Jump to content

Νεος Νο 2


BacktotheFuture

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

 

Θα κάνω και γω τη μικρή μου εισαγωγή.

 

Είμαι νέος στο χώρο. Εδώ και 3 μήνες παρακολουθώ το φόρουμ και παίρνω γνώμες για το πως θα κινηθώ στο χώρο της αστρονομίας. Ομολογώ ότι το φόρουμ με προσγείωσε στη γη, και γενικά μου έδωσε να καταλάβω ότι ο χώρος αυτός θέλει προσπάθεια και στη πάροδο του χρόνου τα αποτελέσματα μπορεί απλά να σε απογειώσουν σε απίστευτα μέρη.

 

Ξεκινάω με το μπάτζετ που διαθέτω: μάξιμουμ 150-200 € για κιάλια (μαζί με εξοπλισμό).

 

Στόχος μου αρχικά είναι να γνωρίσω το φεγγάρι. Να μάθω τους αστερισμούς. Να δω για πρώτη φορά αστρικά σμήνη. Να δω γειτονικούς πλανήτες. Δε ξέρω αν μπορώ να καταφέρω να δω κάποια στιγμή & νεφέλωμα σε αυτό το μπάτζετ. Αν και θα το επιθυμούσα.

 

Για τη ''καθαρότητα'' του ουρανού, σημειώνω ότι μένω στην επαρχία. Οπότε υπάρχει πρόσβαση σε απομονωμένα μέρη μακριά από το φως. Ξεκινώντας απ΄το μπαλκόνι του σπιτιού μου ή τη ταράτσα της πολυκατοικίας. Μέχρι να πάρω τα βουνά. Ή το δάσος που είναι και δίπλα...ή και στη θάλασσα κάτω από βραδινούς καθαρούς ουρανούς.

 

Κύριος στόχος λοιπόν προς το παρών, είναι να πάρω ένα ζευγάρι κιάλια να εξοικειωθώ με τον ουρανό. Ήδη εδώ και μερικές βδομάδες έχω αγοράσει το nightwatch. Κι όταν με το καλό θα έχω μάθει τα βασικά μακάρι να αποκτήσω σε μεταγενέστερο χρόνο ένα dob 8 ή 10 να παρατηρώ μαζί με τα παιδιά μου. (ήδη ο ένας μου γιος 2 χρονών, ξέρει το φεγγάρι) :D

 

Αρκετά κούρασα. Ανυπομονώ τις απόψεις σας και τις δικές σας οδηγίες για να προχωρήσω σε αγορά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου! Μπορείς να δεις και νεφελώματα! Καλή αρχή και καλωσήρθες!!! :cheesy: :cheesy:

(Αφήνω τα άλλα στους υπόλοιπους αφού δε γνωρίζω από κυάλια.)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι από αυτούς που δεν συμπαθούν τα κυάλια!Αν είναι να πάρεις νομίζω απο τα κινέζικα 7χ50 κανεις δουλειά,αν είναι να δώσεις παραπάνω παίρνεις και τηλεσκόπιο που θα το πρότεινα!Το καλύτερο φθηνό θεωρώ το Dobson 6 Skywatcher!! Κάνει 250 ευρώ αλλά πίστεψέ με Αξίζει να πας σε αυτο το κοστολογιο!!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με τον φιλο, παρε κατι φθηνο σε κυαλι ισα ισα να αναγνωριζεις καποια σμηνη και καποιους πλανητες με δορυφορους και αστερια. Πολυ γρηγορα θα πας σε τηλεσκοπιο λογο του οτι θα θελεις να δεις περισσοτερα αλλα και θα θελεις να δουλεψεις αστρονομικο εξοπλισμο. Διαβαζεις και μαθαινεις. Επισης μη ξεχνας να κατεβασεις το stellarium.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι δυνατον να προτρεπεται νεο ερασ. να ψωνισει απο κινεζο? Φιλε BacktotheFuture επειδη σ΄αυτα τα λεφτα σχεδον ολα τα κιαλια εχουν ιδια οπτικα(BK-4,πολυεπιστρωμενα)αυτο που θα κοιταξεις ειναι τι μεγεθυνση θελεις.Πανω απο 10 θα χρειαστεις τριποδο γιατι η εικονα παιζει πολυ και δεν θα απολαμβανεις την παρατηρηση. Διαλεξε ενα ζευγαρι που θα σου αρεσει το κρατημα και το design του

και πιστεψε με θα μαγευτεις μολις κοιταξεις τον ουρανο! :o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι δυνατον να προτρεπεται νεο ερασ. να ψωνισει απο κινεζο?

 

 

 

 

 

Γιατί όχι ?Μια χαρά είναι τα Κινέζικα για την τιμή τους!Γιατί τους απαξιώνεις?Κάνουν καλη δουλειά οι άνθρωποι,η Skywatcher ειναι Κινέζικη και εχει πολύ καλά τηλεσκόπια και βαλε...οι περισσότεροι έχουν τέτοιο εξοπλισμό και κυάλια!Χαζοί είμαστε και τα προτιμάμε?Δεν έχουν όλοι οικονομική δυνατότητα να πάρουν ότι καλητερο υπάρχει στην αγορά γι'αυτό λέμε την γνώμη μας σ'άυτο το forum για να μην κάνουν λάθη όπως κάναμε εμείς στο παρελθόν!Μακάρι κάποιος να μου ελεγε τότε μην περνεις κυάλια γερμανικα με 125 ευρώ πάρε Κινέζικα με 15-20 ευρώ και μάζεψε λιγα ακομα και παρε ενα τηλεσκόπιο που θα σου δίνει χαρά για πολλα χρόνια!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Κύριος στόχος λοιπόν προς το παρών, είναι να πάρω ένα ζευγάρι κιάλια να εξοικειωθώ με τον ουρανό. Ήδη εδώ και μερικές βδομάδες έχω αγοράσει το nightwatch. Κι όταν με το καλό θα έχω μάθει τα βασικά μακάρι να αποκτήσω σε μεταγενέστερο χρόνο ένα dob 8 ή 10 να παρατηρώ μαζί με τα παιδιά μου. (ήδη ο ένας μου γιος 2 χρονών, ξέρει το φεγγάρι) :D

 

Πολύ καλά τα έχεις σκεφτεί και σχεδιάσει. Για κιάλια προσωπική μου γνώμη είναι, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, να δώσεις κάτι τις παραπάνω και να παραλείψεις τα κιάλια των 50 ευρώ. Εξάλλου μην ξεχνάς πως τα οπτικά δεν είναι σαν τα ηλεκτρονικά ή άλλα σύγχρονα προϊόντα που "απαξιώνονται" γρήγορα. Τα καλά οπτικά διατηρούν την αξία τους για πολλά χρόνια.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Διαβάζοντας τις απαντήσεις στο σύνολο κατέληξα στο να μη δώσω τελικά μάξιμουμ 200 ευρώ για κιάλια αλλά 100. Βέβαια η τελευταία απάντηση του astrovox πήγε να με γυρίσει πίσω αλλά δε τα κατάφερε! :D

 

Το stellarium το έχω κατεβάσει στο Laptop. :)

 

Θα πάω σε κατηγορία 10χ?

 

Οπότε το θέμα είναι 10 χ πόσο?

 

Νεφελώματα θα μπορώ να δω με οποιοδήποτε 10χ? κυάλια?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάρεις κυάλια είναι απαραίτητο να πάρεις και τρίποδα.Τα 10χ εχουν βάρος θα κουράζεσαι και θα τρέμει το χέρι σου.

Τα κυάλια είναι χρήσιμα για ανοιχτά σμήνη όπως πλειάδες και Ιάδες και για εντοπισμό αντικειμένων.

Δεν θα χαρείς όμως το θέαμα γιατί ειναι μικρή η μεγένθυση!Το νεφέλωμα του Ωρίωνα π.χ,που είναι το καλύτερο οπτικά νεφέλωμα που μπορείς να δείς,θα το ξεχωρίσεις αλλα δεν θα χαρείς λεπτομέρεια.

Οπως κατάλαβα θέλεις να απολαύσεις τους στόχους, οπότε είναι καλύτερα να σκεφτείς τηλεσκόπιο για να μην απογοητευτείς .

Τα κυάλια ειναι καλά,είναι για την χρίση όμως που είπα πρίν.

Ο καθένας στο είδος του...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου και εγώ είμαι της άποψης να προσπεράσεις το επίπεδο των κυαλιών

και να κινηθείς απευθείας για την απόκτηση ενός 6'' ή προτιμότερο ενός 8'' τηλεσκοπίου,

το οποίο θεωρώ ότι ανταποκρίνεται με το παραπάνω στις προσδοκίες κάποιου που

πρωτοασχολείται με το χόμπυ. Προσωπικά ξεκίνησα με ένα διοπτρικό των 70mm που μου

είχε δανείσει ένας φίλος και πολύ σύντομα έμεινα ανικανοποίητος και προχώρησα στην απόκτηση

ενός 8'' νευτωνείου. Κάνοντας λίγη υπομονή και οικονομία, με λίγο παραπάνω μπάτζετ στα 250-350 ευρώ,

μπορείς να βρεις απίστευτες ευκαιρίες, κατά καιρούς, μεταχειρισμένων στις μικρές αγγελίες (ακόμα και 10ιντσου!).

Να ξέρεις βέβαια ότι η απόκτηση τηλεσκοπίου συνεπάγεται σε βάθος χρόνου την αγορά

διάφορων επιπρόσθετων παρελκομένων (πχ. ποιοτικών προσοφθαλμίων) με σκοπό να ευχαριστιέσαι

πολύ περισσότερο, τα οποία στο σύνολό τους μπορεί να κοστίσουν πολύ περισσότερο από την

αξία του τηλεσκοπίου! Όλα εξαρτώνται από το πόσο αποφασισμένος και παθιασμένος είσαι

για να ασχοληθείς με το χόμπυ :D .

 

Όσο για την εξοικείωση με τον νυχτερινό ουρανό και την ερασιτεχνική αστρονομία,

ένα καλό βιβλίο όπως το nightwatch ή το αναλυτικότερο backyard astronomer's guide,

σε συνδυασμό με το stellarium, αποτελούν μια πολύ καλή αρχή

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο μου γράφεται, τόσο θα κατεβαίνω σε μπάτζετ (για τη μελλοντική αγορά τηλεσκοπίου) :D

 

Θα δώσω για αρχή ένα 50άρικο για κιάλια, σε συνδυασμό με το βιβλίο και το stellarium να μάθω πρώτα τον ουρανό.

 

Απλά θα ήθελα να μου προτείνεται ένα ζευγάρι κιάλια γύρω σε αυτά τα λεφτά χωρίς να χρειαστώ εξοπλισμό.

 

Δε ξέρω ποια μάρκα να διαλέξω και τι μεγέθυνση/διάμετρο να έχουν. Τουλάχιστον ποια να μη διαλέξω μη τυχόν μου βγουν τα μάτια έξω και ταλαιπωρηθώ άδικα!

 

Ποια από τα παρακάτω να διαλέξω:

 

http://www.hobbi.gr/product_info.php?products_id=6290

 

http://www.e-photoagora.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31971

 

http://www.hobbi.gr/product_info.php?products_id=4806

 

Συγνώμη αν κουράζω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κιαλια που προτεινεις δεν εχουν ποιοτικα οπτικα, αποφυγε τα BK-7 και κοιτα οι επιστρωσεις να ειναι πολυεπιστρωμενα(multicoated). Αυτα βεβαια αν θες να εχεις αξιοπρεπη εικονα των στοχων σου! Κατα τα αλλα παρε 10x50 το βαρος τους ειναι γυρω στο 1 κιλο. Επισης τα αξιοπρεπη κιαλια θα τα πουλησεις ευκολα ενω τα αλλα θα σου μεινουν.

 

http://www.ortsa.gr/%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CE%AC%CF%86%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%BA%CE%B9%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%BF-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%82-%CF%83/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Pentax XCF 10x50

 

Τι γνώμη έχετε για αυτά τα κιάλια?

 

Αυτά έχω εντοπίσει. Με διαφορές στη τιμή ανά χώρα. Αγγλια Ελλάδα και Αμερική.

 

http://www.akalavrentzos.gr/product.php?products_id=313

 

http://www.amazon.co.uk/PENTAX-XCF-10X50-PORRO-BINOCULARS/dp/B002OYMJ22

 

http://www.amazon.com/Pentax-65792-Xcf-Binoculars/dp/B0074KJ14U

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες και αυτα εδω

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=2267

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=653

Για τα pentax δεν δινει χαρακτηριστικα αλλα λογικα θα ειναι τα ιδια με των παραπανω αφου ειναι στην ιδια τιμη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Καλησπέρα!!!

 

Τώρα που έχω τα Pentax 10 x 50 PCF WP II, ψάχνω να βρω ένα τρίποδο. Έχετε μήπως κάτι σίγουρο να μου προτείνετε?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης