Jump to content

Κοντινά περάσματα του ISS


astrovox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν απο λιγη ωρα περασε και παλι ο ISS. Ηταν ευκαιρια να τον συγκρινω με την Αφροδιτη αναφορικα με την λαμπροτητα του. Ακομα και στο ζενιθ του ουρανου δεν ηταν το ιδιο φωτεινος παντως. Θα ελεγα οτι ειναι στα ιδια επιπεδα με τον Δια. Η Αφροδιτη ειναι σε αλλη κλαση απο μονη της τελικα. :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Καλό πέρασμα σήμερα το απόγευμα, ειδικά για τη νότια Ελλάδα. 18:26 έως 18:32.

PassGTrackLargeGraphic_aspx.jpg.0ffc5c44a1ff6aa64010fc94354e289f.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα μου έκανε τη χάρη ο καιρός και την ώρα που πέρναγε ο ISS δεν υπήρχαν σύννεφα στο 90% της τροχιάς του.

Κατάφερα και τον έγραψα με την κάμερα του tablet !! δείτε το video σε full HD, λίγο μετά την μέση

του video φαίνονται και 2 δορυφορικά πιάτα οπότε έχοντας αυτά σαν σημείο αναφοράς μπορείτε να δείτε και την ταχύτητα με την οποία περνάει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη προσπαθεια! Καποιοι με Go To τηλεσκοπια εχουν καταφερει να τραβηξουν βιντεο οπου ο ISS φαινεται τη μερα και μαλιστα με τοσο μεγαλη μεγεθυνση που τον διακρινεις ολοκαθαρα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

καλησπερα σε ολους!!

ξερεις καποιος γιατι στο http://www.isstracker.com/ o iss βρισκεται σε διαφορετικο σημειο σε σχεση με το http://isstracker.ru/ ??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο είναι σωστό. Το δεύτερο φορτώνει ένα plugin της ESA και για κάποιο λόγο δε φαίνεται σωστά. Αν το δεις από τη σελίδα της ESA δείχνει την ίδια θέση:

 

http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/International_Space_Station/Where_is_the_International_Space_Station

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο είναι σωστό. Το δεύτερο φορτώνει ένα plugin της ESA και για κάποιο λόγο δε φαίνεται σωστά. Αν το δεις από τη σελίδα της ESA δείχνει την ίδια θέση:

 

http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/International_Space_Station/Where_is_the_International_Space_Station

 

Ναι, πραγματι!!

αλλα και παλι μου κανει εντυπωση οτι στο ρωσικο τοση αποκλιση -με τοση επισκεψιμοτητα- μου ελυσες ομως την απορια!! :) :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...
  • 1 έτος αργότερα...

Καλά περάσματα έκανε αυτές τις ημέρες ο ISS. Δείτε τον πάλι Τρίτη και Τετάρτη.

 

3feb.jpg.86f1edc8678832f7a4faf70416e5f889.jpg

Τρίτη 3/2

 

2feb.jpg.7824f2ce763e1f833189ad6811df6685.jpg

Τρίτη 2/2

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπενθύμιση: αρκετά καλό πέρασμα σήμερα λίγο μετά τις 19:10, ειδική για τη βόρεια Ελλάδα!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

κι εγω τον ειδα...στο stellarium... ](*,)

 

με κυαλια φαινεται?

Επισης προσεξα οτι μπορουμε να δουμε και το hubble αλλα με τι μεγέθυνση...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Τον είδα κι εγώ, αυτή τη φορά με τα κιάλια, από την Θέρμη, μέχρι που χάθηκε πίσω από τον Χορτιάτη. Πολύ φωτεινός καθόλη την πορεία του στον ουρανό, εντυπωσιακός όπως πάντα. Αντρέα, ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον είδα κι εγώ, αυτή τη φορά με τα κιάλια, από την Θέρμη, μέχρι που χάθηκε πίσω από τον Χορτιάτη. Πολύ φωτεινός καθόλη την πορεία του στον ουρανό, εντυπωσιακός όπως πάντα. Αντρέα, ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

 

Καταφέρατε να δείτε λεπτομερείς; Θέλω να πω διακρίνατε σχήμα ή φαινόταν απλώς σαν μια φωτεινή μπαλίτσα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον απολαυσαμε με κυαλια και σημερα! Πιο φωτεινός κι απ τον Δια!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον απολαυσαμε με κυαλια και σημερα! Πιο φωτεινός κι απ τον Δια!

 

Πράγματι. Ενώ είχα δει το ποστ του κυρίου Ανδρέα αμέλησα να προετοιμαστώ για να τον παρατηρήσω. Καθώς όμως κοιτούσα στον ουρανό κατάλαβα με την περιφεριακή μου όραση ένα λαμπερό αντικείμενο να κινείται, έστρεψα το πρόσωπο μου προς το μέρος του και τον θαύμασα, απλά τέλειος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης