Jump to content

Αγορά πρώτων κιαλιών (χωρίς τρίποδο)


koutvlas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Γνωρίζω πως το θέμα έχει τεθεί και σε άλλα post του forum και συγχωρέστε με για αυτό, αλλά επειδή διαβάζω τις τελευταίες μέρες πολλά άρθρα για κιάλια και έχω μπερδευτεί αρκετά θα ήθελα τη βοήθεια της κοινότητας όσον αφορά στα κιάλια χωρίς τρίποδο.

 

Είμαι νέος στο χώρο της αστροπαρατήρησης και τα κιάλια πάντα με γοήτευαν και θα ήθελα να αγοράσω ένα αξιόπιστο ζευγάρι για να με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα. Θα ήθελα να μου προτείνετε, λοιπόν, κάποια κιάλια για παρατήρηση, κατά προτίμηση με προσωπική εμπειρία στη χρήση τους, ώστε να μην προβώ σε κάποια αγορά που να τη μετανιώσω στο μέλλον.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες καταρχήν στον χώρο της αστροπαρατήρησης! Θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις με κιάλια 7χ50 ή 10χ50. Είμαι κι εγώ σχετικά νέος παρατηρητής και έχω κάποια παλιά κιάλια 7χ50 που μου πρόσφεραν εκπληκτικές εμπειρίες. Δεν χρειάζεται να πετάξεις τα λεφτά σου σε ακριβά κιάλια, κράτησε τα για να πάρεις ένα καλό τηλεσκόπιο αργότερα, και πάρε απλώς κάποια με 50-60 ευρώ. Ωστόσο εάν θες να διαθέσεις παραπάνω χρήματα πάρε μεγαλύτερα(πχ. zoom,15x70,....) που πιθανόν θα χρειάζονται τρίποδα για να αποδώσουν σωστά.

Τέλος τα περισσότερα κιάλια θα σε εξυπηρετήσουν, αλλά αν θες ακόμη μεγαλύτερες επιδόσεις φτιάξε ή αγόρασε(αν και δεν συμφέρει) μια βάση για τα κιάλια σου.

 

 

*ΠΡΟΣΟΧΉ μόνο τα κιάλια με porro prism είναι κατάλληλα*

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, είχα καταλείξει σε κιάλια 10x50 και άνω με βάση τα όσα είχα έχω διαβάσει για την αστροπαρατήρηση με κιάλια, θα ήθελα να μάθω όμως κάποια συγκεκριμένα μοντέλα που έχει αγοράσει κάποιος και θα τα συστούσε σε κάποιον που θέλει να αρχίσει την παρατήρηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες καταρχήν στον χώρο της αστροπαρατήρησης! Θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις με κιάλια 7χ50 ή 10χ50. Είμαι κι εγώ σχετικά νέος παρατηρητής και έχω κάποια παλιά κιάλια 7χ50 που μου πρόσφεραν εκπληκτικές εμπειρίες. Δεν χρειάζεται να πετάξεις τα λεφτά σου σε ακριβά κιάλια, κράτησε τα για να πάρεις ένα καλό τηλεσκόπιο αργότερα, και πάρε απλώς κάποια με 50-60 ευρώ. Ωστόσο εάν θες να διαθέσεις παραπάνω χρήματα πάρε μεγαλύτερα(πχ. zoom,15x70,....) που πιθανόν θα χρειάζονται τρίποδα για να αποδώσουν σωστά.

Τέλος τα περισσότερα κιάλια θα σε εξυπηρετήσουν, αλλά αν θες ακόμη μεγαλύτερες επιδόσεις φτιάξε ή αγόρασε(αν και δεν συμφέρει) μια βάση για τα κιάλια σου.

 

Τα κιάλια είναι και αστρονομικά όργανα. Δεν είναι σε καμία περίπτωση "πέταγμα χρημάτων" το να πάρεις κιάλια με μικρή μεγέθυνση ούτε το αν δώσεις 50-60ε σημαίνει ότι θα πάρεις κάτι που θα σε ικανοποιήσει.

 

Φίλε koutvlas δυστυχώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να βοηθήσω, πάντως προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο τελευταίο τεστ του KonstantinosM και την όλη συζήτηση. Πιστεύω ότι θα φανεί πολύ χρήσιμη.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Το μοντελάκι που ξεκίνησα την αστροπαρατηρηση προ 10ετιας και πιστεύω υπάρχει αντίστοιχο και τώρα στη αγορά, έχει τιμή 9χ63 μοντέλο Special Jagd της bresser. Ειναι εξαιρετικά χωρίς παραμορφώσεις στα άκρα, πεντακάθαρο και πολύ μεγάλο πεδίο. Βλέπεις περισσότερο πεδίο από ένα οποιοδήποτε 50αρι φακό χάρη φυσικά στο μεγάλο 63αρι φακό. Έχουν δε μεγάλο eye relief . Ειναι πιο βαριά, αλλά όχι τόσο έτσι ώστε να σε κουράζουν πολύ. Τα κυαλια με 80αρι ειναι ασηκωτα και χρειάζεσαι οπωσδήποτε τρίποδο. Τα 63αρια ειναι το όριο αντοχής πιστεύω. Τα είχα πάρει την εποχή που υπήρχαν λεφτά γύρω στα 200 ευρώ.

Για αστροπαρατηρηση πάντως με οποιοδήποτε φακό καλό ειναι να έχουμε ένα τριποδακι, γι αυτό ότι κι αν πάρεις κυαλια κοίταξε να έχει υποδοχή για τρίποδο.

Ότι κι αν πάρεις θα χρειαστείς κι ανταπτορα ( βάση) για το τρίποδο.

 

Συμβουλή: Όταν παρατηρείς με κυαλια χωρίς τρίποδο, καθώς είσαι στραμμένος προς τον ουρανό, προσπάθησε, αν μπορείς, να ενώνεις τους αγκώνες να ακουμπούν μεταξύ τους. Βοηθάει να μην τρέμουν τόσο πολύ τα χέρια .

 

Φιλικά

Νικος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε nlvam,

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρότασή σου, έκανα έρευνες για αρκετά μοντέλα που βρήκα στο φόρουμ και κατέλλειξα στο να πάρω τα δικά σου. ( Special Jagd 9χ63 bresser)

 

Ευχαριστώ και για τις συμβουλές κι ελπίζω να μου χαρίσουν μια ωραία και λεπτομερή (σε κάποιο βαθμό) εικόνα του ουρανου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης