Jump to content

Απεσταγμενο νερό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τόσο δυσεύρετο είναι το απεσταγμενο (ή αποσταγμενο?) με την κόκκινη ετικέτα? Έχω πάει σε 7-8 φαρμακεία και πουθενά δεν βρήκα. Αναγκάστηκα να πάρω ένα 0.9% με μπλε ετικέτα. Δεν το έχω χρησιμοποιησει ακόμα, κυρίως διότι έχω αμφιβολίες για την καταλληλότητα του. Ακολουθεί φωτογραφία.

iOrwduUh.jpg

Είναι κατάλληλο?

Ευχαριστώ και καθαρούς ουρανούς

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ για τη δουλειά μου, το έπαιρνα από το Μπακάκο στο Περιστέρι. Ελπίζω να δίνουν σε ιδιώτες.

 

ΜΠΑΚΑΚΟΣ, Π., Α.Ε.

34 Deligianni

Athens 104 38

 

21 0523 1271

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σωκράτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα έτσι το ζήτησα! Ως water for injection και τόνισα και την κόκκινη ετικέτα! Από την άλλη και αυτό water for injections γράφει...
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παραπάνω δεν ειναι απεσταγμένο νερό....είναι φυσιολογικός ορός με 9 τοις χιλίοις χλωριούχο νάτριο.....

Δεν θα το πρότεινα

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, αυτό που πήρες είναι δεν είναι νερό, αλλά διάλυμα αλατιού (γνωστό και ως φυσιολογικός ορός). Για να καταλάβεις, το νερό της βρύσης έχει περί το 0.004% άλατα και θέλουμε το απεσταγμένο για να αποφύγουμε αυτά τα λίγα. Κι εδώ μιλάμε για διάλυμα με 0.9% άλατα!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κάνει, θες το κόκκινο. Εντύπωση μου κάνει που δε βρήκες σε τόσα φαρμακεία, εδώ στην Πάτρα το έχω βρει εύκολα. Προτείνω να δοκιμάσεις μεγάλα φαρμακεία, ειδικά κοντινά σε ΙΚΑ ή νοσοκομείο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι, αυτό είναι Normal Saline, αν το χύσεις στο κάτοπτρο και στεγνώσει θα έχεις δημιουργήσει την προσωπική σου αλυκή. Το water for injection κυκλοφορεί σε αμπούλες για διάλυση φαρμάκων αλλά ορισμένες εταιρείες το προσφέρουν σε δοχεία ως και 1lt. Δες εδώ όλες τις μορφές της Ελληνικής αγοράς. Διάλεξε όποια θέλεις και ζήτα από τον φαρμακοποιό να το παραγγείλει από τη φαρμακαποθήκη. Θα το έχεις την επόμενη ημέρα. http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/water

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις κανένα πανεπιστήμιο/ΤΕΙ κοντά σου με εργαστήριο που ασχολείται με χημεία γενικότερα θα έχουν σίγουρα στήλη απιονισμού, που το νερό από εκεί είναι αποδεκτό για τις χρήσεις που το θέλουμε (μικρότερη ηλεκτρική αγωγιμότητα από 4-5 μS). Δεν νομίζω να σου πουν τίποτα για να γεμίσεις κανένα λίτρο - δεν τους κοστίζει τίποτα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Το νερό που συλλέγεται από αφυγραντήρα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθαρισμό των οπτικών?
# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι! Με τίποτα!

Το μόνο κατάλληλο νερό για καθαρισμό των οπτικών είναι το "Water for injection" που πωλείται στα φαρμακεία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι! Με τίποτα!

Το μόνο κατάλληλο νερό για καθαρισμό των οπτικών είναι το "Water for injection" (ΚΑΙ ΜΟΝΟ το μπουκάλι με την Κόκκινη ετικέτα) που πωλείται στα φαρμακεία. (2 ευρώ περίπου)

 

* Σε όποιο φαρμακείο και αν έχω πάει στην Αθήνα , το βρίσκω πάντα

wfi.jpeg.eea203353ac9793e1d39f4df3a1e16f4.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίζει και το Water for Injection της DEMO (με μπλέ ετικέτα).

 

Υπάρχει και water for Injection στα φαρμακεία το οποίο όμως είναι φυσιολογικός ορός (με ένδειξη 0,9%)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ γιατί περιέχει άλατα. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ και το απιονισμένο νερό για τα σίδερα που πουλάνε σε βενζινάδικα ή σουπερ μάρκετ.

 

Αν κάποιος χρησιμοποιήσει κατά λάθος water for injection ακατάλληλο θα μείνουν στίγματα πάνω στα κάτοπτρα τα οποία για να φύγουν θα πρέπει να γίνει η πλύση ξανά με το σωστό water for injection.

 

Φιλικά

Στάθης

WATER-FOR-ING-1000ml_423.jpg.15f08b717c1d7272cb771cb21465d153.jpg

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίζει και το Water for Injection της DEMO (με μπλέ ετικέτα).

 

Υπάρχει και water for Injection στα φαρμακεία το οποίο όμως είναι φυσιολογικός ορός (με ένδειξη 0,9%)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ γιατί περιέχει άλατα. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ και το απιονισμένο νερό για τα σίδερα που πουλάνε σε βενζινάδικα ή σουπερ μάρκετ.

 

Αν κάποιος χρησιμοποιήσει κατά λάθος water for injection ακατάλληλο θα μείνουν στίγματα πάνω στα κάτοπτρα τα οποία για να φύγουν θα πρέπει να γίνει η πλύση ξανά με το σωστό water for injection.

 

Φιλικά

Στάθης

 

Δεν κατάλαβα. Το μπλέ της ντεμο κάνει ή δεν κάνει?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίζει και το Water for Injection της DEMO (με μπλέ ετικέτα).

 

Υπάρχει και water for Injection στα φαρμακεία το οποίο όμως είναι φυσιολογικός ορός (με ένδειξη 0,9%)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ γιατί περιέχει άλατα. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ και το απιονισμένο νερό για τα σίδερα που πουλάνε σε βενζινάδικα ή σουπερ μάρκετ.

 

Αν κάποιος χρησιμοποιήσει κατά λάθος water for injection ακατάλληλο θα μείνουν στίγματα πάνω στα κάτοπτρα τα οποία για να φύγουν θα πρέπει να γίνει η πλύση ξανά με το σωστό water for injection.

 

Φιλικά

Στάθης

 

Δεν κατάλαβα. Το μπλέ της ντεμο κάνει ή δεν κάνει?

 

Ισως να μην το διατύπωσα σωστά. Το μπλέ της DEMO κάνει. Τα άλλα που αναφέρω δεν κάνουν.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης