα με καταλάβουν καλύτερα.

Παραθέτω το κείμενο (παρεμπίπτοντος θα ήθελα να είχα ταξιδέψει με τον Roy Batty- Βασικά το έκανα ήδη σε αυτά τα λίγα λόγια από τη ταινία):

I've... seen things you people wouldn't believe... Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those... moments... will be lost in time, like tears... in... rain. Time... to die...

Πιστεύω εις ένα Carl Sagan Cosmo, μισώ τον μεταφυσικό υπερφιαλισμό και τις ουτοπίες, αγαπώ τη νόηση..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης