Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου για Ολική Έκλειψη Ηλίου-Αμερική 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!! :D

 

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά!

Όπως αναφέρω και στον τίτλο, ενδιαφέρομαι για αγορά ενός μικρού τηλεσκοπίου για να το χρησιμοποιήσω στην Ολική Έκλειψη Ηλίου το 2017! Αν και φαίνεται μακρινό το διάστημα, είναι μόνο 2 χρόνια και 4 μήνες οπότε σκέφτηκα να το ψάξω από τώρα για να δω τιμές κλπ. !

 

Τι μου προτείνετε? :cheesy:

 

Σκέφτηκα το παρακάτω μιας και δεν θέλω να μου κοστίσει πολλά στην μεταφορά του με αεροπλάνο!

 

http://www.planitario.gr/skyprodigy-70.html

 

Ευχαριστώ!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από πού όμως? Δεν έχω κάνει ποτέ αγορές αστρονομικού εξοπλισμού από το εξωτερικό!

 

Απλά ένα 70mm είναι καλό για τέτοια περίπτωση? Το παραπάνω μοντέλο είναι ενδεικτικό! Αν ξέρει κάποιος να βρω σε προσιτή τιμή κάτι τέτοιο θα του ήμουν ευγνώμων!

 

Κυάλια δεν με ενδιαφέρουν γιατί διαθέτω ένα ζευγάρι ήδη και δεν θέλω να έχω ασταθή εικόνα (μιας και δεν υπάρχει τριποδάκι για να τοποθετηθεί κάπου..)

 

Θα το έχω και για άλλες παρόμοιες παρατηρήσεις σκέφτομαι απλά η αφορμή μου δόθηκε για την ολική έκλειψη! :cheesy:

 

 

 

 

Y.Γ: Κοιτάω και εδώ στις αγγελίες βέβαια κατά καιρούς! Απλά θέλω να είμαι σίγουρη για την επιλογή και να μην μετανιώσω τα λεφτά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, με το που θα σκάσεις Αμερική το 2017, θα πάρεις επί τόπου ένα Coronado PST και καθάρισες!

Τουλάχιστον κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ, νομίζω φασαρία να κουβαλάω το 80ED μου και για τον ήλιο έτσι κι αλλιώς η computerized alt-az βάση δεν είναι και η καλύτερη λύση...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, με το που θα σκάσεις Αμερική το 2017, θα πάρεις επί τόπου ένα Coronado PST και καθάρισες!

Τουλάχιστον κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ, νομίζω φασαρία να κουβαλάω το 80ED μου και για τον ήλιο έτσι κι αλλιώς η computerized alt-az βάση δεν είναι και η καλύτερη λύση...

 

Πανάκριβο δεν είναι? :P

 

H αρχική μου σκέψη ήταν να αγοράσω ένα ηλιακό τηλεσκόπιο αλλά η τιμή του είναι κάπως απαγορευτική! Οπότε σκέφτηκα να πάρω ένα μικρό σαν το από πάνω που πόσταρα με ένα φιλτράκι...!Απλά πριν το αγοράσω θέλω να έχω κατασταλάξει στο τι θέλω να πάρω..! :cheesy:

 

Αλλά επειδή ασχολούμαι ελάχιστα με αυτά ήθελα και μια 2η γνώμη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι είναι ακριβό αλλά αν σκεφτείς πως εκεί κοστίζει 600 δολάρια ενω εδώ 1000 ευρω είναι ευκαιρία να το αγορασεις. Αυτά σημερα βέβαια γιατι το 2017 ίσως είναι διαφορετικά τα πραγματα.

 

Φιλικά

Σταθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάρεις ηλιακό, δε θα μπορείς να παρατηρήσεις καλά την ολικότητα :cheesy:
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάρεις ηλιακό, δε θα μπορείς να παρατηρήσεις καλά την ολικότητα :cheesy:

 

Πολυ σωστη παρατήρηση.

 

(Δεν είχα την έκλειψη στο μυαλό μου)

 

Φιλικά

Σταθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάρεις ηλιακό, δε θα μπορείς να παρατηρήσεις καλά την ολικότητα :cheesy:

 

Ούτε με ηλιακό φίλτρο βέβαια. Κανονικά πρέπει να έχεις άλλο όργανο για τα λεπτά της ολικότητας και άλλο για την υπόλοιπη...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην τυπική περίπτωση απλά βγάζεις το φίλτρο για αυτά τα λίγα λεπτά.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή στην ολικότητα να βγει το φίλτρο? :o

 

Δεν είναι παρακινδυνευμένο? Αυτό σκέφτηκα και εγώ πως στην ολικότητα το φίλτρο θα εμποδίζει..Άρα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη σπάτε το κεφάλι σας άδικα, οι αστρονόμοι παρατηρούν ολικές εκλείψεις καιρό και είναι στάνταρ το γι γίνεται. Στη μερική φάση παρατηρείς και φωτογραφίζεις με φίλτρο, στην ολική τα κάνεις χωρίς φίλτρο. Φυσικά θέλει προσοχή στο timing της αλλαγής το οποίο όμως συνήθως είναι εύκολο να το δεις - διαμαντένιο δαχτυλίδι, χάντρες του Bailey κτλ. Έχω παρατηρήσει και φωτογραφίσει δύο ολικές εκλείψεις, όλοι έτσι το κάνουν.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καποια στιγμη να ανοιξουμε αλλο νημα για την εκλειψη του 2017. Φαινεται οτι θα μαζευτουμε πολλοι και η συνεργασια ποντα βοηθαει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά κάνεις και σκέφτεσαι να πας, είναι μοναδική εμπειρία!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιστεύω ότι θα είναι μοναδική γι αυτό ετοιμάζομαι σιγά σιγά από τώρα !! :)

 

@geragelos Στους επόμενους μήνες θα ανοιχτεί και νήμα για όσοι θα πάμε !! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι και το θέμα που ακριβώς θα πάει ο καθένας. Εγώ με βλέπω για Μιζούρι μια που η σύζυγος πάντα μου έλεγε να πάμε προς το Μισσισσιπή και τελικά όλο καταλήγαμε είτε Καλιφόρνια είτε Καραϊβική... Οπότε ευκαιρεία να πάμε το ταξίδι που εκείνη θέλει wink-wink!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη σπάτε το κεφάλι σας άδικα, οι αστρονόμοι παρατηρούν ολικές εκλείψεις καιρό και είναι στάνταρ το γι γίνεται. Στη μερική φάση παρατηρείς και φωτογραφίζεις με φίλτρο, στην ολική τα κάνεις χωρίς φίλτρο. Φυσικά θέλει προσοχή στο timing της αλλαγής το οποίο όμως συνήθως είναι εύκολο να το δεις - διαμαντένιο δαχτυλίδι, χάντρες του Bailey κτλ. Έχω παρατηρήσει και φωτογραφίσει δύο ολικές εκλείψεις, όλοι έτσι το κάνουν.

 

Στο επισυναπτομένο ενας ενδεικτικός οδηγός χρόνων εκθεσης και φίλτρων εστω και αν ειναι λιγο νωρίς :-)

SE-Exposure1w.thumb.gif.69b0c9ebdc3b55d6e0d919f477304fa6.gif

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης