Jump to content

Skywatcher Dobsonian 8" : Τελικά πόσοι είμαστε;


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως προείπα, πρέπει απαραιτήτως κάποιος να σου απαντήσει ποιος διορθωτής είναι ο κατάλληλος για το 8ρι και αναλόγως με την μεγέθυνσή του θα επιλέξεις τους φακούς. Αν η μεγέθυνση του διορθωτή είναι Ψ τότε

1. Για πλανήτες Ψx6

2. Για Deep Sky Ψx12

3. Για μέγιστο πεδίο οποιοσδήποτε 24mm 68 μοιρών (Panoptic, Hyperion, ES68) ή Plossl 32mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 352
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όπως προείπα, πρέπει απαραιτήτως κάποιος να σου απαντήσει ποιος διορθωτής είναι ο κατάλληλος για το 8ρι και αναλόγως με την μεγέθυνσή του θα επιλέξεις τους φακούς. Αν η μεγέθυνση του διορθωτή είναι Ψ τότε

1. Για πλανήτες Ψx6

2. Για Deep Sky Ψx12

3. Για μέγιστο πεδίο οποιοσδήποτε 24mm 68 μοιρών (Panoptic, Hyperion, ES68) ή Plossl 32mm.

ο διορθωτης ειναι αναγκαιος για διοφθαλμιο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
+1 εγω.Εδω και μερικες μερες.ΠΟλυ καλο τηλεσκοπιο. :) :) :) :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάλτε και μένα στην λίστα παιδιά!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι σωστό να σηκώνω την βάση μαζί με το τηλεσκόπιο απο τις πλαινές ρυθμιστικές χειρολαβές.Το έχω κάνει κάνα δυο φορές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι. Θα στραβώσουν και δεν θα περιστρέφονται. Ένας από τους 4 συμπλέκτες μου είναι στραβός (του 12") και δεν είναι τόσο εύχρηστος. Βάλε ροδάκια καλύτερα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: Εγω αυτο κανω και κακος που δεν ρωτησα...ομως ουτε ροδακια θα χρησιμευουν στο μερος που εχω το τηλεσκοπιο και ειναι δυσκολο να κανω 2 κομματια σωληνας και βαση και να το μεταφερο...τι να κανω?? :? :?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8" μου το παίρνω αγκαλιά για μικρές αποστάσεις στο πεδίο. Το βάζω στο ζενίθ και σφίγγω τους συμπλέκτες. Το ένα χέρι από κάτω, το άλλο οριζοντίως, ο σωλήνας γέρνει στον ώμο μου. Κάνε μερικές δοκιμές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλαβα και ευχαριστω πολυ,θα το προσπαθησω. :) :D

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα στοςυ κατόχους dob 8 !!

Σκεφτομαι για αγορα τηλεσκόπιου και ειδα και αυτο το οποίο ειναι σε καλή τιμή.

Πλην όμως απο όσο μου έιπαν και το παιδια εδω δεν κανει για αστροφωτο με dslr.

Κανενας που να δοκίμασε το παραπάνω επίτευμα ???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 Στην ήδη πολυπληθή ομάδα, και φρέσκος φρέσκος μάλιστα, σημερινός. :D Πρώτη παρατήρηση, από το μπαλκόνι του σπιτιού (δεν μπορώ για παραέξω σήμερα ελπίζω αύριο να βοηθήσει ο καιρός), με Δία(με τον οποίο ευθυγράμμισα τον ερευνητή οπότε τι κατάφερα θα δείξει...), λιγο από Πλειάδες και περιμένω να ανέβει ο Ωρίωνας πιο ψηλά για μια προσπάθεια για το νεφέλωμα. [-o<
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα.

έχω μια ερώτηση - απορία...

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πως ακριβώς γίνεται να μοντάρω μια canon πάνω στο dοb μου;

Έχω αγοράσει το T-ring και τον adaptor, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη στο πως μπορώ να τα φτιάξω ώστε να γίνει η σύνδεση...

Γνωρίζει κάποιος;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dob ακομα δεν έχω . Παρόλο αυτό όμως , με το καθαρο ουρανο που ειδα σημερα μπόρεσα και ειδα για πρώτη φορα (με τη βοηθεια χαρτη εννοείται) το Δια , Πλειαδες , Συριο και Ωριωνα. Παντα με γυμνο ματι. Φανταζομαι πως θα ειναι με το dob !!!!! Super !!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίρνεις τον αντάπτορα για προσοφθάλμια 1,25" και ξεβιδώνεις το πάνω μέρος. Σε αυτό που μένει βιδώνεις το Τ-ring. \:D/
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα.

έχω μια ερώτηση - απορία...

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πως ακριβώς γίνεται να μοντάρω μια canon πάνω στο dοb μου;

Έχω αγοράσει το T-ring και τον adaptor, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη στο πως μπορώ να τα φτιάξω ώστε να γίνει η σύνδεση...

Γνωρίζει κάποιος;

Οριστε http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15811&highlight=tring . Το εχω δοκιμασει και ετσι εστιαζει η φωτογραφικη μου. Εχω βγαλει μονο τη σεληνη μιας και χωρις ρομποτικη βαση δεν μπορω να εχω αλλους στοχους.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα.

έχω μια ερώτηση - απορία...

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πως ακριβώς γίνεται να μοντάρω μια canon πάνω στο dοb μου;

Έχω αγοράσει το T-ring και τον adaptor, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη στο πως μπορώ να τα φτιάξω ώστε να γίνει η σύνδεση...

Γνωρίζει κάποιος;

Οριστε http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15811&highlight=tring . Το εχω δοκιμασει και ετσι εστιαζει η φωτογραφικη μου. Εχω βγαλει μονο τη σεληνη μιας και χωρις ρομποτικη βαση δεν μπορω να εχω αλλους στοχους.

 

Ευχαριστώ πολύ! Δεν το είχα προσέξει . Με έσωσες ! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 5 μήνες αργότερα...
Έκατσα διάβασα όλο το θέμα και είδα οτι εκτός οτι είστε πολλοί είστε και ευχαριστημένοι με την αγορά σας.Είδα τη δυνατότητες έχει αυτο το τηλεσκόπιο μέσα απο τα δικά σας μηνύματα και εμπειρίες και πιστεύω οτι ειναι ενα best value for money τηλεσκόπιο για να δεις πάρα πολλά με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα να το πω (ενα 8 κάνει 380 απο το πλανητάριο και το 10αρι κάνει 600).Έτσι και εγω σε λίγο καιρό θα μπορέσω να αποκτήσω ενα 8αρι dob.
To find the truth lookup in the sky
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι θοδωρη χτυπα το αφοβα για μενα ειναι απο τις λιγες αγορες που εχω κανει και δεν το εχω μετανειωσει :cheesy: παντως σκεψου και για το 6αρι κοστιζει 100 ευρω φθηνοτερα και ειναι εξισου καλο..με αυτα τα 100 μπωρεις ισος να παρεις καπιο αξεσουαρ. :-k
Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...
Είναι δυνατή η αστροπαρατήρηση στο Αίγιο με dobsonian 6 ιντσών (λόγω φωτορύπανσης); Μοντέλο:Skywatcher dobsonian 6``

 

Είμαι κοντά στο Αίγιο και μένω Ψαθόπυργο.Έχω δεύτερο σπίτι κοντά στο νοσοκομείο,περίπου 1μισι χιλιόμετρα πιο πέρα.Ο ουρανός εκεί είναι αρκετά σκοτεινός και ο γαλαξίας στις περιοχές του Κύκνου και του Τοξότη είναι πολύ λαμπρός.Σε ποια περιοχή μένεις?

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης