Jump to content

Νέα έκδοση Uranometria 2000.0 σε ένα τόμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μερικές μέρες, μπορεί κανείς να παραγγείλει τη νέα έκδοση της Uranometria 2000.0 σε έναν τόμο αντί για δύο τόμους βόρειο/νότιο ημισφαίριο. Είναι με αυτό τον τρόπο και αρκετά πιο οικονομική. Συνεχίζεται να διατίθεται και το Deep Sky Field Guide για τη νέα έκδοση καθώς και ένα πακέτο με διαφάνειες με κλίμακες και κύκλους εύρεσης.

 

Λεπτομέρειες εδώ:

 

http://www.willbell.com/u2k/index.htm

home_U2000-ASE.jpg.287f8ef28b4e28a7cd347ca6c75a9a2e.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή κίνηση απ'την Willman-Bell, βέβαια το κακό είναι τα έξοδα αποστολής που είναι όσο και ο ίδιος ο τόμος, υπολογίστε έξοδα αποστολής και All Sky Edition περίπου 90€ αλλά πραγματικά αξίζει τα λεφτά :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω σύντομα να είναι διαθέσιμη με λιγότερα ταχυδρομικά από agenaastro.com και teleskop-express.de που εμπορεύονται την Uranometria και γενικότερα τα βιβλία της Wilmann-Bell.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για καλό έγινε;; Ένας τόμος ο λεπτομερέστερος χάρτης του ουρανού αυτή τη στιγμή; Για ποιο λόγο; Όποιος έχει πρόγραμμα για μόνο ένα ημισφαίριο, πώς μπορεί άραγε να αποφύγει το περιττό βάρος; Κάθε άλλο παρά θα εξυπηρετήσει η νέα έκδοση, πέρα από την, τι άλλο, μείωση του κόστους. Ας ελπίζουμε τουλάχιστον να μην θυσίασαν και την ποιότητα του χαρτιού.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά την τιμή, παλιότερα ο κάθε τόμος είχε $50 άρα και οι δυο μαζί $100. Τώρα έχει $60 ο ενιαίος τόμος άρα υπάρχει σημαντική μείωση τιμής για κάποιον που θέλει να πάρει και τα δύο. Βέβαια, ο εκδότης έκανε και ένα "κολπάκι" όπου οι διαφάνειες δεν συμπεριλαμβάνονται πλέον και κοστίζουν $15 χωριστά. Σχόλια από όσους αγόρασαν τη νέα έκδοση είναι πως η ποιότητα της βιβλιοδεσίας έμεινε η ίδια.

 

Επίσης, να διευκρινίσω πως η έκδοση σε ενιαίο τόμο αντικαθιστά την παλιότερη έκδοση των δύο τόμων η οποία πλέον δε διατίθεται από τον εκδότη.

 

Εγώ έχω τους τρεις τόμους της Uranometria στην πρώτη έκδοση (η οποία έχει αρκετές ανακρίβειες σε αντικείμενα βαθύ ουρανού) και πάντα με γαργαλούσε η ιδέα να πάρω τη δεύτερη έκδοση αλλά τα 200 ευρώ συνολικά για το 3-τομο set με έκαναν να το αναβάλω.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα θα μπορούσες να μην πάρεις ακόμα τον 2ο τόμο και να δεις αν προσθέτοντας τις σελίδες μπορεις να βγάλεις συμπέρασμα με τον 3ο που έχεις.

Εγω θα την ξαναγοραζα μόνο εαν θα είχαν και τους 3 τόμους σε ένα, εως τότε μπορω να ζήσω και με 3 τόμους Ουρανομετρίας :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

H Agena έφερε τη νέα έκδοση:

 

http://agenaastro.com/uranometria-2000-0-deep-sky-atlas-all-sky-edition-tirion-bundle.html

 

Ωστόσο, λόγω αυξημένου βάρους δεν μπορούν να τη στείλουν με First Class και συνολικά μαζί με ταχυδρομικά είναι πιο ακριβοί από ότι αν αγοράσετε απευθείας από τον εκδότη.

 

Ο teleskop-express δεν την έχει φέρει ακόμα. Έχει όμως την παλιά δίτομη δεύτερη έκδοση σε στοκ. Αυτό το αναφέρω διότι αν κάποιος προτιμά την παλιά έκδοση έχει μια ευκαιρία να την πάρει τώρα από εκεί διότι στην Αμερική πλέον δεν υπάρχει. Συχνά, οι χάρτες που αποσύρονται φτάνουν σε εξωφρενικές τιμές στα μεταχειρισμένα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Το έφεραν και στη Γερμανία:

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p276_Uranometria-2000-0-All-sky-edition.html

 

Παρόλο που έχει φτηνότερα μεταφορικά (19 ευρώ), η τιμή "τσιμπήθηκε" από 59 δολάρια σε 69 ευρώ οπότε πάλι στα ίδια ερχόμαστε.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Τελικά, ο πιο φτηνός τρόπος αγορά της νέας ουρανομετρίας είναι μάλλον από το amazon.com

http://www.amazon.com/gp/product/0943396972/

 

Έρχεται συνολικά με ταχυδρομικά στα 68 δολάρια λόγω των πολύ φθηνών ταχυδρομικών του Amazon.

 

Το δικό μου αντίγραφο έφτασε σήμερα. Οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές, μου μοιάζει λιγότερο ογκώδης από όσο περίμενα και ελαφρώς μεγαλύτερη από βιβλία όπως το Night Sky Observer's guide που ήδη έχω συνηθίσει να χρησιμοποιώ στο πεδίο.

 

Στη σελίδα στο Amazon λέει out of stock αλλά σε αφήνει να το παραγγείλεις. Αυτό έκανα εγώ και ύστερα από ένα μήνα περίπου το έστειλαν.

u2k-single.thumb.png.1b44ac4aaaeba4465ed5f71c35dc6ebf.png

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την έχω και είμαι αρκετά ευχαριστημένος!!!

Πραγματικά, είναι ένα αρκετά εύχρηστο εργαλείο για παρατήρηση!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aντρέα οι σελίδες είναι αποσπόμενες; Μπορώ για παράδειγμα να βγάλω μια σελίδα και να την έχω στα χέρια μου αντί αυτού του όγκου;
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης