Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μειωτή εστιακού λόγου, για να πάρω επιτέλους το πολυπόθητο ευρύ πεδίο στο maksutov.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το αν αξίζει να δώσω 50 ευρώ να πάρω αυτόν, καθώς οι περισσότεροι έχουν απο 150 και πάνω.

 

http://www.astroshop.eu/field-flatteners-other-photo-accessories/teleskop-service-0-5x-focal-reducer-1-25-/p,33416

 

Να σημειώσω πως δεν θα χρησιμοποιηθεί για φωτογράφηση παρά μόνο για παρατήρηση.

Αν και χαμηλής τιμής, θα κάνει τη δουλειά του ή θα πάει τσάμπα το 50ρικο;

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ για το δικό μου celestron mak102 έχω πάρει αυτό

http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Astro-Accessories-Imagers-Opticstar.asp?p=0_10_5_0_3_8.

Μια χαρά εργαλείο είναι...αν τον θέλεις τον πακετάρω για 20€+ταχυδρομείο. :cheesy:

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι κατάλληλοι αυτοί οι μειωτές. Πρόκειται για μειωτές εστιακού λόγου των προσοφθαλμίων ή συσκευών απεικόνισης (με βινιετάρισμα). Πραγματικός μειωτής είναι αυτός: http://agenaastro.com/antares-f-6-3-focal-reducer-schmidt-cassegrain-telescope.html

Δουλεύει στο δικό μου Mak (Celestron 102mm). Το κάνει περίπου f/8-f/9. Θα χρειαστείς προσαρμογέα MCT to SCT. Άλλος είναι του Celestron και άλλος του Skywatcher (τον 2ο τον έχει το πλανητάριο).

Τα πεδία μεγαλώνουν μέχρις ενός σημείου, καθώς το Baffle tube των Maksutovs είναι στενό. Ουσιαστικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις field stop μέχρι 25mm. Μετά έχεις προοδευτικό βινιετάρισμα αλλά το τηλεσκόπιο είναι λειτουργικό, ιδίως σε ημερήσια παρατήρηση. Εγώ χρησιμοποίησα μέχρι 32mm stop, χωρίς τον μειωτή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
Καλησπέρα! Μια ερωτηση για να μην ανοιγω νέο θέμα: Ο συνδιασμός focal reducers/corrector flatteners στην παρατήρηση διορθώνουν και δίνουν μεγαλύτερο πεδίο αλλά αφου μειώνουν το εστιακό μήκος των τηλεσκοπίων δεν μειώνουν και την δυναμη τους στην πλανητική παρατηρηση; Εχω καταλαβει λάθος; :roll:

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά τα γράφεις,αλλά συνήθως το μειωτή τον χρησιμοποιείς για βαθύ ουρανό κι όχι για πλανήτες.

Αντιθέτως για πλανήτες θες Barlow.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω πολύ! Οποτε αφαιρείται κατα την πλανητικη και αμα εχεις κ κανα διαγωνιο πιο πριν...παίδεμα :D

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα maksutov έχουν μεγάλη εστιακή απόσταση η οποία βοηθάει να πετύχουμε εύκολα μεγάλες μεγεθύνσεις, κάτι απαραίτητο στην πλανητική, έχοντας όμως σαν επίπτωση ένα στενό πεδίο (μέγιστο περίπου 1°) αποτρέποντάς μας να παρατηρήσουμε μεγαλύτερα αντικείμενα στον ουρανό, όπως οι Πλειάδες ή το Μ42 κτλ για τα οποία χρειάζονται πάνω απο δυο μοίρες για να τα απολαύσεις.

 

Οι μειωτές δίνουν τη λύση σε αυτό το "πρόβλημα" μειώνοντας την εστιακή περίπου στο μισό και κατα συνέπεια αυξάνοντας το πεδίο εις διπλούν. Το νήμα το είχα ανοίξει γιατί οι περισσότεροι μειωτές είναι για SCT και δεν ήθελα να χαλάσω λεφτά για κάτι το οποίο δεν ήξερα αν θα δουλέψει σε MCT.

 

Βέβαια τελικά δεν κατέληξα κάπου τότε, αλλά μάλλον θα δοκιμάσω τον TS 0.5x σύντομα. :D

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην πετάξεις τα χρήματά σου.. Πάρε ένα κανονικό μειωτή με τον αντάπτορα που προτείνει ο Κώστας παραπάνω για να κάνεις τη δουλειά σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρεις μειωτη προσθεσε και αυτο το δακτυλιδι στην τιμη http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1456

Αν ειναι για καινουργια τα ευρω ειναι πολλα,και δεν αξηζει κατα τη γνωμη μου να επενδισεις σε αυτα αν δεν κανεις κατι με φωτογραφιση.Μεταχειρισμενα ισως οκ αλλα και παλη νομιζω η καλητερες επιλογες θα ηταν να εχεις...

1) Tο μεγιστο προσοφθαλμιο για μεγιστο πεδιο (Αν γνωριζει καποιος φιλος,το μεγιστο πιο ειναι για το 5ari Mak? )

2) Με το ιδιο ποσο ή και λιγοτερο(Καινουργιο ή μεταχειρισμενο) περνεις και αλλο τηλεσκοπιο που εχει μεγαλητερο πεδιο .Π.χ travel scope 70,dobson 76mm - 5'' - 6''.

3)Εχεις καλη στηριξη οποτε μπορεις να σκεφτεις και ραβδο τυπου L για κυαλια αν εχεις,αν οχι και φθηνα να παρεις κανουν καλη δουλεια για αυτο το σκοπο.

 

Ολλες οι προτασεις μου ειναι για τα ανοιχτα σμηνη που χρειαζοντε Πεδιο!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεχασα να γραψω οτι μου αρεσει και η προταση του Sporticus γιατι βηδωνει στα προσοφθαλμια.Ισως δεν ειναι η καλητερη λυση reducer αλλα ειναι η πιο φθηνη για να το εχεις για ανοιχτα σμηνη.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι φιλε μου γιατι εχουν οριο τα τηλεσκοπια και τα 'κοβει' το field stop.O καθε τυπος τηλεσκοπιου εχει το δικο του stop.Τα διοπτρικα εχουν το μεγαλητερο γιάυτο τα προτιμουν οι αστροφοτογραφοι κυριως.

O reducer ριχνει την εστιακη αποσταση του τηλεσκοπιου μονο.

Το αναφερει και ο Κ.kokkolis πιο πανω...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω πολύ scott. βρηκα και μια σχετικη εργασια που αναπαριστα το field stop

 

http://ocw.mit.edu/courses/mechanical-engineering/2-71-optics-spring-2009/video-lectures/lecture-6-terms-apertures-stops-pupils-and-windows-single-lens-camera/MIT2_71S09_lec06.pdf

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nα εισαι καλα erisian :)

Tα reducer τα πιο ακριβα ειναι Reducer/flatener για να διορθοσουν τα σφαλματα που δημιουργει η μειωση.Τα μεμονομενα reducer o ομως κανουν μειωση χωρις διορθοση, με απλα λογια.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη η μειωση προκαλεί καμπύλωση του πεδίου με αποτελεσμα π.χ τα αστρα να ξεχειλώνουν στις ακρες του πεδιου οποτε γι αυτο ονομαζεται ο διορθωτης ονομαζεται flattener σωστα; Ελπίζω να μην γινομαι κουραστικός για μενα η προσέγγιση όλων αυτών των θεμάτων είναι ακομη καθαρά θεωρητική.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη η μειωση προκαλεί καμπύλωση του πεδίου με αποτελεσμα π.χ τα αστρα να ξεχειλώνουν στις ακρες του πεδιου οποτε γι αυτο ονομαζεται ο διορθωτης ονομαζεται flattener σωστα; Ελπίζω να μην γινομαι κουραστικός για μενα η προσέγγιση όλων αυτών των θεμάτων είναι ακομη καθαρά θεωρητική.

 

Σωστα!Ισως ενας reducer στην περιτωση των ανοιχτων σμηνων για παρατηριση με μικρη μεγενθυση να μην ειναι τοσο ενοχλητικο, να μην απασχολει τον παρατηριτη και να του δωσει τη χαρα που περιμενει.Αλλα να μην πω περισσοτερα μιας και δεν ειχα ποτε μεμονομενο μειωτη.

Θα κουραζοσουν φιλε μου πιο πολυ αν δεν ρωτουσες και εκανες λαθος επιλογες!Κανενας εδω δεν κουραζεται να βοηθαει γιατι μας δηνει χαρα οταν προσφερουμε ! :D

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Αν παρεις μειωτη προσθεσε και αυτο το δακτυλιδι στην τιμη http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1456

Αν ειναι για καινουργια τα ευρω ειναι πολλα,και δεν αξηζει κατα τη γνωμη μου να επενδισεις σε αυτα αν δεν κανεις κατι με φωτογραφιση.Μεταχειρισμενα ισως οκ αλλα και παλη νομιζω η καλητερες επιλογες θα ηταν να εχεις...

1) Tο μεγιστο προσοφθαλμιο για μεγιστο πεδιο (Αν γνωριζει καποιος φιλος,το μεγιστο πιο ειναι για το 5ari Mak? )

2) Με το ιδιο ποσο ή και λιγοτερο(Καινουργιο ή μεταχειρισμενο) περνεις και αλλο τηλεσκοπιο που εχει μεγαλητερο πεδιο .Π.χ travel scope 70,dobson 76mm - 5'' - 6''.

3)Εχεις καλη στηριξη οποτε μπορεις να σκεφτεις και ραβδο τυπου L για κυαλια αν εχεις,αν οχι και φθηνα να παρεις κανουν καλη δουλεια για αυτο το σκοπο.

 

Ολλες οι προτασεις μου ειναι για τα ανοιχτα σμηνη που χρειαζοντε Πεδιο!

 

To μέγιστο πεδίο στο 127 mak είναι 1° και το δίνει ο hyperion 24mm, πάντα σε 1.25".

Η ιδέα για νέο τηλεσκόπιο είναι πάντα ευπρόσδεκτη :lol: αλλά θα προτιμούσα τη λύση reducer/αντάπτορας sct-mct καλύτερα απο ένα travel scope, εφόσον μιλάμε για ποσά εως 100 ευρώ.

Μετά πάμε στο γνωστό μικρό 5" dob στα 180 και στη συνέχεια σε διοπτρικό SW 102/500 το οποίο έχει 235 ευρώ (Γερμανική προσφορά) μαζί με ΑΖ3 ή το 102/1000 σε f9.8 το οποίο θα έχει και λιγότερο χρωματικό σφάλμα, στα 220 μόνο ΟΤΑ όμως.

Κιάλια έχω ένα ζευγάρι φθηνά 10x50 που κάνουν τη δουλειά τους αλλά όχι για πολύ, γιατί με πονοκεφαλιάζουν και κάποια στιγμή λέω να πάρω τα Bresser 20x80 για τα οποία έχει γίνει λόγος στο φόρουμ πως είναι αξιόλογα για την τιμή τους.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρεις μειωτη προσθεσε και αυτο το δακτυλιδι στην τιμη http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1456

Αν ειναι για καινουργια τα ευρω ειναι πολλα,και δεν αξηζει κατα τη γνωμη μου να επενδισεις σε αυτα αν δεν κανεις κατι με φωτογραφιση.Μεταχειρισμενα ισως οκ αλλα και παλη νομιζω η καλητερες επιλογες θα ηταν να εχεις...

1) Tο μεγιστο προσοφθαλμιο για μεγιστο πεδιο (Αν γνωριζει καποιος φιλος,το μεγιστο πιο ειναι για το 5ari Mak? )

2) Με το ιδιο ποσο ή και λιγοτερο(Καινουργιο ή μεταχειρισμενο) περνεις και αλλο τηλεσκοπιο που εχει μεγαλητερο πεδιο .Π.χ travel scope 70,dobson 76mm - 5'' - 6''.

3)Εχεις καλη στηριξη οποτε μπορεις να σκεφτεις και ραβδο τυπου L για κυαλια αν εχεις,αν οχι και φθηνα να παρεις κανουν καλη δουλεια για αυτο το σκοπο.

 

Ολλες οι προτασεις μου ειναι για τα ανοιχτα σμηνη που χρειαζοντε Πεδιο!

 

To μέγιστο πεδίο στο 127 mak είναι 1° και το δίνει ο hyperion 24mm, πάντα σε 1.25".

Η ιδέα για νέο τηλεσκόπιο είναι πάντα ευπρόσδεκτη :lol: αλλά θα προτιμούσα τη λύση reducer/αντάπτορας sct-mct καλύτερα απο ένα travel scope, εφόσον μιλάμε για ποσά εως 100 ευρώ.

Μετά πάμε στο γνωστό μικρό 5" dob στα 180 και στη συνέχεια σε διοπτρικό SW 102/500 το οποίο έχει 235 ευρώ (Γερμανική προσφορά) μαζί με ΑΖ3 ή το 102/1000 σε f9.8 το οποίο θα έχει και λιγότερο χρωματικό σφάλμα, στα 220 μόνο ΟΤΑ όμως.

Κιάλια έχω ένα ζευγάρι φθηνά 10x50 που κάνουν τη δουλειά τους αλλά όχι για πολύ, γιατί με πονοκεφαλιάζουν και κάποια στιγμή λέω να πάρω τα Bresser 20x80 για τα οποία έχει γίνει λόγος στο φόρουμ πως είναι αξιόλογα για την τιμή τους.

 

Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα και νομιζω οτι καλυτερη επιλογη ειναι η αγορα τηλεσκοπιου....Απο την ερευνα που εκανα ενδεχεται στο τελος να σου κοστισει το ιδιο....

 

Νικος

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη η μειωση προκαλεί καμπύλωση του πεδίου με αποτελεσμα π.χ τα αστρα να ξεχειλώνουν στις ακρες του πεδιου οποτε γι αυτο ονομαζεται ο διορθωτης ονομαζεται flattener σωστα; Ελπίζω να μην γινομαι κουραστικός για μενα η προσέγγιση όλων αυτών των θεμάτων είναι ακομη καθαρά θεωρητική.

 

Σωστα , ειναι αυτο που σημαινει η αγγλικη λεξη....

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης