Jump to content

8η ΠΕΕΑ: Κάλεσμα συμμετοχής και δηλώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαίνεται να είναι πολύ ωραία η τοποθεσία όντως, προσωπικά όμως με προβληματίζει λιγάκι το ότι το έδαφος έχει υποστεί επεξεργασία με γκρέιντερ ή κάτι τέτοιο..

σε περίπτωση βροχής (κάτι το οποίο αντεύχομαι βέβαια) θα μας φάει η λάσπη, τόσο εμάς τους ίδιους, όσο και τον εξοπλισμό μας.. :-k

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται να είναι πολύ ωραία η τοποθεσία όντως, προσωπικά όμως με προβληματίζει λιγάκι το ότι το έδαφος έχει υποστεί επεξεργασία με γκρέιντερ ή κάτι τέτοιο..

σε περίπτωση βροχής (κάτι το οποίο αντεύχομαι βέβαια) θα μας φάει η λάσπη, τόσο εμάς τους ίδιους, όσο και τον εξοπλισμό μας.. :-k

 

Αν είναι να βρέξει ότι έδαφος και να έχει θα φάμε λάσπη, εκτός και κάνουμε τα δάση....τσιμέντο :cheesy:

Ας ελπίσουμε ο Θεός της Αστρονομίας να μας κάνει το χατίρι. [-o<

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι να βρέξει ότι έδαφος και να έχει θα φάμε λάσπη, εκτός και κάνουμε τα δάση....τσιμέντο :cheesy:

Ας ελπίσουμε ο Θεός της Αστρονομίας να μας κάνει το χατίρι. [-o<

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.. δεν είναι όλα τα εδάφη ίδια κι αν πχ είχε γίνει μια αποψίλωση με χορτοκοπτικό μόνο, ίσως σε περίπτωση

βροχής να μην υπήρχε καθόλου λάσπη. Το θέμα βέβαια δεν είναι μόνο η βροχή, αλλά και η σκόνη που θα υπάρχει με την επεξεργασία

που έχει υποστεί το έδαφος.. anyway, απλά διατύπωσα έναν απλό προβληματισμό μου και τίποτα περισσότερο.. όπως και να έχει,

στην Πανελλήνια θα έρθω. Είμαι κι εγώ άνθρωπος της φύσης και σε καμία περίπτωση δεν υπονοούσα πως περιμένω να βρω τσιμέντο

στην τοποθεσία διεξαγωγής της Πανελλήνιας. Εξάλλου και στη Δίρφυ όταν πηγαίνω, δεν έχω τέτοιου είδους πολυτέλειες.

 

Υ.Γ. Παρατήρησα πως έχουν ανοιχθεί 3-4 διαφορετικές θ.ενότητες που αφορούν τη διεξαγωγή της Πανελλήνιας. Γνώμη μου είναι

να συμπτυχθούν όλα αυτά σε μία θ.ενότητα, ώστε μην ψάχνεται ο κόσμος.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα με το χώμα το έχω ακούσει από πολλούς...κ σίγουρα αν δεν υπάρξει προσοχη θα υπάρξει θέμα....οχι μονο αν βρέξει αλλα κ από αυτοκίνητο ή ακόμα κ από περιπατητές.

Σιγουρα όμως δεν ειναι εύκολο να γινουν πολλά κ είμαι σιγουρος ότι τα παιδια κανουν το καλυτερο δυνατο!

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσον αφορα το εδαφος: Εχουν γινει μικρες παρεμβασεις με γκρειντερ κυρίως στον Ανταρη. Κατα τα αλλα ειναι στην φυσική του μορφή.

Σε καθε περιπτωση χωμα ειναι και οχι ασφαλτος, τσιμέντο η πατημενο γήπεδο. Αν κάποιος θέλει να εχει μεγαλυτερη προστασία μπορει να στρωσει ενα μουσαμα κάτω απο τον εξοπλισμο του.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι να βρέξει ότι έδαφος και να έχει θα φάμε λάσπη, εκτός και κάνουμε τα δάση....τσιμέντο :cheesy:

Ας ελπίσουμε ο Θεός της Αστρονομίας να μας κάνει το χατίρι. [-o<

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.. δεν είναι όλα τα εδάφη ίδια κι αν πχ είχε γίνει μια αποψίλωση με χορτοκοπτικό μόνο, ίσως σε περίπτωση

βροχής να μην υπήρχε καθόλου λάσπη. Το θέμα βέβαια δεν είναι μόνο η βροχή, αλλά και η σκόνη που θα υπάρχει με την επεξεργασία

που έχει υποστεί το έδαφος.. anyway, απλά διατύπωσα έναν απλό προβληματισμό μου και τίποτα περισσότερο.. όπως και να έχει,

στην Πανελλήνια θα έρθω. Είμαι κι εγώ άνθρωπος της φύσης και σε καμία περίπτωση δεν υπονοούσα πως περιμένω να βρω τσιμέντο

στην τοποθεσία διεξαγωγής της Πανελλήνιας. Εξάλλου και στη Δίρφυ όταν πηγαίνω, δεν έχω τέτοιου είδους πολυτέλειες.

 

Υ.Γ. Παρατήρησα πως έχουν ανοιχθεί 3-4 διαφορετικές θ.ενότητες που αφορούν τη διεξαγωγή της Πανελλήνιας. Γνώμη μου είναι

να συμπτυχθούν όλα αυτά σε μία θ.ενότητα, ώστε μην ψάχνεται ο κόσμος.

 

Δημήτρη ασφαλώς και σου επιτρέπω να διαφωνησης, μαύρο χιούμορ έκανα, και βέβαια χωρίς να θέλω να σε ειρωνευτω.

Παντως το βουνο ειναι με κοκκινοχωμα, και θα εχει λασπη αν βρεξη αρκετα, ( και χωρις τις παρεμβασεις) τα προγνωστηκα παντως δεν λενε για βροχες...προς το παρων [-o<

 

http://freemeteo.gr/kairos/elikon-oros/7-imeres/pinakas/?gid=262733&language=greek&country=greece

 

Και για τις θ. ενότητες έχεις δίκιο, άλλα ανθρώπινα τα λάθη.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

FYI η εξορμηση αναφερεται και στο κουτι της πανδωρας http://www.koutipandoras.gr/article/118781/8i-panellinia-exormisi-erasitehnon-astronomon

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης