Jump to content

Double arm barndoor tracker


songless_bird

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι ετοιμο ακομη, με προβληματιζουν καποια "μαθηματικα". Η κατασκευη μου ειναι διπλου βραχιονα τυπου 4.

Στις κατασκευες που βρηκα στο internet για τον τον τροπο υπολογισμου της αποστασης r, δηλαδη απο τον μεντεσε μεχρι την ντιζα που θα ανυψωνει τον βραχιονα, υπαρχει αυτος ο τυπος: Radius (in inches) = RPM / (0.004375 x TPI). Σε πολλες κατασκευες η ντιζα ειναι 1/4" 20. Δηλαδη 1/4" της ιντσας παχος με 20 σπειρωματα ανα ιντσα. Και ετσι για την κατασκευη μονου βραχιωνα το r ειναι 11.428 σε ιντσες, δηλαδη 290μμ. Στη δικη μου περιπτωση η ντιζα μου ειναι M6 με σπειρωμα ανα χιλιοστο καθως ειναι δυσκολο να βρεις σε ιντσες εδω.Με ντιζα σε μετρικο συστημα θα πρεπει να ειναι 229mm που το επιβεβαιωσα και σε αλλο site που χρησιμοποιησε αυτον τον τυπο: Distance between bolt and hinges = thread resolution / TAN(angle to increase per min)

Distance = 1mm / TAN(0.25) = ~229mm. Βλεπω μεγαλη αποκλιση.

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι στη δικη μου κατασκευη διπλου βραχιονα το r ειναι 16.656 με την ντιζα σε ιντσες (1/4"-20) και RPM=1. Εδω πρεπει να υπαρχει αλλος τυπος. Με ντιζα σε μετρικο συστημα ποσο θα πρεπει να ειναι; Καθως η κατασκευη θα γινει με μοτερ, αν διατηρησω το 16.656 ( περιπου 42,3cm) λογικα θα πρεπει να αλλαξω την ταχυτητα του moter. Αρα εχω δυο περιπτωσεις:

α) RPM=1 ,r=x με ντιζα σε μετρικο

β) r=423mm, RPM=x αν κρατησω την αποσταση και αλλαξω τις στροφες του moter.

 

Το μοτερ μου ειναι 2RPM οποτε μπορω να προσαρμωσω την ταχυτητα του με το PWM αναλογα. Θα προτιμουσα αυτη τη λυση καθως δεν ξερω μετα αν το r αν το αλλαξουμε επιρρεασει και τις αποστασεις των μεντεσεδων και το μεγεθος του δευτερου βραχιονα.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα κρατησα τις διαστασεις και θα παιξω με τις στροφες του moter. Πρεπει να ανεβαινει 15 μοιρες την ωρα η πλατφορμα ή 3 ιντσες την ωρα. Με λιγους πειραματισμους βλεπω οτι θελει καπου αναμεσα στην 1 και 1,5 στροφη το λεπτο.

Οριστε και οι πρωτες φωτο της κατασκευης. Λειπουν καποια πραγματακια οπως η βαση της φωτογραφικης και το πασο για να μπορει να μπει πανω σε τριποδο, μια κατασκευαστικη λεπτομερια οπως το κοψιμο της ντιζας κλπ. Αλλα λειτουργει οσων αφορουν τα κινητα μερη. Μενει να δουμε και πως αποδισει σε πραξη, οταν ανοιξει ο καιρος.

th_100_3396_zpsb2b058f0.jpgth_100_3395_zps40b29e44.jpgth_100_3394_zpsecc352a6.jpgth_100_3393_zpsf8f765cf.jpgth_100_3392_zpsc89cc763.jpgth_100_33911_zpsa0bc8038.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια!! Φαίνεται στιβαρή κατασκευή. Και είναι ωραίο το κολπο που σπάει το μέρος που σηκώνει το μοτέρ και δεν χρειάζεται να έχεις καμπυλωμένη την ντίζα. Το γρανάζι που πώς το στερέωσες στην ντίζα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασε, χτες ολο το βραδυ παιδευομουν για αυτο το σημειο. Τελικα η λυση που λειτουργησε ηταν να βαλω ενα μικρο κομματι σωληνα διαμετρου 8mm με τρυπα 6mm, ισα ισα να περναει η ντιζα περιπου, 1,9cm μηκος. Το ξυλο ειναι 1.8cm. Μετα απο κατω εβαλα δυο ροδελες. Η μια με 8mm τρυπα και μια με 6mm τρυπα και μετα μια πεταλουδα. Απο την επανω πλευρα εβαλα μια ροδελα 6mm το γραναζι και μια πεταλουδα. Σφυγγοντας τις δυο πεταλουδες το γραναζι δεν κουνιεται απο την θεση του. Επισης στο γραναζι εχω τρυπησει τα πλαινα και εχω βαλει μια βιδα που δινει επιπλεον πιεση πανω στην ντιζα.

Η ολη ιδεα λειτουργησε ως εξης. Ο σωληνας γυρναει μεσα στην τρυπα στο ξυλο ελευθερα, Απο την κατω πλευρα η μικρη ροδελα 6mm γυρναει πανω στην 8mm ροδελα και ετσι εχει μικροτερη τριβη απο το να παταει πανω στο ξυλο. Μαλιστα σκεφτομαι αντι για την μεταλικη ροδελα να βαλω πανω κατω απο πλαστικο απο μπουκαλια οπως ειχα κανει και με το δευτερευον του dobson μου. Ειναι και πιο λεπτο και με μικροτερη τριβη.

th_20121229_007_zpsafa63318.jpgth_20121229_006_zpsfcbe83a6.jpgth_20121229_002_zps12ccc6f0.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το ολο επιχειρημα ειναι στα τελειωματα. Δοκιμαζω την σταθεροτητα που εχει πανω στο τριποδο απο τελειως κλειστη μεχρι τελειως ανοικτη θεση για να δω αν το ζυγισμα ειναι σωστο και δεν δω καμια dslr να τρωει βουτια και να την πλακωνει η κατασκευη.

Φυσικα μενει και η live δοκιμη( μας λειπει ο καθαρος ουρανος) για να δω αν η κατασκευη ειναι σωστη και μια μπαταρια. Προς το παρον δινω ρευμα με τροφοδοτικο.

th_IMG_2567_zpsda3b19d6.jpgth_IMG_2568_zps3411ed80.jpgth_IMG_2570_zps55e35380.jpgth_IMG_2571_zpsce764639.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Τελικα μετα απο τοσους μηνες ειπα να δοκιμασω αν δουλευει. Βαση συνθηκων φωτισμου και ανησυχων γειτονων που παιζαν με τα φωτα του μπαλκονιου τους, ειμαι σε καλο δρομο. Ηθελα να δω αν απλα λειτουργει χωρις να περιμενω εντυπωσιακα αποτελεσματα. Με την ταχυτητα νομιζω ειμαι κοντα στο να πετυχω την σωστη. Σε 2λεπτες εκθεσεις δεν ειδα προβληματα, σε 5λεπτη ομως ειδα. Εδω εχω δυο ερωτηματα. Πρωτο. Γιατι τα αστρα δεν ειναι σημεια φωτεινα, αλλα θολες μπαλιτσες; Καποια ρυθμιση στην εστιαση της φωτογραφικης; Μπορει να εστιασει σε κατι μακρυνο ετσι κι αλλιως; Εχω την 1100D με τον μαμισιο φακο. Καποια στιγμη μεσα στο καλοκαιρι ισως παρω για καμια μερα την 60D σε συνδιασμο με αυτον τον φακο Θα εχω καλυτερο αποτελεσμα φανταζομαι. Και δευτερο που θα το καταλαβετε αν δειτε το video. . Η κινηση των αστρων ειναι περιεργη...Θα επρεπε να ειναι ακινητα και το τοπιο να κινειται προς τα αριστερα, αλλα αυτα κανουν μια μικρη κινηση. Κακη ευθυγραμμιση; Δεν μπορουσα να δω των πολικο απο το μπαλκονι και εκανα προχειρη με μια πυξιδα.

th_IMG_4687-Alphanutau3AF0gammarhoalphaphiomicron_zps887e43ba.jpgth_IMG_4686_zps57f1fa13.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=zuqTY7E4WaI&feature=youtu.be

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δε σε πειράζει το πάχος, θα μπορούσες από την κάτω πλευρά, αντί για παξιμάδια 6 και 8 χιλ. να χρησιμοποιήσεις ένα ρουλεμάν thrust με τρύπα 6χιλ. Το συγκεκριμένο έχει πάχος 4,5 χιλιοστά.

bearing.JPG.59a7605e6ee7ed98adc732890742fba8.JPG

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Manual focus με το χέρι και αφού έχεις και LIve view θα είναι παιχνιδάκι η εστίαση.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Manual focus με το χέρι και αφού έχεις και LIve view θα είναι παιχνιδάκι η εστίαση.
Αρα τα αστρα που φαινονται ετσι ειναι θεμα εστιασης και μπορουν να βελτιωθουν. Μηπως ηθελε καποια ρυθμιση εστιασης στο απειρο; Δεν βλεπω καποια ενδειξη παντως στον μαμα φακο της 1100D.

 

@GALEX ωραιο το ρουλεμαν. Οχι δεν εχω προβλημα με το παχος. Ας δω οτι δουλευει καλα σε σκοτεινες συνθηκες σημερα το barndoor και θα του φτιαξω μια μικροτερης κλιμακας βελτιωμενης εκδοσης.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

Και επειδη το σκεφτομουν καιρο για μια πιο μικρη λυση tracking, Λογο κοστους κατεληξα να φτιαξω ενα μικροτερο barndoor απο τα υλικα που εφτιαξα το πρωτο. Ετσι θυσιασα το πρωτο και μπορω να πω οτι το αποτελεσμα ειναι καλυτερο απο αυτο που ειχα στο μυαλο μου. Λογο μεγεθους, τεχνικες δυσκολιες και ζυγισμα ειναι πιο ευκολα τωρα. Μονο πως οτι η ποσοτητα ξυλου που περισσεψε σε σχεση με το πρωτο ειναι τοση ωστε θα μπορουσα να φτιαξω αλλα δυο mini barndoors... Εχει δουλιτσα ακομη και φυσικα μενει η δοκιμη (χτες το τελειωσα). Για οποιον ενδιαφερεται μπορω να αναλυσω τις διαστασεις του 1/2 barndoor με ευρωπαικη ντιζα. Παντως οι αριθμοι κρυβουν ωραιες συμπτωσεις...

th_IMG_20140319_132949_zps7d6gbyy5.jpgth_IMG_20140319_133003_zpscxn3tcx5.jpgth_IMG_20140319_133017_zpsrzo972up.jpg

Και βαζω μια απο τις παλιες για αμεση συγκριση... th_IMG_2570_zps55e35380.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
<<Παντως οι αριθμοι κρυβουν ωραιες συμπτωσεις>>

Τι εννοεις?

χεχε.

Ολες οι διαστασεις που υπαρχουν στο ιντερνετ ειναι σε ιντσες και με ντιζα σε ιντσες. Πχ η κατασκευη που εκανα ειχε στο ιντερνετ ντιζα 1/4 20 , που σημαινει περιπου 6mm και 20 στροφες ανα ιντσα. Στην Ελλαδα ομως εχουμε την μετρικη που εχει 25,4 στροφες ανα ιντσα. Οποτε επρεπε να κανω τους αναλογους υπολογισμους και να φερω πιο κοντα στο μηκος της κατασκευης την ντιζα Ωστε στην μια στροφη το λεπτο να ανασηκωνει την κατασκευη οσο θα εκανε και η αμερικανικη ντιζα.

Εγω ομως ηθελα να κανω και την κατασκευη στο μισο ωστε να γινει πιο ελαφρια.

Ετσι στο μετρικο συστημα υπολογισα τις διαστασεις που εβγαιναν 34,284 εκ για τον πρωτο βραχιωνα δια 2 = 17,142 εκ. Μετα ο αλλος βραχιωνας μπορουσε να εχει ο,τι μηκος θες αρκει η θεση που θα τοποθετηθει ο δικος του μεντεσες σε σχεση με τον μεντεσε του πρωτου βραχιωνα να δινει ενα λογο 2/1 με το μηκος του δευτερου βραχιωνα. Ετσι ειπα οτι μια καλη αποσταση των δυο μεντεσεζων ειναι 5 εκ. ετσι το μηκος του δευτερου βραχιωνα θα ειναι 10 εκ.

 

Οποτε μου βγηκε r= 17,142 εκατοστα , b= 10 εκατοστα , c= 5 εκατοστα.

Προσεξε τον πινακα για την πρωτη κατασκευη σε φυσικο μεγεθος σε ιντσες double arm type 4 και πες τι παρατηρεις! http://education.jlab.org/tracker/

Δεν εγινε εσκεμμενα. Βγηκαν τα ιδια νουμερα απλα τα δικα μου ειναι σε εκατοστα και σε κατασκευη 1/2 ενω τα δικα του σε ιντσες σε διπλασια κατασκευη...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

...Για οποιον ενδιαφερεται μπορω να αναλυσω τις διαστασεις του 1/2 barndoor με ευρωπαικη ντιζα...

 

καλησπέρα!

 

επειδή ενδιαφέρουμαι σφόδρα, διάβασα με επιμέλεια όλα τα, κατά καιρούς, σχετικά με το θέμα posts σου.

 

είμαι της γνώμης πως είναι πολύ χρήσιμο να συγκεντρωθούν σε ένα άρθρο όλες οι λεπτομέρειες: διαστάσεις, υλικά, κατασκευαστικά προβλήματα κ προσεγγίσεις - "πατέντες", θέματα λειτουργικά, links προμηθευτών, κόστη κλπ

 

ανάλογη κατασκευή με τη δική σου -χαμηλού κόστους κ με απλό PWM- δε έχω βρει μέχρι στιγμής κ νομίζω πως της αξίζει ένα μεγάλο μπράβο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη ετοιμαζομαι για γαμο αυτη τη βδομαδα δεν θα μπορεσω να ασχοληθω. :mrgreen: Μολις τελειωσω θα ετοιμασω ενα post με τα υλικα, το κοστος, τις διαστασεις και τις "πατεντες". Ετσι κι αλλιως και εγω πατησα πανω σε project αλλων. Χωραει πολυ βελτιωση ακομη ειδικα στον τροπο που μεταδιδεται η κινηση απο το μοτερ. Εχει θεματακια γιατι ειναι δυσκολο να βρω ακομη και απο το ιντερνετ φτηνα καποια γραναζια και υλικα. Αν ειμασταν αμερικη θα μπορουσα να φτιαξω ενα ιδιο ολο απο αλουμινιο με ελαχιστα μεγαλυτερο κοστος. Αποψη μου, αν πιανουν τα χερια σου , με ενα stepper motor και arduino μπορει να εχεις καλυτερα αποτελεσματα, αλλα ετσι θα διπλασιαζα το κοστος.

Επισης μπορει στο μυαλο σου να εχεις το ολο σχεδιο και τις διαστασεις, αν δεν εχεις ομως τα κατάλληλα εργαλεια η κοπη ξυλου μπορει να ειναι μπελαλίδικη με αρκετες αποκλίσεις στις διαστασεις που πρεπει να εχεις. Παιζεις με χιλιοστα ειδικα στην αποσταση της ντιζας...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον. Παρουσιαζω ενα σχεδιο για το δικο μου barn door σε κλιμακα 1:2. Πρωτα τα υλικα. Οι τιμες ειναι ενδεικτικες και με λιγο ψαξιμο στο ebay υπαρχουν και φτηνοτερα.

 

1: Ξυλο ( Στην ουσια χρειαζεται ενα κομματι 15cmx 35cm x 1.8cm, αλλα καλο ειναι να παρουμε μεγαλυτερο) 5€

2: 4 μεντεσεδες 5€

3: Μια ντιζα διαμετρου 6mm και μηκους 25cm 1€

4: Βιδες , παξιμαδια, ροδελες(μπορει να τα εχουμε ηδη) 2€

5: 3 ρουλεμαν 6€ http://www.ebay.com/itm/390773907375?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT http://www.ebay.com/itm/2-x-F626zz-Mini-Metal-Double-Shielded-Flanged-Ball-Bearings-6mm-19mm-6mm-/261523535810?pt=BI_Heavy_Equipment_Parts&hash=item3ce40477c2

6: ενα μοτερ dc 2rpm 13€ http://www.ebay.com/itm/12V-DC-2RPM-Replacement-Torque-Gear-Box-Motor-/260793497840?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item3cb880f8f0

7: ενα PWm 5€ http://www.ebay.com/itm/230817033081?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

8: 2 γραναζια ( επιλογες και κοστος παρακατω)

9: Κεφαλη για τριποδο 3€

10: 2 μεταλλικες γωνιες, 2 λαμακια 2€

11: Καλωδια(μαυρο, κοκκινο)

12: ενα πλαστικο κουτακι 5€

13: Θηλυκό σπειρωμα για να το βιδωνουμε σε τριποδο. 3€ http://www.ebay.com/itm/MANFROTTO-088LBP-ADAPTER-SMALL-1-4-female-TO-3-8-male-1-4-to-3-8-adaptor-/181508129421?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a42ba428d

14: διακοπτης

 

Οι διαστασεις: Θελουμε στην ουσια να δημιουργησουμε ενα ισοσκελες τριγωνο που οταν η ντιζα μας των 6mm και σπειρωματος 1mm γυρισει η απεναντι γωνια να ανοιγει 15 μοιρες/ωρα. Αυτο το πετυχαινουμε αν η ντιζα μας απεχει απο τον πρωτο μεντεσε 17,142cm. Ο δευτερος βραχίονας πρεπει να ακολουθει του κανονα 1:2. Δηλαδη , στο δικο μου σχεδιο, ο δευτερος μεντεσες απεχει 5cm απο τον δευτερο οποτε το μεγεθος του βραχιονα θα πρεπει να ειναι 10cm στο σημειο που θα ακουμπαει τον πρωτο. Ως συνολικο μηκος του επελεξα τα 12cm. Το πλατος της κατασκευης δεν επιρρεαζει, αλλα τα 15cm που επελεξα δεν ειναι ουτε λιγα ουτε πολλα. Ως γενικο μηκος η κατασκευη εχει 23cm.

 

Κατασκευη: Στο σχεδιο δειχνω τα κομματια και τις διαστασεις. Ειναι 4 κομματια. Οι δυο βραχιονες και η βαση που αποτελειται απο δυο κομματια. Το πιο δυσκολο ειναι να πετυχουμε την αποσταση που θα εχει η ντιζα μας απο τον πρωτο μεντεσε. Για να πετυχω ομαλη κινηση και να μην λυγιζω ντιζες, δημιουργησα σπαστα μερη στην κατασκευη. Το κατω μερος σπαει ακριβως στα 17,142 και στο πανω μερος στον πρωτο βραχιονα εβαλα ενα παξιμαδι με τρυπα 6mm σφηνομενο σε ενα μεγαλυτερο παξιμαδι με 10mm τρυπα. Το μεγαλο παξιμαδι το τρυπησα απο δυο αντιθετες πλευρες ωστε να περασουν βιδες και να περιστρεφεται σε αυτες (οι εικονες θα το δειξουν καλυτερα) και να μην ενοχλει την ντιζα που θα βιδωνει. Γιατι το εκανα ετσι; Μικρα σφαλματα στην κατασκευη , ακομη και απο τον μεντεσε, μπορει να μην φερουν ακριβως τις δυο τρυπες της βασης και του βραχιονα.Ετσι μετακινώντας τις βιδες του παξιμαδιου στο βραχιονα μπορουσα να φερω αριστερα ή δεξια σωστα την ντιζα. Στην βαση ανοιξα μια τρυπα οσο χρειαζοταν για να σφηνωσω και απο τις δυο πλευρες δυο ρουλεμαν και σταθεροποιησα την ντιζα με παξιμαδια πανω σε αυτα ωστε να περιστρεφεται ελευθερα.

Το μικρος βραχιονας θα πρεπει να ακουμπαει πανω στον μεγαλο και να τον μετακινει, διορθωνοντας τα σφαλματα του barndoor. Για να πετυχω ενα καλο δεσιμο μεταξυ τους, εβαλα στον μικρο ενα μικρο ρουλεμαν στα 10cm και εσκαψα στον πρωτο μια διαδρομη στο ξυλο ωστε να μπει μεσα το ρουλεμαν. Το εκλεισα με ενα λαμακι που στην ουσια επανω του κυλαει το ρουλεμαν.

Απο κατω απο τη βαση επανω στην ντιζα εβαλα ενα μεγαλο γραναζι με διπλασια δοντια απο αυτο που εχει το μοτερ, ωστε να πετυχω την μιση ταχυτητα που χρειαζεται η 1:2 κατασκευη. Το μοτερ μπηκε στο ιδιο μικρο σπαστο μερος της βασης. Ειναι σχετικα βαρυ, αλλα απο την αντιθετη πλευρα θα μπει η φωτογραφικη και θα μοιραστει το βαρος. Το στηριξα με μια μεταλλικη γωνια. Η αλλη μεταλλικη γωνια μπηκε στον μικρο βραχιονα για να βιδωθει επανω η κεφαλη του τριποδου, κοντα στον μεντεσε.

Το pwm μπορει να μην μπει επανω στη κατασκευη. Το εβαλα μεσα σε ενα κουτακι πλαστικο. Εβαλα και ενα μικρο διακοπτακι on/off . Η καλωδιωση ειναι απλη, δυο καλωδια θα πανε στο μοτερ , δυο στην μπαταρια. Αν καποιος θελει καλυτερη αναλυση και δεν εχει πιασει κολλητηρι στη ζωη του θα το κανω.. Θα μπορουσα να βαλω και ενα διακοπτακι τριων θεσεων ωστε να κανω και reverse στη κινηση του μοτερ. Η ρυθμιση του pwm μετα απο πειραματισμους ειναι στην μεση , ωστε να δινει 1rpm απο το μοτερ μας.

Αφου ζυγισουμε την κατασκευη μας με μια φωτογραφικη επανω, επιλεγουμε που θα ανοιξουμε τρυπα για να βαλουμε την βιδα απο 3/8" σε 1/4" για να βιδωνουμε τριποδο.

 

Τα γραναζια. Ισως το πιο δυσκολο μερος της κατασκευης. Μπορει καποιος να αναζητησει στο ebay πλαστικα traxxas που ομως δεν στηριζονται ευκολα στο μοτερ και την ντιζα. Η καλυτερη , αλλα ακριβη λυση που βρηκα εγω ειναι απο το servocity.com Εχει μεταλλικα καινπλαστικα γραναζια. Τα πλαστικα με λιγη κολλα και μια μια βιδα να κραταει κοντρα κανουν. Διαλεξα ενα με 32 και ενα με 64 δοντια. https://www.servocity.com/html/32_pitch_plain_bore_gears.html#.VAH3nvl_s14

Η Ακριβη λυση ειναι με μεταλλικα γραναζια που ειναι για moter . Κοστιζει 10€ το ενα. Η επιλογη ειναι με 16 και 32 δοντια. https://www.servocity.com/html/32_pitch__6mm_bore__gearmotor_.html#.VAH4H_l_s14

Τα μεταφορικα ειναι πανακριβα, αλλα με μια συννενοηση μου τα εστειλαν με usps και χρεωση 10€ μεταφορικα.

Ακολουθει η εικονα του σχεδιου και αργοτερα φωτογραφιες της κατασκευης .

1023497121_barndoorscale.thumb.jpg.bec68efacd3599171fbb52aa704d0065.jpg

544953165_barnsbottom.thumb.jpg.2267017e6466bc2a118a768332139850.jpg

barn1.thumb.jpg.d4651d4f2b2a8225500e820ae55f0d66.jpg

base1.thumb.jpg.41f115db48f9759321da5bb0a01d8603.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εικονες πως εγινε το δικο μου. Για την καλωδιωση μπορει να ανεβασω αργοτερα ενα σχεδιο με on/off και ενα με on/off/on για reverse.

IMG_20140316_113323.thumb.jpg.dc0ca054a23bbfba11307f87465151bf.jpg

IMG_20140311_155511_edit.thumb.jpg.fd1e59d1b686846547701306c3c10218.jpg

6.thumb.jpg.264e53aa3569c13a395f11f19bf4f73f.jpg

4.thumb.jpg.0b0ab2e7d0fca90cdfa5946445d7ef84.jpg

5.thumb.jpg.fee5d5bae66c9053db3a866ce4c5cbfb.jpg

3.thumb.jpg.5b4a548614ade58ac1eb29a79a758642.jpg

2.thumb.jpg.cd1bf9f0bd7ce1a2816d3695205b611c.jpg

1.thumb.jpg.a04ed261582882c9a5e5ccb0b513faa6.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης