Jump to content

CELESTRON ASTROMASTER 130EQ


kostasa50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο μοντελο?Νεος στο χομπυ,,ειμαι ακομα στο διαβασμα.
Τα ηλεκτρονικα και οι γυναικες θελουν ''''γειωση''''.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι σχετικά καινούριο, δεν το έχω δει από κοντά. Μοιάζει όμορφα σχεδιασμένο. Δε μου άρεσε το ότι έχει μόνιμο ανορθωτή εικόνας (αν έχω καταλάβει σωστά από τα τεχνικά στοιχεία). Για τη στήριξη, τα έχουμε πει πολλές φορές πως σε αυτή την κατηγορία τιμής δύσκολα βρίσκεις ισημερινή στήριξη της προκοπής από πλευράς ποιότητας κατασκευής και στιβαρότητας. Η διάμετρος του σωλήνα (5 ίντσες) είναι σχετικά ικανή για εισαγωγικό τηλεσκόπιο. Αν είναι οπτικά σαν τους άλλους 5-ιντσους σωλήνες synta/skywatcher δεν είναι κακοί αλλά έχουν μερικά θεματάκια (π.χ. ανεπαρκή στήριξη του δευτερεύοντος και δυσκολία ευθυγράμμισης). Αυτά τα μικρά τηλεσκόπια σε ισημερινή στήριξη πουλάνε πολύ διότι στα μάτια ενός νεοεισερχόμενου μοιάζουν να τα έχουν όλα και να συμφέρουν (ισημερινή στήριξη, σχετικά ικανή διάμετρο κτλ) αλλά όλα αυτά έχουν τους συμβιβασμούς τους. Στο τέλος, η τιμή είναι σημαντική. Σε τι τιμή το βρίσκεις για να δούμε αν με τα ίδια λεφτά υπάρχει κάτι καλύτερο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διαβάσει άσχημες κριτικές για το Astromaster 130EQ σε σχέση με τα Skywatcher 130/130P. Διάφορα κομμάτια του Skywatcher που είναι μετάλλικά, είναι πλαστικά στο Celestron (τμήματα της στήριξης, τα στηρίγματα του δευτερεύοντος κλπ). Ο red dot finder εκτός από το ότι είναι από τους κακούς του είδους, είναι και "ενσωματωμένος", δηλαδή δεν έχει την κλασσική βάση στήριξης να τον αναβαθμίσεις. Ο εστιαστής θεωρείται κακός. Λείπει η τελίτσα στο κέντρο του πρωτεύοντος για collimation κλπ.

Οπότε δώσε κάτι παραπάνω (μικρή διαφορά αν πας στο 130P) για ένα από τα δύο Skywatcher αν θες 130άρι νευτώνιο...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έψαξα επειδή μου έκανε εντύπωση αυτό με την ανορθωμένη εικόνα και απ' ότι φαίνεται το ένα από τα δύο προσοφθάλμια (το 20mm) είναι ανορθωτικό. Άρα αυτό δεν είναι αρνητικό. Τώρα γιατί βάζουν ανορθωτικό σε νευτώνιο με ισημερινή στήριξη, δηλαδή ό,τι χειρότερο για παρατήρηση εδάφους, είναι λίγο άσκηση για τον αναγνώστη ;) Χμμ, ίσως για τη σελήνη;

Αλλά, όπως είπα γενικά πρέπει να το βρεις πολύ φθηνότερα από τα Skywatcher για να αξίζει...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για το ενδιαφερον και για τις ''γρηγορες'' απαντησεις σας.Οπως ειπα ειμαι ακομα στο διαβασμα και καποιες ορολογιες που χρησιμοποιειται οσο αναφορα τα χαρακτηριστικα των τηλεσκοπιων,μου φαινονται βουνο.Αυτο το μοντελο το ειδα σε ενα βιντεακι και μου αρεσε η εμφανιση του,και ειπα να παρω γνωμες.Εχω αρκετο δρομο ακομα ωστε να φτασω στην αγορα ενος τηλεσκοπιου,σαν αρχαριος με ενδιαφερει πρωτα η παρατηρηση,η φωτογραφια προς το παρον ειναι πολυ μακρινη.Το συγκεριμενο ειναι καπου στα 250 και κατι ευρω(αγορα απο ελλαδα),και δεν ξερω περιπου ποσο πρεπει να διαθεσει κανεις για το πρωτο του τηλεσκοπιο.Το χομπυ ειναι αρκετα ακριβο αλλα πιστευω οτι οι εικονες θα με ανταμειψουν στο επακρο.Ελπιζω να μην κουρασα!!!
Τα ηλεκτρονικα και οι γυναικες θελουν ''''γειωση''''.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα Νευτώνιο 5" με ισημερινή στήριξη θα ήταν καλό για πρώτο τηλεσκόπιο για τις περισσότερες χρήσεις, αφού μέχρι και εισαγωγή στην αστροφωτογραφία θεωρητικά θα μπορούσε να κάνει. Αλλά, το συγκεκριμένο έχει αρκετά αρνητικά σε σχέση με τα παρόμοια Skywatcher, οπότε θα έπρεπε να τα προτιμήσεις. Κοίτα εδώ το πρόσφατο νήμα όπου κάποιος άλλος φίλος αγόρασε τελικά το Skywatcher, το οποίο αν το πάρεις από Ευρώπη θα έρθει κάτω από 250 Ευρώ (ή κοντά στα 250 για την έκδοση 130P που θα είναι καλύτερη σε βαθύ ουρανό).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διαβασα σημερα το σχετικο Θεμα με το Skywatcher 130/900,ποσο ασφαλης ειναι η αγορα απο εξωτερικο?Τελωνειο?
Τα ηλεκτρονικα και οι γυναικες θελουν ''''γειωση''''.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διαβασα σημερα το σχετικο Θεμα με το Skywatcher 130/900,ποσο ασφαλης ειναι η αγορα απο εξωτερικο?Τελωνειο?

 

Φίλε μου, η αγορά από "εξωτερικό", μπορεί να έχει τελωνείο. Η αγορά όμως από Ευρωπαϊκή ένωση όπως συζητάμε δεν έχει, είναι σα να αγοράζεις από Ελλάδα. Τα συγκεκριμένα καταστήματα (Teleskop Service και First Light Optics) είναι πολύ αξιόπιστα, οπότε και ας είναι μακριά θα έχεις σωστή υποστήριξη αν έχεις πρόβλημα (μόνο που δε μιλάνε Ελληνικά). Παλαιότερα είχα αγοράσει και από το Amazon.co.uk το οποίο έχει επίσης εξαιρετική υποστήριξη (δε μιλάω για το marketplace, αλλά για πωλήσεις από Amazon), αλλά από όταν κόψανε το free shipping για ελλάδα, συνήθως έρχονται ακριβότερα. Ξέρω ότι μερικοί για διάφορους λόγους προτιμούν να ψωνίζουν από Ελλάδα, αλλά εγώ βλέπω τις τιμές και στρίβω...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω! Την στιγμή που είμαστε στην Ευρώπη, υπάρχουν νόμοι της Ευρωπαϊκής ένωσης που διασφαλίζουν τον καταναλωτή για προϊόντα που έχουν βλάβη, και η εγγύηση ισχύει παντού. Αν τα μεταφορικά είναι φτηνά (που είναι συνήθως το ίδιο ή φτηνότερα από το να αγοράσει στην Ελλάδα) δεν βρίσκω τον λόγο αγοράς προϊόντων όταν κοστίζουν ακριβότερα εδώ και κυρίως όταν οι διαφορές είναι μεγάλες. Η κάλυψη και η εγγύηση από Ελλάδα που δεν την έχει κάποιος από την Ευρώπη είναι ένας μύθος, έχω και απίστευτα πρόσφατα παραδείγματα :evil:

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό Που λες για την εγγύηση; Δηλαδή σε καλύπτει πχ Ελληνική αντιπροσωπεία ή το στέλνεις σ'αυτούς;

με τα bress κιάλια μου, πχ μου στείλανε καινούργια!

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το στέλνεις

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να παρατηρήσω ότι η Ευρωπαϊκή νομοθεσία υποχρεώνει τον πωλητή να παρέχει διετή κάλυψη στον καταναλωτή, δηλαδή δεν είσαι υποχρεωμένος να τρέχεις να βρεις "αντιπροσωπεία". Μερικοί κατασκευαστές σε υποστηρίζουν απευθείας (π.χ. η iOptron, όπου και να είσαι στον κόσμο έχει ταχεία εξυπηρέτηση), αλλά κανονικά ξεκινάς με τον πωλητή.

Και τα συγκεκριμένα καταστήματα που προτείνουμε (ειδικά το FLO που έχω και περισσότερη εμπειρίαί), έχουν άψογη υποστήριξη.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

......Ξέρω ότι μερικοί για διάφορους λόγους προτιμούν να ψωνίζουν από Ελλάδα, αλλά εγώ βλέπω τις τιμές και στρίβω...

Kαι καλά κάνεις, Θα πρέπει να το κάνουν ΟΛΟΙ.

 

Ο KonstantinosM Εγραψε.

Θα συμφωνήσω! Την στιγμή που είμαστε στην Ευρώπη, υπάρχουν νόμοι της Ευρωπαϊκής ένωσης

που διασφαλίζουν τον καταναλωτή για προϊόντα που έχουν βλάβη, και η εγγύηση ισχύει παντού.

 

Όσο για εδώ @#%&.... κλάψε. Έχω εμπειρίες από παλιά, (για όλες τις δραστηριότητες) αλλά τότε δεν υπήρχαν ιντερνετ τα μαθαίναμε

στις μαζώξεις. Αλλά φταίνε οι παθόντες που δεν τα αναφέρουν στα διάφορα φόρουμ. :?: :cry:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης