Jump to content

Nexstar


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σκοτεινό πεδίο είναι λόγω μεγάλης εστιακής απόστασης..., το οποίο βοηθάει αν είσαι σε περιοχή με πολλη φωτορύπανση.

 

Αυτά τα δύο τηλεσκόπια ενδείκνυνται για γρήγορη παρατήρηση. Δεν κάνουν για φωτογράφιση , δεν μπορείς να στρέψεις χειροκίνητα το τηλεσκόπιο εκει που θες , είναι αυτοματοποιημένα. Ταιριάζουν σε κάποιον που δεν εχει χρόνο να ασχοληθει και βγαίνει εξω 1-2 φορές το μήνα .

Τι ακριβώς θέλεις?

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για φωτογραφιση δεν το συζηταω, δεν περασε καν απο το μυαλο μου.

για παρατηρηση θα βγαινω παραπανω απο 2 φορες το μηνα, αυτο που ζηταω ειναι

ενα καλυτερο τηλεσκοπιο απο αυτο που εχω, το οποιο να ειναι αυτοματοποιημενο για να γινεται πιο

χαλαρα η παρατηρηση!!!

Αρα η μεγαλη εστιακη αποσταση βοηθαει την παρατηρηση σε ουρανο με φωτορυπανση, σε περιπτωση

που χρησιμοποιηθει σε σκοτεινο ουρανο μακρια απο φωτα τι αποτελεσμα θα εχουμε???

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην κάνεις συνειρμούς του τύπου

 

"σκοτεινό " πεδίο+σκοτεινός ουρανός = δε βλέπω τίποτα

 

Δε συμβαίνει αυτό , απλά τηλεσκόπια με μεγάλες εστιακές αποστάσεις αποδίδουν λίγο καλύτερα σε σχεση με άλλα με μικρές εστιακές σε φωτορυπασμένες περιοχές.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμμμ,

 

Φιλε και συντοπιτη ( απο την Λευκιμμη η καταγωγη μου :D ), σε ευχαριστω παρα πολυ,

οι πληροφοριες σου και οι γνωσεις σου ξεκαθαρισαν πιο πολυ το τοπιο ( ηταν ελαφρως ομιχλωδες).

Το τηλεσκοπιο ειναι ετοιμοπαραδοτο οποτε θα το εχω λογικα την τριτη, ελπιζω τα συνεφα να εχουν εξαφανιστει απο τον ουρανο της Αττικης μεχρι τοτε. :cheesy:

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Λευκίμμη!! :D

Από αυτά τα δύο που προτεινες το 2ο θα το χαρείς περισσότερο . Καλώς να το δεχτείς λοιπόν και όταν ανεβεις στο νησί φερτο κι αυτό μαζί σου.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι,

 

Λοιπόν παρέλαβα το τηλεσκόπιο μου την Τρίτη, δυστυχώς όμως δε μου έκανε

το χατίρι ο καιρός εκείνη την μέρα με την συννεφιά, αυτό βέβαια δε με εμπόδισε

να το στήσω μέσα στη μέση του σαλονιού μου ( με τη γυναίκα να γκρινιάζει ότι δε ταιριάζει στο χώρο \:D/ :cheesy: ) και να προσπαθώ να εστιάσω στα φωτά στο ταβάνι. :D

 

Χθες μετά από την καταρρακτώδη βροχή επιτέλους καθάρισαν οι ουρανοί και δεν έχασα

την ευκαιρία να ανέβω στη ταράτσα για μια γρήγορη παρατήρηση, η οποία τελικά κατέληξε

σε 4 ωρη παρατήρηση. :cheesy:

 

Το τηλεσκόπιο στήνετε πανεύκολα, μου πηρέ 10 λεπτά περίπου και άλλα πέντε για να ρυθμίσω το

χειριστήριο με τις σωστές συντεταγμένες για να μπορέσει να ευθυγραμμιστεί σωστά.

 

Όταν τέλειωσα με τα διαδικαστικά λοιπόν ήταν ώρα να ξεκινήσω, επέλεξα την μέθοδο ευθυγράμμισης

με δυο αστέρες, ο ένας ήταν ο aldebaran και ο άλλος ο Betelgeuse, ξαφνιάστηκα θετικά με το πόσο γρήγορα ευθυγραμμίστηκε, αποφάσισα λοιπόν, μιας και είχε βρέξει αρκετά και η ατμόσφαιρα ήταν πεντακάθαρη, να στοχεύσω σε αντικείμενα βαθέως ουρανού, για αρχή τα κλασσικά, M 42-43, τον γαλαξία της Ανδρομέδας, η καθαρότητα των ειδώλων ήταν πολύ καλή και έτσι κατέληξα να χαζεύω

για καμιά ώρα ( με το προηγούμενο τηλεσκόπιο μου, celestron powerseeker 80/900, ήταν δύσκολο να τα ακολουθω ).

 

Μετά από λίγο και ενώ το φεγγάρι είχε ανέβει πιο ψηλά και με εμπόδιζε με την φωτεινότητα του, είπα να στρέψω το τηλεσκόπιο μου προς αυτό. Ήταν λες και ζήλεψε και για υτο ήταν τόσο φωτεινό, για να μου τραβήξει την προσοχή και να του δώσω σημασία, αυτό και έκανα λοιπόν, δοκίμασα πρώτα το προσοφθάλμιο των 25mm και μπορώ να πω ότι η εικόνα που πηρά ήταν η καλύτερη που έχω δει μέχρι τώρα, κρυστάλλινη είναι η μόνη λέξη που μου έρχεται.

 

Όταν ευχαριστήθηκα όλο το μεγαλείο του φεγγαριού τόλμησα και δοκίμασα και το 9mm, εκεί είδα με πολλές λεπτομέρειες τους κρατήρες του φεγγαριού, άλλα ήθελα και άλλο, έτσι σε συνδυασμό με το 9mm έβαλα και ένα barlow X3, περίμενα ότι οι εικόνα θα ήταν χάλια, αλλά έπεσα έξω, ακόμα και σε τόσο μεγάλη μεγέθυνση η εικόνα ήταν πεντακάθαρη.

 

Αφού είχα πάρει θάρρος με την σελήνη, είπα να δοκιμάσω μεγάλες μεγεθύνσεις και στο Δια που βρισκόταν και αυτός εκείνη τη στιγμή στον ουρανό, χρησιμοποίησα και τον 25mm και τον 9mm και τους 2 σε συνδυασμό με τον barlow X3, και στις τέσσερις περιπτώσεις τα αποτελέσματα ήταν απολύτως ικανοποιητικά, καμία σχέση με ότι είχα συνηθίσει, ναι μεν στην μεγαλύτερη μεγέθυνση ήταν λίγο θολά, αλλά όχι τόσο ώστε να με απογοητεύσει.

 

Με αλλά λόγια αν δε το καταλάβατε έχω ενθουσιαστεί με το καινούργιο μου τηλεσκόπιο και είμαι πολύ χαρούμενος με την επιλογή μου, σας ευχαριστώ όλους που με βοηθήσατε, ακόμα και αυτούς που δεν απάντησαν εδω, διότι διάβασα πολλά σχόλια σε άλλα θέματα που με βοήθησαν αρκετά.

 

Καθαρούς ουρανούς λοιπόν σε όλους μας.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις και πιστεψε με ταιριάζει απόλυτα με το χώρο του σαλονιού. Ισα ισα που τώρα ομόρφυνε περισσότερο!! :D :D :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από μένα.. Διάβασα απο τον Κώστα ( Kokkolis ) κάτι για colimation? χρειάζονται και οι σμιτ colimation? αν ναι, πως γίνεται? είναι η ίδια διαδικασία με τα νευτώνια? απαιτείται lazer colimator ? και περίπου κατά μέσο όρο πόσο συχνά σε σχέση με τα νευτώνια?? εγώ έχω αλλάξει γνώμη και ύστερα από πολύ σκέψη αποφάσισα πως δε θα πάρω το 6se αλλά το 8αρι.. (nexstar)

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.... Α!!! καλή χρόνια φίλοι μου... ( δε γράφω συχνά..)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ευθυγράμμιση είναι απαραίτητη, είναι πιο απλή από τα νευτώνια γιατί κουνας μόνο το δευτερεύον, αλλά χωρίς laser, γιατί δεν έχεις ακρίβεια. Με αστέρι...
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βέβαια χρειάζονται collimation, απλά οχι τοσο συχνά όσο τα νευτώνια. Εως και πολύ σπάνια....

Το δικό μου το έχω 2 χρόνια και ποτέ δε χρειαστηκε.

Βέβαια δέν έχω κάνει μεγάλες διαδρομές με το αυτοκίνητο αλλά νομίζω πώς μέχρι τίς 8'' δυσκολα χαλάει η ευθυγραμμιση τους.

Είναι χαρακτηριστικό όμως τών sct οτι αν είναι έστω και λίγο εκτός επηρρεάζεται κατα πολύ η ποιότητα εικόνας τους γιαυτό και πολλες φορές είναι παρεξηγημένα.

Γιά το πώς γίνεται δές εδώ

και εδώ

http://www.asterism.org/tutorials/tut14-1.htm

http://www.celestron.com/c3/support3/index.php?_m=knowledgebase&_a=viewarticle&kbarticleid=1975

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

καλησπέρα !

 

όσοι έχετε χρησιμοποιήσει focal reducer στο 4se πως το βλέπετε να λειτουργεί?

μειώνεται η φωτεινότητα του ή συνεργάζεται καλά?

Καλό-χρυσό το πορτοκαλάκι αλλά συχνά με πιάνει ασφυξία απο το στενό του πεδίο και θέλω

να παρατηρώ και μεγάλα αντικείμενα.

Οπότε απο το να παίρνω ενα κοντό αχρωματικό σκέφτομαι μήπως κάνω δουλειά και με τον μειώτη.

Αν και απο τιμή το ίδιο έρχεται εδώ που τα λέμε.

 

Τί λέτε εσείς που το έχετε δουλέψει έτσι ?

 

Άρης

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους τους Nexstarάκηδες!

 

Σε λίγο καιρό ελπίζω να έχω το 8se πορτοκαλί αριστούργημα. :lol:

Πάλεψα αρκετά χρόνια με το SW Heritage 130, είδα πολλά πράγματα από σκοτεινό ουρανό

αλλά ήρθε η ώρα για αναβάθμιση.

 

Έχω ψάξει πάρα πολύ στο site αλλά και στο cloudy nights και δεν έχω καταφέρει

να βρω ποια μπαταρία είναι η κατάλληλη για μένα. Το Celestron Power Pack

μου φαίνεται πανάκριβο, ενώ από την Αγγλία που είναι πιο φτηνό δεν μπορεί

να σταλεί λόγω κανονισμών.

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας για το ποια μπαταρία να αγοράσω. Υπόψην ότι θα τη χρησιμοποιώ

απλά για την τροφοδοσία της βάσης και ότι δε θέλω να συνδέσω κάτι επιπλέον πάνω της.

Ίσως στο μέλλον ένα απλό dew heater μόνο.

 

Θα χρειαστώ λογικά και κάποιο καλώδιο; πχ adaptor για υποδοχή αναπτήρα;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Δε θα σας ενοχλούσα αν είχα βρει την άκρη. Έχω διαβάσει

σχεδόν όλες τις συζητήσεις για αυτό το θέμα εδώ στο astrovox αλλά καμία σχετικά πιο

επίκαιρη και καμία που να είναι ειδικά για τα nexstar.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Γ.Μαργαρίτης:"Tα ίδια λέμε και μεις με τους έντεχνους μόνο που δεν τα λέμε μέσω Λαμίας.."

 

Celestron Nexstar 8se

SkyWatcher Heritage 130mm

Opticorn Porro 10x50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερο για τα Nexstar, στην ουσία θέλεις να βρεις ένα καλό power tank ανεξαρτήτως μάρκας.

 

Η αλήθεια είναι πως τα επώνυμα είναι σε τσιμπημένη τιμή. Δύο εναλλακτικές υπάρχουν γενικά, να πάρεις ένα power tank που δεν έχει φτιαχτεί για αστρονομική χρήση ή να φτιάξεις μια ιδιοκατασκευή. Power tank μπορείς να βρεις σε είδη αυτοκινήτων ή σε πολυκαταστήματα καθώς η συνηθισμένη τους χρήση είναι να βάζουν μπρος το αυτοκίνητο με τα κροκοδειλάκια όταν έχει μείνει από μπαταρία (βρες τα ως jump starters). Χρειάζεται να έχει έξοδο τύπου αναπτήρα αυτοκινήτου για να συνδέσεις το τηλεσκόπιο και φυσικά να είναι 12V (το συνηθισμένο).

 

Το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό είναι η χωρητικότητα της μπαταρίας που έχουν μέσα. Βασίζονται σε μπαταρίες μολύβδου και θα έλεγα ότι καλό θα είναι να πάρεις χωρητικότητα 17Ah ή μεγαλύτερη. Στο μέλλον θα μπορείς να αλλάζεις την μπαταρία με ένα κόστος περίπου 40-50 ευρώ καθώς η μπαταρίας έχουν ένα όριο ζωής.

 

Για ιδιοκατασκευή υπάρχουν μερικά νήματα όπως αυτό: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16599

 

Μια αναζήτηση στο forum με power tank θα σου βγάλει διάφορα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Δηλαδή σε γενικές γραμμές καλό είναι να αγοράσω κάτι σαν αυτό

http://www.mrtool.gr/catalog/product/view/id/2460/category/10

 

Και κάθε κάποια χρόνια να αλλάζω την μπαταρία που έχει μέσα.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Γ.Μαργαρίτης:"Tα ίδια λέμε και μεις με τους έντεχνους μόνο που δεν τα λέμε μέσω Λαμίας.."

 

Celestron Nexstar 8se

SkyWatcher Heritage 130mm

Opticorn Porro 10x50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης