Jump to content

Παθηματα / Μαθηματα Αρχαριου-Αρχικα Βηματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνεχεια του post μου http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=221383#221383 θα ηθελα να γραψω τα αποτελεσματα μου κανοντας πραξη οτι μπορουσα απο αυτα που μου υποδειξανε καποιοι αλλοι πιο εμπειροι ανθρωποι σε αυτον τον υπεροχο χωρο της αστρονομιας....

 

Μην Ξεχνατε οτι ολοι μας εδω ειμαστε ανθρωποι που μας αρεσει να Ψαχνουμε !!!

 

Τα διαφορα θεματακια που ειχα λυθηκαν σε ικανοποιητικο βαθμο, παιρνωντας ξανα καποια βηματα απο την αρχη....

 

Ζυγισμα Βασης : Παρα πολυ σοβαρο θεμα !!!πρεπει να κανουμε οσο πιο προσεκτικο ζυγισμα μπορουμε στην βαση μας με ολο τον εξοπλισμο που θα χρησιμοποιησουμε πανω στο τηλεσκοπιο μας !!

Ενα αποτυχημενο ζυγισμα σε βγαζει εκτος οταν ερθει η ωρα αστροφωτογραφιας βαθεως Ουρανου....δεν μιλω για πλανητες και σεληνη ή οτιδηποτε αλλο ειναι αναγνωρισημο δια γυμνου οφθαλμου....Μιλω για στοχους που δεν βλεπει το ανθρωπινο ματι.

Μια μικρη αλλαγη στο ζυγισμα φαιρνωντας τα αντιβαρα ενωμενα περιπου στην μεση της μπαρας αντιβαρων, γιατι πριν τα ειχα, ενα στην μεση και ενα κατω, μου αλλαξε κατα πολυ την συμπεριφορα στην κινηση και παρακολουθηση στοχων....Μου εδωσε μια πολυ πιο ομαλη κινηση και πιο σωστη συμπεριφορα των μοτερ...

 

Οδηγητικο Τηλεσκοπιο : Χρησιμοποιω το mini guider 9x50 πανω στο τηλεσκοπιο μου της Orion 200/800 astrograph f/3.9. Εδω να πω οτι ειναι πολυ σημαντικο το οδηγητικο μας να μπει πανω στα δαχτυλιδια που δενουν το πρωτευων τηλεσκοπιο μας, να μπει δηλαδη piggyback, αυτο θα βοηθησει αρκετα στο ολο ζυγισμα του εξοπλισμου μας, καθως επισης θα ερθει και πιο κοντα στο να βλεπει , οτι βλεπει το πρωτευων τηλεσκοπιο μας...αυτο δηλαδη με το οποιο θα βγαλουμε φωτογραφιες...Να πω εδω επισης οτι ειναι σημαντικο να βρουμε εναν τροπο στοιβαρης σταθεροποιησης του οδηγητικου, ετσι ωστε να αποφευγουμε τυχον μετακινηση του....πρεπει να ειναι σταθερο...τελεια και παυλα !!

 

Πρωτευων Τηλεσκοπιο : Προτιμησα και εγω υστερα απο υποδειξεις να φερω τον εστιαστη προς τα κατω...και κεντρο...να κοιταει δηλαδη το πατωμα και να ειναι κεντραρισμενος με την μπαρα αντιβαρων..φυσικα το να ειναι λιγο δεξια ή λιγο αριστερα δεν απασχολει, αρκει το συστημα ολο να ισσοροπει...(αυτο να μην το ξεχναμε), ειναι καλο λενε να υπαρχει μια μικρη....μικρη λεμε κληση προς την Ανατολη ετσι ωστε να δημιουργουνται σωστες πιεσεις στα μοτερ και απομενως να υπαρχει καλυτερη συμπεριφορα βασης.....

 

Πολικη Ευθυγραμμιση : Αχ αυτη η ευθυγραμμιση......δεν θα με δυσκολευε καθολου εαν ειχα τον Πολικο αστερα στο οπτικο μου πεδιο.....αλλα δυστηχως απο το συγκεκριμενο διαμερισμα δεν τον εχω...Παλια τον ειχα και δεν του εδινα σημασια...τωρα που τον θελω δεν τον εχω.....Εκανα λοιπον ευρεση Βορρα με GPS εφοσον δεν διαθετω καλη πυξιδα και δυστηχως η πυξιδα που εχω δειχνει τον μαγνητικο βορρα και οχι τον πραγματικο....Εμεις θελουμε τον Πραγματικο Βορρα μην το ξεχνατε....το GPS του κινητου μας τηλεφωνου σας φαιρνει αρκετα κοντα.....ειδικα εαν του βρειτε και μια καλη εφαρμογη....

Η βαση μας πρεπει να κοιταζει τον πραγματικο Βορρα και να βλεπει τον Πολικο αστερα ΤΕΛΟΣ!!...βεβαια υπαρχει και τροπος πολικης με διολησθηση http://www.astrovox.gr/avat/driftalign.php , το γεωγραφικο μας πλατος πρεπει να εχει μπει σωστα στην βαση μας με τους σφιγκτηρες...επισης με την βοηθεια της GPS εφαρμογης μπορεσα να φερω την βαση στο γεωγραφικο πλατος 47, οπου και ειμαι τωρα.....!!!

 

Τελος μην ξεχασετε να σφιξετε ολες τις βιδες και σφιγκτηρες που κρατουν τον εξοπλισμο μας δεμενο....οχι για να μην μας πεσει το τηλεσκοπιο αλλα για να δεσει σωστα ολη η κινηση που θα κανει η βαση μας εν ωρα παρακολουθησης.

 

Μην προσπερνατε τιποτα απο αυτα που σας λενε να κανετε.....μην βαριεστε να διαβασετε εαν δεν ξερετε κατι,μην φοβαστε να ρωτησετε....

Εγω ας πουμε προσπερνουσα ενα σταδιο στο θεμα του ζυγισματος, θεωρωντας οτι ειμαι σωστα ζυγισμενος , το οποιο βημα ομως εβγαζε την βαση εκτος ζυγισματος και μαλιστα χωρις να το παιρνω χαμπαρι...

 

Τι με εκανε να γραψω αυτα ?? καταρχην απο σεβασμο σε καποιους ανθρωπους που με βοηθησαν και με βοηθουν ακομα σε αυτο το φορουμ/κοινωνια....

Υστερα, μηπως και καποιος αλλος βοηθηθει....

Εγω ακομα ειμαι αρχαριος....και μαθαινω με τον δυσκολο τροπο μιας και δεν εχω καποιες καταλληλες προυποθεσεις αστροπαρατηρησης αλλα με τον δυσκολο τροπο μαθαινει κανεις περισσοτερα....Θα επισυναψω φωτο, απο τις προσπαθειες μου....και την πρωτη μου επαφη με αστρικο σμηνος....δεν τα καταφερα στο στοχευμα...ημουν πιο κατω απο το κεντρο...αλλα το γεγονος οτι μπορεσα να κανω το συστημα μου σταθερο και να μπορω να κανω παρακολουθηση στοχου και φωτογραφιση, για μενα ηταν οτι καλυτερο....η εμπειρια πλεον θα παρει το πανω χερι, σιγα-σιγα !!!

 

Πρεπει ολοι μας στην αρχη να κατανοησουμε τι μπορει να κανει ο εξοπλισμος που εχουμε αγορασει και εως που μπορει να φτασει και ποτε αγοραζουμε κατι αλλο!!!

Μην ξοδευετε τα λεφτα σας αδικα αλλα με προσοχη !!! [-X

Και για να λεω ολη την αληθεια, χθες πηγα και αγορασα ενα τηλεσκοπιο που μου ελειπε και με το οποιο θα επρεπε να ειχα ξεκινησει , το Skywatcher 80ED apochromatic , τωρα θα αναγκαστω να πεσω στο f/7.5 αλλα θα ασχοληθω μαζι του οσο παει.....Ο αστρογραφος πρεπει να μεινει στην ακρη για λιγο, δεν ειμαι ετοιμος ακομα !!

 

Ευχαριστω τους ανθρωπους που με βοηθησαν κα με βοηθουν !!!

Φιλικα

Νικος.

 

1005228786_M10test10seconds.jpg.3a3bfeb33580754bf1468f276a5d5276.jpg

RAW , BIN 2x2

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Η φωτογραφία είναι υπεροχη και trail στο κομμενο κομματι δεν είναι στο βαθμό που είχα οταν ξεκινησα εγω με τέτοιο συστημα.

 

2. Ο τρόπος τοποθετησης του οδηγητικού είναι τελειως λαθος, το λαστιχο ή ότι εχεις για να το δεσεις ειναι η κυρια πηγη στο trail/flexure που εχεις, επίσης η βαση του ερευνητη είναι και αυτη ευπαθης σε flexure λογω του ελατηριου που εχει η βιδα για βαζεις-βγαζεις τον ερευνητη. Η σωστη τοποθετηση του ειναι σε μπαρα η οποια ενωνει τα δυο δαχτυλιδια και σε βαση η οποια εχει σταθερες βιδες και οχι πολυ μεγαλα δαχτυλιδια. δες εδω το setup του Κεχαγια http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11658&postdays=0&postorder=asc&start=150 και εδω με μαστροβοξια το δικο μου http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11658&postdays=0&postorder=asc&start=120 οταν δουλευα αυτο το συστημα.

 

3. το ζυγισμα που μας δειχνεις είναι στην σωστη κατευθυνση αλλα δεν εχεις πανω και τον υπολοιπο εξοπλισμο, προφανως για να μας δειξεις μια γενικη ιδεα του ζυγισματος, αλλά για να εισια σωστος καλό ειναι να εχεις πάνω όλο τον εξοπλισμο και καλωδια χωρις τα καπακια στα τηλεσκοπια. Επισης αν μπορεις αλλαξε το καλωδιο του μοτερ στον εστιαστη προς στο χειρηστηριο απο το σπιραλ που εχει σε πλατυ καλωδιο 2 μετρων περιπου με βυσματα για ακουστικα τηλεφωνου. Το σπιραλ ειναι βαρυ καλωδιο και κοντο σε σχεση με το πλατυ καλωδιο και θα σου βγαζει προβληματα στην οδηγηση. Μια λυση ειναι να κανεις ζυγισμα χωρις το καλωδιο αυτο, να κανεις οδηγηση/φωτογραφιση χωρις το καλωδιο αυτο και να το τοποθετεις οταν ειναι να ελεγξεις την εστιαση.

 

4. Όταν μετακινεις τα αντιβαρα στην μπαρα τους καλο ειναι να τα μετακινεις σαν συνολο και όχι π.χ το ενα κοντα στην ακρη της μπαρας και να κανεις ζυγισμα μετακινωντας το άλλο. Όταν τα έχεις σαν συνολο έχεις ενα κεντρο ροπης σε σχεση με τα χωρισμενα αντιβαρα και αρα καλυτερο ζυγισμα. (μην ξεχνας την ασφαλεια στην ακρη της μπαρας των αντιβαρων για αποφυγη ατυχηματος, την επαθα τις προαλες που ξεχασα να την βιδωσω και μου εφυγε το ενα αντιβαρο). Επισης να εισαι σιγουρος οτι δεν γλυστρανε τα αντιβαρα στην μπαρα.

 

5. ενα ελαφρυ και φθηνο red dot finder στο τηλεσκοπιο θα σε βοηθησει για γρηγορη ρυθμιση του Goto αλλα και που βλεπει το τηλεσκοπιο

 

6. Απιθανο το τριποδο σου, εχεις χαμηλο κεντρο βαρους και σταθεροτητα στην βαση σου, προσοχη σε μακρυ εξοπλισμο να μην σου βρει στο πατωμα.

 

7. αν ειναι δυνατον στρεψε το χειρηστηριο της βασης σου προς τα μεσα στο τριποδο ωστε να αποφυγεις τυχον μπλεξιμο καλωδιου/χτυπημα εξοπλισμου σε αυτο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου ρε Κωστα και σε ευχαριστω για την υποστηριξη.....

 

Ναι δεν εβαλα τα καλωδια στην φωτο για χαρη της φωτο......

 

Για το οδηγητικο , ηταν μια προσπαθεια τοποθετησης ετσι ωστε να δω κατα ποσο αλλαζει γενικα η ολη συμπεριφορα της οδηγησης και ζυγισματος......

Πιστευω στο mastrovox :D και δεν θα ηθελα να ξοδεψω πανω απο 100 ευρω απλα για να παρω δαχτυλιδια και μπαρα μονο για το οδηγητικο....εξ αλλου εχω καποια εξαρτηματα.... :D

Ειδα την κατασκευη σου και μαλλον σκεφτομαι για κατι τετοιο, τις τρυπες στα δαχτυλιδια τις ανοιξες εσυ ???

Πως υπολογισες τις αποστασεις και σωστες κατευθυνσεις ανοιγματος τρυπας ????Τις πανω ενταξει, ειναι κεντρο, οι δεξια/αριστερα ομως?? θελει προσοχη ή οχι και τοσο??

 

Οπως ειπα και στο τελος, τωρα θα βαλω για λιγο τον αστρογραφο στην ακρη και θα ασχοληθω με αυτο(φωτο).....μολις στηθηκε και περιμενει καθαρους ουρανους !!!!εδω πιστευω οτι το οδηγητικο ειναι στην θεση του....

 

Παρολο που ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο τον αστρογραφο, πιστευω οτι τα καταφερα στο ζυγι σαν πρωτη προσπαθεια..δεν ειδα αποκλισεις......

Το αντιβαρο (5 κιλα) ηρθε πιο πανω....αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο, 5 κιλα για 2.5-3 κιλα τηλεσκοπιο....αλλα θα δω την συμπεριφορα του το βραδυ....δεν ξερω.....

 

Τα ποδια της βασης ειναι 2 ιντσες σωληνες νερου PVC , δοκιμασμενα μεχρι και 20 κιλα βαρος....

:D :D :D η πατεντα εγινε γιατι μενω εναν οροφο πιο κατω απο τον τελευταιο με συνεπεια να εχω το ταβανι του μπαλκονιου του απο πανω γειτονα.......

Ετσι ηθελα να κατεβασω το ολο το συστημα μου πιο χαμηλα για να πιανω μεγαλυτερο πεδιο...χε χε :-note

 

Νικος.....

IMG_1372.thumb.JPG.dc91119dfb54cc08394439bcec4a7829.JPG

IMG_1370.thumb.JPG.0eb5d8bb1a2e56802871bf1b69de97a8.JPG

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ερευνητης οπως ειναι τοποθετημενος στο πλαϊ μπορει να δημιουργησει προβλημα το ζυγισμακαι την οδηγηση, η καλυτερη λυση,οπως εχεις το συστημα τωρα, ειναι να στρεψεις το τηλεσκοπιο ωστε να εχεις το σωστο ζυγισμα όπως και στο νευτωνιο, αυτη την φορα ο ερευνητης δεν μπορει να βλεπει προς τα κατω.

 

Για τα δαχτυλιδια που εφτιαξα, τις στροφες για τις βιδες τις εφτιαξα μονος μου με κολαουζο, η αποσταση των βιδων ειναι μοιρασμενη στα τρια (συν μια τρυπα για την τοποθετηση στην μπαρα χωρις στροφες για βιδα) και η τρυπα ειναι οσο πιο καθετη μπορουσα, επισης στην ακρη της βιδας καλο ειναι να βαλεις καποια προστασια ωστε να μην σου γρατσουνισει το οδηγητικο. Η μπαρα είναι αλουμινενιος τετραγωνος σωληνας με τρυπες σε διαφορα σημεια για την τοποθετηση των δαχτυλιδιων αλλα προσπαθησα το οδηγητικο να ειναι τοποθετημενο οσο πιο πολυ στο μεσο της αποστασης των μεγαλων δαχτυλιδιων.

 

Για τα ποδια στο τριποδο, πολυ ωραια η πατεντα αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ο PVC σωληνας θα σου δινει στιβαροτητα στο συστημα μιας και το πλαστικο παραμορφωνεται και να σου δινει flexure. Ισως μια αλλαγη των ποδιων αυτων με αλουμινενια/ατσαλινα/ξυλινα ποδια στο μηκος που θες να ειναι πιο σιγουρα. Τελος ενα που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχεις την δυνατοτητα να αλφαδιασεις την βαση σου, εκτος και αν το σημειο που φωτογραφιζεις ειναι αλφαδιασμενο.

 

καλοριζικο το σκοπιο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης ειναι πιθανο να χρειαστεις να βαλεις εξτρα αντιβαρο στο dovetail στην μερια του αντικειμενικου φακου για ζυγισμα στην ορθη αναφορα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ερευνητης οπως ειναι τοποθετημενος στο πλαϊ μπορει να δημιουργησει προβλημα το ζυγισμακαι την οδηγηση, η καλυτερη λυση,οπως εχεις το συστημα τωρα, ειναι να στρεψεις το τηλεσκοπιο ωστε να εχεις το σωστο ζυγισμα όπως και στο νευτωνιο, αυτη την φορα ο ερευνητης δεν μπορει να βλεπει προς τα κατω.

 

Για τα δαχτυλιδια που εφτιαξα, τις στροφες για τις βιδες τις εφτιαξα μονος μου με κολαουζο, η αποσταση των βιδων ειναι μοιρασμενη στα τρια (συν μια τρυπα για την τοποθετηση στην μπαρα χωρις στροφες για βιδα) και η τρυπα ειναι οσο πιο καθετη μπορουσα, επισης στην ακρη της βιδας καλο ειναι να βαλεις καποια προστασια ωστε να μην σου γρατσουνισει το οδηγητικο. Η μπαρα είναι αλουμινενιος τετραγωνος σωληνας με τρυπες σε διαφορα σημεια για την τοποθετηση των δαχτυλιδιων αλλα προσπαθησα το οδηγητικο να ειναι τοποθετημενο οσο πιο πολυ στο μεσο της αποστασης των μεγαλων δαχτυλιδιων.

 

Για τα ποδια στο τριποδο, πολυ ωραια η πατεντα αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ο PVC σωληνας θα σου δινει στιβαροτητα στο συστημα μιας και το πλαστικο παραμορφωνεται και να σου δινει flexure. Ισως μια αλλαγη των ποδιων αυτων με αλουμινενια/ατσαλινα/ξυλινα ποδια στο μηκος που θες να ειναι πιο σιγουρα. Τελος ενα που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχεις την δυνατοτητα να αλφαδιασεις την βαση σου, εκτος και αν το σημειο που φωτογραφιζεις ειναι αλφαδιασμενο.

 

καλοριζικο το σκοπιο

 

OK....τι εννοεις αλφαδιασμα βασης ?.....εχει τους σφιγκτηρες αλλα δεν φαινονται γιατι ειναι το αντιβαρο μπροστα....εαν εννοεις αυτο.....

 

Θα στρεψω το τηλεσκοπιο ετσι εωστε ο οδηγητης να ερθει πανω κεντρο......για ισσοροπηση....

 

Ευχαριστω !!!

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εφοσον θα κανεις drift align για να εχεις μεγαλους χρονους εκθεσης η βαση (τριποδο) θα πρεπει να ειναι αλφαδιασμενη ως προς το εδαφος. Χρειαζεσαι ενα αλφαδι

 

200791904817_bubble_level.jpg

 

και η ρυθμιση γινεται μεταβαλοντας το υψος των ποδιων απο το τριποδο. Επειδη οι αποψεις στο θεμα αυτο διηστανται και εφοσον το εδαφος στο οποιο δουλευεις ειναι επιπεδο μπορει να την γλυτωσεις, εγω παντως στο μερος που φωτογραφιζω εχει μια σχετικη κλιση φροντιζω να εχω αλφαδιασμενη την βαση, διαδικασια η οποια μου παιρνει καναδυο λεπτα και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χθες πηγα και αγορασα ενα τηλεσκοπιο που μου ελειπε......

 

 

Μηπως επρεπε να επερνες μια Heq5; θα ειχες λυσει τα μισα προβληματα :D

Νικο με υπομονη διαβασμα και ορεξη θα λυθουν πολλα προβληματα, θελουν το χρονο τους δυστυχως αλλα σιγα σιγα με την εμπειρια και με συμβουλες απο πιο εμπειρους ολα θα γινουν

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Στελιο ,

 

Χθες για πρωτη φορα μπορεσα να βαλω την διαρκεια ληψης στα 20sec :D (φωτο) απο το τι ειδε το τηλεσκοπιο ED80 , με την QHY5l-ii color η οποια σιγουρα δεν κανει για ''πολυ'' βαθυ ουρανο , αλλα κατι μπορει να κανει αν την στρεσαρεις.....

Επειδη ειμαι κατοχος Canon δεν ξερω μηπως την βαλω πανω....αλλα δεν μου αρεσει τοσο η ιδεα, και φοβαμαι πολυ το θεμα focus.......

 

Εβαλα μπροστα (εννοω στον εστιαστη) στο καινουργιο μου Skywatcher ED 80/600 τον Skywatcher Coma Corrector/Reducer 0.95x και το extension tube 35mm για το θεμα του backfocus που υπαρχει ....παρολο που μου ειπαν οτι ο διορθωτης κομης δεν θα κανει δουλεια γιατι ειναι φτιαγμενος για νευτωνεια τυπου φ/3.9, εγω δεν ειδα καποιο προβλημα....

Αντιθετως νομιζω οτι μου εδωσε και μια καλυτερη φωτοευαισθησια...μπορει ναι ειναι και η ιδεα μου......(Φωτο Τεστ στα 10 sec) εδω να πω οτι ειναι 1 καρε απο 5 , χωρις καμια επεξεργασια....ειναι ακριβως οτι εβλεπα εκεινη την ωρα.......

 

Ταυτοχρονα μπορεσα χθες να δω την συμπεριφορα των αντιβαρων και ζυγισματος καθως επισης και για πρωτη φορα μπορεσα να αρχισω να καταλαβαινω πως δουλευουν οι ρυθμισεις του PHD...

 

Παντως καμια σχεση συγκριτικα, με το τι μπορει να δει το Νευτωνειο...

Τελος, με την πρωτη ευκαιρεια θελω να χτυπησω το NEQ6 ή οπως λες το HEQ5.....

 

Νικος.

 

1502444899_RasalhagueStar.jpg.423cf42af62ed7a779dcf75c9904c997.jpg

Πρωτο Φως του Skywatcher ED80 & Skywatcher Coma Corrector/Reducer 0.95x

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο μια χαρά τα πας. Μπράβο σου. Μέσα σε πολύ λήγω χρόνο έφτιαξες και κυρίως κατανόησες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα. Εν τέλη είδες ότι οι δοκιμές στο σπίτι με όλο τον εξοπλισμό είναι αυτές που αποδίδουν. Έτσι κάνουμε κι εμείς. Όταν φτάσει η ώρα να πας στο βουνό όλη η διαδικασία θα πρέπει να σου έχει γίνει πέρα για πέρα οικία. Τέλος σου προτείνω με μπλάγκο να σημαδεύεις στα στεφάνια και τους σωλήνες τις θέσει ισορροπίας. Και λέω μπλάγκο κι όχι μπογιά διότι αυτό αν το ξύσεις με το νύχι φεύγει και δεν αφήνει ίχνος. Έτσι εκεί δεν θα χρειάζεται να καθυστερείς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

.........ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΜΙΚΡΗ ΠΡΟΟΔΟΣ....

15/08/2014

 

Για να συνεχισω το θεμα που ξεκινησα και καταγραφης προοδου με σκοπο, ισως να βοηθηθουν καποιοι που ξεκινουν..

 

Αποτελεσματα καλυτερου, Ζυγισματος - Πολικης και μεθοδος drift alignment...το PHD ακομα το παλευω...τις προαλλες πετυχα καλο γραφημα, αλλα ειχα πολλες διορθωτικες κινησεις οι οποιες μου κατεστρεφαν την φωτογραφια....

 

Αυτες που επισυναπτω , ειναι η επιλογη μου των καλυτερων στακαρισμενων καρε χωρις μεγαλες αποκλισεις...

 

Να πω οτι ολες οι φωτο εχουν γινει με την οδηγητικη εγχρωμη QHY5l-ii και με τηλεσκοπιο Skywatcher refractor 80ed

 

Nikos.

 

1811968702_NGC6664.thumb.jpg.17bbb0fbea6b859a3cd2dab9ca645e49.jpg

Ισως η πιο αξιολογη μου εως τωρα....

 

1484805490_NGC6535.thumb.jpg.96315bc8586352bb65de80dec0bd0565.jpg

Στα ιδια επιπεδα με τις αλλες.....και ΝΑΙ τωρα καθαρισα τον σενσορα της καμερας(στις επομενες)..... χε χε χε

 

M12.jpg.8df0e71de4b4fdd31ee5df6c6347d07c.jpg

θα επρεπε να υπαρχει σμηνος...δεν ξερω γιατι δεν το βλεπω....ληψεις περιπου στα 20 δευτερα και καποιες 10 δευτερα...

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο εστιαση πως κανεις;

 

Εννοεις εστιαση στοχου ? ή εικονας ?

 

Στην πρωτη περιπτωση χρησιμοποιω το Goto Align με 2 αστερια και 1 calibration....ταυτοχρονα ειτε ειμαι στο Stellarium ή στο Carte du Ciel για εξακριβωση....

Στην δευτερη , χρησιμοποιω εστιαστη με μοτερ....

 

Συγνωμη εαν δεν καταλαβα την εννοια της εστιασης....

 

Νικος... :roll:

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο εννοω εστιαση εικονας. Πες μου πως εστιαζεις χρησιμοποιεις μάσκα bahtinov?

Εαν οχι ψαξτο λιγο γιατι ισως εχεις και εκει θεματακι....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

................ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ........23/08/2014................

 

Επιμενω στα:

Ζυγισμα τηλεσκοπιου,

Πολικη Ευθυγραμμιση

Drift Alignment

 

Επιτελους ΦΩΣ !!!!!

 

καταφερα για πρωτη φορα, να μπορεσω να δω και να φωτογραφησω το Σμηνος Μ12(το πρωτο μου) :D

 

..χωρις οδηγηση γιατι το PHD2 ακομα το παλευω......20 δευτερα φωτο καρε.....χωρις darks,flats κλπ..με την QHY5L-ii color σαν κυριως καμερα...

 

Επισης : συνειδητοποιησα το ποσο σημαντικη ειναι η εξασκηση του Star Alignment καθως περα απο τα πιο φωτεινα σημεια (αστερια) του ουρανου, τα υπολοιπα μου ειναι δυσκολο να τα αναγνωρισω, πως μπορεις να ξερεις πιο αστερι ειναι πιο, οταν ταυτοχρονα στην ιδια εικονα βλεπεις και αλλα 3-4 παρομοια ?? :shock: Το σωστο GOTO ειναι μεγαλη υποθεση εαν εχεις καμερα με μικρο σενσορα(επομενως οχι μεγαλο οπτικο πεδιο).

 

Αρα η επομενη μεγαλη προκληση ειναι να μαθει κανεις τους στοχους του !!Το drift alignment ειναι καταληκτικος τροπος για να ευθυγραμμισεις το τηλεσκοπιο σου προς τον Πολικο Αστερα εαν δεν τον εχεις στο οπτικο σου πεδιο, αλλα και οχι μονο....

 

Την πρωτη φορα που δοκιμασα ο στοχος μου κινουταν προς τα κατω, επομενως συμφωνα με τις οδηγιες επρεπε να στριβω την αριστερη στροφιγγα του αζιμουθιου....Τελικα οταν τελειωσαν ολες οι ‘βολτες’ επιασα ολη την βαση και αρχισα σιγα-σιγα να την στριβω, μεχρι να δω τα αστερια να σταθεροποιουνται εστω και για λιγο..ακομα δεν το εχω καταφερει για 5 λεπτα ακινησια οπως προτεινουν οι οδηγιες,αλλα θα το καταφερω,που θα παει?

 

Ειναι κριμα που δεν εχω καταλαβει ακομα τον προσανατολισμο της καμερας και προς τα που πρεπει να πηγαινουν οι στοχοι οταν πατας τα κουμπια του χειριστηριου, μπορει κανεις μου εξηγησει ?(οχι για νευτωνειο αλλα για refractor)????

 

................Επεται συνεχεια...............

M12.thumb.jpg.5148ff5b7059ce69d6f891d0ffd28f4a.jpg

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρες ένα αστέρι όπως κάνεις πάντα στον νότο. Έχεις την DSLR συνδεδεμένη στο σκόπιο.

Αν έχεις live view είναι ποιο εύκολα τα πράγματα γιατί μπορείς να κάνεις και ποιο εύκολα εστίαση.Σταμάτα τα μοτέρ τις βάσης και με το χειριστήριο κινείς το αστέρι σου δεξιά-αριστερά να πηγαίνει οσο ευθεία γίνεται .Τώρα ξέρεις ποιό βελάκι τις βάσης κινεί δεξιά το αστέρι σου και ποιο αριστερά.Βάλε μπρος τα μοτέρ ξανά.Βάλε το αστέρι σου στην άκρη του καρέ σου,ταχύτητα 2 στο χειριστήριο και βγάζεις 2 λεπτα στην αρχή για να δείς πόσο μεγάλο είναι το λάθος και σιγά-σιγά το αυξάνεις.Αν τα κάνεις όλα σωστά σε 30 λεπτά είσαι έτοιμος.Σημάδια στο μπαλκόνι στα πόδια τις βάσης.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Σταμάτα τα μοτέρ τις βάσης και με το χειριστήριο κινείς το αστέρι σου δεξιά-αριστερά."

 

Έχω μια απορία.Και εγώ έχω διαβάσει στα άρθρα της avat τη συγκεκριμένη διαδικασία..Όταν λέτε "σταματάω το μοτέρ" εννοείτε αποσύνδεση από την πηγή τροφοδοσίας?Κατά την επανασύνδεση έπειτα δε θα πρέπει να κάνουμε πάλι star alignment ?

Έχω μια βάση Celestron CG5 ADVANCED.

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προϋπόθεση να έχεις κάνει align την βάση με έναν απο τους τρόπους που έχεις επιλογή.(2-star,3-star,quick,etc)για να ξεκινήσουν και μετά τα μοτέρ τα σταματάς κατά βούληση πατώντας το MENU και στην επιλογή tracking>EQNorth>EQSouth>Off.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι κριμα που δεν εχω καταλαβει ακομα τον προσανατολισμο της καμερας και προς τα που πρεπει να πηγαινουν οι στοχοι οταν πατας τα κουμπια του χειριστηριου, μπορει κανεις μου εξηγησει ?(οχι για νευτωνειο αλλα για refractor)????

 

Πρώτα απ'όλα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τις κινήσεις της ισημερινής βάσης σε σχέση τα σημεία του ορίζοντα και ποια πλήκτρα απο το χειρηστήριο σου κινούν τον κάθε άξονα. Βάλε το τηλεσκόπιο σου να κοιτάζει όσο πιο ανατολικά γίνεται και με το χειρηστήριο σου στρέψε μόνο την ορθή αναφορά, όταν το τηλεσκόπιο ανεβαίνει προς το ζενίθ πάει προς την δύση, η αντίθετη κίνηση είναι προς ανατολάς. Βάλε στα πλήκτρα αυτά ή δίπλα τους ενα αυτοκόλητο και γράψε Α, Δ για ανατολή - δύση. Για την απόκλιση πάλι έχοντας το τηλεσκόπιο να βλέπει ανατολικά στρέψε μόνο την απόκλιση προς τον βορρά και γράψε σε κάθε πλήκτρο απο το χειρηστήριο την κατεύθυνση. Αυτή την διαδικασία μπορείς να την κάνεις και την ημέρα (προσοχή στον ήλιο να έχεις το καπάκι στο τηλεσκόπιο σου)

 

Έχοντας ξεκαθαρίσει τις κινήσεις της βάσης βάλε την κάμερα στο τηλεσκόπιο και πήγαινε σε ενα αστέρι οσο πιο ανατολικά μπορείς. Η κάμερα θα πρέπει να τοποθετηθεί έτσι ώστε όταν μετακινείς το τηλεσκόπιο τα αστέρια να μετακινούντε σε ευθεία και όχι διαγώνια (όσο πιο καλά μπορείς δεν είναι ανάγκη να είναι και τέλεια προσανατολισμένη).

 

Πάρε μια λήψη πχ 10-20 δευτερολέπτων, περίμενε 5 δεύτερα και μετακίνησε την ορθή αναφορά προς την δύση ή την ανατολή μέχρι να τελείωσει η λήψη. Θα δεις μια ευθεία και μια μεγάλη φωτεινή τελεία. Η τελεία είναι τα 5 πρώτα δεύτερα της λήψης, η ευθεία είναι η κατεύθυνση που κινήθηκε το τηλεσκόπιο. Βάλε ενα αυτοκόλητο με το σημείο του ορίζοντα στο πλάι της οθόνης του φορήτού σου. Κάνε την ίδια διαδικασία και για την απόκλιση. Σε εμένα ο Βορράς είναι στα άριστερα της οθόνης, δεξιά ο νότος, κάτω η ανατολή και πάνω η δύση. Όταν κάνεις meridian flip η Α-Δ αντιστρέφοντε.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Σταμάτα τα μοτέρ τις βάσης και με το χειριστήριο κινείς το αστέρι σου δεξιά-αριστερά."

 

Έχω μια απορία.Και εγώ έχω διαβάσει στα άρθρα της avat τη συγκεκριμένη διαδικασία..Όταν λέτε "σταματάω το μοτέρ" εννοείτε αποσύνδεση από την πηγή τροφοδοσίας?Κατά την επανασύνδεση έπειτα δε θα πρέπει να κάνουμε πάλι star alignment ?

Έχω μια βάση Celestron CG5 ADVANCED.

 

Υπαρχει επιλογη, τουλαχιστο στο Nexstar που εχω εγω για TRACKING ON(EQ-SOUTH) ή TRACKING OFF...χωρις να χρειαζεται να κανεις ολο το alignment.

 

loufas εχουμε την ιδια βαση.....στο PHD τα καταφερες ?????μηπως μπορεις να μου πεις στα DEC τι εχεις βαλει????εχω μονιμως προβλημα......Στο RA τα παω καλα......ανεβαζω φωτο ,εως τωρα το καλυτερο γραφημα που ειχα..αλλα, ειχα πολλες διορθωτικες κινησεις και δεν μπορουσα να τις ομαλοποιησω.

 

Sporticus & Κωστα σας ευχαριστω πολυ....τα σημαδια εχουν γινει στο μπαλκονι απο την πρωτη στιγμη :D :D :D :D

αρα δεν εχει σημασια εαν η καμερα θα βλεπει το ιδιο οπως το ανθρωπινο ματι.......

Εμενα τωρα το αστερι τρεχει προς τα κατω, εκει τωρα μου λενε οτι, πρεπει να στριβεις σιγα-σιγα και ο στοχος σου να πηγαινει προς τα αριστερα.....

(Μιλαω για διολησθηση στο αζιμουθιο..)το latitude το εχω φτιαξει.

 

Νικος

PHD2.thumb.jpg.a241e426d5f9459c52c33d03bef4ccf9.jpg

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ’ αρχάς σας ευχαριστώ για την πληροφορία...

Φίλε pilot να σου πω την αλήθεια και εγώ το “παλεύω” το πράγμα αν και παρόλο που έχουμε την ίδια βάση, της έχω φορτώσει πάνω ένα 8΄΄ και για οδηγητικό έχω ένα ερευνητή 9x50 με μια web camera. Καιρού επιτρέποντος αυτή τη βδομάδα πιστεύω να βγάλω άκρη…Παρόλα αυτά με ένα καλό ζύγισμα και μια αξιοπρεπή πολική μπορώ να φτάσω μέχρι 80sec χωρίς trails..

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά απο ένα σημείο και μετά ,ειδικά στις μεγάλες εστιακές παλεύεις και με τα μηχανικά μέρη τις βάσης.

Αν σου κάτσουν ένα βράδυ όλα ευνοϊκά μέχρι και 10 λεπτά καρέ μπορείς να βγάλεις.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης