Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα την βοήθεια σας. Προσπαθώ να ελέγξω το τηλεσκόπιο μου με το EQMOD χωρίς καμιά επιτυχία 2 μέρες τώρα και αρχίζω να απελπίζομαι.

 

Η βάση είναι η NEQ6 Pro. Στον υπολογιστή έχω βάλει το ASCOM Platform 6 και το EQMOD. Η σύνδεση γίνεται με ως εξής: USB / Serial Adapter, το καλώδιο που ήρθε με την βάση COM/RJ-11, Synscan, βάση.

 

Αν και το καλώδιο είναι συνδεδεμένο στο Port 3 υπολογιστή, όταν τρέχω το EQASCOM toolbox δεν το βρίσκει το Port αν και όταν ψάχνει κάθεται στο COM3 για αρκετά δευτερόλεπτα. Όταν το βάζω με το χέρι και προσπαθώ να συνδεθώ με το ASCOM παίρνω το μύνημα Connect error: timeout.

 

Με το Stellarium και το plugin που έχει για τον έλεγχο τηλεσκοπίου μπορώ να ελέγξω την βάση.

 

Όταν προσπαθώ να τρέξω το alignmaster παίρνω ένα μύνημα λάθους για το ASCOM.

 

Σε κάποια φόρουμ και βιβλία διάβασα πως πρέπει να πω στο synscan να μπει σε PC Direct mode αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να το κάνω αυτό. Η οθόνη του μου δείχνει το version, 3.28, και στο μενού δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

 

Βαγγέλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα εαν δε το βαλεις σε pc direct mode δε θα δουλεψει….θα πας στο μενου του χειριστηριου στο utility function και θα επιλεξεις pc dirct mode εαν δε βρεις την συγκεκριμενη λειτουργια καλο θα ηταν να αναβαθμισεις το synscan του χειριστηριου στην τελυταια εκδοση…

 

http://www.skywatcher.com/downloads/Firmwares/Updating%20the%20SynScan%20Firmware.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ήταν! Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά δεν μπορούσα να το βρω στο μενού. Τώρα δουλεύει μια χαρά, αλλά ... πλάκωσε η συννεφιά :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης