Jump to content

Απορίες σχετικά με το επάγγελμα του αστροφυσικού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην εισαγωγη της αστροφυσικής ένα μάθημα εύκολο του πρώτου έτους, πέσαν όταν έγραφα πανεύκολα θέματα που με βασικές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις έγραφες 5. Τελικά κόπηκε το 50%. Προφανώς δεν είναι τρελός ο Δανέζης.

 

Τώρα εγώ μιλούσα για κάποια τρελά μαθήματα, όχι για εισαγωγή στην αστροφυσική που παίρνεις εύκολα και το 10άρι αν διαβάσεις. Δεν ξέρω αν είναι έτσι ακόμα, αλλά υπήρχαν εξεταστικές στην εποχή μου (15 χρόνια πριν) που με αιματηρό διάβασμα σε αρκετά μαθήματα (π.χ. Ηλεκτρομαγνητισμό Ι, Κβαντομηχανική ΙΙ κλπ) και το 5άρι ήταν δύσκολο.

Όπως είπα δεν το μετάνιωσα, αλλά σαφώς δεν είναι για όλους και χωρίς κάποιο καλό λόγο - δεν είναι ότι μπορείς να μάθεις περισσότερα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για την συμβουλή. Εντέλει ομως η επαγγελματική αποκατάσταση για όσους τελειώνουν το φυσικό ειναι τόσο δύσκολη ή απλώς ευθύνεται η οικονομική κρίση;( όσον αφορά το σχόλιο του Vensius)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα παραπάνω, αλλά επειδή αναφέρεται και σίγουρα συμφωνούν και οι περισσότεροι από πάνω:

 

Πολύ σημαντικό. Ψάξε να βρεις και ποιό τμήμα μπορεί να σου προσφέρει αυτά που θες, ή αλλιώς ποιό είναι το "καλύτερο" τμήμα φυσικής αν θες να μπεις φυσικό...ή όπου αποφασίσεις. Εγώ βλέπω "κατόπιν εορτής" ότι δεν είχα ενημερωθεί από πουθενά για το ποιό μαθηματικό τμήμα θεωρείται "καλό" και ποιό "κακό" πριν κάνω το μηχανογραφικό μου και τώρα ξέρω ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές από τμήμα σε τμήμα και αυτό είναι ένα ολόκληρο θέμα από μόνο του. Άλλα τμήματα έχουν παραπάνω υποχρεωτικά μαθήματα, άλλα έχουν μεγαλύτερη ποικιλία σε επιλογής, κομπλεξικούς καθηγητές, καταλήψεις, μεγαλύτερο μέσο όρο αποφοίτησης, άλλα έχουν περισσότερους καθηγητές που ασχολούνται με αυτό που σε ενδιαφέρει.

 

Οπότε κάνε μια δικιά σου έρευνα για να δεις τι μπορεί να φταίει σε κάθε περίπτωση, και σίγουρα η γνώμη ατόμων που έχουν ήδη περάσει σε αυτά τα τμήματα έχει κάποια βάση

 

φιλικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλα το θέμα ειναι που θα βρω όλες αυτές τις πληροφορίες... Εδω δεν μπορούσα να βρω μια λεπτομερή περιγραφή του ίδιου του επαγγέλματος...όσο και αν έψαξα στο internet...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα άμα googlarεις "καλύτερο τμήμα φυσικής στην ελλάδα " ή κάτι παρεμφερές βγάζει πολλά θέματα από φόρουμ. Θέλει ψάξιμο και προσοχή γιατί ο κάθενας γράφει το μακρύ του και το κοντό του, και δεν είναι ερώτημα που μπορεί να απαντησει κάποιος τελείως αντικειμενικά, αλλά σίγουρα θα βοηθηθείς σε ένα βαθμό, καλύτερο από το να πας τελείως τυφλά. Μην τα διαβάζεις για να αγχωνεσαι, ούτε σε πιέζει κανείς να επιλέξεις τώρα έχεις πολύ καιρό ακόμα, ενημερώσου απλώς. Επίσης μπορείς να μπεις στις ιστοσελίδες από τις σχολές που σε ενδιαφέρουν και να δεις προγράμματα σπουδών, υποχρεωτικά και προσφερόμενα μαθήματα, καθηγητές, έρευνα κλπ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα σου έλεγα να δεις τα βιογραφικά των Ελλήνων αστροφυσικών που στελεχώνουν τα πανεπιστήμια και τα αστεροσκοπεία της Ελλάδας. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουνε κάνει ζηλευτές σπουδές στα καλύτερα πανεπιστήμια του εξωτερικού και έχουν πολύ σημαντική δουλειά να δείξουν με συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα και άλλα. Ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος για να βρεις μια δουλειά μετά γιατί θα έχεις να ανταγωνιστείς τέτοια άτομα για μια θέση. Αν νομίζεις ότι μπορείς με πολύ σκληρή δουλειά και ένα μυαλό με υψηλό IQ να σταθείς αντάξια σε όλους αυτούς τότε προχώρα...

 

Δε μπορώ να διαφωνήσω σε κάτι, απλά να πω ότι δεν πιστεύω ότι κάποιος από αυτούς όταν ήταν 16 κοίταξε ένα βιογραφικό με 5 σελίδες εργασίες κάποιου παλαιότερου και είπε "ναι μπορώ να τα κάνω όλα αυτά εύκολα". Τα βιογραφικά χτίζονται σιγά σιγά μόνα τους όταν κάνεις κάτι που σαρέσει, χτίζονται και με τον χρόνο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενοείται ότι τα βιογραφικά χτίζοντε με το χρόνο αυτό που λέω είναι ότι έχεις να ανταγωνιστείς θηρία εκεί έξω και πρέπει να γίνεις πιο θηρίο από αυτά για να κάνεις μια super καριέρα και όλοι να μιλάνε για εσένα μετά )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ αλλα επίσης πιστεύω πως αυτο πρεπει να το κανεις ούτως ή άλλως . Σε κάθετι που κανεις αν θες να το κανεις καλα πρεπει να κανεις θυσίες και να... παλέψεις άγρια 😜
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πας στο Φυσικό Κρήτης αν μένεις στη Κρήτη ή στο Φυσικό Αθήνας αν μένεις οπουδήποτε αλλού. Στην Αθήνα και Κρήτη έχεις και τις ευκαιρίες και τις άκρες για να ασχολήθεις με αστροφυσική. Το Φυσικό Αθήνας απλά είναι το κλουβί με τις τρελές και πράγματι όπως λένε τα παιδιά, μπορεί να δυσκολευτείς παρπαάνω από τα υπόλοιπα φυσικά. Αλλά όχι τίποτα ακατόρθωτο. Στο τέλος ακόμα και οι πιο τουρίστες, πτυχίο πήραν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης