Jump to content

ΔΟΚΙΜΗ ΚΙΑΛΙΩΝ BRESSER 20X80


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδια,

πριν λιγο καιρο και εξαιτιας προβλήματος του τηλεσκοπιου μου που καθιστα την αστρονομικη παρατηρηση αδυνατη,σκεφτηκα να παρω κιαλια ώστε να μην χασω την επαφη με το υπεροχο αυτό χομπυ μας!προβληματιστηκα αρκετα προκειμενου να πετυχω το καλυτερο value for money.τελικα κατεληξα στα συγκεκριμενα κιαλια,με κοστος 104e,οσο περιπου ήταν κ το budget μου.μολις απεκτησα κ τριποδο ξεκινησα να κανω τα τεστ ώστε να καταληξω αν η αγορα μου ηταν επιτυχης ή όχι.

πρωτα από όλα ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΙΣ ΒΑΘΙΕΣ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΣΤΟΝ KonstantinosM ο οποιος με βοηθησε παρα πολύ με την ακουραστη υπομονη του στην κατανοηση των τεστ κ στην εκτελεση τους.με την γνωσεις του μας βοηθαει απίστευτα κ θεωρω πολύ τυχερη την κοινοτητα μας που τον εχει μελος της!=D>

επισης θα ηθελα να με συγχωρησετε για τυχον λαθακια τα οποια οφείλονται καθαρα στην απειρια μου (η επαφη μου μεχρι τωρα ηταν μονο με κιαλια 10χ50 και 10χ30 χαμηλης ποιοτητας).εξαλλου πιστευω ότι σκοπος του review εδώ,δεν είναι να εκτελέσουμε τελεια τα τεστ (θα ηταν το ιδανικο βεβαια) αλλα να καταλαβουν ολοι σε τι κατηγορια κυμαινονται τα συγκεκριμενα κιαλια κ τι μπορουν να σου δωσουν πανω κατω.

αρκετα σας ζαλισα...προχωράμε:

 

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

Capacity

Magnification 20

Front lens diameter (mm) 80

Exit pupil (mm) 4

Type of build Porro prisms

Lens coating fully, multiple

Glass material BaK-4

Focusing system Central focusing

 

Field of view

Field of view at 1,000 m (m) 56

Light intensity 16

 

General

Width (mm) 235

Length (mm) 330

Height (mm) 115

Weight (g) 2130

Surface material Rubber armouring

 

u]Area of application[/u]

Astronomy good

 

ΕΣΤΙΑΣΤΕΣ-ΟΠΤΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ:κανοντας το τεστ με τον χαρακα παρατηρηθηκε μια πολυ μικρη διαφορα στο υψος των 2 προσοφθαλμιων,αφου πιεσα με το χερι τον εναν απο αυτους.προχωρωντας στο τεστ με το 10ευρω,πιεζοντας τον προσοφθαλμιο θολωνε η εικονα ενω οταν τον αφηνα επεστρεφε η εστιαση οχι ομως στο 100% (περιπου στο 90%).στο τελος του αρθρου ακολουθει σχεδιο στο τεστ με το 10ευρω οπου στην περιοχη με το 1 εχουμε καθαροτατη εικονα,στο 2 αρχιζει να 'σπαει' κ να θολωνει κ στην περιοχη με το 3 είναι πολύ ασαφης.

στο τεστ με την μεζουρα η καθαροτητα της εικονας υπολογιστηκε στο 40-45% εκτος κεντρου.εως το 60-65% ανεκτη κ μετα για κλαμματα! \:D/ Η μεζουρα τοποθετηθηκε στα 33-34 μετρα κ ηταν κιτρινου χρωματος (δυστυχως δεν ειχα λευκη για ακομα μεγαλυτερη ακριβεια).

 

ΕΠΙΣΤΡΩΣΕΙΣ:περα απο το ορατο πρασινο χρωμα στους αντικειμενικους κ στους προσοφθαλμιους,χρησιμοποιηθηκε φακος maglite για ακριβεστερες κ πιο λεπτομερεις αναλυσεις ολων των επιστρωσεων.τα αποτελεσματα εδειξαν οτι οι αντικειμενικοι ειναι πολυεπιστρωμενοι σε ολα τα στοιχεια τους,οι προσοφθαλμιοι στα 2 απο τα 3 στοιχεια τους ενω τα πρισματα βρεθηκαν χωρις επιστρωση.

Επισης κανοντας το τεστ αντανακλασης του προσωπου την μερα κ εμμεσα στο ηλιακο φως,διεκρινα αχνα το περιγραμα του προσωπου χωρις περαιτερω λεπτομερεια.

 

ΚΟΡΕΣ ΕΞΟΔΟΥ-ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟΙ:οι προσοφθαλμιοι εχουν αναδιπλουμενα παρεκταματα αρκετα σκληρα κατα την εκπτυξη τους.γυρω απο το εξωτερικο γυαλι υπαρχει ελαστικος δακτυλιος που το προφυλασσει απο χαραγματα των γυαλιων των διοπτροφορων. οι κορες εξεταστηκαν με μεγεθυντικο φακο οπου δεν παρατηρηθηκε κατι που να αλλοιωνει ή να παρεμποδιζει το σχημα τους,το οποιο ειναι ολοστρογγυλο.

Τα κυαλια εξεταστηκαν μεσα απο τους αντικειμενικους για παρεμποδιση απο τυχον κολλα ή οτιδηποτε αλλο με αρνητικο αποτελεσμα.

Σε επιμονο κουνημα του σωματος δεν ακουστηκε καποιος θορυβος απο τυχον 'σκουπιδακια' ή καποιο χαλαρο εξαρτημα (που ευλογα θα αποτελουσε προβλημα στην παρατηρηση).

Τα προσοφθαλμια κ οι αντικειμενικοι εξεταστηκαν για εσωτερικη σκονη ή καποιο αλλο προβλημα.δεν παρατηρηθηκε σκονη αλλα στον εναν αντικειμενικο στο εσωτερικο γυαλι υπαρχει κατι σαν αποτυπωμα κ απο πανω λιγες γραμμες οπως αφηνει ενα χαρτι ή σφουγγαρι μαζευοντας νερο απο μια επιφανεια.το παρατηρησιακο αποτελεσμα δεν επηρεαζεται κ το προβλημα ειναι καθαρα αισθητικο.

 

ΧΡΩΜΑΤΙΚΟ ΣΦΑΛΜΑ:οπως ηταν αναμενομενο,υπαρχει χρωματικο σφαλμα το οποιο δεν ειναι ιδιατερα ενοχλητικο.μια αυθαιρετη προσεγγιση σε μια κλιμακα 1/10 οπου στο 1 απουσιαζει τελειως ενω στο 10 θα εβλεπες μια πανδαισια χρωματων ενοχλητικη στο ματι θα τα τοποθετουσα στο 4 ή 5/10.

 

τελος να σημειωσω πως με την μεθοδο του αφεστιασμενου αστεριου τα κιαλια βρεθηκαν απευθυγραμμισμενα αν κ δεν ειχα καταλαβει κατι σε οσες επιγειες κ μερικες αστρονομικες παρατηρήσεις που ειχα κανει.

 

εν κατακλείδι,θεωρω ότι για τα λεφτα τους είναι πολύ καλα κ σιγουρα καλυτερα από την αρχικη μου επιλογή τα celestron skymaster 15x70 τα οποια είναι στα ιδια σχεδόν χρηματα.περιμενω κ τις αποψεις πιο 'ειδικων'.. :lol:

1111.png.f7f1d55a31a44ad362a922acb7553ce1.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα παραπάνω ότι είναι μια καλή αγορά και χαίρομαι που διαβάζω ένα αξιόπιστο τεστ για τα συγκεκριμένα κιάλια. Διαφορετικό είναι να ακούω τα αποτελέσματα κομμάτι-κομμάτι και άλλο να τα διαβάσω όλα μαζί.

 

Η άποψή μου είναι η εξής: Πολυεπιστρωμένα με 80mm αντικειμενικούς στην τιμή των 100 ευρώ καινούργια, είναι πράγματι μια καλή ευκαιρία για κάποιον που δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα για κιάλια αλλά θέλει όσο το δυνατόν περισσότερα σε ποιότητα. Αυτά για αρχή θα επανέλθω με ερωτήσεις και σχόλια για την παρουσίαση. Ευχαριστούμε πολύ...

 

Καλό νομίζω είναι επίσης να μας γράψεις και από που τα αγόρασες.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό νομίζω είναι επίσης να μας γράψεις και από που τα αγόρασες.

 

εχεις δικιο Κωνσταντίνε.απο το eshop τα πηρα.η παραγγελια εγινε μεσα στις γιορτες κ μου ηρθαν μετα από 6-7 εργασιμες μερες (κατευθείαν εισαγωγή από εξωτερικο όπως με ενημερωσαν οι υπαλληλοι του τοπικου καταστήματος).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι καλό και χρήσιμο να κάνουν όσο γίνετε περισσότεροι έλεγχο και στα κιάλια.

Και όχι να αναπαυόμαστε στο τι μας λένε οι διάφοροι (εταιρίες και διαφήμιση.)

Αλώστε είναι πιστεύω ένας σοβαρός λόγος δημιουργίας των κοινοτήτων, είναι και για ενημέρωση προς τους συν-χομπιστες, που αρκετοί χώνουν βαθιά το χέρι στην τσέπη,

και πολλές φορές χωρίς να αξίζουν τα χρήματα για αυτό που θα πάρουν, γιατί δεν υπάρχει αντικειμενικός έλεγχος από κάποιον μεταξύ μας.

Θα σου πω ένα μπράβο για τον έλεγχο που έκανες αλλά ποιο πολύ γιατί το μοιράστηκες για όποιον ενδιαφέρετε για πραγματική παρατήρηση με κιάλια.

Εγώ θα ήθελα κάποιο βράδυ να δεις σε ένα σημείο του ουρανού (ας πούμε με κέντρο τον Πολικό και γύρω του) με τρίποδα και καθιστός, μέχρι τι μέγεθος αστέρι βλέπεις,

από ουρανό μέσα από την πόλη.

Καλορίζικα. :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πω ένα μπράβο για τον έλεγχο που έκανες αλλά ποιο πολύ γιατί το μοιράστηκες για όποιον ενδιαφέρετε για πραγματική παρατήρηση με κιάλια.

Εγώ θα ήθελα κάποιο βράδυ να δεις σε ένα σημείο του ουρανού (ας πούμε με κέντρο τον Πολικό και γύρω του) με τρίποδα και καθιστός, μέχρι τι μέγεθος αστέρι βλέπεις,

από ουρανό μέσα από την πόλη.

Καλορίζικα. Smile

 

Δημητρη σε ευχαριστω πολύ..αυτο που μου λες για το μέγεθος αστερα εννοείται ότι το εχω στο πρόγραμμα είμαι περίεργος να δω μεχρι που μπορουν να φτασουν οι δυνατότητες τους,απλα θα το κανω αφου πρωτα ευθυγραμμισω τα κιαλια (ζητωντας εκ νεου βοηθεια από τον Κωνσταντινο :lol: κ όταν μου το επιτρεψει ο καιρος ) ώστε να είναι πιο αξιοπιστη η παρατηρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό νομίζω είναι επίσης να μας γράψεις και από που τα αγόρασες.

 

εχεις δικιο Κωνσταντίνε.απο το eshop τα πηρα.η παραγγελια εγινε μεσα στις γιορτες κ μου ηρθαν μετα από 6-7 εργασιμες μερες (κατευθείαν εισαγωγή από εξωτερικο όπως με ενημερωσαν οι υπαλληλοι του τοπικου καταστήματος).

 

 

Σήμερα μπήκα στο site του E-SHOP για να δω για τα συγκεκριμένα κιάλια http://www.e-shop.gr/product?id=PER.571872

και διαπίστωσα τα εξής: Έχει πολύ μεγάλη ποικιλία από κιάλια, αν δεν κάνω λάθος από τις μεγαλύτερες στην Ελλάδα και πολλά από αυτά τα φέρνουν μόνο αυτοί. Δεύτερον δεν χρεώνουν μεταφορικά για παραγγελίες που μπορεί κάποιος να παραλάβει από κάποιο κοντινό του κατάστημα.

 

 

Γιώργο το σχήμα που έφτιαξες βοηθάει να γίνουν άμεσα αντιληπτές οι περιοχές ευκρίνειας. Απλό και λειτουργικό, μου αρέσει. :D

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Γιώργο,έχεις δει τον ουρανό με τα άστρα; :)

Έχεις κάνει τεστ; θα θελα να μάθω και τι μοίρες πεδίο έχουν.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δημητρη δυστυχως δεν εχω κανει πολλα λογω αστατου καιρου τις προηγούμενες μερες,βαρυ προγράμματος στη δουλεια κ προβλημάτων ευθυγράμμισης των οπτικών.μολις μπορεσω θα κανω ένα καλο review.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

<<-αναφορικα με τα αντικείμενα βαθεος ουρανου διεκρινα ευκολα

το 6ου μεγέθους ανοιχτο σμηνος NGC457 με τον αστερα του που είναι 5ου μεγεθους και σχετικα ευκολα

το 7ου μεγέθους

NGC663,το δε διπλανο του Μ103 δεν μπορεσα να το δω.

-αναφορικα με ευκολους στοχους (πχ φεγγαρι κ καποιοι πλανητες) εστιάζοντας στον κρονο

ΔΕΝ καταφερα να δω καθαρα τους δακτυλιους,ισως όμως για αυτό να φταιει η απευθυγραμμιση των οπτικών. >>

 

 

Γιώργο μεταφέρω εδώ την ερώτηση μου, που είναι το θέμα του τεστ.

α) Μήπως έκανες τεστ μέχρι τι μέγεθος αμυδρό αστέρι βλέπεις;

β) Όσο για τον Κρόνο δεν νομίζω να δεις καθαρά δακτυλίους και χώρισμα Κασινη, είναι θέμα μεγέθυνσης,

και όχι απευθυγραμμιση των οπτικών.

Στην 8η Π.Ε.Ε.Α. με σκοτεινο ουρανό με κιάλια ΒΤ 80 VIXEN χ35 και εστιακή 900 μ.μ. τα βλέπαμε.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δυστυχως πριν κατι μηνες λογω φορματ εχασα αστρικους χαρτες που ειχα στο λαπτοπ οποτε τωρα δεν εχω κατεβασει καταλογο που να δειχνει τα αμυδροτερα αστερια,με αποτέλεσμα να μην μπορω να κανω αυτό το τεστ λογω αμφιβολίας!σιγουρα βλεπω 7ου μεγέθους αλλα από κει κ πανω...επιφοβο να πω με σιγουρια.θα επανελθω όμως.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

Βρέθηκα για κάποιες ημέρες με τα Bresser 20X80 του Γιώργου (giorgos_79) στα χέρια μου, για ένα βαθύτερο έλεγχο των χαρακτηριστικών τους, μια μικροβελτίωση και μετρήσεις με πιο εξειδικευμένα εργαλεία. Στα φόρουμ του εξωτερικού υπήρχαν μόνο σκόρπιες αναφορές, αρκετές από αυτές υποκειμενικές. Σοβαρή δοκιμή δεν υπήρχε, η καλύτερη μέχρι τώρα ήταν αυτή εδώ και μου είχε κινήσει την περιέργεια. Θα ήθελα λοιπόν να συμπληρώσω μερικά στοιχεία, ώστε να είναι ολοκληρωμένη η πολύ καλή παρουσίαση που μας έκανε ο Γιώργος. Δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες, μια γρήγορη προσθήκη μόνο, αφού τα βασικότερα που ενδιαφέρουν αυτή την κατηγορία τα έχει ήδη περιγράψει στο αρχικό του ποστ.

 

 

Αυτά τα κιάλια λοιπόν μάλλον θα τραβήξουν την προσοχή σε αρκετούς. Είναι βελτιωμένα της σειράς ΒΑ1 της United Optics, όχι τα ΒΑ2 που μοιάζουν αρκετά. Αναγκαστικά θα κάνω και μια σύγκριση με τα Celestron 15X70 που έχω στην κατοχή μου και τα είχα δίπλα-δίπλα στις μετρήσεις. Υπάρχουν οι εξής λόγοι γι αυτό:

 

Πρώτον, οι σειρές ΒΑ1 και ΒΑ2 που κατασκευάζονται από την UO και στην συνέχεια πωλούνται με τα ονόματα διαφόρων εταιριών πχ Celestron, Orion, Barska, Bresser κλπ, έχουν βγει σε πολλές εκδόσεις και με διαφορετικές προδιαγραφές ανάλογα με την εταιρία-πωλητή τους. Αυτό συμβαίνει και με τα Bresser εδώ. Συνεπώς αρκετά σημεία είναι τα ίδια στην σειρά ΒΑ1 που ανήκουν και τα Celestron 15X70.

Δεύτερον, είναι ευκαιρία να δούμε πως μετατρέπονται κιάλια της σειράς αυτής όταν γίνεται ειδική παραγγελία, όπως είχα αναφέρει στο παρελθόν. Είναι κάτι που συνηθίζεται και θα το συναντήσετε αρκετές φορές οπότε καλό είναι να κατανοηθούν οι διαφορές.

Τρίτον είναι το θέμα κόστους. Εφ' όσον αυτή είναι η χαμηλή κατηγορία τιμών και οι αγοραστές σε αυτή την κατηγορία θυσιάζουν την ποιότητα για το κόστος,, κυρίως εκεί στην τιμή, πρέπει να γίνει μια σύγκριση μεταξύ των.

 

Να πω σαν ξεκίνημα ότι είναι μικρές οι διαφορές που βρήκα στα επιμέρους στοιχεία από τα ευρήματα του Γιώργου. Τελικά το τεστ με το 10ευρω βοήθησε πολύ να έχει αξιόπιστα αποτελέσματα σχετικά με την αλλαγή στην εστίαση από την πίεση του προσοφθάλμιου. Επίσης το τεστ με την μεζούρα που έκανε, για να διαπιστωθεί το καθαρό πεδίο εκτός κέντρου, αποδείχτηκε πολύ καλό. Επαλήθευσα και εγώ τα όσα αναφέρει, χρησιμοποιώντας διαφορετική προσέγγιση με τον στόχο test USAF 1951. Θα συμφωνήσω λοιπόν στα ποσοστά σχετικά με το έως που είναι καθαρή η εικόνα εκτός του κεντρικού άξονά της.

 

Τα καπάκια στους αντικειμενικούς φακούς κλείνουν πολύ καλά και δεν πέφτουν από την θέση τους. Στους προσοφθάλμιους υπάρχει το κλασσικό all-around μονό καπάκι, που εύκολα φεύγει από την θέση του και πέφτει στα περισσότερα. Οι σωλήνες που συγκρατούν τους αντικειμενικούς είναι πλαστικοί.

 

IPD: Εκτείνεται από 57.3mm έως 73.8mm

Τα κιάλια ήρθαν ελαφρώς απευθυγραμμισμένα και χρειαζόταν μικρή ευθυγράμμιση. Πιθανόν να συνέβαλε η μεταφορά σε αυτό. Το σύστημα που συγκρατεί τα πρίσματα είναι το ίδιο που έχω περιγράψει στο τεστ με τα Celestron 15X70. Ασταθές και θα πρέπει να μάθετε να κάνετε ευθυγράμμιση αφού θα την χρειαστείτε αρκετές φορές.

 

 

[fullalbumimg]18921[/fullalbumimg]

 

 

Η εστίαση έχει προβλήματα όπως αναφέρει και ο Γιώργος αλλά βρήκα κάτι θετικό και το αναφέρω. Η γέφυρα που συγκρατεί τους προσοφθάλμιους και τους κινεί μέσα έξω με τον τροχό εστίασης, είναι πιο σκληρή από αυτή που έχουν τα Celestron 15Χ70. Έχει πάχος 5,9mm έναντι 4,4mm των Celestron. Ο κεντρικός της άξονας είναι 9,4mm έναντι 9,2 των Celestron. Συνεχίζει μεν να χάνεται και εδώ η εστίαση αν πιεστεί ο προσοφθάλμιος. Μόνο που αυτά τα ελάχιστα δέκατα του χιλιοστού κάνουν την διαφορά. Η γέφυρα δεν είναι τόσο αδύναμη αλλά ελάχιστα πιο στιβαρή. Έτσι η εστίαση χάνεται δυσκολότερα στα Bresser. Στα Celestron 15Χ απλώς πιέζεις για να αλλάξει η εστίαση, εδώ πρέπει να πιέσεις δυνατότερα.

 

[fullalbumimg]18922[/fullalbumimg]

 

Το μέγεθος της κόρης εξόδου είναι 3,8mm. Υπάρχουν αρκετές αντανακλάσεις φωτός γύρω της. Δεν υπάρχει κόψιμο πρισμάτων, οι κόρες είναι στρογγυλές

 

Το eye-relief είναι άνετο 15,5 mm όπως περίπου και στα Celestron και σε όλα τα κιάλια της σειράς BA1. Αξίζει να σημειωθεί εδώ, ότι το χρησιμοποιήσιμο είναι 11mm. Αυτό γιατί οι προσοφθάλμιοι και στα δύο κιάλια είναι βαθύτερα από την ελαστική επιφάνεια που τους περικλείει. Εδώ βρίσκονται σε βάθος 4,5mm. Και πάλι όμως είναι πολύ άνετο για διοπτροφόρους.

 

Οι επιστρώσεις είναι όπως αναφέρθησαν. Είναι πράγματι πολυεπιστρωμένα και ήταν πολύ ακριβής στην περιγραφή του. Να συμπληρώσω εδώ ότι έχοντας στην κατοχή μου και καλύτερα κιάλια είναι εύκολο να γίνει μια σύγκριση του τι σημαίνει πολυεπιστρωμένα με ακριβές και φτηνότερες επιστρώσεις. Η διαφορά πολυεπιστρωμένων με πολυεπιστρωμένα είναι μεγάλες και παίζει ρόλο το κόστος τους. Άλλη τόση όμως είναι και η διαφορά αυτών των κιαλιών με όσα έχουν απλώς μονές επιστρώσεις.

 

Οι αντανακλάσεις είναι λιγότερες από ότι στα Celestron 15X70 και είναι εύκολα κατανοητό ότι οφείλεται στο ότι τα Bresser είναι πολυεπιστρωμένα σε αντικειμενικούς και προσοφθάλμιους φακούς. Δεν υπάρχει σύστημα baffling για τις αντανακλάσεις, αλλά αντ' αυτού έχουν τραχιά εσωτερική επιφάνεια με κυκλικές γραμμές.

Δεν είναι τόσο φωτεινά όσο κιάλια της premium κατηγορίας.

Είναι περισσότερο φωτεινά από τα Celestron και να είσαστε σίγουροι δεν οφείλεται μόνο στην μεγαλύτερη διάμετρο.

 

Η Πραγματική Διάμετρος των αντικειμενικών είναι 70,9 mm

 

To Vignetting είναι έντονο, τυπικό για την σειρά αυτή.

 

Η Μεγέθυνση τους είναι 18.7Χ. Συνεπώς μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε σαν κιάλια 19Χ71.

 

Το Πραγματικό Πεδίο (TFOV) είναι 3,17 μοίρες

 

Limiting magnitude: μπορούν να δουν μέχρι αστέρι 11 mag με SQM 20,7 (αμυδρότερο αστέρι 5,9 mag περίπου)

 

Στην παρατήρηση του ουρανού είναι ελαφρώς βελτιωμένα σε σχέση με τα 15Χ λόγω των επιστρώσεων. Και λόγω της μεγέθυνσης. Έτσι όλα είναι λίγο βελτιωμένα - Το κοντράστ, η φωτεινότητα, η οξύτητα εικόνας. Οι γεωμετρικές παραμορφώσεις ίδιες στα Bresser και τα Celestron. Ίδια σε οξύτητα πεδίου εντός και εκτός άξονα. Ίδια και σε σφαιρική εκτροπή.

 

Το ρεζουμέ είναι το εξής: Γιατί να τα προτιμήσει κάποιος για αστρονομία;

 

Θα έλεγα λοιπόν πρώτα για τις επιστρώσεις τους. Χωρίς να είναι τέλειες κάνουν την διαφορά. Κατόπιν για την γέφυρα των προσοφθαλμίων που είναι λίγο πιο στιβαρή και η εστίαση χάνεται δυσκολότερα. Είναι βασικότατο σημείο στην παρατήρηση να μην αλλάζει η εστίαση ώστε να χρειάζεται συνεχείς ρυθμίσεις κάθε λίγο. Στην συνέχεια θα τα επέλεγε κάποιος ευκολότερα λόγω της μεγέθυνσής τους στα 20Χ όπου μπορεί να δει περισσότερα από ότι στα 15Χ. Και τέλος, για την χαμηλή τους τιμή. Χαμηλότερη αυτή τη στιγμή από τα Celestron 15Χ70 όπου αναγκαστικά πλέον γίνεται η σύγκριση.

 

Είχα γράψει:

 

Η άποψή μου είναι η εξής: Πολυεπιστρωμένα με 80mm αντικειμενικούς στην τιμή των 100 ευρώ καινούργια, είναι πράγματι μια καλή ευκαιρία για κάποιον που δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα για κιάλια αλλά θέλει όσο το δυνατόν περισσότερα σε ποιότητα.

 

Εφ' όσον τα Bresser 20Χ80 κοστίζουν 115 ευρώ σήμερα, ίσως μια πιο δίκαιη διαφορά τιμής να υπήρχε αν τα Celestron 15Χ70 κόστιζαν γύρω στα 60-65 ευρώ ώστε να ήταν κάπως μεγάλη διαφορά τιμής και το δέλεαρ. Αλλά με την τιμή των Celestron 15Χ70 να είναι ακριβότερη στα 119 ευρώ σήμερα, χωρίς να έχουν τις βελτιώσεις που έχουν τα Bresser, αναρωτιέμαι γιατί να αγοράσει πλέον κάποιος τα Celestron για αστρονομία.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Νεος στον χωρο... Διαβασα το αρθρο φιλοτιμα..!

Αγορασα τα εν λογω κιαλια second hand,εστιαζοντας σε ενα αστρο, το βλεπω σχεδον διπλο. Οχι θολο αλλα διπλο ( σαν να αληθοριζω). Δοκιμασα τις δυο ρυθμισεις που εχουν, αυτην στο κεντρο και αυτην στο δεξι ματι , αλλα τιποτα...

Κοντινες αποστασεις δεν διακρινω προβλημα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Gigi. Διάβασε κ εφάρμοσε αυτό το άρθρο ευθυγράμμισης για κιάλια και δεν θα απογοητευτεις από την αγορά σου.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15900

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Η τιμή των BRESSER SPECIAL ASTRO 20X80 έχει ανεβεί πλέον στα 139.90 ευρώ. Πρόκειται μόνο για αύξηση στην τιμή ή μήπως και αλλαγή στα ίδια τα κιάλια σε σχέση με αυτά που πωλούνταν πριν 1-2 χρόνια σε χαμηλότερη τιμή; Τα έχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τιμή των BRESSER SPECIAL ASTRO 20X80 έχει ανεβεί πλέον στα 139.90 ευρώ. Πρόκειται μόνο για αύξηση στην τιμή ή μήπως και αλλαγή στα ίδια τα κιάλια σε σχέση με αυτά που πωλούνταν πριν 1-2 χρόνια σε χαμηλότερη τιμή; Τα έχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα;

 

Φιλε μου νομιζω ότι είναι τα ιδια.Αλλα κ παλι συμφερει να τα παρεις λογω τον πολυεπιστρωμενων επιφανειων τους.Εχε όμως υποψη σου ότι απευθυγραμιζονται ευκολα,αρα θα χρειαστεί συχνα να κανεις ευθυγραμμιση των οπτικών τους.

(Εδω πρεπει να επισημανω ότι μπροστα στα 10χ50 William Optics που επισης εχω,τα bresser μου φαινονται ψευτικα!Κακα τα ψεμματα,αν γνωρίσεις την premium κατηγορια κιαλιων δεν γυρνας σε τιποτα υποδεεστερο.)

Από το να παρεις πχ τα 15χ70 celestron skymaster που στο πλανηταριο παιζουν στην ιδια τιμη περιπου,χιλιες φορες καλυτερα να παρεις αυτά.

 

Συμπερασματικα,θεωρω ότι σε αυτή την τιμη κ στην κατηγορια 20χ80 δεν θα βρεις τιποτα καλυτερο!Ειδικα αν μπορεις να τα ευθυγραμμίζεις κιολας οποτε υπαρξει θεμα,θα τα ευχαριστηθείς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Έχω τα Celestron SkyMaster 15x70 τα οποία δεν έχουν χάσει ακόμη την ευθυγράμμιση τους, αλλά δεν έχω διάθεση να αγοράσω καινούργια κιάλια που να μην είναι ευθυγραμμισμένα ή που να χάνουν την ευθυγράμμιση τους συχνά, επειδή η υπό συνθήκες ευθυγράμμιση είναι μόνο λύση ανάγκης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης