Jump to content

ΠΑΛΙΕΣ ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω παλιές αστροφωτογραφίες. εννοώ φυσικά ιστοσελίδα με φωτογραφίες. Όταν λέω παλιές εννοώ πολύ παλιές, όσο το δυνατόν παλιότερες. Εψαξα στο simbad αλλά δεν έβγαλα άκρη. Όποιος φίλος γνωρίζει ας με ενημερώσει!!!! :D :D #-o [-o< :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://m.facebook.com/profile.php?id=401315773228259#!/profile.php?id=401315773228259

 

Υπάρχουν αρκετές και σε ένα κλειδωμένο θέμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης δες και αυτή τη σελίδα του STSci

 

Έχουν σκαναρισμένες τις φωτογραφικές πλάκες από το POSS (Palomar Observatory Sky Survey) - για το POSS-I μιλάμε για εποχή 1950-1957.

 

Βάζεις Object name (πχ M13), πατάς Get coordinates, επιλεγεις κατάλογο (πχ POSS-I Blue), επιλεγεις Height και Width για το πεδίο, πατάς Retrieve Image... et voila

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τον κόπο που κάνατε να μου απαντήσετε. Για να πω την αλήθεια ψάχνω για πολύ παλιές αστροφωτογραφίες , πολύ πριν το 1950. Έψαξα στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω βρει τίποτα! Αν υποπέσει κάτι στην αντίληψή σας πείτε μου!!

:D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Xμ, για δες εδώ τότε... HDAP (= Heidelberg Digitized Astronomical Plates). Οι πρώτες που έχει είναι του Max Wolf, πάει μέχρι το 1890-κάτι... Δες και αυτό το pdf για περισσότερες πληροφορίες
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης δες τα παλιά βιβλία (των οποίων το copyright έχει λήξει) στο project Gutenberg:

 

http://www.gutenberg.org/wiki/Astronomy_%28Bookshelf%29

 

Πχ το "An Introduction to Astronomy, by Forest Ray Moulton" έχει πολύ ενδιαφέρουσες φωτό από το 1905 (αστρικά ίχνη, ηλιακές κηλίδες, Σελήνη, Μ31, Μ42, πλανητικές και άλλα).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Xμ, για δες εδώ τότε... HDAP (= Heidelberg Digitized Astronomical Plates). Οι πρώτες που έχει είναι του Max Wolf, πάει μέχρι το 1890-κάτι... Δες και αυτό το pdf για περισσότερες πληροφορίες

 

Ω σ' ευχαριστώ πολύ ! Είναι τρομερό εργαλείο η συγκεκριμένη σελίδα με πολύ παλιές φωτογραφίες. Συγκεκριμένα εγώ ψάχνω το ανοικτό σμήνος Μ 47 και φωτογραφίες βρήκα (σε fits) απ το 1897 . Ωραία!

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης