Jump to content

εγκατατάσεις στο βουνό, μόνο για παρατήρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα δεί ένα ντοκυμαντέρ που παρουσίαζε την κατασκευή μιας "πολιτείας" (κτήρια με εστιατόρια, αίθουσες αναψυχής κλπ.) σε κάποιο πολύ ψηλό βουνό (Ν. Αμερική μάλλον) που θα στέγαζε Αστρονόμους προκειμένου να τους διευκόλυνε στο έργο της παρατήρησης. Μπας και ξέρει κανείς για τι ακριβώς μιλάω; :-D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι η τοποθεσία ''Chajnator'',ένα υψίπεδο σε ύψος 5000 μέτρα στη Χιλή.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Atacama_Large_Millimeter_Array

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σευχαριστώ, το έιχαν υπόψην το συγκεκριμένο αλλά δεν πρόκειται γιαυτό. Εκεί που λέω έχει χτιστεί ολόκληρη εγκατάσταση με εστιατόρια και κοιτώνες για τους αστρονόμους κλπ. Σαν μαι μικρή πόλη πρόκειται που μπορεί να στεγάσει για πολλές μέρες εάν όχι συνέχεια πολλούς επιστήμονες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι σίγουρος πως βρίσκεται στη Νότια Αμερική;

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι σίγουρος πως βρίσκεται στη Νότια Αμερική;
Όχι δεν είμαι γι'αυτό και είπα μάλλον! Συγνώμη εάν σας μπέρδεψα παιδιά! :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα δεί ένα ντοκυμαντέρ που παρουσίαζε την κατασκευή μιας "πολιτείας" (κτήρια με εστιατόρια, αίθουσες αναψυχής κλπ.) σε κάποιο πολύ ψηλό βουνό (Ν. Αμερική μάλλον) που θα στέγαζε Αστρονόμους προκειμένου να τους διευκόλυνε στο έργο της παρατήρησης. Μπας και ξέρει κανείς για τι ακριβώς μιλάω; :-D

 

Δυστυχώς, χωρίς άλλες πληροφορίες δύσκολα θα το βρείς...

 

Όλα, μα όλα τα μεγάλα Αστεροσκοπεία έχουν παρόμοιες εγκαταστάσεις (δωμάτια, εστιατόρια, χώρους αναψυχής, γυμναστήρια κλπ) για τους αστρονόμους, χωρια τα μηχανουργεία κλπ για τους μηχανικούς...

 

Αν θες να μπεις στον κόπο, τα πιο γνωστά Αστεροσκοπεία (μιλάμε πάντα για οπτικά/υπέρυθρα - τα ραδιοτηλεσκόπια τα αφήνω απ' έξω) είναι: Paranal, La Silla, Las Campanas, CTIO (Νότια Αμερική), Mauna Kea, Kitt Peak, Mt Graham, APO (Βόρεια Αμερική), τα δυο στα Κανάρια ORM και OT και το Calar Alto στην Ισπανία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη τα υψιπεδα των Ανδεων στα 5000+ μετρα υψομετρο ειναι καταλληλα για να φιλοξενησουν αστεροσκοπεια που παρατηρουν το νοτιο ημισφαιριο, η Κινα σχεδιαζει να κατασκευασει αντιστοιχα αστεροσκοπεια στο Θιβετ, σε παρομοια υψομετρα, ωστε να γινονται παρατηρησεις του βορειου ημισφαιριου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Αριζόνα νομίζω πως υπάρχει "αστρονομικό χωριό" για συνταξιούχους ερασιτέχνες αστρονόμους.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Ο virial το πέτυχε, είναι το πρώτο που είπε μέσα στην όλη λίστα. Πρόκειται για το Paranal παιδιά, sorry εάν σας κούρασα αλλά έχει νομίζω τις πιό εντυπωσιακές εγκαταστάσεις και μου είχε κάνει εντύπωση αλλά δεν είχα συγκρατήσει το όνομά του!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Ο virial το πέτυχε, είναι το πρώτο που είπε μέσα στην όλη λίστα. Πρόκειται για το Paranal παιδιά, sorry εάν σας κούρασα αλλά έχει νομίζω τις πιό εντυπωσιακές εγκαταστάσεις και μου είχε κάνει εντύπωση αλλά δεν είχα συγκρατήσει το όνομά του!

 

 

Το υψομετρο ειναι περιπου 2600 μετρα παντως. Μολις 300 μετρα ψηλοτερα απο τον Αρισταρχο στο ορος Χελμος. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης