Jump to content

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ

 

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ (ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΓΟΠΟΡΗΜΕΝΑ), ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ "ΟΜΑΔΑΣ" ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ 26 ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΑΝΕ ΣΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ. Π.Χ 4ΜΜ, 12,5ΜΜ, 20ΜΜ, BARLOW LENS 3X KAI ENAN 1-5X ERECTING EYEPIECE. ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ ΚΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

oi fakoi pou exeis kai anaferontai se mm einai oi prosofthalmioi. oso mikrotero se mm xrishmopoihseis toso megalyterh megenthysh tha exeis. to poso megalh megenthysh tha exeis eksartatai kai apo to thleskopio. arxika ksekina me ton 20 mm kai an thes megalyterh megenthysh phgaine pio katw. o barlow einai diplasiasths sinithws, stin diki sou periptwsh triplasiasths megenthyshs. ton xrhshmopoieis topothetontas ton prin to prosofthalmio. omws den einai anagastiko na ton valeis gia na deis. egw tha sou elega prwta des apo to thleskopio xrhsimopoiwntas mono prosofthalmio xwris barlow. an thes na megenthyneis vazeis barlow meta. to erecting eye piece einai gia na anastrepseis to eidwlo mia pou ta tileskopia deixnoun anapoda. xrhsimopoieitai kyriws an thes na deis stoxous ghinous gia na min vlepeis ta panw katw. sthn astronomia den xrhsimopoiountai ta erecting eye pieces giati to apaitoumeno einai na exeis oso to dynaton fwteinoterh eikona kai den mas peirazei i anastrofh tou eidwlou kai toso poly. to erecting eye piece exei parapanw optika stoixeia pou aporofane fwteinoteita opote gia tin astronomia malon axrhsto.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήλθες Χρήστο

 

πρόσεχε επίσης -αν δεν το γράφουν οι οδηγίες- μην κάνεις το αστείο και κοιτάξεις τον ήλιο με το τηλεσκόπιο. Ακόμη και αν έχει΄"φίλτρο" που προσαρμόζεται στον προσοφθάλμιο, ΣΠΑΣΤΩ με ένα σφυρί - είναι πολύ επικίνδυνο!

Αλήθεια, τι μάρκα/τύπος τηλεσκοπίου είναι;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου δεν είναι απαραίτητο κατ εμέ να του έχεις με κάποια σειρά, για να σου δώσω ένα παράδειγμα εγώ παρότι ξέρω να του χρησιμοποιώ πολύ καλά, έχω δύο σειρές φακών της Meade των δέκα προσοφθάλμιων και της Celestron ένα σετ των 30! Αλλά δεν τους τοποθετώ σε κάποια κατάταξη, για αυτό σου προτείνω ή να τους μάθεις εμπειρικά ή να τους τοποθετείς κατα αύξουσα σειρα ανάλογα με την τιμή μεγένθυσης που αναφέρει κάπου ο προσοφθάλμιος!! Μην χολοσκάς για τυπικότητες, σημασία έχει να σε κάνει χαρούμενο το hobby που διαλεξες! :wink:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης