Jump to content

Γνωμη για τηλεσκοπιο


betkarh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χειροτερη επιλογη δεν θα μπορουσες να κανεις. Αφου ντε και καλα θες να μπλεξεις με νευτωνιο κοιτα το αντιστοιχο sw carbon 800/f4 8".
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χειροτερη επιλογη δεν θα μπορουσες να κανεις. Αφου ντε και καλα θες να μπλεξεις με νευτωνιο κοιτα το αντιστοιχο sw carbon 800/f4 8".

 

Ε, καλά, τόσο κακιά είναι πια; Για Νευτώνιο καλή μου φάνηκε...

 

Aυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιο λόγο θέλεις ντε και καλά να μείνεις στα Νευτώνια... Αφού ούτως ή άλλως αυτά που επιλέγεις είναι αρκετά ακριβά, εκτός αν σκοπεύεις να κάνεις φασματοσκοπία, ή αν θες να φωτογραφίσεις close ups από γαλαξίες δεν καταλαβαίνω τι τα θες τα Νευτώνια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη αλλά έχεις εμπειρία και λες ότι είναι καλό ή το "άκουσες" ;

Καταλαβαίνω πως προσπαθείς να βοηθήσεις αλλά μέχρι στιγμής τον έχεις κάψει τον άνθρωπο. Αν δεν έχεις εμπειρία μην προτείνεις εξοπλισμό διότι ο άλλος θα δώσει ένα σκασμό χρήματα για να πάρει κάτι να το ευχαριστηθεί δεν μπορείς να του λες ότι νάναι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως ειπα και πριν,στη βαση θα μπει και ενας αστροστατης.Οχι ομως goto και π.......ες.

Thanks

 

Θέλω να δω πως θα καδράρεις χωρίς goto :) Καλό πόνο

Και πέρα από αυτό... αν δεν πάρεις μια καλή βάση με goto και καλά μοτερ δεν πρόκειται να βγάλεις φωτογραφία ούτε 30 sec έκθεση..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη αλλά έχεις εμπειρία και λες ότι είναι καλό ή το "άκουσες" ;

Καταλαβαίνω πως προσπαθείς να βοηθήσεις αλλά μέχρι στιγμής τον έχεις κάψει τον άνθρωπο. Αν δεν έχεις εμπειρία μην προτείνεις εξοπλισμό διότι ο άλλος θα δώσει ένα σκασμό χρήματα για να πάρει κάτι να το ευχαριστηθεί δεν μπορείς να του λες ότι νάναι.

 

Έχω λίγη επειρία, συγγνώμη αν η απάντησή μου ήταν κακή, εγώ απλά προσπάθησα να τον βοηθήσω με βάση αυτά που ήξερα. Τώρα αν έχεις περισσότερη εμπειρία σαφώς και θα τον βοηθήσεις περισσότερο. Για το συγκεκριμμένο τηλεσκόπιο απλά είπα ό,τι άκουσα. Σε παρακαλώ, μην νομίζεις ότι ήθελα να "ξοδέψω τα λεφτά του άλλου".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως ειπα και πριν,στη βαση θα μπει και ενας αστροστατης.Οχι ομως goto και π.......ες.

Thanks

 

Θέλω να δω πως θα καδράρεις χωρίς goto /quote]

 

Απάντηση: Με δυσκολία... Πολλή δυσκολία...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, δεν θέλω να πω βλακεία και να μου φωνάζετε πάλι :) αλλά στο φόρουμ του astrovox για πωλήσεις μεταχειρισμένου εξοπλισμού κάποιος πουλάει ένα 80 χιλιοστών διοπτρικό της Officina Stellare 1200 ευρώ από 2600 που το αγόρασε σε "καλή κατάσταση". Ίσως θα έπρεπε να το κοιτάξεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες, αυτη η βαση + εναν αστροστατη λεει τιποτα?Η θεωρειται και αυτη για μετρια δουλεια?

http://www.planitario.gr/catalog-astronomy/astrophotography/deep-sky-astrophotography/mounts-for-deep-sky-astrophotography/eq5-steel-ishmerinh-sthrixh.html

 

Θα σου προτείνω με την σειρα μου να αποφύγεις την βάση αυτή και να πας σε μια heq5 pro ή eq6 ή az-eq6. Ο λογος είναι όπως αναφέρθηκε και πιο πριν. Οι συγκεκριμένες βάσεις είνα κατάλληλες για αστροφωτογραφία και μπορούν να σηκωσουν αρκετό βάρος σε σύγκριση με την eq5 επίσης οι δυο αυτές βάσεις έχουν καλύτερα μηχανικά μερη/ηλεκτρονικα και σου δίνουν την δυνατότητα να συνδέσεις την βάση με τον η/υ και με την χρήση του eqmod να κάνεις την ζωη σου ευκολότερη. Η eq5 που μας δείχνεις από την μια δεν έχει μοτερ στους άξονες και τα αντιστοιχα ηλεκτρονικά μέρη και αυτό συνεπάγεται σε μεγαλύτερο κόστος για μελλοντικη αναβάθμιση με αμφίβολα αποτελέσματα στηναστροφωτογραφία. Για να έχεις καλά αποτελέσματα στην αστροφωτογράφιση το Α και το Ω είναι η βάση, μην κόψεις δρόμο παίρνοντας μια μέτρια βάση η οποία θα σου δώσει κακά αποτελέσματα στην αστροφωτογραφία. Η eq5 είναι καλή για παρατήρηση και η έκδοση της με μοτερ και ηλεκτρονικά είναι το minimum για βασικη αστροφωτογραφία. Για καλά αποτελέσματα και ειδικά αφου θες να πας σε νευτώνειο θα πρεπει οπωσδήπουε να πας το minimum heq5 pro αλλά το καλύτερο είναι η eq6 και η νεώτερη βάση az-eq6.

 

Δες και τα παρακάτω θέματα από μέλη που έχουν/είχαν παρόμοιες απορίες

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=20220

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=20041&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=20340&start=0

 

Μηνκάνεις βιαστικές αγορες θα μετανιώσεις τα λεφτά που θα ξοδέψεις. Κάνε πρώτα καλή έρευνα, δες με τι θες να ασχολήθεις στην αστροφωτογραφία και εδώ είμαστε εμείς να σε συμβουλέψουμε. Τέλος αν είσαι αθήνα καλό θα ήταν να πας στην συνα΄ντηση της AVAT την Κυριακή. Μια συζήτηση από κοντά ξεκαθαρίζει τα πράγματα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, εγώ θα σου πρότεινα αρχικά να δεις τις αστροφωτογραφίες που δημοσιεύουν άλλοι αστροφωτογράφοι στο astrovox. Δες αυτές που σου αρέσουν πιο πολύ και κατέγραψε με τι εξοπλισμό τις έχουν βγάλει. Κάνε τους υπολογισμούς σου με βάση το budget που διαθέτεις. Διάβασε κριτικές στο διαδύκτιο και ρώτα έμπειρους έλληνες αστροφωτογράφους.

 

Το σίγουρο είναι πάντως αν σου αρέσει πολύ η αστροφωτογραφία μετά, θα θες να αλλάξεις τηλεσκόπιο και στήριξη σε βάθος χρόνου.

 

Μην περιμένεις να βγάλεις τέλειες φωτογραφίες αν δεν αφιερώσεις πολύ χρόνο, πολύ χρήμα και κόπο και δεν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό. Επίσης με τη DSLR να μην περιμένεις αστροφωτογραφίες αξιώσεων.. εκτός και αν σου αρέσει να βγάζεις Γαλαξία, startrails..

 

Δεν μας είπες από τι ουρανό θες να φωτογραφίζεις.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκει που θα βρισκομαι δεν εχει φωτορυπανση.Εχω ενα εξοχικο στο πορτο χελι αλλα οχι μεσα στη πολη.Πολυ πιο εξω.Ακομη και το φεγγαρι κρυβεται σχετικα νωρις γιατι εχει κατι λοφους εκει γυρω.Εκτος εαν μιλαμε πανσεληνο που εκει δεν σωζεσαι με τιποτα!

Σημερα θα περασω και απο πλανηταριο στο κεντρο να δω τι θα μου πουν και εκει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου δεν έχει φωτορύπανση θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα μικρό αποχρωματικό διοπτρικό στην αρχή. Θα σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη και θα σου ανοίξει την όρεξη για την αστροφωτογραφία )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκει που θα βρισκομαι δεν εχει φωτορυπανση.Εχω ενα εξοχικο στο πορτο χελι αλλα οχι μεσα στη πολη.Πολυ πιο εξω.Ακομη και το φεγγαρι κρυβεται σχετικα νωρις γιατι εχει κατι λοφους εκει γυρω.Εκτος εαν μιλαμε πανσεληνο που εκει δεν σωζεσαι με τιποτα!

Σημερα θα περασω και απο πλανηταριο στο κεντρο να δω τι θα μου πουν και εκει.

 

Aααα! Είναι ωραία εκεί! Και τέλεια για αστρονομία! Εγώ ζηλεύω κάτι γνωστούς που έχουν ένα σπίτι στη Μάνη, με ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ουρανό, πάνω σε λόφο, με θέα στη θάλασσα, και το ίδιο το σπίτι έχει πολλές "πλατφόρμες", που προσφέρουν θέα στον ουρανό από όλες τις μεριές!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης με τη DSLR να μην περιμένεις αστροφωτογραφίες αξιώσεων.. εκτός και αν σου αρέσει να βγάζεις Γαλαξία, startrails...

 

Μάλλον κάνω λάθος σε αυτό που σου είπα, δες σε αυτό το site αστροφωτογραφίες με DSLR εφάμιλες αυτών με CCD κάμερα http://www.astroeder.com/deepsky/deepsky.htm

 

:)

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως επίσης και εδώhttp://www.astronomersdoitinthedark.com/index.php

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιες φωτο ρε μαγκες.

δε μου λετε....τι γνωμη εχετε για το παρακατω τηλεσκοπιο, αλλα και για τη βαση της Meade(αυτη η LXD 75 λεει τιποτα?)

http://www.mdigitalphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2681

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης με τη DSLR να μην περιμένεις αστροφωτογραφίες αξιώσεων.. εκτός και αν σου αρέσει να βγάζεις Γαλαξία, startrails...

 

Μάλλον κάνω λάθος σε αυτό που σου είπα, δες σε αυτό το site αστροφωτογραφίες με DSLR εφάμιλες αυτών με CCD κάμερα http://www.astroeder.com/deepsky/deepsky.htm

 

:)

 

Mπορεί οι συγκεκριμμένες SLR να είναι τροποποιημένες. Όπως και να έχει, είναι τρομερές εικόνες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα φιλε Γιωργο, σου εχουν ηδη απαντησει και ομως ρωτας τα ιδια. Ολες οι βασεις/τηλεσκοπια που ρωτησες μεχρι τωρα ειναι του ιδιου επιπεδου - οχι τοσο καταληλα για αυτο που θες. Και αφου θες να δωσεις τοσα λεφτα, γιατι δεν κανεις αυτο που σου προτειναν ηδη οι φιλοι ; διαβασε τα αρθρα της AVAT και πηγαινε στις αστροφωτογραφιες (πανω δεξια), στα σχολια καθε μιας φωτογραφιας, να δεις τι εξοπλισμο χρησημοποιει ο καθενας μας. Θα κοψεις δρομο βασισμενος στην εμπειρια αλλων και θα γλυτωσεις πεταμενα λεφτα και κοπο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης