Jump to content

camera αστροφωτογραφίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω τις απόψεις σας για αγόρα κάμερας ,υπάρχουν οι γνώστες dslr canon και ειδικά η eos 60 d(δεν χρειάζεται τροποποίηση)επίσης οι νέες mirrorless, αλλά και οι ccd(imaging source) η τελευταία με ενδιαφέρει λογω χαμήλο κοστούς.Τί ειναι καλύτερο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ενα dob 10'' sky watcher ,ισημερινή στήριξη NEQ 6 sky watcher,Διορθώτη κομης,δεν εχω οδηγήτικο τηλεσκόπιο ακομα.Με ενδιαφέρει το deep sky.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρίξε μια ματιά εδώ για διάφορους τύπους αστροφωτογράφισης.

 

http://www.astrovox.gr/avat/

 

Εγώ θα σκεφτόμουν για CCD.

Για οδηγητικό τηλεσκόποιο κοίτα αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο ερευνητής του τηλεσκοπίου.

 

Κάνε δοκιμές με το Νευτώνιο,αλλά ίσως χρειαστεί να αλλάξεις σωλήνα στη πορεία.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σκέφτομαι την αγορά μιας dslr για αστροφωτογραφιση αλλά και για γενική χρήση.

 

Ποιό μοντέλο να επιλέξω?

Είναι απαραίτητο να αφαιρέσω το φίλτρο υπεριώδους?

Ουσιαστικά μετά την αφαίρεση η μηχανή δεν κάνει για επίγεια φωτογράφιση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φίλτρο υπερύθρου αφαιρούν όσοι θέλουν να ασχοληθούν με την αστροφωτογραφία όχι υπεριώδους. Φίλρο υπεριώδους δεν έχουν οι μηχανές και πολλές φορές βάζουμε και μόνοι μας ένα για προστασία του φακού βασικά μιας και ειναι διάφανο. ΟΧΙ να μην το αφαιρέσεις και η κάμερα μετά έχει θέματα με την καθημερινή φωτογράφιση... Υπαρχουν λύσεις αλλά καλύτερα να το αποφύγεις αρχικά τουλάχιστον διότι δεν ξέρεις αν θα σου κάτσει η αστροφωτογραφία οπότε μην κάνεις πειραματισμούς με την μηχανή σου άσε την όπως έχει. Να ξεκινήσεις με την φωτογράφιση piggyback (μην ρωτήσεις τι είναι δεν θα απαντήσω google it!)

Οι imaging source τώρα είναι της Celestron και ειναι για πλανητες και οχι βαθύ ουρανό.

ΥΓ πάντως η καλύτερη συμβουλή ειδικά αν είσαι αρχάριος ειναι η κλασσική ΞΕΧΝΑ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη, θα σου δωσω και την δικια μου απαντηση....

 

Οι καμερες Canon Eos ειναι οι πλεον δοκιμασμενες και θα βρεις πολυ υποστηριξη στο ιντερνετ....οχι οτι και αλλες dslr δεν θα κανουν δουλεια.....

Οποιαδηποτε dslr αγορασεις, τουλαχιστον αρχικα μην δοκιμασεις καν να βγαλεις το φιλτρο IR, δεν υπαρχει λογος πιστεψε με....εγω δεν το εβγαλα σε καμμια.....

 

Ξεκινα αν θες και με μια webcam κανοντας πλανητικη αστροφωτογραφηση...πχ ξεκινα με την Σεληνη..μεχρι την στιγμη που θα θελησεις να ασχοληθεις με deep sky , οπου επομενως θα πας οπωσδηποτε σε αναβαθμιση καμερας...

 

Εαν επιλεξεις dslr για αρχη , τουλαχιστον κοιτα να εχει το αναλογο Live View , οπως της Canon για να μπορεις πιο ευκολα να βλεπεις τι γινεται...οχι οτι θα ειναι ιδιαιτερα φωτοευεσθητα.....Πρεπει ομως να παιρνεις εικονα στον υπολογιστη με καποιο προγραμμα, τουλαχιστον...διαφορετικα θα καθεσαι να ψαχνεις αστερακια τις 3 ιντες οθονουλα της καμερας.

 

Σε λιγοτερο απο μηνα θα βγαλω στο ''σφυρι'' 3 καμερες..γιατι θελω να παω σε αναβαθμιση...

 

Canon Eos 550d

Canon G10

Sony NEX 5

 

ολες μη τροποποιημενες...και με ολα τα εξαρτηματα για αστροφωτογραφηση...

 

Νικος..

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν επιλεξεις dslr για αρχη , τουλαχιστον κοιτα να εχει το αναλογο Live View , οπως της Canon για να μπορεις πιο ευκολα να βλεπεις τι γινεται...οχι οτι θα ειναι ιδιαιτερα φωτοευεσθητα.....Πρεπει ομως να παιρνεις εικονα στον υπολογιστη με καποιο προγραμμα, τουλαχιστον...διαφορετικα θα καθεσαι να ψαχνεις αστερακια τις 3 ιντες οθονουλα της καμερας.

 

Σε λιγοτερο απο μηνα θα βγαλω στο ''σφυρι'' 3 καμερες..γιατι θελω να παω σε αναβαθμιση...

 

Canon Eos 550d

Canon G10

Sony NEX 5

 

ολες μη τροποποιημενες...και με ολα τα εξαρτηματα για αστροφωτογραφηση...

 

Νικος..

Η nex 5 πως τα πηγε για αστροφωτογραφιση; Οι αισθητηρες της sony θεωρουνται ενα κλικ καλυτεροι απο της canon. Εχω εδω και μια εβδομαδα την a6000. Με wifi μπορω να την χειριζομαι και να εχω live view στο ipad. Εχω ενα barndoor αλλα δεν ειχα χρονο να την δοκιμασω πανω σε αυτο( εχει και φεγγαρι). ΑΠο υπερθερμανση ειχες θεματα;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι , ειναι ακριβως οπως το λες...ενα κλικ παραπανω φωτοευαισθητες απο τις Canon , σε ενα ISO ομως 12600 η φωτο βγαινει με πολυ θορυβο....στα ιδια ISO με την Canon ειναι αρκετα αξιολογες..εχουν δε καλυτερο contrast και ειναι πιο ελαφριες για το ολο setup σου...

 

Να μην ξεχνας οτι ειναι mirrorless που σημαινει, οτι το φως πεφτει κατευθειαν πανω στον σενσορα...

 

Επισης ειδα οτι το ολο μενου..ειναι πιο ευκολο στην χρηση...Εχει επισης και καποιες ιδιοτητες που δεν εχει η Canon...

 

Μειονεκτημα: Δεν καταφερα ακομα να βρω τροπο να κανω live view και καταγραφη μεσω υπολογιστη...παρολο που υπαρχουν τροποι, τωρα την αφησα και προσπαθω να μαθω καποια αλλα πραματα σχετικα με την αστροφωτογραφια....αλλα σιγουρα θα δοκιμαστει στο μελλον..

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι , ειναι ακριβως οπως το λες...ενα κλικ παραπανω φωτοευαισθητες απο τις Canon , σε ενα ISO ομως 12600 η φωτο βγαινει με πολυ θορυβο....στα ιδια ISO με την Canon ειναι αρκετα αξιολογες..εχουν δε καλυτερο contrast και ειναι πιο ελαφριες για το ολο setup σου...

 

Να μην ξεχνας οτι ειναι mirrorless που σημαινει, οτι το φως πεφτει κατευθειαν πανω στον σενσορα...

 

Επισης ειδα οτι το ολο μενου..ειναι πιο ευκολο στην χρηση...Εχει επισης και καποιες ιδιοτητες που δεν εχει η Canon...

 

Μειονεκτημα: Δεν καταφερα ακομα να βρω τροπο να κανω live view και καταγραφη μεσω υπολογιστη...παρολο που υπαρχουν τροποι, τωρα την αφησα και προσπαθω να μαθω καποια αλλα πραματα σχετικα με την αστροφωτογραφια....αλλα σιγουρα θα δοκιμαστει στο μελλον..

 

Νικος.

Φοβαμαι οτι η 5N στερειται κι απο αλλα καλουδια που εχουν τα επομενα μοντελα. Με το ipad εχω live view ασυρματα και ακομη και καρτα μνημης να μην εχει η φωτογραφικη τραβαω φωτο και την στελνει στο ipad αμεσα. Επισης ενσυρματα , χωρις ομως live view, μπορω με usb να ελεγχω απο το pc ολες τις λειτουργιες της και παλι να στελνει την φωτογραφια στο pc.

 

πως δουλευει η εφαρμογη για pc

http://support.d-imaging.sony.co.jp/imsoft/Win/rcc/us.html η εφαρμογη

 

η remote εφαρμογη σε iphone, αλλα ειναι ιδια και για ipad.

 

Επισης μην ξεχναμε οτι μπορεις να παρεις εικονα και απο το hdmi σε μια οθονη pc...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης