Jump to content

Αναζητηση DSO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι χαλκιδικη και η ατμοσφαιρα στα Νεα Μουδανια που ειμαι εχει τοση υγρασια που με το ζορι καταλαβαινω που ειναι ο M31 :?

Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι ομως. Πολυ ωραια αυτα που λετε για αυτα που παρατηρειτε, αλλα δεν θα ηταν καλο να λετε και πχ σε τι μεγεθυνση τα βλεπετε; Πχ απο απειρια μπορει να ψαχνω ενα νεφελωμα με τον 10mm στα 120x και αν ειναι τοσο μεγαλο που να μην χωραει ολο με τον 25mm στα 46x και να μην καταλαβαινω οτι το βλεπω....

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οι περισσότεροι κατάλογοι (βλ Astrovox Astrolists) διαθέτουν πληροφορίες για το μέγεθος. Το ίδιο και οι χάρτες (πιο αδρά) και πολλά βιβλία.

Γνωρίζοντας το πεδίο του φακού σου αντιλαμβάνεσαι εύκολα το σχετικό μέγεθος.

Πχ ένας Plossl 25 δίνει στο 8'' f/6 περίπου 1 μοίρα. Ένα αντικείμενο 30' καταλαμβάνει περίπου το 1/2 του πεδίου σε διάμετρο και ένα 6' το 1/10.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To οτι δινει μια μοιρα το 8" με τον 25mm απο που προκύπτει;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1200/25=48

52/48= 1.083

 

Χονδροειδώς. Αν γνωρίζουμε το field stop τότε το διαιρούμε με το 1200 και πολλαπλασιάζουμε επί 57.3 (ένα Radian), λαμβάνοντας ακριβέστερη μέτρηση.

 

Και το 10" σου έχει την ίδια εστιακή, άρα το ίδιο πεδίο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1200/25=48

52/48= 1.083

 

Χονδροειδώς. Αν γνωρίζουμε το field stop τότε το διαιρούμε με το 1200 και πολλαπλασιάζουμε επί 57.3 (ένα Radian), λαμβάνοντας ακριβέστερη μέτρηση.

 

Και το 10" σου έχει την ίδια εστιακή, άρα το ίδιο πεδίο.

Ευχαριστω πολυ! Αρα ο Μ31 με 189' που βλεπω στους καταλογους δεν χωραει ολοκληρος στο πεδιο του 25mm με το 10" μου ή κανω λαθος;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι. Είναι 3 ολόκληρες μοίρες. Το Σάββατο μετακινούσα το 12" με τον ES82 30 (1.64 μοίρες) και τον ES100 20 (1.33 μοίρες) για να τον δω, αλλά χωρούσε όλος στο WO 66ED με τον Vixen 22 LVW (3.57 μοίρες) και ήταν ένα υπέροχο θέαμα, τέλεια καδραρισμένο, με τις σπείρες και τους συνοδούς του. Στο 12ρι μόνο τον πυρήνα αντιλαμβανόσουν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι. Είναι 3 ολόκληρες μοίρες. Το Σάββατο μετακινούσα το 12" με τον ES82 30 (1.64 μοίρες) και τον ES100 20 (1.33 μοίρες) για να τον δω, αλλά χωρούσε όλος στο WO 66ED με τον Vixen 22 LVW (3.57 μοίρες) και ήταν ένα υπέροχο θέαμα, τέλεια καδραρισμένο, με τις σπείρες και τους συνοδούς του. Στο 12ρι μόνο τον πυρήνα αντιλαμβανόσουν.
Μολις μου ελυσες ενα μεγαλο προβλημα που ειχα για το πως να υπολογιζω τα μεγεθη. Γιατι εχω καταλογο με ποσα λεπτα της μοιρας ειναι τα αντικειμενα, αλλα ποσα μου δινει ο καθε φακος με το τηλεσκοπιο μου δεν το ηξερα. Θα πρεπει να παρω μαλλον και ενα φακο πανω απο 30mm με μεγαλο πεδιο πχ 82...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ειμαι χαλκιδικη και η ατμοσφαιρα στα Νεα Μουδανια που ειμαι εχει τοση υγρασια που με το ζορι καταλαβαινω που ειναι ο M31 :?

Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι ομως. Πολυ ωραια αυτα που λετε για αυτα που παρατηρειτε, αλλα δεν θα ηταν καλο να λετε και πχ σε τι μεγεθυνση τα βλεπετε; Πχ απο απειρια μπορει να ψαχνω ενα νεφελωμα με τον 10mm στα 120x και αν ειναι τοσο μεγαλο που να μην χωραει ολο με τον 25mm στα 46x και να μην καταλαβαινω οτι το βλεπω....

Οι μεγεθύνσεις που χρησιμοποιήθηκαν στα περισσότερα αντικείμενα ήταν περίπου ~χ120.Δηλαδή στον ζοομ έκανα παρατήρηση κυρίως με τα 10mm.Κάποια αμυδρά αντικείμενα ήταν πιο αισθητοί σε χαμηλές μεγεθύνσεις παρά σε μεγάλες.

Αλλα όπως είπα τα περισσοτερα παρατηρηθηκαν σε 10mm

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πέρασε ένας μήνας απο την τελευταία αναφορά.Δεν άντεξα άλλο,έβγαλα χθες το εργαλείο και είδα ποιος αστερισμός ήταν στην πιο βολική θέση.Μα ποιος άλλος έχει την τιμητική του;Φυσικά η Κασσιόπη.

Περιοχή παρατήρησης : Φιλοθέη Αρτας

Εξοπλισμός :8αρι dobson της orion (US),ενας 24-8mm zoom της Baader,και ένα φίλτρο UHC-S.

 

19/8/2012

 

Κασσιόπη

Βάζω το καρεκλάκι στην κατάλληλη θέση,έτσι ώστε να μην με πετυχαίνει κανένα φως και κοιτάζω ψηλά.Αμέσως το μάτι μου πέφτει στην Κασσιοπη.Ανοίγω τον χάρτη και βλέπω τα σμήνη της.Κάποια ήταν αμυδρα,κάποια άλλα ήταν ιδιαίτερα λαμπερά.

 

NGC 637:Ανοικτό στην Κασσιοπή.Εύκολο στον εντοπισμό.Στον λαμπρό αστέρα κοντά στο "ε" βρίσκετσι αυτό το σμήνος.Αρχικά κατεβαίνοντας από τον λαμπρό αυτόν αστέρα το πρώτο που παρατηρεί κανείς είναι ένας συμπαγής σχηματισμός αστέρων που θυμίζουν με κάποια φαντασία το γράμμα Υ.Εάν κινηθεί κανείς δεξιά του σμήνος (αριστερά στον ουρανό) θα παρατηρήσει κανείς μια πιο μεγάλη περιοχή αστέρων.Ξεχωρίζει επίσης κάτω απο το σμήνος (που είναι ο σχηματισμός αστέρων σχήματος Υ) μια άλλη όμορφη ουρά 4 φωτεινών αστέρων,μικρά σε μέγεθος.Το mag αυτού του σμήνους ανέρχεται στα 8.2

 

NGC 559:Aνοικτό στην Κασσιόπη.Ένα αμυδρό σμήνος.Εντοπίζεται εύκολα χάρη στο τραπέζιο που δημιουργούν 4 αστέρες Το σμήνος βρίσκεται στην μία γωνία (στην κάτω και αριστερά όπως κοιτάμε τον φακό).Υπάρχει μια περιοχή,λοιπόν,κάτω από την λαμπερή γωνία, που φαίνεται να ξεχωρίζει.Σαν άλως ένα πράγμα,που περιβάλλει 1-2 μικρού φαινόμενου μεγέθους αστέρες.Το σμήνος περιορίζεται εκεί,σε αυτήν την αμυδρή περιοχή,αλλά εάν κατέβει λίγο κανείς πιο κάτω θα διακρίνει 3 λωρίδες λαμπερών αστέρων.Η μία λωρίδα "ακουμπάει" το σμήνος.Το σμήνος αυτό παρατηρήθηκε καλύτερα στα 14mm. Το mag αυτού του σμήνους είναι 9.5.Σημείωση:Το τραπέζιο χώραγε όλο στον φακό στα 20mm.

 

NGC 457:Ανοικτό στην Κασσιόπη.Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο θέαμα.Το φ της κασσιόπης μαζί με έναν άλλον λαμπρό αστέρα δίνανε την εντύπωση πως το σμήνος είναι μια κουκουβάγια.Μάλιστα οι 2 αστέρες είχαν τον ρόλο των οφθαλμών!Λίγο παραπέρα βρίσκεται και ο αστέρας άνθρακα V465.Το mag του σμήνους είναι 6,4

 

ΝGC 381:Ανοικτό στην Κασσιόπη.Ιδιαίτερα αμυδρό σμήνος το 381.Ευτυχώς εντοπίζεται εύκολα με αστροάλματα.Απο το "γ" μεταβαίνουμε σε ένα διπλό απο κάτω ,και από εκεί μεταβαίνουμε σε ένα λαμπρό αστέρα που βρίσκεται αριστερά (δεξιά μέσα απο τον φακό) από το διπλό.Το σμήνος βρίσκεται από κάτω.Υπάρχει άλλο ένα διπλό πιο κάτω.

Το mag αυτού του σμήνους ανέρχεται στα 9

 

Στην Κασσιόπη παρατηρήθηκαν επίσης και τα NGC 436,225,129,663,659,M103.Τα 2 πρώτα είναι αμυδρά ( 8.8 και 7 τα mag τους αντίστοιχα).

 

Περσέας

Αφού παρατήρησα αρκετά την Κασσιόπη,αφού ανέβηκε ο Περσέας,και αφού είδα πως σκάνε και βολίδες στην τριγύρω περιοχή,γυρίζω σελίδα στον χάρτη μου και βρίσκω τον Περσέα.Το μάτι μου πέφτει σε 2 αντικείμενα.Στο νεφέλωμα εκπομπής NGC 1491 και στον γαλαξία NGC 1161.

 

NGC 1491:Νεφέλωμα εκπομπής στον Περσέα.Δεν χάνω χρόνο και ψάχνω το "λ" για να το κεντράρω με το RDF.Το βρίσκω.Κεντράρω.Βγάζω τον φακό και βάζω το φίλτρο.Και ξεκιναώ.Προχωράω προσεκτικά και διαγώνια.Το νεφέλωμα έκανε την εμφάνιση του! Ιδιαίτερα αμυδρό ,φαίνονταν μόνο με πλάγια όραση και με το φίλτρο.Δοκιμάστηκε και χωρίς το φίλτρο και ΔΕΝ φαινόταν.Για να επιβεβαιώσω την θέαση του κέντραρα την "υποπτη" περιοχή και κινούσα αργά αργά το τηλεσκόπιο πέρα δώθε.Με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσα να πω με σιγουριά εάν όντως το είδα ή ήταν κάτι της φαντασίας μου.Καθώς κινούμουν το νεφέλωμα φαινόταν με τον ίδιο τρόπο (δηλαδή με την ίδια αμυδρή ένταση) σε όποιο σημείο και εαν βρισκόταν.Ενα faint fuzzie που αξίζει να κυνηγήσετε.Οριακά με φίλτρο,πλάγια όραση, και 24mm αλλα εύκολο over all.

 

Το NGC 1161 στέφθηκε με...αποτυχία.Θα παραήταν faint fuzzie για τέτοιον ουρανό.

 

Και κάπου τελειώνει αυτή η σύντομη αναφορά.

 

 

Καλές παρατηρήσεις σε όλους και καθαρούς ουρανούς.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.Πέρασαν 2 μήνες από την τελευταία αναφορά ,και χθες (20/10) κατάφερα να κάνω μια αξιοπρεπής.για εμένα παρατήρηση.Moυ δόθηκε και η ευκαιρία για head-to-head σύγκριση (όσο το επιτρέπει η μικρή εμπειρία μου) μεταξύ του 12Τ4 και του Ζοοm στα 12mm (έχει μάλιστα clickstop στην εστιακή αυτή) σε διάφορους στόχους.

 

20/10

 

Κασσιόπη

NGC 654-663-659: 3 πολύ ωραία ανοικτά σμήνη τα οποία δεν απέχουν πολύ το ένα σε σχέση με το άλλο.Το 663 ήταν το μεγαλύτερο σε διαστάσεις.

 

Stock 2: Αρκετά μεγάλο ανοικτό σμήνος.Πάρα πολύ εύκολο στον εντοπισμό,καθώς εάν ξεκινήσει κανείς απο το διπλό σμήνος του Περσέα και ακολουθήσει μια αλυσίδα αστέρων που βγάζει μάτι σύντομα θα οδηγηθεί σε αυτό το.

 

NGC 7790 : ¨Ενα αμυδρό ανοικτό σμήνος (8.5 mag) που εντοπίζεται σχετικά γρήγορα.

 

Έχουν παρατηρηθεί επίσης όλα τα ανοικτά σμήνη του αστερισμού αυτού πλην

των:Cr 33,Cr 34 και NGC 136. Δεν έχει παρατηρηθεί το IC 10 ,τα vdB,και σχεδόν όλα τα νεφελώματα του αστερισμού.Όμως:

 

NGC 7635(Bubble Nebula): Και ναι,επιτέλους ξέφυγα λίγο απο τα ανοικτά και κατάφερα να παρατηρήσω αυτό το νεφέλωμα εκπομπής.Η θέαση του δεν ήταν και τόσο εύκολη,ωστόσο το Μ52 που βρίσκεται πολύ κοντά το κάνει εύκολο καθώς εάν χαθεί κανείς μπορεί πάντα να ξεκινάει απο εκεί.Αρχικά το εντοπισα με τον zoom στα 20mm χωρίς φίλτρο.Φυσικά με πλάγια όραση και μόνο.Ανέβασα την μεγέθυνση και πλέον είχα μια υποψία πως το νεφέλωμα "φιλοξενεί" 2 πολύ αμυδρούς αστέρες.Aλλάζω στον 12Τ4 και πλέον είχα μια πολύ πιο ξεκάθαρη εικόνα:τόσο οι 2 αμυδροί αστέρες όσο και το νεφέλωμα φαίνονταν χωρίς αμφιβολία.Δοκίμασα και το UHC-S αλλά δεν ανταποκρίθηκε και τόσο πολύ.

 

Καμηλοπάρδαλη

NGC 1501:Πλανητικό.Εξαιρετικά εύκολο και πάρα πολύ ευδιάκριτο.Χωρίς δεύτερη σκέψη αφού το εντόπισα, 12Τ4 και φίλτρο.Έλαβα μια ωραία εικόνα.Φυσικά σύγκρινα και τον Nagler με τον zoom αλλά τι να λέμε τώρα...Η μέρα με την νύχτα.

 

 

Εκεί που είχαμε μια ξεκάθαρη νίκη του 12Τ4 ήταν στο νεφέλωμα του Ωρίωνα.Πολύ περισσότερη λεπτομέρεια απο τον zoom.

 

Αυτά.Συνολικά έκανα γύρω στις 5-6 ώρες παρατήρηση με ενδιάμεσα διαλλείματα για να απολαύσω τις ωριωνίδες.Δυστυχώς περιορίζομαι απο 5-5.3 mag ουρανούς.Όσες φορές και αν επιχείρησα να δω γαλαξίες απέτυχα ( πχ NGC 772,II Zw 5 ).Όπως και να το κάνουμε το βουνό είναι βουνό...και το χωριό..χωριό.

 

Καθαρούς ουρανούς.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ.Είχαμε έναν πάρα πολύ καλό καιρό αυτο το διήμερο οπότε δεν έχασα ευκαιρία και κατέβηκα κάτω για παρατήρηση.Μαζί μου ο συνάδελφος gialouris ο οποίος έφερε μαζί του έναν Televue barlow x2 και έναν υπερίωνα 13mm ( μαζί με κάποια finetuning rings ). Από τις καλύτερες παρατηρήσεις που έχω κάνει να σημειώσω,καθώς κατάφερα και εντόπισα γαλαξίες, πάνω που είχα πεπειστεί πως είναι αδιανόητο να τους δω από εκεί που παρατηρώ.

 

Παρασκευή 9/11

 

Αυτή η βραδιά ήταν κυρίως ένα deathmatch ανάμεσα σε zoom 24-8, υπερίωνα 13mm ,και 12Τ4. Παρατηρήθηκαν κάποια highlights κυρίως για να συγκρίνουμε τους 3 αυτούς φακούς: Τον ζοομ στα 12mm (έχει clickstop στο σημείο αυτό ) τον Nagler και τον υπεριώνα.Τα αντικείμενα που παρατηρήσαμε ήταν το M13 στον Ηρακλή,το M57 στην Λύρα,το Μ15 στον Πήγασο,NGC 404(Mirach's Ghost) στην Ανδρομέδα,το M42 στον Ωρίωνα,το διπλό σμήνος του Περσέα. Λάβαμε πολύ όμορφες εικόνες μέσα απο τον Nagler στο Μ13 ,ειδικά με τον barlow (χ200) και στο M15.O 13αρης υπερίωνας συμπεριφέρθηκε ωραία στο κέντρο,αλλά στις άκρες τα έβρισκε λιγάκι σκούρα. Είχαμε και θέμα με την υγρασία,γίνανε όλα μούσκεμα,τον zoom δεν τον πλησιάσαμε καθόλου,όποιον αστέρα και να κοίταζες νόμιζες πως έβλεπες νεφέλωμα από την υγρασία.Θάμπωνε πολύ γρήγορα.Ο 12T4 δεν αντιμετώπισε τέτοιο ζήτημα...Όπως καταλαβαίνετε λιγάκι αργότερα και ο 13άρης θάμπωνε τοσο γρήγορα που δεν μπορούσες να παρατηρήσεις...Έτσι μείναμε στον 12Τ4.

 

Πήγασος

 

NGC 7742: Γαλαξίας στον Πήγασο.Mag 11.6,Sb 12.7.Δυσκολεύτηκα λιγάκι να τον εντοπίσω.Κυρίως γιατί αρχικά έπρεπε να εντοπίσω το 77 του πήγασου,πράγμα δύσκολο καθώς τόσο ο zoom όσο και ο 25αρης plossl είχαν γίνει μουσκεμα.Οπότε κοιτώντας τον ουρανό προσπαθούσα να βρώ έναν αμυδρό αστέρα.Και τον βρήκα.Έβαλα τον 12Τ4 και σιγά σιγά σάρωνα το πεδίο.Ο γαλαξίας αυτός δεν άργησε να φανεί.Φώναξα και τον συνάδελφο να τον παρατηρήσει.Επιβεβαιωσε και αυτός.Δοκιμάσαμε τον barlow ,δηλαδή χ200 ,και μπορούμε να πουμε πως διακρινόταν ακόμα πιο έυκολα.Αμυδρός μεν,αλλα διακρινόταν..

 

NGC 7743: Γαλαξίας στον Πήγασο.Mag 11.5, Sb 13.6.Εύκολος.Αφού είχα εντοπίσει τον 7742,ο 43 ήταν θέμα χρόνου να κάνει την εμφάνιση του.Βρίσκεται κάτω από ένα ζιγκ-ζαγκ αστέρων (σημειωτέον παρατηρώ με κατοπτρικό).Τον παρατήρησε και ο συνάδελφος.

 

Επίσης παρατηρήσαμε και τον Δια με όλους τους φακούς και με τον barlow.Φτάσαμε τα x300.Ο 13αρης έδωσε μια πολύ όμορφη εικόνα καθώς ξεχωρίσαμε αρκετές λεπτομέρειες.

 

Σάββατο 10/11

Ο συνάδελφος αναχώρησε,ωστόσο μου εμπιστεύτηκε τον barlow (και τον ευχαριστώ).

 

Πήγασος

Ξανά πίσω στον Πήγασο.Αυτήν την φορά άφησα λίγο να "πέσει" γιατί η παρατήρηση στο ζενίθ για εμένα είναι ιδιαίτερα άβολη.Αρχικά έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά στα 7743,7742 που παρατήρησα την προηγούμενη μερα,ίσα ισα για να τα ξανα-επιβεβαιώσω.

 

NGC 7454:Γαλαξιάκι στον Πήγασο.Tough one.Με Mag 11.8,Sb 13.2 και διαστάσεις 2.2 χ 1,6' δεν είναι και ότι πιο εύκολο.12Τ4 στον εστιαστή.Κεντράρω το α του Πήγασου (Markab).Koιτάζω τον χάρτη.Βλεπω μια διατεταγμένη σειρά αστέρων.Ακριβώς απο δίπλα,λέει ο ΄χαρτης,είναι το 7454.Ξεκινάμε.Πηγαίνω σιγά σιγά προς τα δεξιά μέχρι να εντοπίσω την σειρά αυτή.Κάτι βρίσκω."Χμμμ ο πιο λαμπρός ο μεσσαίος".Κοιτάζω τον ΄χαρτη και συμφωνεί.Αργά και σταθερά σαρώνω το πεδίο ψάχνοντας για αυτόν τον γαλαξία.Πλάγια όραση βεβαίως και να το!Καθόλου εύκολο.Αρκετά αμυδρό για το τηλεσκόπιο μου (και τον ουρανο μου φυσικά).Επιβεβαίωσα 2-3 φορές: από τον Markab,στην σειρά αυτή και έπειτα λίγο δίπλα ο αμυδρός αυτός γαλαξίας.

 

NGC 7448:Γαλαξίας στον Πήγασο.Εύκολο σε σχέση με τον "ξάδερφο" του,τον 7454. Μag 11.7 ,Sb 12.9,και 2.6 x 1.2' οι διαστάσεις του. .Κεντράρoντας τον 54,αρχίζω να κατεβαίνω.Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα αυτη η αμυδρή θολούρα ήταν στον προσοφθάλμιο μου.Και επειδή είχα την δυνατότητα,επανέλαβα την διαδρομή ώστε να επιβεβαιώσω και τους 2 γαλαξίες..

 

NGC 7332: Γαλαξίας στον Πήγασο.Εύκολος.Mag 11.1 Sb 12.6 και 3.8 x 1.1' οι διαστάσεις του.Από το λ του πήγασου αστροάλμα σε 2 αστέρες ίδιου φαινόμενου μεγέθους.Ο γαλαξίας βρίσκεται εκεί ανάμεσα.Εθεάθη σχετικά γρήγορα,δεν δυσκολεύτηκα.Δίπλα του υπάρχει ο NGC 7339.Mag 12.2 Sb 13 με 2.8 x 0.7' διαστάσεις.Πιο δύσκολος όπως βλέπετε.Εγώ δεν πρόσεξα τίποτα.Ο χάρτης μου δεν είχε τίποτα,και έτσι δεν προσπάθησα να τον εντοπίσω και αυτόν...

 

Παρεμπιπτόντως είδε κανείς την βολίδα που πέρασε από τα η-β-μ-λ του πήγασου στις 11:18 μμ ?

 

Iχθύες

 

NGC 7785: Γαλαξίας στους Ιχθύες.Mag 11.6 Sb 12.9 , 2.00 x 1.30' οι διαστάσεις,ελλειπτικός.Μέτριας δυσκολίας,από το ω ,απλά σαρώνει κατηφορικά το πεδίο.Ο γαλαξίας βρίσκεται μέσα σε ένα τρίγωνο αστέρων,το οποίο τρίγωνο έχει στα αριστερά του άλλους 3 αστέρες διατεταγμένους κατακόρυφα.Από αυτήν την 3-αδα ο πιο φωτεινός είναι ο "κάτω".

 

Κήτος

 

NGC 1055: Γαλαξίας στο Κήτος. Mag 10.6 Sb 13.7 (!!), 7.6 x 3.0'.Δυσκολεύτηκα πάααρα πολύ για να εντοπίσω αυτόν τον γαλαξία.Ο χάρτης που χρησιμοποίησα για να τον βρω ήταν ο pocket sky atlas ( όλοι οι προηγούμενοι έχουν παρατηρηθεί με τον sky atlas 2000).Είναι πολύ κοντά στο δ του κήτους.Πρώτα εντόπισα το M77 ,το οποίο ήταν χάρμα οφθαλμών μέσα από τον 12Τ4 (και με τον barlow πήρα καλή εικόνα ). Αφού λοιπόν βεβαιώθηκα πως βρίσκομα στο σωστό σημείο άρχισα να σαρώνω το πεδίο...Τίποτα...Και ξανά...και ξανά...μα τίποτα;Πάμε πάλι στο δ,για να κοιτάξουμε πιο προσκεκτικά τον χάρτη."Χμμμ δύο αστέρες στο ίδιο πεδίο πολύ κοντά ο ένας στον άλλον".Τους εντοπίζω.Τους κεντράρω."Για να δούμε..." "Ωχ!" .Ο γαλαξίας έκανε την εμφανιση του,και αμέσως εξαφανιζόταν!Μπορούσα να τον παρατηρήσω για πολύ λίγο αλλά αμέσως μετά εξαφανιζόταν.Πρέπει να έμεινα 10-15 λεπτά εδώ πέρα (δεν συνηθίζω να χαζεύω ένα αντικείμενο με τις ώρες ).Πραγματικά ήταν δύσκολος.Ειχες τους 2 αστέρες στο πεδίο,τα μάτια κόντευαν να πεταχτούν έξω,και ανα μικρά διαστήματα έβλεπες μια αχνή θολούρα δίπλα από εναν αμυδρό αστέρα.Εντυπωσιακότατο!

 

 

Ηρίδανος

Πρώτη μου φορά επιχειρώ να παρατηρήσω αντικείμενο σε αυτόν τον αστερισμό...Είχα διαβάσει για κάποια "διαμαντάκια " στο "The secret deep" (όπως το NGC 1300) αλλά δεν είχα ετοιμάσει τίποτα για αυτον τον αστερισμό.Ό,τι μπορούσα να κάνω με τον pocket.Κυρίως έψαξα για γαλαξίες που είναι κοντά σε λαμπρούς αστέρες ,καθώς οι χάρτες του pocket δεν είναι και τόσο λεπτομερείς.

 

NGC 1332-1325: Ονομάζονται και ESO548-18, με Mag 10,3 Sb 12,2 και 4.0 x 1.5', ESO548-7 Mag 11.5 Sb 13.6 και με 4.8 x 1.6', οι διαστάσεις τους (κατ'αντιστοιχία).Εύκολος γαλαξίας ο 1332.Είχα όμως ένα μικρό πρόβλημα να εντοπίσω τους αστέρες στους οποίους βρίσκεται κοντά.Και αυτό διότι δεν ήταν και στο υψηλότερο σημείο ο αστερισμός αυτός..Εντοπίζω το τ^4.Βλέπω στον χαρτη πως έχουμε 2 γαλαξίες: Τον 1332 και τον 1325. "Καλή φάση" ,λέω.Εντομεταξύ χάρτες,φακοί,προσοφθάλμιου,σωλήνας του τηλεσκοπίου,όοοολα μούσκεμα.Εν πάση περιπτώσει..Κεντράρω με τον Nagler το τ^4 .Και αρχίζω να κινούμαι προς τα αριστερά αργά και σταθερά.Πρώτα εντοπισα τον 1332 και έπειτα τον 1325,έχοντας τον 32 ως σημείο αναφοράς.Ο 25 ήταν πιο δύσκολος από τον 32 αλλά σε καμία περίπτωση δεν με δυσκόλεψε τόσο όσο ο 1055...

 

NGC 1700: Γαλαξίας στον Ηρίδανο.Ονομάζεται και MCG-1-13-38.Μag 11.2 Sb 13.3 με 3.0 x 1.8' να είναι οι διαστάσεις του.Σχετικά εύκολος.Βρίσκεται πολύ κοντά στο ω του Ηρίδανου και αυτό το κάνει σημαντικά πιο εύκολο.Εντοπίζεις το ω,έπειτα ένα διπλό και ο γαλαξίας βρίσκεται μέσα στο πεδίο σου!Τόσο απλά.Όσο περνούσε η ώρα τόσο η υγρασία γινόταν εντονότερη και τόσο συχνότερα ο 12T4 μου ψιλοθόλωνε (σε καμία περίπτωση όπως θόλωναν οι Plossl και Zoom ).Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να παρατηρήσω πάνω απο 1 λεπτό σερί,καθώς μετά νόμιζα πως έβλεπα νεφελώματα...Παρά τον εκνευρισμό μου έβαλα τα δυνατά μου να εντοπίσω αυτόν τον τελευταίο γαλαξία της βραδιάς...Δεν άργησα να τον βρω,η αμυδρή θολούρα ήταν στον φακό μου.Μετά απο αυτό τα μάζεψα και πήγα για ύπνο...

 

 

Καθαρούς ουρανούς.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο βρε παιδιά ! Χαίρομαι όταν διαβάζω παρατηρήσεις ! Είναι ωραίο να μοιράζεσαι τον ενθουσιασμό σου! Τον NGC 1055 τον έχω δει κι εγώ όταν ξεψάχνιζα τα διπλά του Κήτους και νομίζω πως κι εμένα με είχε δυσκολέψει. Ορισμένα γαλαξιάκια αν έχουν χαμηλή επιφανειακή λαμπρότητα μοιάζουν πιο πολύ σαν πλανητικά νεφελώματα παρά σαν γαλαξίες.

Σχετικά με την υγρασία έχω να πω πως είναι πολύ σπαστικό να ανεβαίνεις για παρατήρηση , να πλακώνει η υγρασία να γίνονται όλα μούσκεμα να θολώνουν προσοφθάλμια , να μουσκεύουν χάρτες .... ](*,)

Εδώ στο νησι μέχρι και το πρωτεύον κάτοπτρο στα νευτώνεια θολώνει.

Πράγματι οι nagler δε θολώνουν εύκολα.

Καλές παρατηρήσεις !

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Πέρασαν περίπου 6 μήνες!!Πολύ άσχημος καιρός,πραγματικά!Οι διακοπές του Πάσχα ήταν ιδανικές για παρατήρηση,μιας και είχαμε εξαιρετικό καιρό και σχεδόν καθόλου σελήνη (έβγαινε αργά το βράδυ).

Παρατηρήθηκαν κυρίως γαλαξίες.Χρησιμοποίησα και τους χάρτες του "Deep Sky Hunter" μιας και είχε περισσότερα αστρα με αποτέλεσμα να μπορώ να κάνω πολύ πιο εύκολα αστροάλματα (κατι στο οποίο υστερεί ο Pocket).Έχουμε και λέμε

 

Λέοντας

 

NGC 2903:Mag 9.7,12.6' x 6'.0 οι διαστάσεις του.Ιδιαίτερα εύκολος γαλαξίας.Λαμπρός με έντονο πυρήνα και εύκολος στον εντοπισμό.

 

Mικρός Λέοντας

(πολύ δύσκολοι οι γαλαξίες του)

NGC 2859:Mag 10.6,Sb 13.5.Στο ίδιο πεδίο με το α του λυγκός.

 

Δράκοντας

 

ΝGC 4521:Mag 12.4,Sb 12.6, 2.5' x 0.5' οι διαστάσεις του.

 

Κόμη της Βερενίκης

 

NGC 4448:Mag 12 ,3′.9 × 1′.4 οι διαστάσεις του.

 

ΝGC 4494:Mag 9.7, 4,5′ × 4,3′ οι διαστάσεις του.

 

ΝGC 4565:Mag 10.4, 15′.90 × 1′.85.Γνωστός και ως Needle galaxy (C38),ειναι ενας πολύ λαμπρός γαλαξίας,τον οποίο εντόπισα ιδιαίτερα εύκολα μέσα από τον 12Τ4 (χ100 μεγ).

 

ΝGC 4278-4274-4245:(Kατ'αντιστοιχία)Μag 10.2,Sb 13.1, 4.1' x 3.8' ,Mag 10.4,Sb 13.3, 6.8' x 2.5' ,Mag 11.3,Sb 13.1, 2.9' x 2.2' . Ένα όμορφο θέαμα από 3 γαλαξίες στο ίδιο-σχεδόν πεδίο.Εντοπίστηκαν χωρίς δυσκολία αφού είναι πολύ κοντά στο γ της βερενίκης συν του οτι εχουν εναν λαμπρό αστέρα κοντά.

 

ΝGC 4314:Mag 10.5,Sb 13.3 , 4.2' x 3.7' οι διαστάσεις.Εντοπίζεται εύκολα με γαλαξιοάλμα από τον 4274.

 

ΝGC 4414:Mag 10.7,Sb 12.7 , 3.6' x 2.0' οι διαστάσεις.Έχω σημειώσει πως είναι πιο λαμπρός από τον 4314.Από ότι φαίνεται εγκειται στο γεγονός ότι ο 4414 εχει επιφ.λαμπρότ. 12.7 ενώ ο 4314 13.3.

 

ΝGC 4293:Mag 10.5,Sb 13.2 , 5.6' x 2.6' οι διαστάσεις του.Έχει ενα χαρακτηριστικό πεδίο αυτός ο γαλαξίας.Υπάρχει μια σειρά αστερων και στην συνέχεια είναι ο γαλαξίας.Έπειτα υπάρχουν αλλοι 3 αστέρες που περιβάλλουν τον γαλαξία,που μαζί με την σειρά,είναι σαν να κάνουν ενα βέλος,με τον γαλαξία να βρίσκεται εκεί μεσα.Φρόντισα να σχεδιάσω το πεδίο ώστε να μπορέσω να τον σιγουρέψω αργότερα.

 

ΝGC 4340-4350:Mag 11,Sb 13.4, 3.5' x 2.8' ,Μag 11.1,Sb 12.6 3.0' x 1.4' ,τα χαρ/κα τους αντίστοιχα.Ένα όμορφο ντουέτο,εντοπίζεται πολύ εύκολα με αστροάλματα από το 11 της βερ.Λίγο πιο κκάτω το Μ100.

 

Μ85-ΝGC 4394:Mag 9.2,Sb 13.1, 7.1' x 5.5' ,Mag 10.9,Sb 13.4 3.6' x 3.2' .Πολύ όμορφο θέαμα.Ο Μ85 ήταν προφανώς ό πιο λαμπρός απο τους 2,αλλά αν και Sb 13.4 ο 4394 δεν δυσκόλεψε καθόλου.

 

ΝGC 4450:Mag 10.3,Sb 13.4, 5.2' x 3.9' .

 

NGC 4298:Mag 11.6 Sb 13.3, 3.2' x 1.8' .

 

NGC 4419:Mag 11.4,Sb 12.6 , 3.3' x 1.1'

 

Μεγάλη Άρκτος

 

Η Μ.Α. αν και βρίθει από γαλαξίες κάποιοι είναι εξαιρετικά δύσκολοι στόχοι για την τοποθεσία και τον εξοπλισμό μου.Ωστόσο υπάρχουν κάποιοι που είναι πιο ευδιάκριτοι.

 

ΝGC 3877: Mag 11.3,Sb 13.2, 5.5' x 1.3'

 

NGC 3949: Mag 10.9,Sb 12.5, 2.9' x 1.7'

 

NGC 3893:Mag 10.4,Sb 12.9 , 4.5' x 2.8'

 

NGC 3184:Mag 9.9,Sb 14.1, 7.4' x 6.9' .Έχω σημειώσει "Εξαιρετικά αμυδρός.Είναι δίπλα σε έναν αυδρό αστέρα.Λίγο μεγάλος σε διαστάσεις".Από ότι φαίνεται το 14.1 φαίνεται να συμφωνεί με την σημείωση μου.

 

ΝGC 2841:Mag 9.5,Sb 13, 8.1' x 3.5'.Λαμπερός

 

ΝGC 2590.

 

Λύγξ

NGC 2419:Σφαιρωτό.Γνωστό και ως "Intergalactic Wanderer".Παιδεύτηκα αρκετά μέχρι να τον βρω.Και αυτό διότι ο Pocket είναι ελλειπής όσον αφορά τους αμυδρούς αστέρες με αποτέλεμα να θέλεις να φτάσεις σε έναν αμυδρό κάπου και να μεσολαβεί ένα λευκό κομμάτι χωρίς αστέρες.Πάλι καλα που είχα εκτυπώσει μια σελίδα από το Deep Sky Hunter και έκανα πιο εύκολα αστροάλματα.Τελικά το βρήκα,ήταν κάτω από εναν πιο φωτεινό αστέρα.Αμυδρός,δεν ξεχώριζε εύκολα απο το υπόβαθρο (Μag 10.3)

 

NGC 2683:Mag 9.6,Sb 12.7 , 9.3' x 2.2' .Γνωστό και ως UFO galaxy λόγω του σχήματος του.Έμεινα εκπληκτός όταν τον είδα!Πραγματικά είναι υπέροχος γαλαξίας!Και το UFO σαν παρατσούκλι δικαιολογείται!!

 

Παρθένος

 

Εδώ έχουμε αρκετούς γαλαξίες,σχεδόν όλους όσους είχε ο Pocket στους αναλυτικούς χάρτες του προς το τέλος.

 

NGC 4762-4754.Ένα πολύ όμορφο θέαμα!Οι γαλαξίες εντοπίζονταi πολύ εύκολα.Έχουν:mag 10 Sb 12.8, 8.7' x 1.7' ,mag 10.3,Sb 12.8 και 4.6' x 2.5' διαστάσεις (όλα κατ'αντιστοιχία) .Ο ένας βρισκεται κάτω απο φωτεινούς αστέρες,ενώ ο άλλος είναι ακριβώς από κάτω.

 

ΝGC 4608-4596:Mag 11.1,Sb 13.3 3.2' x 2.7' ,Mag 10.7,Sb 13.3 4.0' x 3.0' .

 

NGC 4567-4568:Mag 11.5,Sb 13.3 3.0' x 2.0' ,Mag 11.2,Sb 13.5 4.6' x 2.0' .Γνωστό και ως Siamese Twins.

NGC 4564:Mag 11.2,Sb 13, 3.5' x 1.5' οι διαστάσεις.Βρίσκεται πάνω απο τους 4567-4568.

 

ΝGC 4526:Mag 9.5,Sb 12.5, 7.2' x 2.4' .Πολύ λαμπερός γαλαξίας

 

NGC 4535:Mag 10,Sb 13.7, 7.1' x 5.0' .Επίσης λαμπερός,παρά το 13.7 Sb.

 

NGC 4417-4442:Mag 11.2,Sb 12.7, 3.4' x 1.3' ,Mag 10.4,Sb 12.6, 4.6' x 1.8' τα χαρ/κα τους.

 

NGC 4694:Mag 11.2,Sb 12.8 3.2' x 1.5' .Mε δυσκόλεψε λίγο αυτός ο γαλαξίας.Είναι αρκετά αμυδρός,θέλει ιδιαίτερη προσοχή όταν σαρώνουμε το πεδίο καθώς μπορεί εύκολα να περάσει απαρατήρητος.Από τους 4762-4754 κάνουμε ενα μικρό αστροάλμα σε έναν αστέρα(φροντίζουμε να απομνημονευσουμε λίγο το φαιν.μεγεθος του αστέρα στον οποίο βρίσκεται ο 4762 καθώς ο πιο κοντινός αστέρας στον 4694 εχει περίπου το ίδιο φαιν.μεγ) και απο εκεί σιγά σιγά σαρώνουμε το πεδίο καθώς κινούμαστε στην ιδια διεύθυνση.Δεν θα αργήσει να φανεί,αλλά θέλει προσοχή.Τον βρήκα στην 3η μου προσπάθεια.

 

ΝGC 4660:Mag 11,Sb 12.3, 2.2' x 1.6' .Δίκαια έχω σημειώσει ότι είναι ενας φωτεινός γαλαξίας.

 

Μ60-4647-4638-Μ59:Mag 8.8-11.6-11.2-9.8, Sb 12.9-13.5-12.3-13.Αυτό και αν είναι θέαμα!!4(παραλίγο 5 εαν χώραγε και ο 4660) γαλαξίες στο ιδιο πεδίο του 12Τ4!!Οι 2 πιο φωτεινοί,τα Μ59-60 και ο πιο αμυδρός ο 4638.Ένα μικρό σχολιο για τον 4647.Πρόκειται για έναν εξαιρετικά δύσκολο γαλαξία.Είναι πολύ κοντά στον Μ60 και δεν ξεχωρίζει εύκολα.Κατέβαλα πολυ προσπάθεια ώστε να μπορέσω να τον διακρίνω.Στην αρχή δεν ήμουν σίγουρος εαν είμαι στο σωστό πεδίο.Οπότε δοκίμαζα συνέχεια απο την αρχή,ξεκινώντας από τον Vindemiatrix."Δε μπορεί",λέω,"κάπου εδώ θα είναι".Μετά απο αρκετή προσπάθεια κατάφερα ίσα-ίσα να ξεχωρίσω άλλη μια μικρή θολούρα δίπλα από τον έναν απο τους 2 φωτεινούς γαλαξίες.Οπότε βεβαιώθηκα ότι είδα τον Μ60 και τον συνοδό του!

Και μια φωτογραφία του πεδίου(Δεν ειναι δική μου):

http://www.deepskypedia.com/w/images/7/76/Messier_59_60_by_Andr%C3%A9_Hartmann.jpg

 

ΝGC 4503:Mag 11.2, Sb 13, 3.5' x 1.7'

 

NGC 4429:Mag 10.2,Sb 13, 5.6' x 2.6'

 

NGC 4371:Mag 10.7,Sb 13, 4.0' x 2.2'

 

 

M89-NGC 4550:Mag 9.8-11.6 Sb 13.2-12.7.Όταν παρατήρησα για πρώτη φορά τον Μ89,διέκρινα αμέσως μια θολούρα ακόμη στο πεδίο.Ωστόσο είχα μια πολύ σοβαρή υποψία ότι στην θέση του 4550 δεν είναι μόνο ενας γαλαξίας αλλα τουλάχιστον 2.Κοιτώντας τώρα την φωτογραφία που παραθέτω παρακάτω συμπεραίνω,τελικά, ότι έβλεπα ΚΑΙ τον NGC 4551 (Mag 11.9,Sb 12.9).Οι 2 γαλαξίες αυτοί όμως δεν ήταν πολύ ευδιάκριτοι.Ναι μεν υπήρχε χωρίς αμφιβολία μια θολούρα πάνω απο το μεσιέ,αλλα δεν ήμουν σίγουρος για το εάν ήταν μόνος του ο 4550.Τελικά δεν ήταν.

http://www.deepskypedia.com/w/images/5/52/Messier_89_by_Andr%C3%A9_Hartmann.jpg

 

Μ87-NGC 4478

 

NGC 4461-4473-4477-4459:Mag 11.1-10.1-10.4-10.4,Sb 12.8-12.7-13.1-12.7. Μια τετράδα αμυδρών γαλαξίων που εντοπίζονται με γαλαξιοάλματα από τον Μ90.Στην συνέχεια βρίσκουμε τον 4461,και έπειτα οι υπόλοιποι είναι προς τα πάνω.Οι 4473-4477-4459 ανήκουν στην κομη της βερενικης.

 

NGC 4438-4435:Mag 10-10.8,Sb 13.4-12.5.Γνωστά και ως The eyes.Μου φανηκαν λιγάκι αμυδροί αυτοί οι δύο γαλαξίες...

 

Μ86-Μ84-NGC 4388

 

Tα Μ84-Μ86-NGC 4477-4473-4461-4438-4435 (μαζί με κάποια άλλα που δεν κατάφερα να παρατηρήσω) κάνουν την γνωστή Markarian Chain.

 

Αυτά :mrgreen:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Γρηγόρη =D> =D>

 

Χορταστική παρατήρηση κι ωραίοι στόχοι.

 

Μου φαίνεται ότι αντί για αρνί, εσύ έτρωγες γαλαξίες :mrgreen:

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλη την αστροπαρέα!Κάνω ενα update του thread με νέους και παλαιούς στόχους που παρατήρησα στις τελευταίες 2 παρατηρήσεις.Δοκίμασα και το νέο μου φίλτρο,το NPB της DGM.Έχουμε και λέμε

 

Κύκνος

NGC 7027: Ένα πολύ εύκολο πλανητικό με πολύ καλή ανταπόκριση στο NPB

 

NGC 7026: Επίσης εύκολο πλανητικό,μέρος διπλού αστεριού,στο ίδιο πεδίο με το 63 του κύκνου.Καλή ανταπόκριση στο NPB

 

Eastern Veil: Τ-Ρ-Ο-Μ-Ε-Ρ-Η βελτίωση με το NPB!!!Χωρίς φίλτρο ίσα που φαινόταν και όταν έβαλα το φίλτρο στον MaxVision 24mm μου πετάχτηκαν τα μάτια!!Αστρονομικό υπερθέαμα!

 

 

Αετος

NGC 6790: Μικρό πλανητικό με εξαιρετική ανταπόκριση στο NPB.Εύκολα εντοπίσιμο.

 

NGC 6751: Εύκολο πλανητικό με μέτρια ανταπόκριση στο φίλτρο.

 

B119α:Σαφέσταστο και ευδιάκριτο σκοτεινό νεφέλωμα.

 

Κηφέας

NGC 7129: Νεφέλωμα ανάκλασης ,κοντά στο NGC 7124,όπου και υπάρχει μια μικρή ομάδα 5 αστέρων με ύποπτο "haze".Κράτησα το πεδίο για να το ταυτοποιήσω,και τελικώς έβλεπα και το νεφέλωμα

:mrgreen:

 

Β125:Σκοτεινό νεφέλωμα.Εύκολο.

 

Τοξότης

NGC 6589:Αμυδρό πλανητικό με μέτρια ανταποκριση στο NPB

 

Αλώπηξ

NGC 6823+6820: Σμήνος με αμυδρό νεφέλωμα εκπομπης,ορατό μόνο με φίλτρο.

 

Μικρή Άρκτος

NGC 6217:Γαλαξίας στη μικρή άρκτο, αμυδρός με μη-εντοπ. πυρήνα,δίσκος στο σχήμα και face-on

 

NGC 6643: Αμυδρός γαλαξίας,μη εντοπ. πυρήνας,,εύκολα εντοπίσιμος καθώς κείτεται κάτω από 2 αστέρες.

 

NGc 6543: πολύ φωτεινό πλανητικό με ενδιαφέρουσα δομή(φαινόταν με ευθεία όραση,καθώς γινόταν λιγότερο ορατό) και με το κεντρικό αστέρι ορατό.Το φίλτρο δεν βοήθησε και ιδιαίτερα.Το απόλαυσα περισσότερο χωρίς.

 

Δελφίνι

NGC 6905: Πλανητικό,εύκολο,ορατό και χωρίς φίλτρο με πλάγια όραση.Καλή ανταπόκριση στο φίλτρο.

 

Υδροχόος

NGC 7606: Γαλαξίας,εύκολος μεν,αρκετά αμυδρός δε.

 

NGC 7737:Γαλαξίας,αμυδρός με πυρήνας.

 

NGC 7723:Γαλαξίας,πολύ αμυδρός χωρίς εντοπ. πυρήνα.

 

Κασσιόπη

NGC 281: Νεφέλωμα εκπομπής στην Κασσιόπη.Εξαιρετικά καλή ανταπόκριση στο NPB.

 

Ένα πρόχειρο τέστ του NPB σε διάφορους στόχους(παρατήρηση κυρίως με τον Maxvision 24mm):

 

Eagle nebula:Αισθητή βελτίωση έναντι αφιλτραριστου.

Omega nebula:Τρομερή βελτίωση.Δομή και λεπτομέρειες εξαιρετικά αισθητές.

Veil(western):Αισθητη βελτίωση

Veil(eastern):Δραματική βελτίωση

Lagoon nebula:αισθητη αύξηση του contrast.Το κυρίως τμήμα είναι πιο φωτεινό ενώ πλεόν φαίνεται ξεκάθαρα και το δεύτερο μερος στα δεξιά που το χωρίζει μια πιο σκοτεινή λωρίδα(παρατ. με 12T4)

Dumbell:Τρομερή βελτίωση του contrast

Helix nebula(NGC 7293):Αόρατο χωρίς φίλτρο.Τρομερή ενίσχυση με φίλτρο.Μπορώ να παρατηρήσω μια δομή δίσκου,με λιγότερο νέφος στο κέντρο,καθώς επίσης να αντιληφθώ την ανόμοια διάσταση του νεφέλωματος:στην κάτω μεριά είναι ελαφρώς πιο πλατύ και ελαφρώς πιο φωτεινό.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Την τελευταία εβδομάδα κατάφερα και έκανα 2 παρατηρήσεις,όπου και οι 2 λόγω δροσιάς τελείωσαν γρήγορα.

Ωστόσο πρόλαβα και έριξα μια ματιά στο Τρίγωνο και στους Διδύμους,όπου με την βοήθεια των χαρτών του Deep Sky Hunter αλλά και της λίστας "7000 Selected DSOs" κατάφερα και έφτασα στα όρια του ουρανού από τον οποίο παρατηρώ.Χαρακτηριστικό και πιο αμυδρό αντικείμενο είναι το NGC 2274-2275 στους Διδύμους.Δυο γαλαξίες πολύ αμυδροί,ο ένας δίπλα στον άλλον.Ο 2274 έχει φαιν.μεγεθος 12.1,SB 13.2 και διαστάσεις 2.4'.Ο συγκεκριμένος γαλαξίας φάνηκε μόνο από τα χ100 και μετά, ενώ ο συνοδός του,ο 2275 ήταν εξαιρετικά αμυδρός για τον ουρανό μου.Εχει φ.μ 13.3 ,SB 13.3 και 1.3' σε διαστάσεις.Φάνηκε μετά από αρκετή ώρα πάνω από το πεδίο,ΜΟΝΟ με πλαγια όραση,αφού είχα επιβεβαιώσει τον 2274 και στα χ150 με τον zoom.Και τότε,μόνο στιγμιαίες εκλάμψεις.

 

To σκίτσο μου από το πεδίο.To δεξιά κυκλάκι είναι ο 2274,αυτός που φάνηκε πιο εύκολα,και το αριστερά κυκλάκι ο 2275

http://i.imgur.com/P9rvstE.jpg

 

Προσωπικά πάντως ακόμα και εαν λόγω επίμονης νέφωσης και δροσιάς παρατήρησα πολύ λίγο,το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ.Αντλώ ευχαρίστηση όταν φτάνω στα όρια,όταν μπορω και παρατηρώ πολύ αμυδρούς(για τον ουρανό πάντα-δεν παρατηρώ από Πάρνωνα) στόχους.Κυρίως,μάλιστα,γαλαξίες.

 

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και πολλούς πολλούς γαλαξίες!

 

:mrgreen:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[...]ενώ ο συνοδός του,ο 2275 ήταν εξαιρετικά αμυδρός για τον ουρανό μου.Εχει φ.μ 13.3 ,SB 13.3 και 1.3' σε διαστάσεις.Φάνηκε μετά από αρκετή ώρα πάνω από το πεδίο,ΜΟΝΟ με πλαγια όραση,αφού είχα επιβεβαιώσει τον 2274 και στα χ150 με τον zoom.Και τότε,μόνο στιγμιαίες εκλάμψεις.

 

Προσωπικά πάντως ακόμα και εαν λόγω επίμονης νέφωσης και δροσιάς παρατήρησα πολύ λίγο,το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ.Αντλώ ευχαρίστηση όταν φτάνω στα όρια,όταν μπορω και παρατηρώ πολύ αμυδρούς(για τον ουρανό πάντα-δεν παρατηρώ από Πάρνωνα) στόχους.Κυρίως,μάλιστα,γαλαξίες.
Μπράβο σου Γρηγόρη! Μπορώ να καταλάβω απόλυτα τον ενθουσιασμό σου! Θύμισέ μου, τι τηλεσκόπιο έχεις; Στήριξη; Το υψόμετρο της τοποθεσίας σου; Τι προσοφθάλμια χρησιμοποιείς; Τα δεδομένα του 2275 που δίνεις, είναι τα ίδια με εκείνα που δίνει και ο τρίτος τόμος της Ουρανομετρίας. Δε ξέρω το μέρος που παρατηρείς, αλλά σίγουρα ο γαλαξίας αυτός πρέπει να είναι αρκετά δύσκολος, ακόμα και σε πολύ σκοτεινό ουρανό. Θα σου πρότεινα μόνο να μη χρησιμοποιείς ζουμ προσοφθάλμια για τόσο δύσκολους στόχους. Δε θα εμπιστευόμουν ποτέ τέτοια προσοφθάλμια για οριακές καταστάσεις, γιατί το φως διέρχεται από πολλά στοιχεία και τελικά η διαύγεια μειώνεται. Αν ο εστιακός λόγος του τηλεσκοπίου σου είναι f/6, θα πρότεινα prime προσοφθάλμιο 7mm, όχι ορθοσκοπικό γιατί το στενό του πεδίο κουράζει και δυσκολεύει πολύ τη σάρωση με πλάγια, ειδικά αν δεν έχεις ισημερινή. Όλους τους οριακούς στόχους τους προσπαθώ με τον Nagler 7mm Type 6.

 

Φαίνεται ότι έχεις αρχίσει και εσύ να βαδίζεις στα παρθένα μονοπάτια των πολλών mag! Καλή συνέχεια!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Δημήτρη!Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

 

Το τηλεσκόπιο μου είναι το κλασικό 8ιντσο f/6 της αμερικάνικης Orion σε dob στήριξη.Δεν γνωρίζω το υψόμετρο της τοποθεσίας μου, παρατηρώ ωστόσο από ένα χωριό μερικά χιλιόμετρα έξω από την Άρτα.Ο ουρανός όπως τον έχω μετρήσει χρησιμοποιώντας τους αστέρες της μικρής Άρκτου,κυμαίνεται γύρω στο ~5.4 mag.Τους καλοκαιρινούς μήνες η γαλακτική οδός είναι εμφανής.Προφανώς όμως δεν αγγίζει το επίπεδο ουρανού Πάρνωνα και άλλων πραγματικά σκοτεινών ουρανών.Ούτε εγώ εμπιστεύομαι τον zoom,για αυτό φρόντισα αφού τον είδα με τον zoom να τον δω και με τον 12Τ4.Ωστόσο,πιο εύκολα,τον είδα με τον zoom,λόγω μεγαλύτερης μεγέθυνσης.Αφού τον είχα δει μετά ήταν πολύ πιο εύκολο να τον ξαναδώ.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Up!

 

Πέρασε αρκετός καιρός από την τελευταία φορά που έκανα ανανέωση.Επιτέλους ο καιρός μας έκανε την χάρη,ενώ η απουσία υποχρεώσεων μου έδωσε την δυνατότητα για πιο σοβαρές παρατήρησεις.Το μενού περιλαμβάνει γαλαξίες,τόσο στον Βόρειο Στέφανο όσο και στον Ηρακλή.Οι χάρτες που χρησιμοποίησα είναι αυτοί του Deep sky hunter,το τηλεσκόπιο είναι ένα 8" ΧΤ8 σε dob βάση,και οι φακοί που χρησιμοποιήθηκαν-στην πλειοψηφία-είναι ο 12Τ4(χ100 μεγεθυνση,2mm κόρη εξόδου και ~0.82 μοίρες πραγματικό πεδίο [για την ακρίβεια εάν θυμάμαι καλά είναι 0.816 μοίρες TFOV]) σε συνδυασμό με τον x2 Focal Extender της Explore Scientific(χ200 1mm κόρη εξόδου). Για να δουμε λοιπόν.

Επίσης είδε κανένας άλλος 22:57 στις 25/7 ένα πολύ λαμπρό μετέωρο που έσκασε κοντά στο α Μ.Αρκτου;Πρέπει να ξεκίνησε λίγο πιο πάνω αλλά εκείνη την ώρα δεν κοίταζα τον ουρανό,αλλά παραξενεύτηκα με το ξαφνικό φως που φώτισε όλο το μέρος που παρατηρώ.Όταν έκπληκτος κοίταξα είδα το μετέωρο να κατευθύνεται προς το α Μ.Άρκτου.Ακόμα πιο αξιοθαύμαστο είναι ότι το μέτωπο του φαίνονταν σαν να είχε σπάσει σε 2 ξεχωριστά κομμάτια,δηλαδή είχε 2 διαφορετικά φωτεινά σημεία!

 

Στέφανος Βόρειος

 

Ο συγκεκριμένος αστερισμός περιέχει πολλούς διπλούς αστέρες και αρκετούς γαλαξίες.Όλοι τους είναι ιδιαιτέρως δύσκολοι και απαιτούν πολλή υπομονή.

 

 

NGC 5974:Mag:14, SB:12.4. Ξεκινώντας από τον θ,κατευθύνομαι προς τα πάνω έως ότου βρω 2 φωτεινούς αστέρες ο ένας εκ των οποίων είναι διπλός.Ο γαλαξίας κείτεται ανάμεσα στο διπλό και σε έναν αμυδρό αστέρα στα αριστερά του πεδίου. Δεν με παίδεψε πολύ.Τα χ200 και 1 χιλιοστό κόρη εξόδου έκαναν ξεκάθαρη την θέση του καθώς με πλάγια όραση.

 

NGC 6086:Mag 12.8,Sb 13.5,1.7' οι διαστάσεις.Ανήκει στο Abell 2162 μαζί με τον συνοδό του 6085,τον οποίο μπέρδεψα με μέρος διπλού αστέρα που υπάρχει σε μια 3άδα αστέρων.Αυτή η τριάδα είναι σημαντική για τον εντοπισμό των γαλαξιών.Όμως προσοχή μην μπερδέψετε το ένα άκρο αυτής της τριάδας,που καμπυλώνει προς το κέντρο,με τον 6085.Έτσι την πάτησα εγώ.

εδώ dss φωτογραφία του ζεύγους 6086-6085 με την χαρακτηριστική 3άδα αστέρων

 

NGC 6103:Mag:13.8 Sb:12.5,0.7'οι διαστάσεις.Από τον 6086 κατευθύνομαι προς τα κάτω στο υ.Είναι ενας όμορφος διπλός αστέρας.Στο πεδίο του 12Τ4 χωράνε άλλοι 4 αμυδροί αστέρες.Απο εκεί κατευθύνομαι αριστερά σε έναν επίσης διπλό αστέρα,μόλις 2.66 μοίρες μακριά.Πάνω από αυτόν είναι ο 6103.Ο συγκεκριμένος γαλαξίας χρείαστηκε λίγη μεγέθυνση παραπάνω για να σιγουρευτώ οτι τον βλέπω:baader zoom+x2 FE ES στα χ300.

 

Ηρακλής

 

UGC 10599:Mag 13.3.Πρόκειται για ένα άκρως ενδιαφέρον αντικείμενο.Πρόκειται για έναν γαλαξία (γνωστό και ως Markarian 501) με ένα φάσμα που εκτείνεται μέχρι και στις ακτίνες γ πολύ υψηλών ενεργειών.Σε αυτήν την περιοχή του φάσματος πρόκειται για το πιο "φωτεινό" αντικείμενο στον ουρανό!Μάλιστα είναι ένα blazar όπου τα jets του έχουν κατεύθυνση προς τη γη! Επιπλέον είναι ο πρώτος UGC γαλαξίας που καταφέρνω να παρατηρήσω. Με αστροάλματα ξεκινάω από το η του ηρακλή για να καταλήξω 2.26 μοίρες μακριά στο πεδίο του,το οποίο για λόγους σιγουριάς το σχεδιάσα για να το ταυτοποιήσω μετά το πέρας της παρατήρησης σπίτι.Όπως κοιτάω από τον φακό βλέπω πάνω και δεξιά μια σειρά 3 αστέρων.Αριστερά του πεδίου βλεπω εναν ρόμβο αστεριών ενώ κοντά στο κέντρο του πεδίου υπάρχουν 2 διπλοί αμυδροί αστέρες,και ακριβώς από πάνω είναι ο γαλαξίας αυτός.Μάλιστα έχει και ένα πολυ αμυδρό αστερι στα δεξιά του (για το δεξια-αριστερα ας μην ξεχάσουμε οτι χρησιμοποιώ κατοπτρικό οπότε είναι αντεστραμμένα).Η θέαση του έγινε στα χ200 με τον 12Τ4+χ2 FE της ΕS.

 

NGC 6320: Mag 13.9 Sb 13.8,1.2' oι διαστάσεις.Το πεδίο αυτού του γαλαξία είναι πολυ χαρακτηριστικό: βρίσκεται κάτω από έναν σχηματισμό 5 αστέρων που θυμίζουν τον Κηφέα.αριστερά και δεξιά στον φακό υπάρχουν 2 σειρές 3 αστέρων που και οι 2 καμπυλώνουν στο κέντρο. Στο κέντρο βρίσκεται και ο 6320.Δίπλα στον γαλαξία υπάρχουν αστέρια ~15 μεγέθους τα οποία δεν είναι ορατά από το τηλεσκόπιο μου και κατ΄επέκταση δεν μπορεί να τα μπέρδεψα με τον γαλαξία.

 

NGC 6363: Mag 13.3 Sb 13.2,1.1' οι διαστάσεις.

 

NGC 6350:Mag 13.2 Sb 13,1' οι διαστάσεις. Και σε αυτόν τον γαλαξία το πεδίο του τον κάνει πιο εύκολο καθώς βρίσκεται σε μια αλυσίδα λαμπρών αστέρων.Η αλυσίδα αυτή έχει οριζόντια διάταξη στον φακό και ο γαλαξίας βρίσκεται στο δεξί άκρο,κάτω απο 3 αμυδρού αστέρες που έχουν κατακόρυφη,σχεδόν,διάταξη.Μάλιστα εκεί κοντά βρίσκεται και ο NGC 6348,την ύπαρξη του οποίου δεν γνώριζα την ώρα της παρατήρησης(δεν είχα διαβάσει και τα SAC notes για τον 6350 που λέει ξεκάθαρα για τον εν λόγω γαλαξία σε απόσταση 5' :oops: ) αλλά αργότερα αφού είδα dss φωτογραφία του πεδίου.

 

NGC 6146:Mag 12.5 Sb 12.7,1.3'.Μέρος του Αbell 2197 (73 γαλαξίες κατά το SAC),από το οποίο εκτός του 6146 κατάφερα να δω και τον 6173 (12.1/13.2 1.9' mag/SB/διαστάσεις).Βάζω ένα ερωτηματικό στο 6160 καθώς θέλω να επαναλάβω το Abell για να σιγουρέψω τόσο αυτον όσο και το ζεύγος 6175-1 6175-2

 

UGC 11064: Mag 13.6.Ο δεύτερος UGC γαλαξίας.Από το ξ του ηρακλη με αστροάλματα καταλήγουμε σε ένα τρίγωνο,το οποίο έχει στην μια κορυφή του ένα διπλό αστέρι.Το διπλό αστέρι/κορυφή έχει διάταξη προς τα πάνω στον φακό.Στις σημειώσεις μου εν ώρα παρατήρησης αναφέρω ότι ο διπλός αστέρας έχει 3 αμυδρά στοιχεία πάνω του,και υποπτεύομαι πως ο 11064 είναι το αριστερά ακριανό στοιχείο.Φρόντισα βέβαια να κρατήσω και ένα σχέδιο του πεδίου ώστε να τον ταυτοποιήσω αργότερα.Καταλληλότερη μεγέθυνση ήταν τα χ200

 

 

 

Αυτά τα λίγα για τώρα.Νέα σελήνη έχουμε οπότε... :mrgreen:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Γρηγόρη!! Οι στόχοι σου ήταν πολύ ενδιαφέροντες. Θύμισέ μου το τηλεσκόπιό σου σε παρακαλώ!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Γρηγόρη!! Οι στόχοι σου ήταν πολύ ενδιαφέροντες. Θύμισέ μου το τηλεσκόπιό σου σε παρακαλώ!
λάθος! Έχεις ήδη απαντήσει! Θα επανέλθω! Καλή συνέχεια!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Γρηγόρη. Ωραίοι στόχοι.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο φιλε Γρηγορη !!! Πολύ ωραιοι και δυσκολοι στοχοι !!! Να σε ρωτησω...αυτή την παρατηρηση με το τοσο αμυδρο mag την εκανες από τα γιαννενα? :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

@Γιώργο όχι δεν είναι από γιάννενα η παρατήρηση,αλλά από ένα χωριό κοντά στην Άρτα.Δεν έχω τέλειο ουρανό,αλλά τουλάχιστον έχω πλήρη συσκότιση από τριγύρω φώτα.Μάλιστα η γαλακτική οδός είναι αρκετά εμφανής στην περιοχή του κύκνου,της λύρας,του αετού κτλπ.Εκτιμώ ένα NELM γύρω στο 5.4-5.5

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

@Γιώργο όχι δεν είναι από γιάννενα η παρατήρηση,αλλά από ένα χωριό κοντά στην Άρτα.Δεν έχω τέλειο ουρανό,αλλά τουλάχιστον έχω πλήρη συσκότιση από τριγύρω φώτα.Μάλιστα η γαλακτική οδός είναι αρκετά εμφανής στην περιοχή του κύκνου,της λύρας,του αετού κτλπ.Εκτιμώ ένα NELM γύρω στο 5.4-5.5

 

Πολύ ωραια !!! Καλη συνεχεια φιλε γρηγορη με πεντακάθαρους ουρανους !!! :D

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης