Jump to content

celestron ultima dx VS vixen ultima


cnpapado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας οσο αφορα την αγορα ενος ζευγαριου κιαλιων - για αποκληστικα αστρονομικη χρηση.

Να σημειωσω πως δεν εχω τηλεσκοπιο, αρα θα τα χρησιμοποιω σε μεγαλο βαθμο τοσο για την εκμαθηση οσο και για την παρατηρηση του ουρανου.

Εχω καταληξει αναμεσα στα μοντελα:

 

· celestron ultima dx 10x50

http://www.celestron.com/science_education/celestron-ultima-dx-10x50-binocular.html

 

· αντιστοιχο vixen ultima

 

εαν εχετε κατι να προσθεσετε σε αναλογη τιμη ή εχετε καποιο μοντελο απο τα παραπανω οι κριτικες σας εινα καλοδεχουμενες

 

ευχαριστω πολυ

Κωστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παλιά, τα Celestron Ultima ήταν τα ίδια με τα Vixen Ultima, κατασκευής Vixen στην Ιαπωνία. Η μετέπειτα σειρά DX είναι πλέον διαφορετική και κατασκευής Κίνας. Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τα DX που δεν έχω δει από κοντά αλλά σε διάφορες κριτικές που είχα διαβάσει αναφερόταν η πτώση της οπτικής ποιότητας. Αντίθετα μπορώ να σου πω ο ίδιος για τα Vixen Ultima, καθώς διαθέτω το μοντέλο 8Χ56, πως είναι όντως πάρα πολύ καλής οπτικής ποιότητας όπως λέει και φήμη τους. Δε νομίζω πως θα υπάρχει οπτική σύγκριση αλλά από την άλλη πιθανώς όχι και στην τιμή.

 

ΥΓ: Η celestron γράφει στο link που έδωσες πως το μοντέλο έχει πλέον καταργηθεί

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ξερει κανεις που μπορω να βρω τα vixen ultima 10x50 στην ελλαδα;

 

στο πλανηταριο θεσσαλονικης υπαρχουν μονο τα 7x50, 8x56 και 9x63

 

ευχαριστω

Κωστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα τα Vixen Ultima είναι ακριβούτσικα οπότε σου προτείνω να αφιερώσεις κάποιο χρόνο να διαβάσεις τα πολλά σχετικά θέματα στην κατηγορία "Κιάλια" ώστε να βρεις μερικά μοντέλα που σε ενδιαφέρουν και να σκεφτείς και το ποσό που θες να δώσεις.

 

Αν η ερώτηση αφορά ποιο μοντέλο μεταξύ των τριών, τη δική μου άποψη την ξέρεις διότι σου είπα ποιο διάλεξα :)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στο πλανηταριο θεσσαλονικης υπαρχουν μονο τα 7x50, 8x56 και 9x63

 

αν ημουν μεταξυ των τριων,θα επελεγα σαφως τα 9χ63 για τον πιο μεγαλο αντικειμενικο φακο..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας χρησιμοποιήσει για πολλά χρόνια αρκετά ζευγάρια καλοφτιαγμένα κιάλια από 7x25 ως 22x60, χρειάστηκα ένα ακόμη πολύ καλό ζευγάρι, αφού τα αγαπημένα μου Vixen Ascot 7x50 τα κρατάνε άλλα χεράκια! Έψαξα πολύ για ένα αξιόλογο ζευγάρι 10x50, είδα μέσα από αρκετά και κατέληξα στα Vixen Ultima 8Χ56. Απέριψα σύντομα διάφορα καλά 10x γιατί κανένα δεν έδινε την άνεση στην παρατήρηση και την οπτική/μηχανική ποιότητα των ultima 8x56. Για πολλούς λόγους ήταν η μοναδική αγορά που κάλυπτε τις απαιτήσεις μου (πλην της οξύτητας στα άκρα του οπτικού πεδίου). Για χρήση χωρίς τρίποδο είναι ίσως η καλύτερη αγορά, αν αποδεχτούμε βέβαια το σημαντικό κόστος. Τα 9x63 αρχίζουν να ξεπερνούν το όριο της άνεσης/όγκου για παρατεταμένη παρατήρηση χωρίς τρίποδο. Αν έπρεπε να έχω ένα μόνο ζευγάρι θα ήταν το 8x56.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω επίσης στα παραπάνω που ειπώθηκαν, ότι τα κιάλια όπως και τα τηλεσκόπια δεν είναι όλα κατάλληλα για όλους. Ιδιαίτερα στα κιάλια χρειάζεται να συνυπολογιστούν κάποιοι παράγοντες πριν οποιαδήποτε πρόταση. Έτσι αναφύονται και οι πραγματικές ανάγκες του παρατηρητή. Αυτό πρέπει να μη το ξεχνάμε στην αρχή, ώστε να κάνουμε την καλύτερη πρόταση στην συνέχεια.

 

Από τις ερωτήσεις σου συμπεραίνω ότι ίσως δεν γνωρίζεις ήδη όλες τις ανάγκες σου πέραν της επιθυμητής μεγέθυνσης. Στην προκειμένη περίπτωση θα ήταν καλό να ρωτήσω από τι ουρανό θα παρατηρείς με αυτά (πόλη, προάστια, ύπαιθρο) και ποια η ηλικία σου (κατά προσέγγιση 10ετίας); Και τα δύο παίζουν πρώτιστο ρόλο στην αγορά των κιαλιών, παρά το ποια είναι καλύτερα από αυτά που έχεις διαλέξει.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,

Καταρχάς είμαι κάτω απο τα τριάντα αρα "αντέχω" exit pupil 6-7.

Επιστρέψτε μου τωρα να σας περιγράψω τις συνθήκες παρατήρησης. Μένω στην XYZ στο ABC οπου ο παράγοντας Φωτορύπανση ακμάζει.

Το διαμέρισμα είναι ΝΔ και σε σταυροδρόμι στον XYZ.Το γεγονός αυτό αυξάνει τον φωτισμό x2. Ύστερα τα έντονα φώτα απο τον ABC (στο μπαλκόνι δεν φαίνεται η ακρόπολη, αντίθετα με την ταράτσα) δυσκολεύουν πολύ την κατάσταση.

 

Γενικά απο XYZ δεν βλέπω και πολλά και έτσι μετά απο πολλή σκέψη αποφάσισα πως λογικά τα κιάλια θα τα χρησιμοποιώ περισσότερο στο εξοχικό, το οποίο παρεμπιπτώντως είναι ένα μικρό χωριό στο ABC (10-20 κάτοικοι τον Χειμώνα) αρα ο ουρανός είναι πολύ καθαρός.

Αυτά...

ευχαριστώ πολύ

Κώστας

Το επεξεργάστηκε ο cnpapado
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έτσι λοιπόν με αυτά τα δεδομένα ηλικίας και εφ' όσον θα τα χρησιμοποιείς από σκοτεινό ουρανό θα πρότεινα κάποια με exit pupil 6-7. Συνεπώς δεν θα έπρεπε να σκέφτεσαι 10Χ50 όπως ψάχνεις στο αρχικό σου ποστ, που δίνουν exit pupil 5. Θα χάσεις αρκετό πολύτιμο φως από αυτό που μπορούν να προσλάβουν τα μάτια σου στον ουρανό του Πηλίου. Οπότε το καλύτερο είναι να προσανατολιστείς σε κάποιο από τα 7x50, 8x56 και 9x63 που αναφέρεις.

 

Διαφορετικά θα ήταν, αν τα κιάλια αυτά τα χρησιμοποιούσες από φωτορυπασμένο ουρανό, όπου η κόρη εξόδου 7 των παραπάνω κιαλιών θα έκανε χειρότερα αντί για καλύτερα τα πράγματα στην παρατήρηση του ουρανού. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το λάβεις υπ' όψιν αν θα χρειαστείς στο μέλλον να παρατηρείς συχνά με αυτά από ελαφρά ή αρκετά φωτορυπασμένο ουρανό. Η 7 exit pupil κάνει τον φωτορυπασμένο ουρανό τόσο φωτεινό, απλώνοντας ένα ημιδιαφανές πέπλο μειώνοντας το πολύτιμο κοντράστ. Έτσι ένας με κιάλια 10Χ50 θα βλέπει περισσότερα πράγματα σε αυτήν την περίπτωση, από κάποιον με κιάλια 10Χ70, 7x50, 8x56 και 9x63.

 

Για τις επιλογές σου προσωπικά θα πρότεινα να δεις τα 10.5Χ70 BA8 που κυκλοφορούν σε Ευρώπη και Αμερική με διάφορες ονομασίες αλλά ουσιαστικά είναι τα ίδια κιάλια. Έχω της Oberwerk τα 10.5Χ70 Ultra είναι τα αγαπημένα μου, αλλά τα χρησιμοποιώ μόνο από εντελώς σκοτεινό ουρανό όπου είναι "αξεπέραστα". Διαφορετικά, από όχι τόσο καλό ουρανό σε αυτή την μεγέθυνση, χρησιμοποιώ τα αδελφάκια τους, τα TS 10X50 MX.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Ένα παράδειγμα;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω στο μυαλό μου κάτι συγκεκριμένο...

Θέλω να πω. γιατί 10,5x70 και οχι 10x70? η διαφορά είναι μικρή και με μεγαλύτερο exit pupil.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διότι η διαφορά 0,5 δεν θα γίνει τόσο αντιληπτή ακόμη και αν έχεις 7mm κόρες, αλλά η ποιότητα που έχουν τα συγκεκριμένα θα γίνει άμεσα αντιληπτή, σε σχέση με ένα ζευγάρι 10Χ70 κακής κατασκευής. Γιαυτό και ρώτησα να δω αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο στο μυαλό σου.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχουν άλλα ΒΑ8 κοντά στις 10Χ. Μόνο 10.5Χ70 και 10Χ50

http://www.united-optics.com/Products/Binoculars/Giant_Binoculars/BA8_Series/BA8_Series.html

 

Έχεις μετρήσει το άνοιγμα στις κόρες των ματιών σου; Γνωρίζεις πόσο είναι;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λάθος ποστ! Μπορεί να διαγραφεί :oops:

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα,

για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας στα παρακάτω κιάλια:

 

http://nikon.com/products/sportoptics/lineup/binoculars/nature/x50x70/index.htm

 

Τι διαφορά έχουν τα Nikon 10x70IF SP απο τα WP ?

Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης