Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΝ ΠΑΡΩ ΕΝΑ 70MM ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΩ ΣΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΜΟΥ ΩΣ ΕΡΕΥΝΗΤΗ? ΕΙΝΑΙ ΤΟ BLACK DIAMOND 8ΙΝΤΣΟ ΝΕΥΤΩΝΕΙΟ f/5 . ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΕΞΤΡΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ?

 

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΤΗΝ EQ5 ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΩ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ?

KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω εαν θα σε βοηθησει ιδιαιτερα , αλλα για δες εδω....

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p677_TS-Guide-Refractor-Scope-70-900mm-with-adjustable-rings.html

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια τελικα μαλλον θα παρω ενα τηλεσκοπιο 90mm . Το θεμα μου ειναι κυριως πως μπορω να το βαλω πανω στο κυριο τηλεσκοπιο? αυτα τα δαχτυλιδια που λενε που κουμπωνουνε?
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κανονικός τρόπος είναι να πάρεις μια ράβδο (dovetail) η οποία θα βιδωθεί στη μια μεριά πάνω στα υπάρχοντα δακτυλίδια του 8ιντσου και πάνω στην άλλη μεριά θα βιδωθούν τα δαχτυλίδια του μικρού. Αυτό βέβαια εύκολα λέγεται στη θεωρία, στην πράξη όμως δεν είναι σίγουρο πως μπορείς να βρεις ράβδο με ακριβώς τις τρύπες όπως τις θες ενώ ανάλογα και με το τι δακτυλίδια θα έχεις μπορεί να μη βιδώνουν απευθείας αλλά να θέλει κάποιο προσαρμογέα.

 

ΥΓ: Αν θες τόσο μεγάλο τηλεσκόπιο για ερευνητή, θα χρειαστείς και ερευνητή για τον ερευνητή!

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης η βαση EQ5 φτανει στα ορια της, ειδη με το 8ιντσο πανω της, οφελιμου φορτιου της που ειναι τα 10 κιλα.Το τιλεσκοπια αυτα τον 70-90μμ θα δοσουν συνολικα αλλα 3-4 κιλα μαζι με δαχτιλιδια και dovatail.Αυτο θα επιβαρινει πολυ την βαση σου και θα εχεις και κρανδασμους με το παραμικρο.O μονος λογος για να αλαξεις τον ερευνιτη με οδιγιτικο ειναι για φοτογραφιση(αλλα και παλι χρειαζεσε ερευνιτη ξεχωριστα οπως προτηναν παραπανω).Αν ο σκοπος σου ειναι η αστροφοτογραφιση θα σου προτεινα αυτο εδω http://www.astroshop.eu/orion-mini-50mm-guide-scope/p,23580 ,αλλιως πρεπει να αλλαξεις στηριξη.

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

oχι δεν με ενδιαφερει καθολου η αστροφωτογραφηση. ερευνητη μπορω να βαλω τον 9Χ50 π εχω απλα θελω κατι δυνατοτερο . θα το χρησιμοποιω και ως μικρο τηλεσκοπιο για παρατηρησεις απο αθηνα αλλα οταν παω εξορμηση τοτε θα το βαζω ως ερευνητη στο 8ιντσο . Το χω σκεφτει να εχω εναν μεγαλο ερευνητη ορθης γωνιας και ορθου ειδωλου 70-90 μμ πανω στο 8ιντσο και να μ δινει μια μεγενθυση περιπου 15-20 Χ με ενα πεδιο 2-3 μοιρων . δεν ειναι τοσο παραλογο νομιζω....
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έφτιαξα αυτό. Μπορεί και κάνει τις δύο απαραίτητες κινήσεις ώστε τα τηλεσκόπια να ευθυγραμμίζονται ή να επιλέγεις ένα αστέρι οδήγησης για την αστροφωτογραφία. Το πρόβλημα της ισορροπίας το έλυσα προσαρμόζοντας προέκταση στην ράβδο των βαριδιών.

6.thumb.jpg.ef232008259124e269d1112f355cb074.jpg

61.thumb.JPG.1abd7bc37ac7934803e9a9a515b84d29.JPG

IMG_7056.thumb.jpg.10916fc43956d39a81ecd35b05a1d6b5.jpg

IMG_6599.thumb.jpg.c3ee62b1ec441a1044cc1bf25de46b2f.jpg

IMG_6598.thumb.jpg.00d52cb47de6dec6876e149e7639b49d.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης