Jump to content

Προβλημα με το πρωτο μου τηλεσκοπιο...


PEACERMAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι,

 

Με την εστιακή 700mm που έχει το τηλεσκόπιό σου και με το 20mm προσοφθάλμιο είχες 35x μεγένθυση που είναι πολύ καλά για την παρατήρηση της σελήνης (φαίνεται όλος ο δίσκος). Όταν έβαλες το 3x barlow τότε η μεγένθυνση τριπλασιάστηκε σε 105x που είναι κοντά στα όρια της μεγένθυσης που μπορεί να σου δώσει το τηλεσκόπιο. Υπάρχει και η περίπτωση να έκανες τόσο πολύ zoom στην επιφάνεια της σελήνης που ουσιαστικά δεν μπορούσες να διακρίνεις τίποτα λόγω της φωτεινότητάς της αλλά και της χαμηλής ποιότητας barlow. Εκεί κοιτάς μέσα στο προσοφθάλμιο και ρυθμίζεις τον εστιαστή (την ροδέλα στην άκρη του τηλεσκοπίου), σιγά σιγά μέχρι να αρχίσει να καθαρίζει η εικόνα. Αν η εικόνα δεν καθαρίζει καθόλου, δοκίμασε να βγάλεις προς τα έξω λίγο το διαγώνιο (με προσοχή να μην σου πέσει) πριν σφίξεις τις βίδες πάνω στον εστιαστή και δοκιμάζεις πάλι.

 

Η σειρά που τοποθετσείς τα εξαρτήματα είναι η εξής :

 

Πρώτα βάζεις το διαγώνιο (το γάμμα όπως το λες και εσύ)

Μετά βάζεις τον barlow

Και μετά το προσοφθάλμιο.

 

Φιλικά

Στάθης

Συγνωμη αλλα εχω ενα τηλεσκοπιο ιδιας περιπου διαμετρου και ο Barlow μου ειναι χαλια ποιοτητας ομως την δουλεια του την κανει :) .Ο φακος barlow σε αυτα τα τηλεσκοπια μπαινει πριν απο το διαγωνιο (το γραφει στο χαρτι οδηγιων του τηλεσκοπιου)και μετα το διαγωνιο και ο προσοφθαλμιο.

Φιλικα(σε ολους :mrgreen: )

Χριστοφορος

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι,

 

Με την εστιακή 700mm που έχει το τηλεσκόπιό σου και με το 20mm προσοφθάλμιο είχες 35x μεγένθυση που είναι πολύ καλά για την παρατήρηση της σελήνης (φαίνεται όλος ο δίσκος). Όταν έβαλες το 3x barlow τότε η μεγένθυνση τριπλασιάστηκε σε 105x που είναι κοντά στα όρια της μεγένθυσης που μπορεί να σου δώσει το τηλεσκόπιο. Υπάρχει και η περίπτωση να έκανες τόσο πολύ zoom στην επιφάνεια της σελήνης που ουσιαστικά δεν μπορούσες να διακρίνεις τίποτα λόγω της φωτεινότητάς της αλλά και της χαμηλής ποιότητας barlow. Εκεί κοιτάς μέσα στο προσοφθάλμιο και ρυθμίζεις τον εστιαστή (την ροδέλα στην άκρη του τηλεσκοπίου), σιγά σιγά μέχρι να αρχίσει να καθαρίζει η εικόνα. Αν η εικόνα δεν καθαρίζει καθόλου, δοκίμασε να βγάλεις προς τα έξω λίγο το διαγώνιο (με προσοχή να μην σου πέσει) πριν σφίξεις τις βίδες πάνω στον εστιαστή και δοκιμάζεις πάλι.

 

Η σειρά που τοποθετσείς τα εξαρτήματα είναι η εξής :

 

Πρώτα βάζεις το διαγώνιο (το γάμμα όπως το λες και εσύ)

Μετά βάζεις τον barlow

Και μετά το προσοφθάλμιο.

 

Φιλικά

Στάθης

Συγνωμη αλλα εχω ενα τηλεσκοπιο ιδιας περιπου διαμετρου και ο Barlow μου ειναι χαλια ποιοτητας ομως την δουλεια του την κανει :) .Ο φακος barlow σε αυτα τα τηλεσκοπια μπαινει πριν απο το διαγωνιο (το γραφει στο χαρτι οδηγιων του τηλεσκοπιου)και μετα το διαγωνιο και ο προσοφθαλμιο.

Φιλικα(σε ολους :mrgreen: )

Χριστοφορος

Ετσι το εκανα...Αλλα δεν μπορουσε να εστιασει το τηλεσκοπιο...Σε ολο το μηκος που σου δινει η εστιαση...Αυτο ειναι το προβλημα μου οταν βαζω barlow φακο.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Toτε οπως επαν και οι παραπανω εχει μαλλον προβλημα ο barlow :?

Δοκιμασε αυτο που ειπε ο κυριος Σταθης

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Toτε οπως επαν και οι παραπανω εχει μαλλον προβλημα ο barlow :?

Δοκιμασε αυτο που ειπε ο κυριος Σταθης

kαι ο χ1.5 και ο χ3.0 ??...Εχει δυο barlow μαζι το τηλεσκοπιο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Toτε οπως επαν και οι παραπανω εχει μαλλον προβλημα ο barlow :?

Δοκιμασε αυτο που ειπε ο κυριος Σταθης

kαι ο χ1.5 και ο χ3.0 ??...Εχει δυο barlow μαζι το τηλεσκοπιο...

 

Κανονικα με τον 1.5χ επρεπε να βλέπεις μια χαρα...οποτε σιγουρεψου ότι δεν εχεις κανει εσυ καποιο λαθος...τωρα με τον 3.0χ αμα είναι κακης ποιοτητας κατά 90% θα βλέπεις το φεγγαρι,χωρις εστιαση και θα φαινεται σαν συννεφο...ξαναδοκιμασε τα ειδικα με τον 1.5χ και πειραματισου προσεχτικα...και εδώ ειμαστε!!

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι,

 

Με την εστιακή 700mm που έχει το τηλεσκόπιό σου και με το 20mm προσοφθάλμιο είχες 35x μεγένθυση που είναι πολύ καλά για την παρατήρηση της σελήνης (φαίνεται όλος ο δίσκος). Όταν έβαλες το 3x barlow τότε η μεγένθυνση τριπλασιάστηκε σε 105x που είναι κοντά στα όρια της μεγένθυσης που μπορεί να σου δώσει το τηλεσκόπιο. Υπάρχει και η περίπτωση να έκανες τόσο πολύ zoom στην επιφάνεια της σελήνης που ουσιαστικά δεν μπορούσες να διακρίνεις τίποτα λόγω της φωτεινότητάς της αλλά και της χαμηλής ποιότητας barlow. Εκεί κοιτάς μέσα στο προσοφθάλμιο και ρυθμίζεις τον εστιαστή (την ροδέλα στην άκρη του τηλεσκοπίου), σιγά σιγά μέχρι να αρχίσει να καθαρίζει η εικόνα. Αν η εικόνα δεν καθαρίζει καθόλου, δοκίμασε να βγάλεις προς τα έξω λίγο το διαγώνιο (με προσοχή να μην σου πέσει) πριν σφίξεις τις βίδες πάνω στον εστιαστή και δοκιμάζεις πάλι.

 

Η σειρά που τοποθετσείς τα εξαρτήματα είναι η εξής :

 

Πρώτα βάζεις το διαγώνιο (το γάμμα όπως το λες και εσύ)

Μετά βάζεις τον barlow

Και μετά το προσοφθάλμιο.

 

Φιλικά

Στάθης

Συγνωμη αλλα εχω ενα τηλεσκοπιο ιδιας περιπου διαμετρου και ο Barlow μου ειναι χαλια ποιοτητας ομως την δουλεια του την κανει :) .Ο φακος barlow σε αυτα τα τηλεσκοπια μπαινει πριν απο το διαγωνιο (το γραφει στο χαρτι οδηγιων του τηλεσκοπιου)και μετα το διαγωνιο και ο προσοφθαλμιο.

Φιλικα(σε ολους :mrgreen: )

Χριστοφορος

 

Χριστόφορε καλησπέρα,

 

δεν το γνωρίζω αυτό που λες για την θέση του barlow αν και κοίταξα το manual για τα AZ2 τηλεσκόπια δεν είδα να παραπέμπει σε τετοια διάταξη. Αφού όμως λες πως το γράφει στις οδηγίες πιθανότατα θα δουλεύει και έτσι. Δεν χάνει τίποτα να δοκιμάσει όμως και ο φίλος PEACERMAN με την διάταξη που πρότεινα παραπάνω.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Toτε οπως επαν και οι παραπανω εχει μαλλον προβλημα ο barlow :?

Δοκιμασε αυτο που ειπε ο κυριος Σταθης

kαι ο χ1.5 και ο χ3.0 ??...Εχει δυο barlow μαζι το τηλεσκοπιο...

 

Καλησπέρα,

 

έχω την εντύπωση πως ο 1,5x δεν είναι barlow αλλά Ανορθωτής ειδώλου 1,5x.

Αυτό σημαίνει πως ο φακός αυτός μετατρέπει την ανάποδη εικόνα που βλέπεις από το τηλεσκόπιο σε ορθή και δίνει και 1,5x μεγένθυση. Συνήθως είναι μέτριας ποιότητας για αυτό και είναι χρήσιμοι μόνο για την παρατήρηση της φύσης, για παράδειγμα. Δεν χάνεις τίποτα όμως να τον δοκιμάσεις στην σελήνη.

 

Εκτός από το προσοφθάλμιο των 20mm έχεις κάποιο ακόμα;

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Toτε οπως επαν και οι παραπανω εχει μαλλον προβλημα ο barlow :?

Δοκιμασε αυτο που ειπε ο κυριος Σταθης

kαι ο χ1.5 και ο χ3.0 ??...Εχει δυο barlow μαζι το τηλεσκοπιο...

 

Καλησπέρα,

 

έχω την εντύπωση πως ο 1,5x δεν είναι barlow αλλά Ανορθωτής ειδώλου 1,5x.

Αυτό σημαίνει πως ο φακός αυτός μετατρέπει την ανάποδη εικόνα που βλέπεις από το τηλεσκόπιο σε ορθή και δίνει και 1,5x μεγένθυση. Συνήθως είναι μέτριας ποιότητας για αυτό και είναι χρήσιμοι μόνο για την παρατήρηση της φύσης, για παράδειγμα. Δεν χάνεις τίποτα όμως να τον δοκιμάσεις στην σελήνη.

 

Εκτός από το προσοφθάλμιο των 20mm έχεις κάποιο ακόμα;

 

Φιλικά

Στάθης

Εχει ενα ακομα που ειναι 10mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν χρησιμοποιησεις μονο το 10mm εισε κομπλε.Δεν πρεπει να χρησοιμοποιεις τους Barlow για το φεγγαρι χωρις κανενα φιλτρο (εκτος και αν ειναι στο πρωτο ή στο τελευταιο τεταρτο).

Φιλικα :-note

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν χρησιμοποιησεις μονο το 10mm εισε κομπλε.Δεν πρεπει να χρησοιμοποιεις τους Barlow για το φεγγαρι χωρις κανενα φιλτρο (εκτος και αν ειναι στο πρωτο ή στο τελευταιο τεταρτο).

Φιλικα :-note

Εχει φιλτρο για το φεγγαρι...Βασικα εγω ηθελα πιο ζοομ απο τα 20mm για αυτο ελεγα για τον barlow...με τον 10mm θα ειμαι ακομα πιο ευρυγωνια..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν χρησιμοποιησεις μονο το 10mm εισε κομπλε.Δεν πρεπει να χρησοιμοποιεις τους Barlow για το φεγγαρι χωρις κανενα φιλτρο (εκτος και αν ειναι στο πρωτο ή στο τελευταιο τεταρτο).

Φιλικα :-note

Εχει φιλτρο για το φεγγαρι...Βασικα εγω ηθελα πιο ζοομ απο τα 20mm για αυτο ελεγα για τον barlow...με τον 10mm θα ειμαι ακομα πιο ευρυγωνια..

Toν 10mm στον ειπα ως εναλακτηκο του barlow.Εγω εχω ενα barlow 3x -που το συνδιαζω με ενα 15mm και ενα 20mm- και ενα 4mm.Oταν θελω βαζω τον 4mm οταν ειναι ομως ειδικη περισταση και εχω επισκεψεις προτημω να βαζω τον barlow.Ο barlow με τα προσοφθαλμια που εχουν ενα μεγαλο οπτικο πεδιο μου δεινουν καθαροτερες εικονες απο το σκετο 4mm.

Για το προβλημα σου μαλλον καποιος πρεπει να μας το εξηγησεις καλυτερα η καποιος απο εμας να ερθει εκει να σου εξηγησει :cheesy:

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Πεντέλη σε ποιο σημείο πηγαίνεις για παρατήρηση;

 

Μένω σχετικά κοντά, δεν έχω πρόβλημα να συναντηθούμε να σου δείξω ότι μπορώ.

 

Ευχαριστώ

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Πεντέλη σε ποιο σημείο πηγαίνεις για παρατήρηση;

 

Μένω σχετικά κοντά, δεν έχω πρόβλημα να συναντηθούμε να σου δείξω ότι μπορώ.

 

Ευχαριστώ

Στάθης

Λιγο πιο κατω απο την κορυφη παω...Ναι αμε μεσα....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει φιλτρο για το φεγγαρι...Βασικα εγω ηθελα πιο ζοομ απο τα 20mm για αυτο ελεγα για τον barlow...με τον 10mm θα ειμαι ακομα πιο ευρυγωνια..

Φϊλε μου με 10mm, σαφώς και δεν θα είσαι πιό ευρυγώνια απο τον 20άρι. Όσο μικραίνει το νούμερο (η εστιακή απόσταση του προσοφθαλμίου), τόσο αυξάνει η μεγέθυνση (και όχι ζοομ για να πιάνουμε και σιγά σιγά την ορολογία).

Σε γενικές γραμμές πάντως να ξέρεις ότι ακραίες μεγεθύνσεις, τέτοιες δηλαδή που να πλησιάζουν στο θεωρητικό του ανώτατο όριο, δεν τις φυλάς για όταν θεωρείς ότι σε βολεύει, τις φυλάς για τις μέρες που έχεις εξαιρετικές συνθήκες θέασης (seeing) και αν δείς.

Οι συνδιασμοί με barlow πάντα είναι επικίνδυνοι, υπο την έννοια ότι ακόμα και αν είναι κορυφαίος, δεν υπάρχει περίπτωση το είδωλο που θα σου δώσουν να είναι πιό καθαρό απο έναν προσοφθάλμιο αντίστοιχης εστιακής απόστασης, πολύ περισσότερο οι εργοστασιακοί, που είναι μάπες.

Καλό θα ήταν να γνωρίζεις τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου σου, για να μην κάνεις τελικά αγορές προσπαθόντας να κάνεις ή να δείς πράγματα που καα τεκμήριο δεν μπορείς.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει φιλτρο για το φεγγαρι...Βασικα εγω ηθελα πιο ζοομ απο τα 20mm για αυτο ελεγα για τον barlow...με τον 10mm θα ειμαι ακομα πιο ευρυγωνια..

Φϊλε μου με 10mm, σαφώς και δεν θα είσαι πιό ευρυγώνια απο τον 20άρι. Όσο μικραίνει το νούμερο (η εστιακή απόσταση του προσοφθαλμίου), τόσο αυξάνει η μεγέθυνση (και όχι ζοομ για να πιάνουμε και σιγά σιγά την ορολογία).

Σε γενικές γραμμές πάντως να ξέρεις ότι ακραίες μεγεθύνσεις, τέτοιες δηλαδή που να πλησιάζουν στο θεωρητικό του ανώτατο όριο, δεν τις φυλάς για όταν θεωρείς ότι σε βολεύει, τις φυλάς για τις μέρες που έχεις εξαιρετικές συνθήκες θέασης (seeing) και αν δείς.

Οι συνδιασμοί με barlow πάντα είναι επικίνδυνοι, υπο την έννοια ότι ακόμα και αν είναι κορυφαίος, δεν υπάρχει περίπτωση το είδωλο που θα σου δώσουν να είναι πιό καθαρό απο έναν προσοφθάλμιο αντίστοιχης εστιακής απόστασης, πολύ περισσότερο οι εργοστασιακοί, που είναι μάπες.

Καλό θα ήταν να γνωρίζεις τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου σου, για να μην κάνεις τελικά αγορές προσπαθόντας να κάνεις ή να δείς πράγματα που καα τεκμήριο δεν μπορείς.

 

Φιλικά

Δημήτρης

A ετσι παει?!...Γιατι στην φωτογραφια που ειναι η δουλεια μου....Ο 10αρις ειναι πιο ευρυγωνιος απο τον 20αρι...Για αυτο το ειχα ετσι στο μυαλο μου...οκ θα το δοκιμασω με το 10αρι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Πεντέλη σε ποιο σημείο πηγαίνεις για παρατήρηση;

 

Μένω σχετικά κοντά, δεν έχω πρόβλημα να συναντηθούμε να σου δείξω ότι μπορώ.

 

Ευχαριστώ

Στάθης

Λιγο πιο κατω απο την κορυφη παω...Ναι αμε μεσα....

 

Οκ την επόμενη φόρα που θα σκεφτείς να πας πες μου και πάμε παρέα αν βολεψει.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tελικα το ελεγξα και ο 1.5 ειναι ανορθοτης ειδωλου ενω ο 3 ειναι ο barlow :roll: 8)

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Πεντέλη σε ποιο σημείο πηγαίνεις για παρατήρηση;

 

Μένω σχετικά κοντά, δεν έχω πρόβλημα να συναντηθούμε να σου δείξω ότι μπορώ.

 

Ευχαριστώ

Στάθης

Λιγο πιο κατω απο την κορυφη παω...Ναι αμε μεσα....

 

Οκ την επόμενη φόρα που θα σκεφτείς να πας πες μου και πάμε παρέα αν βολεψει.

 

Σκεφτεται και μπορει να παει κανενας σας αυριο για παρατήρηση? Εκανα post και για Κιθαιρώνα...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=224288#224288

 

Βολευει και λογω αποστασης η Πεντέλη...

 

Ευχαριστώ

Ad astra per aspera

- A rough road leads to the stars

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω πως το meteo.gr θα πεσει εντος της πρόβλεψης http://www.meteo.gr/meteoplus/cf.cfm?city_id=86 για αυτο και το σκέφτομαι.

 

Γιώργος

Ad astra per aspera

- A rough road leads to the stars

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεινει βροχη ολο το σαββατοκυριακο.Οχι και η καλυτερες μερες για παρατηρηση.

Ας'το για την επομενη εβδομαδα :roll:

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

και καθαρός να είναι ο ουρανός θα έχει πολύ υγρασία και λάσπη αφού όλο το πρωί έβρεχε.

 

Ναι το βλέπουμε για την επόμενη εβδομάδα.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παραβλεψουμε την λασπη, την καθαροτερη παρατηρηση την εχω κανει μετα απο βροχη και βορειο αερα που καθαρισε τα παντα. Βεβαια το κρυο ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι μου έχει συμβεί και εμένα, μετά από βροχή ή δυνατό αέρα να έχει καλύτερες συνθήκες παρατήρησης. Καθαρίζει η ατμοσφαιρα κάπως.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης