Jump to content

Pegasus I Galaxy cluster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι.

 

Η παρατήρηση deep sky μου είχε λείψει τον τελευταίο καιρό, αφού τη μια ο καιρός, την άλλη κάτι υποχρεώσεις, δεν είχα καταφέρει να κάνω μια αξιοπρεπή προσπάθεια. Όμως με την ευκαιρία της 8ης ΠΕΕΑ είπα στον εαυτό μου ότι θα το επιχειρήσω κι αυτό έκανα.

 

Στον Ελικώνα βρέθηκα από την Πέμπτη αφού την Κυριακή έπρεπε να αποχωρήσω γιατί εργαζόμουν τη Δευτέρα. Όμως το βράδυ της Πέμπτης βγήκε πολλή κούραση και δεν συνέχισα στα δύσκολα, την Παρασκευή η υγρασία δεν επέτρεπε πολλά πολλά, έτσι μου έμενε το Σάββατο και δεν με απογοήτευσε.

 

Αφού έφυγαν οι επισκέπτες και κάποια πειραχτήρια (ξέρουν οι τρείς χάριτες) κι ηρεμήσαμε στο χώρο, με την παρέα του Q και της Αντονέλλας κάποια στιγμή φθάσαμε στον Πήγασο. Στα παιδιά την προηγουμένη είχα δείξει τα κλασικά χαϊλάιτς και τώρα είχαν έρθει πάλι για τη συνέχεια. Τώρα όμως τους είπα θα δούμε κάτι λίιιιιιιιγο πιο δύσκολο.

 

Και ξεκινήσαμε το κυνήγι. Όπλα μας το πιστό C11 και το εξαιρετικό σκίτσο του σμήνους από το NSOG.

 

Αρχικά εντοπίσαμε εύκολα με τον UO 38 SWA τους NGC 7619 (m11.1v SB 13) & 7616 (m11.1v SB12.6) οι οποίοι παρουσιάζουν μεγάλη ομοιότητα μεταξύ τους, έτσι σφαιρική που εμφανίζεται η άλως τους. Μου θύμισαν έντονα αχνά σφαιρωτά σμήνη. Συνεχίσαμε ψάχνοντας τον NGC 7631 (m13.1v SB 13.1) που αποδείχτηκε λίγο πιο δύσκολος, αλλά με τη βοήθεια του εξαιρετικού Siebert Ultra 19 καταφέραμε και τον αποκαλύψαμε. Η χαρά μου όμως έγινε μεγαλύτερη όταν καθοδηγώντας την Αντονέλλα (αφού ο Q απλά ήθελε λίγο ξεσκούριασμα), κατάφερε κι είδε κι αυτή τον γαλαξία αυτό, χρησιμοποιώντας τη βοήθεια του σκίτσου και κάνοντας το αστροάλμα μέσα στο πεδίο του προσοφθαλμίου. Ο ενθουσιασμός της μας επέτρεψε να συνεχίσουμε ακάθεκτοι. Χρησιμοποιώντας την ίδια τεχνική αφού το πεδίο του 19άρη Siebert το επέτρεπε, σειρά πήραν πρώτα ο 7611 (m13v SB 12.8 ) και μετά ο 7617 (m13.9v SB 13.4) που αποδείχτηκε σκληρό καρύδι, αλλά δεν μπορούσε να μας ξεφύγει. Συνεχίσαμε την παρατήρηση του σμήνους πρώτα με τους 7621 (m14.9v SB12.6) & 7623 (m12.8v SB 12.7) που βρίσκονται αντιδιαμετρικά από την ευθεία των 7617 & 7619 και μας βοήθησε στον εντοπισμό τους. Ο 7621 ήταν πολύ δύσκολος και μόνο με περιφερειακή όραση και με τη βοήθεια του Ν13Τ6 κάποιες στιγμές καταφέρναμε και τον βλέπαμε. Κλείσαμε την απολαυστική αυτή παρατήρηση με τον 7615 (m14.4 SB 13.5) μετά από περισσότερο από μια ώρα στο συγκεκριμένο σμήνος και με τον ενθουσιασμό μας στα ύψη.

 

Εδώ θα αναφέρω γι άλλη μια φορά, την ανεκτίμητη βοήθεια που προσφέρει η καρέκλα παρατήρησης της Skywatcher που χρησιμοποιώ. Χωρίς αυτή θεωρώ ότι δεν θα μπορούσα να αντέξω τόσες ώρες στο προσοφθάλμιο. Σας προτρέπω να αγοράσετε ή να κατασκευάσετε μία καρέκλα παρατήρησης. Θα είναι από τις πιο επιτυχημένες αγορές σας. Επίσης ανεκτίμητο κομμάτι του εξοπλισμού μου το dew heater της Kendrck που γι άλλη μια φορά κράτησε τη διορθωτική πλάκα του C11 καθαρή και μου επέτρεψε να συνεχίσω την παρατήρηση για όσο άντεχα.

 

Αυτά από μένα για την ώρα.

 

Ραντεβού τον Αύγουστο στον αγαπημένο μας Πάρνωνα.

626179056_pegasusI.jpg.b8f19f37bf769853da4658f55bb238f3.jpg

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετικοί οι στόχοι!Μπράβο! =D>

Edit: Είμαι και εγώ στην γύρα για μια καρέκλα αστροπαρατήρησης αλλά διαβάζω ανησυχητικά πράγματα για την καρέκλα SW http://stargazerslounge.com/topic/63985-serious-concerns-over-sky-watcher-observing-chair-safety/

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρηγόρη, μια είναι η απόλυτη καρέκλα, hands down!

 

http://www.buyastrostuff.com/store/Metal-astro-chair-frame-page.htm

 

Δεν θα το μετανιώσεις στο εγγυώμαι... :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρηγόρη, μια είναι η απόλυτη καρέκλα, hands down!

 

http://www.buyastrostuff.com/store/Metal-astro-chair-frame-page.htm

 

Δεν θα το μετανιώσεις στο εγγυώμαι... :wink:

 

 

Το επιβεβαιώνω 100% !!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως εγω την καρεκλα της sw την εχω απο το 2009 κι αφου με αντεχει στα 115 κιλα περιπου δεν εχω παραπονο. Η καρεκλα που προτεινουν τα παιδια παντως μου φαινεται καλυτερη γιατι διπλωνει ευκολα και διαθετει και προεξοχες για τα ποδια οποτε θα ειναι και πιο ανετη. Οποια και να επιλεξεις ειναι σιγουρο οτι θα περασεις σε αλλο επιπεδο στις παρατηρησεις σου.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο για την παρατήρηση!!!!

Θα το έχω στα υπόψιν μου!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβασα τωρα τα παραπονα που ειχε ενας χρηστης στο link που παραθεσε ο Γρηγορης. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν συμφωνω με οσα αναφερει οτι η καρεκλα ειναι επικινδυνη. Οπως ειπα την εχω πεντε χρονια τωρα και την εχει χρησιμοποιησει πολυς κοσμος οχι μονο εγω. Ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο προβλβμα ασφαλειας με το καθισμα. Ειναι αληθεια οτι συχνα πεφτει οταν μετακινω την καρεκλα αλλα παντα τσεκαρω τη θεση του πριν καθισω. Κατα τα αλλα η καρεκλα ειναι στιβαροτατη και το δειχνει, δεν γερνει, δεν παλαντζαρει, το καθισμα ειναι ανετο και μπορεις να στηριξεις ευκολα την πλατη σου για να ξεκουραστεις. Απλα θελει λιγο προσοχη να τσεκαρεις τη θεση του καθισματος πριν κατσεις. Μολις τη συνηθισεις θα το κανεις με κλειστα ματια και θα ευχαριστιεσαι την ανεση που σου προσφερει.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης