Jump to content

Βαλιτσάκι προσοφθαλμίων


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

OK το ξέρω, ο εξοπλισμός μου είναι ακόμα για γέλια, αλλά μια και σκοπεύω να αρχίσω να το βγάζω βόλτα στο βουνό, έπρεπε να φροντίσω να τα βάλω όλα σε ένα βαλιτσάκι..

Οπότε τσίμπησα ένα βαλιτσάκι εργαλείων από το Leroy με 10 ευρουλάκια νομίζω, πήρα και αφρολέξ και με ξυραφάκι και κοπίδι το έφτιαξα..

 

Στην πάνω θήκη έχουμε τα παρελκόμενα. Φακοί, Lens pen,καθαριστικό, φίλτρα, 2ιντσος αντάπτορας κλπ και στην κάτω τους φακούς, το laser ευθυγράμμισης και τον ερευνητή..

 

Το καλό είναι ότι είναι αρκετά βαθύ και έχει και χώρο για δεύτερο επίπεδο με φακούς και αφρολέξ, μονο που θα πρέπει να το πατεντάρω λίγο..

για αρχή, καλό είναι.

Έχει και βολικές θηκούλες στο καπάκι για κατσαβιδάκια, άλλεν και λοιπά μπλιμπλίκια..

astrovalitsa.thumb.jpg.0ac14f4d2e3b6cafe4b2aeadf403f7f1.jpg

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Μπορει καποιος να μου πει που μπορω να βρω τετοιου ειδους αφρολεξ στην Αθηνα και σε μια λογικη τιμη γιατι ειδα καπου κατι και μου εφυγε το ματι...!!Εχω ηδη παρει το βαλιτσακι και ψαχνω για την εσωτερικη επενδυση...

Ευχαριστω.

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.iso-net.gr/details3.php?lang=1&wh=1&the1id=1&theid=1&open1=1&open2=&thepid=10&page=1

 

Επίσης στην Ρετσίνα http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=392

 

Εγώ εγκατέλειψα πια το αφρώδες υλικό. Προτιμώ το πολυστυρένιο και από επάνω το ύφασμα. Στο καπάκι όμως η αυγοθήκη από πολυουρεθάνη είναι αξία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πάρεις 1 τετραγωνικό Teknofon επίπεδο 40mm με 20,8 ευρώ και 0.5 τετραγωνικό Teknofon κόλουρη πυραμίδα με 13 ευρώ ή κυματοειδές 30mm με 13 ευρώ. Η θήκη θα χρειαστεί 3-4 επίπεδα και θα περισσέψει λίγο. Στο καπάκι της βαλίτσας θα βάλεις μια στρώση μόνο από κυματοειδές ή πυραμίδα και θα περισσέψει αρκετό.

Όταν τα πήρα κόστιζαν σχεδόν το μισό. Κοίτα και από το εξωτερικό http://www.caseclub.com/order-foam.htm, ιδίως αν θέλεις το υλικό που είναι προτεμαχισμένο:

foam_stock3.gif

 

Έφτιαξα την θήκη μου 3-4 φορές από το μηδέν (και άλλες 3 μια μικρότερη) και εξάντλησα το υλικό μου. Κόβεται σχετικά δύσκολα και στομώνει το κοπίδι (Stanley). Είναι αρκετά ελαστικό και οι φακοί που ζυγίζουν αρκετά το παραμορφώνουν.

Αντιθέτως το διογκωμένο πολυστυρένιο (Styrofoam) κόβεται σαν βούτυρο και διατηρεί καλά το σχήμα του. Άλλωστε αυτό χρησιμοποιούν οι εταιρίες και ιδίως εκείνες που πωλούν Godzillas (Explore Scientific). To Styrofoam μπορείς να το πάρεις από συσκευασίες τηλεσκοπίων (τα Nexstar 4 & 6 τα αγκάλιαζαν άφθονα τέτοια υλικά) ή από κατασκευαστική εταιρία http://building.dow.com/europe/el/products/thermal/index.htm

Μια τρίτη επιλογή είναι κάποιο υλικό συσκευασίας από το οποίο κατασκευάζουν και διάφορα βοηθήματα κολύμβησης, όπως τις σανίδες που πωλούν για να μαθαίνουν μπάνιο τα παιδιά. Αυτό είναι το καλύτερο και αν ξαναματαμαναφτιάξω την θήκη μου θα αγοράσω 3-4 τέτοιες σανίδες.

Η δική μου θήκη (βλ λιγο παραπάνω) εμπεριέχει όλα τα υλικά αυτά. Τα Baader και οι Barlow μπροστά κάθονται επάνω στο υλικό της κολύμβησης. Οι υπόλοιποι φακοί σε φατνία από styrofoam, περίσσευμα από συσκευασίες οπτικών. Στο καπάκι αυγοθήκη Tecnofon. Δεν έχω χρησιμοποιήσει κόλλα, όλα σφηνώνουν το ένα με το άλλο. Όλα τα καλύπτει το μαύρο satin ύφασμα.

Ποιά θήκη αγόρασες;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω το κλασσικο βαλιτσακι απο τα Lidl , το σκληρο και τυχαια ανακαλυψα στην ντουλαπα μου ενα παρομοιο μισου μεγεθους.Για αρχη,σαν πειραμα θα φτιαξω το μικρο.Δεν εχω πολλα προσοφθαλμια αλλωστε και μιας και ειναι μικρο θα με βολεψει αλλα επισης μπορω να πειραματιστω πανω του.

Θα κοιταξω για τα υλικα που αναφερατε και σιγα σιγα θα το ντυσω.Μπορει ο εξοπλισμος μου να μην ειναι πανακριβος και τελειος αλλα κριμα ειναι να ταλαιπωρειται ο δυσμοιρος...!

Ευχαριστω για τις οδηγιες! =D> :mrgreen:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 1 έτος αργότερα...

Πρόσφατα ολοκλήρωσα κι εγώ τα βαλιτσάκια μου!

 

Προχώρησα στην αγορά του 02 γιατί ήθελα τους ερευνητές μαζί σε ένα βαλιτσάκι, τόσο για προστασία όσο και αποθήκευση. Επίσης ο RACI αν δεν βγει από τη βάση του χρειάζεται πολύ λιγότερο χρόνο για να ευθυγραμμιστεί ξανά με το τηλεσκόπιο.

 

Το σχέδιο πάνω στη βαλίτσα έγινε με στένσιλ και σπρέι. Εκτός από τους αισθητικούς λόγους,

έγινε για την ευκολία του να φαίνεται ποία είναι η πάνω μεριά.

 

20130629_203254.thumb.jpg.b5573268cfd2f5ff4ea0b03915fecbff.jpg

02

 

20130629_203254b.thumb.jpg.31dd4d1fa18a95af148b8e3e1e84046d.jpg

01

20130629_202958.thumb.jpg.fa613fb42c51c0145e99a64ccfd35c7c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο, καλορίζικο! Είχα επιχειρήσει κι εγώ να κάνω σχέδιο στο δικό μου με σπρέι αλλά δε μου πέτυχε (δεν είχα κολλήσει καλά το στένσιλ).

 

Φέτος, πιστεύω, ολοκλήρωσα κι εγώ το βαλιτσάκι προσοφθαλμίων. Χρόνια "συλλογής" φακών νομίζω πως ολοκληρώθηκαν καθώς έχω πια ό,τι φακό χρειάζομαι και τα επόμενο χρόνια θα με βρουν σταθερό στον εξοπλισμό. Θα βάλω και καμιά φωτογραφία κάποια στιγμή αν και δε μένα δεν μπορείς να καταλάβεις ποιος φακός είναι ποιος στη φωτό γιατί τους έχω βάλει κάθετα και όχι ξαπλωτούς, αλλιώς δε θα χώραγαν με τίποτα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Το βαλιτσάκι της Celestron περνά στην τέταρτη εν σειρά διατεταγμένη υπηρεσία (φακοί Celestron, άλλοι φακοί, ερευνητές ήταν οι προηγούμενες), τακτοποιώντας όλα τα αποκλειστικά αξεσουάρ του Celestron Nexstar 6SE.

Θα έπρεπε να το πουλάνε χώρια, χωρίς το κίτ φακών/ φίλτρων. Είναι τέλειο.

IMG_0830.thumb.JPG.3aaf669d86e7312d857d1b9c1a58bab3.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά είναι τα δικά μου παιδιά! συν ακόμη ένα που έχω τους ορθοσκοπικούς, Zoom, plossl, φίλτρα και collimation tools. ΔΕΝ με βολεύουν καθόλου! Μάλλον θα πάω με την λύση της θήκης τυφεκίου... ακόμη το ψάχνω...

IMG_20130111_191041.thumb.jpg.3e6f3e7fa72479273bd881efcc6d74e5.jpg

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως μία από αυτές τις λύσεις θα σε καλύψει απόλυτα.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14684

 

ΥΓ: Τι λες για μια συγκριτική δοκιμή Televue Ethos 21 & 10 vs Explore Scientific 20 & 9, από κάποιον expert;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως να αγοραζατε καμια θηκη οργανου; http://www.thomann.de/gr/thomann_egitarren.htm

Εχει σαν κασελακια. Αλλα αν σκασει κανενας σε κανενα αστροπαρτι με τετοια θηκη γεματη προσοφθαλμια, θα ειναι πολυ "cool" :mrgreen:

107924.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά είναι τα δικά μου παιδιά! συν ακόμη ένα που έχω τους ορθοσκοπικούς, Zoom, plossl, φίλτρα και collimation tools. ΔΕΝ με βολεύουν καθόλου! Μάλλον θα πάω με την λύση της θήκης τυφεκίου... ακόμη το ψάχνω...

 

Τί ακριβώς δε σε βολεύει Γιάννη;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν με βολεύει να κουβαλάω τρεις βαλίτσες Ανδρέα. Θα προτιμούσα μια. Έχω και μικρό αυτοκίνητο...

 

 

Κώστα: Όσο για την συγκριτική δοκιμή, θα το κανονίσουμε κάποια στιγμή. Ευχαριστώ για το link.

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το έχω αποδεχτεί από καιρό. Τόσοι φακοί, φίλτρα, αξεσουάρ, εργαλεία ευθυγράμμισης, γενικά εργαλεία, εφεδρικά αντικείμενα κτλ απλά δε χωράνε ούτε σε μία ούτε, στην περίπτωσή μου, σε δύο βαλίτσες. Γενικά όταν πάω εξόρμηση θέλω να έχω όλα τα βασικά μαζί μου. Ένα σετ από κλειδιά άλλεν για να φτιάξεις κάτι που ξεβιδώθηκε στη μεταφορά ή μια εφεδρική μπαταρία του κόκκινου φακού που τέλειωσε μπορεί να κάνουν τη διαφορά μεταξύ του να κάνεις ή όχι παρατήρηση. Οπότε τα παίρνω όλα και... κουβαλάω.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως να αγοραζατε καμια θηκη οργανου; http://www.thomann.de/gr/thomann_egitarren.htm

Εχει σαν κασελακια. Αλλα αν σκασει κανενας σε κανενα αστροπαρτι με τετοια θηκη γεματη προσοφθαλμια, θα ειναι πολυ "cool" :mrgreen:

107924.jpg

 

Χαχαχαχαχαχαχα =D> =D> =D> :D :D :D Πολύ καλό! Η έκφραση "ήρθανε τα όργανα" θα ταιριάζει απόλυτα!!

Να και η δική μου .

1538770861_ertf001.thumb.JPG.009d75fbbd5923405c975f8115002bf5.JPG

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω κανω minimize....λογω ογκου/βαρους.

1.Αντικατεστησα τους Nagler 7mm και 9mm με Ethos 8mm

2.Θα αντικαταστησω τους Nagler 12mm και Nagler 17mm με Ethos 13mm

3.Αντικατεστησα τους Radian 3mm, 4mm, 5mm με Nagler zoom 3-6mm

Οποτε μεχρι στιγμης, ο τελικος στοχος ειναι να πεσουμε (ποσοτικα ) απο τα

7τεμαχια στα 3 τεμαχια.

Μαζι με τον Nagler 22 και Nαgler 31, μενω στα 5 τεμαχια, που ειναι διαχειρισιμα ποσοτικα, και καλυπτομαι πληρως....Δεν εχω καταληξει ακομα στο βαλιτσακι, αλλα εχω κατι καλο κατα νου.

Μολις το ετοιμασω θα το ανεβασω.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Πρώτη σειρά, Explore Scientifics, από αριστερά:

ES100 20

ES100 09

ES68 24

Concenter MkII

Baader Q Barlow σε Baader Clicklock 1.25" με καπάκι συσκευή ευθυγράμμισης (Plossl 4mm άνευ φακού)

ES82 6.7

ES82 4.7

Moon Filter

Baader Moon & Skyglow

Orion Deep Sky

Θα μετακινηθούν τα τρία πρώτα προς τα αριστερά αν πάρω τον ES81 30mm και θα φύγει το Concenter

 

Δεύτερη σειρά, Televue, σε σχήμα Π με τα άκρα της τρίτης σειράς:

Televue Ethos 13 (αντί του ES100 14, με FTR 14mm & FTR Stop ring)

Televue Nagler T4 22

Televue Nagler T4 17

Televue Nagler T4 12 (με FTR 14mm & FTR Stop ring)

Televue Delos 10

Televue Delos 06

Televue Radian 08

Televue Radian 05

 

Τρίτη σειρά, εκτός των άκρων:

Skywatcher Coma Corrector (Televue Paracorr στο μέλλον ίσως, με & FTR 28mm)

Baader Hyperion Aspheric 31 (36 στο μέλλον ίσως, από κάτω κάννη 1.25")

Baader Hyperion Zoom (από κάτω κάννη 2.00")

Baader Cliclock 2.00" 47mm με Antares Twistlock 1.25"

Πράσινο laser

Κόκκινο Booklight (σφηνώνει στο πλάι της βαλίτσας και την φωτίζει)

 

Τέταρτη σειρά:

GTO Proxima 1.5x Barlow (1.7x)

Televue Powermate 2.5x

BGO 18mm

BGO 12.5mm

BGO 09mm

BGO 06mm

BS Astro 2.00" filter wheel με:

- Baader UHC-s broadband

- Thousand Oaks LP2 narrowband

- Baader OIII line

 

Πέμπτη σειρά:

Celestron Green Laser Pointer, quick release

Κόκκινο LED

Κόκκινο Maglite

Orion Shorty Plus 2x Barlow (2.2x)

Antares 0.63 SCT Focal Reducer- Field Flatener με

- Denk 2x 2.00" Multiplier OCA από κάτω

Rigel

Sirious Optics VFS

Bulls Eye αλφάδι (από κάτω βιδούλες Televue)

Hotech laser collimator (Glatter στο μέλλον ίσως)

 

Στο καπάκι

- Orion DeepMap 600

- Πλαστικοποιημένοι χάρτες

- Πίνακες μεγεθύνσεων/πεδίων για κάθε τηλεσκόπιο

 

Γύρω-γύρω

- Υποδεκάμετρο ESA

- Κόκκινο φίλτρο iPhone

- Polarizing filters

 

Στο λουρί θήκη με

- Πανάκια καθαρισμού

- Baader Wonder Fluid

- Πινέλο

- Giotto

- Κόκκινο φακό Skywatcher

- Κόκκινο φακό Energizer

- Μπαταρίες

- Κορδόνια γυαλιών

 

Βάρος 17kg (με τον ES82 30 πάμε για 18 )

793472803_EPCasekkokkolis131223.thumb.jpg.75c99c4fd83a47bcc2c69a517e2391f8.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Επιτέλους έφτιαξα και την δική μου βαλίτσα! Λιγα τα πράγματα ακόμα αλλά σιγά σιγά θα γεμίσει :)

 

Πήρα ένα βαλιτσάκι DEXTER με εσωτερικές διαστάσεις 43,5 Χ 31 Χ 14 (κλειστό για το ύψος).

Εβαλα και την γνωστή αυγουλιέρα με 4 στρώσεις στον κάτω μέρος και άλλη μια στρώση στο καπάκι.

Το βαλιτσάκι κόστισε 27 ευρόπουλα και άλλα 9 για την μόνωση. Ολες οι τρύπες ανοίχτηκαν με μικρά

ποτηροτρύπανα και γενικά τα προσοφθάλμια σφηνώνουν και δεν κουνιούνται. Το πιο ψηλό μου είναι

ο Hyperion 17mm και έκατσε μια χαρά ξετρυπώντας τις 3 στρώσεις της μόνωσης.

 

IMG_0809.thumb.jpg.25ee37f6d037ab3c919647809196f060.jpg

ποτηροτρύπανα

 

IMG_0806.thumb.jpg.485e1c714396f57f6125693b5141edd4.jpg

dexter case 3

 

IMG_0805.thumb.jpg.066f416c807ed4f330290f0d0547e487.jpg

dexter case 2

 

IMG_0804.thumb.jpg.e3377236307aacd346ed3c7acfd89680.jpg

dexter case

" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Γεια σας μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω υλικό για το βαλιτσάκι στην Θεσσαλονίκη ; :?: Στο google δεν βρήκα κατι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το υλικό ηχομόνωσης τύπου αυγοθήκης μπορείς να το βρεις σε ορισμένα μαγαζιά με δομικά/μονωτικά.

 

Το αφρολέξ μπορείς να το βρεις σε μαγαζιά με ταπετσαρίες επίπλων ή αν δεν το πουλάνε οι ίδιοι θα σου πουν ποιος είναι ο χονδρέμπορος που το πουλάει στην περιοχή σου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

πρόσφατα αγόρασα από το Praktiker σετ βαλιτσάκια τα οποια έρχονται σε 3 μεγέθη στα 38 ευρώ.

 

Παραθέτω και μια φωτογραφία.

 

Από ότι είδα στο site τους υπάρχουν ακόμα.

cases.thumb.jpg.3ff29a3543ffc4c887aa64f06045a810.jpg

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Τελικά μια B&W Type 61 ήταν μονόδρομος. Αξίζει τα χρήματα της 100%, όταν σκεφτείς μάλιστα ότι μέσα σε αυτήν έχεις μια μικρή περιουσία. Δεν πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσα τελικά να την γεμίσω αλλά έβαλα και πράγματα σε ένα μικρό τσαντάκι.

 

Περιεχόμενα:

 

1η σειρά: Explore Scientific 30mm 82° , Televue Ethos 21mm 100°, Explore scientific 14mm 100°, Televue Ethos 10mm 100°, Explore scientific 5.5mm 100°

 

2η σειρά: Televue Panoptic 35mm 68°, Televue Nagler 26mm 82°, NLVW 30mm 65°,Baader Multi Purpose Coma Corrector, Antares barlow 1,6x 2" , Concenter, tublug, HG laser collimator, cheshire, laser pointer.

 

3η σειρά: Vixen LVW 22mm 65°, Vixen LVW 17mm 65°, Vixen LVW 13mm 65°, Vixen LVW 8mm 65°, Vixen LVW 5mm 65°, Vixen LVW 3.5mm 65°, Vixen Zoom 8-24mm

 

4η σειρά: BGO 5mm, UO 6mm Volcano top, BGO 12.5mm, Filters: OIII, UHC-s,Moon &Sky glow 1,25 , Lumicom H-Beta 2", OII 2", UHC-s 2", Orion Ultra block 1,25 , NLV 6mm , NLV 7mm

 

Televue Barlow 2x , Televue PowerMate 2,5x

 

 

Καλή άστρο-εξόρμηση σε όλους & καθαρούς ουρανούς!

 

case2.thumb.jpg.c299d10b563f4037f77021e85b8382c7.jpg

B&W Type 61

 

CASE1.thumb.jpg.cc1b2dc9f345dd3c1e86d2e67223ef47.jpg

B&W Type 61

 

IMG_YEYPIECECASE.thumb.png.45c8dc66e1e51bc0f13aa3d6bda8e3c8.png

B&W Type 61

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το video τα λέει όλα για τις B&W http://www.youtube.com/watch?v=dwe8qckC6HA . Είμαι πολύ ευχαριστημένος! Μια από τις καλύτερες επιλογές μου!

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης