Jump to content

Παθηματα / Μαθηματα Αρχαριου-Αρχικα Βηματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.....28/08/2014........

 

Το πρωτο επισημο drift align με καμερα (πιο κατω η φωτο)..

Ακολουθωντας συμβουλες, εκανα την πρωτη σοβαρη προσπαθεια (αποτυχημενη δε) για drift align..στο αζιμουθιο.

 

Ο στοχος εφευγε προς τα πανω...απο οτι φαινεται ξεκινουσα πιο χαμηλα....

Οι χρονοι εκθεσης ηταν μονο 25 δευτερα...5 δευτερα και μετα 10 - 10 προς καθε κατευθυνση...και ταχυτητα στο 4.

Δεν μπορεσα με τιποτα να κλεισω την γωνια...ακομα και οταν σηκωσα ολη τη βαση και την εστρεφα..

Ειμαι τοσο εκτος πολικης ??????

 

Ερωτηση: Μηπως να ανεβασω τους χρονους μου?

Επισης να πω οτι ο στοχος μου ηταν Νοτια και περιπου στο υψος του Κρονου, στις 20:30pm , λιγο πιο αριστερα..

 

Nikos....

αχ ρε παιδια....που θα παει σε λιγο θα το μαθω....και ο χειμωνας δεν με τρομαζει με το κρυο......!

 

.......τωρα που το σκεφτομαι......μηπως εχω μπερδεψει το azimuth με το altitude....

Στον Νοτο δεν ειναι που φτιαχουμε το azimuth και στην Δυση το altitude ???(συγνωμη για τα Αγγλικα..)

L_2014-08-27_20-55-24.jpg.4301b7a1fc1fe45863842a133ed01d0c.jpg

L_2014-08-27_20-29-40.jpg.178f51468390658b639032e805684b82.jpg

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω το κανεις λαθος.

Θελει 2 λεπτα (5δευτ. ακινητος 60δευτ. στην μια μερια και 55δευτ. επιστροφη) Στην πιο αργη ταχυτυητα.

 

Υπ'οψιν καλο ειναι να ξανακανεις την διαδικασια, γιατι αφου κανεις το δευτερο drift μπορει να σου φυγει το πρωτο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑι να περιστρέψεις την κάμερα σου να είναι η κίνηση του αστεριού οριζόντια όπως στην πρώτη φώτο και όχι όπως στην δεύτερη.Ταχύτητα στο 2 και τουλάχιστον 2 λεπτά έκθεση.Άν θέλεις να πάρεις 5 λεπτά καρέ θέλει παραπάνω χρόνο όσο ποιο πολύ τόσο ποιό ακρίβεια έχεις στο drift.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για το drift align με καμερα έχε υποψη τα εξης.

 

1. το οπτικο σου πεδιο, οσο πιο μικρο εχεις έχεις τόσο μικρή θα εινια και η ληψη σου, νομίζω ομως πως δουλεύεις dslr οπότε με το ed80 εχεις μεγαλο πεδιο και θα πρότεινα 125sec με bin 1x1 τα 5 πρώτα δευτερα ειναι για να δεις την αρχη του αστεριου, τα αμέσως 60 δεύτερα προς την μια κατεύθυσνη και τα αλλα 60 για την επιστροφη. Για μικρότερο πεδίο θα πρέπει να δεις πόσος χρόνος σου παίρνει για ενα αστερι να πάει απο το ένα άκρο του πεδιου στο άλλο έχοντας την ταχύτητα στο 1χ και να βάλεις εναν χρόνο πχ. στο rc8'' με την atik 16ic που ειχα παλιά, μιας και το πεδιο ήταν πολύ στενό ο συνολικός χρόνος για την πολική ήταν στα 65 δευτερα (βέβαια ο χρόνος για ενα αστερι να παει απο το ενα ακρο της οθονης στο αλλο ηταν μεγαλυτερος αλλα ετσι κατεληξα στα 65 δευτερα)

 

2. Για την μέθοδο αυτή την βάση θα την έχεις να δουλεύει σε sidereal rate και δεν θα την σταματήσεις.

 

3. Στρέψε την απόκλιση ώστε να είναι κάθετη στον πολικό (dec = 0). Στρέψε την ορθή αναφορά όσο πιο κοντά στον μεσημβρινό μπορείς. Έχοντας θέσει την ταχύτητα στην χαμηλοτερη, 1x, ξεκίνα την λήψη στα 125sec, Μόλις φτάσεις στα 5 δευτερα άρχισε να κινείς την ορθή αναφορα προς τα δυτικά ή τα ανατολικά για 60 δευτερα. Μολις φτασεις στα 65 δευτερα πήγαινε στην αντίθετη κατεύθυνση της ορθης αναφορας. Μόλις δεις το ίχνος που έγραψαν τα αστέρια τότε θα ρυθμίσεις τις βίδες του αζιμούθιου (θα μετακινήσεις την κεφαλή της βάσης δεξια - αριστερα). Σε αυτό το βήμα την απόκλιση δεν την πειράζεις

 

4. Έχοντας την απόκλιση κάθετη στον πολικό (dec = 0) πήγαινε το τηλεσκόπιο όσο πιο ανατολικά μπορείς ή δυτικά αν δεν έχεις πεδίο. Έχοντας θέσει την ταχύτητα στην χαμηλοτερη, 1x, ξεκίνα την λήψη στα 125sec, Μόλις φτάσεις στα 5 δευτερα άρχισε να κινείς την απόκλιση προς τα βόρεια ή τα νότια για 60 δευτερα. Μολις φτασεις στα 65 δευτερα πήγαινε στην αντίθετη κατεύθυνση της απόκλισης. Μόλις δεις το ίχνος που έγραψαν τα αστέρια τότε θα ρυθμίσεις τις βίδες του ύψους (θα ανεβάσεις ή κατεβάσεις την κεφαλή της βάσης). Σε αυτό το βήμα την ορθή αναφορά δεν την πειράζεις.

 

4. Κάνε άλλη μια - δυο φορές την διαδικασία αυτή για να βελτιώσεις την πολική

 

5. Αν το ανοιγμα του ιχνους ειναι μικρο θα πρεπει να κανεις πολυ μικρες ρυθμισεις στις βιδες αλλιως θα χανεις τζαμπα τον χρονο σου. Στις φωτο που εχεις θα πήγαινα για 1/4 της στροφής αρχικά.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλα Ευχαριστω !!!!!!!!!

αποψε θα δοκιμασω παλι......Η βοηθεια σας ειναι πραγματικα πολυτιμη !!!!! :D :D

 

Νικος.

.........ελπιζω αυριο να ερθω με καμμια φωτο..... :!:

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.....29/08/2014..... :D :D :D :D

 

''Με οποιον δασκαλο θα κατσεις τετοια γραμματα θα μαθεις'', ετσι δε λεγαν παλια !!!!

 

Πραγματικα δεν εχω λογια να ευχαριστω την συμπαρασταση σας και την αμεριστη βοηθεια που μου προσφερατε :!: :!: :!: :!:

 

STAR ALIGNMENT & GOTO

Με 2 αστερια, τον Αρκτουρο & Υed Posterior....

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

οσο πιο Νοτια θα εβαζα το 2ο αστερι τοσο πιο κοντα θα επεφτε το Goto....

Σημαδια στο μπαλκονι ειναι MUST !!!

 

Ανεβαζω εδω φωτο, μια προσπαθεια σε RAW χωρις Darks,Flats κλπ.....(Λαθος μου) και δυστυχως σε bin 2x2 (640x480 αναλυση)ποτε πια!!!

Φωτο καμερα : QHY5L-ii color 20χ15 δευτερα γιατι φοβομουν για παραπανω ,λογω χαρας...

Επισης ειναι σε αρχειο FIT, γιατι ηθελα να δω τι κανει αυτος ο τυπος αρχειου...και επεξεργασια προχειρη με το Deep Sky Stacker.....το οποιο δεν το ξερω ακομα..

Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα με το RAW, και το FIT.....

 

Ακολουθουν 2 αλλες, τις οποιες τις θεωρω λιγο καλυτερες, αφου μετα απο τον Μ14, επαιξα λιγο με αναλυση και αρχειο .bmp (τις ανεβαζω στις φωτογραφιες).

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=18156

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=18157

 

M14.jpg.423a2bb563a0f41f8129bc108302cb55.jpg

Με λιγη αφαιρεση θορυβου.....Πιο πολυ σαν συνεφο βγηκε παρα σαν Σμηνος...

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε φιλε Κωστα,

 

ευχαριστω.....η επεξεργασια που εχω κανει ειναι πληρως απογοητευτικη και θελω περισσοτερο πρακτικη....δειτε τα frames χωρις επεξεργασια (μονο λιγο στον φωτισμο και το χρωμα)....

 

Επισης πρεπει να παιρνω calibration frames......κατι που δεν εκανα απο τον ενθουσιασμο μου....

 

Λυπαμαι που ανεβασα εκεινες τις 2-3 φωτογραφιες...

1078304360_M11CROP.jpg.84f3e208dd558221afadf9689af552e5.jpg

1735131061_M12CROP.jpg.cc5df1ac3375fad9b59babb4cc1eabd3.jpg

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο φίλε....είσαι στον σωστό δρόμο.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Καλημερα σε ολους !!!

 

ετσι για να πω ενα Ευχαριστω στους ανθρωπους που με βοηθησαν μεσω του ASTROVOX οσο ζουσα στο εξωτερικο, και για να δουν οτι δεν ξεχασα, παρολο που απειχα απο το φορουμ για περιπου 1 χρονο...

 

Αφιερωμενη η πρωτη μου καλη Deep Sky φωτο, μετα απο αρκετο κοπο επεξεργασιας, αφου και αυτο ειναι ενα κομματι που μαθαινω τωρα και θελει μεγαλη υπομονη και δοκιμες...

 

Δηστυχως λογω μεγεθους επρεπε να την συμπιεσω σε jpeg και εχασα σε αναλυση...Δεν ξερω εαν κανεις μπορει να με συμβουλεψει σε ποια συμπιεση ή σε τι τυπο ειναι καλυτερα να ανεβαζουμε φωτο...?

 

Εχει τραβηχτει με Canon EOS 550d, Full Frame mod....χωρις Calibration frames και με σκοπιο Orion 200/800...και αλλα...

 

Επεξεργασια με Nebulosity & CcdSatck2....

 

Δεν μπορω να αποφασισω ακομα ποια εκδοση μου αρεσει παραπανω...

 

Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι η Canon σε σχεση με την QHY5l-ii color που χρησιμοποιουσα εως τωρα σαν κυριως φωτογραφικη καμερα , ειναι σαν την νυχτα με την ημερα....Πρεπει οπωσδηποτε να παω σε dedicated αστροκαμερα τυπου ATIK...που ειναι και πιο κοντα στο budget μου...

 

Ευχαριστω !!!!!

....τωρα ξεκινα η περιπετεια........

 

:D

237474948_M17OmegaorSwanNebula.thumb.jpg.6abe88e65c672088b239b3e358f04690.jpg

M27.thumb.jpg.89b12fd61d8991c25622f82e499a8f46.jpg

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης