Jump to content

Dob 10" vs sw 80 Ed


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι μου ειμαι παθιασμένος με την αστρονομία εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια και ξεκίνησα πρώτα με τα μάτια μου μετα με ένα 2 ιντσο (χάλια) και τωρα τα Χριστούγεννα πήρα το δεκάρι το ντομπσονιαν.πριν απο δυο μήνες πήρα την πρώτη μου ρομποτική την Orion atlas (eq6) και ξεκίνησα να λατρεύω την αστροφωτογραφηση αλλα ειχα ένα θέμα το τηλεσκόπιο μου δεν κανει για φωτογράφηση γιατί έχει μεγάλο εστιακό μήκος.αποφασισα να πουλήσω το τηλεσκόπιο μου και να παρω το sw 80 Ed black diamond γιατί ξερω ότι θελω να ασχοληθώ με την αστροφωτογραφηση μόνο και μένω σε μέρος στην Αθήνα με οχι τόσο πολυ φωτορύπανση. Πιστεύετε ότι αξίζει να το πουλήσω το ντομπ και να παρω το διοπτρικο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει καθαρή απάντηση στο ερώτημα σου μιας και ο καθένας έχει δική του άποψη. Αν θες να σχοληθείς αποκλειστικά με αστροφωτογραφία η πλειοψηφία θα σου πει ναι πούλα το. Το dob10'' (αλλά και το dob8") σαν σωλήνες έχουν τεχνικά θέματα που τα καθιστούν ακατάλληλα για αστροφωτογράφιση. Πρώτα απ'όλα είναι το μήκος του σωλήνα που τα καθιστά δυσχρηστά και όχι η εστιακή απόσταση που γράφεις μιας και υπάρχουν τηλεσκόπια με μεγαλύτερη εστιακή απόσταση αλλά μικρότερο μήκος σωλήνα και θα σε δυσκολέψουν στην οδήγηση. Επίσης ο εστιαστής δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος φωτογραφικού εξοπλισμού. Οπότε για αστροφωτογραφία μπορείς να ξεκινήσεις με το ed80 και μετά πάιρνεις ένα αλλο τηλεσκόπιο που θα σου δίνει άλλο οπτικό πεδίο για βαθύ ουρανό ή για πλανητική φωτογραφία. Μπορείς όμως να κρατήσεις το dob10'' για παρατήρηση ή και για πλανητική φωτογράφιση με την χρήση κατάλληλου barlow

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς όμως να κρατήσεις το dob10'' για παρατήρηση ή και για πλανητική φωτογράφιση με την χρήση κατάλληλου barlow

 

 

Αυτο ειναι το πιο σωστο!

Ολα ειναι στο οικονομικο φιλε μου. Μην ξεχνας οτι δεν πηρες μονο το 80αρι και καθαρισες εχει και τα περιφερειακα που χρειαζονται.

Αν μπορεις να τα στηριξεις οικονομικα ολα αυτα, κρατα το 10αρι που ξες αυριο μεθαυριο... ;)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο οικονομικά δεν υπάρχει θέμα γιατί εχω μαζέψει αρκετά και για περιφερειακά αλλα το σκέφτομαι σοβαρά για αστροφωτογραφηση δηλαδή θα παρω και οδηγητικο και τα πάντα δεν με ενδιαφέρει πλέον τόσο πολυ η παρατήρηση
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αν θα το πουλήσεις είναι καθαρα προσωπική απόφαση και δεν μπορούμε να σε ζορίσουμε να κανεις κατι. Αν θες τα εξτρα λεφτα και δεν προκειται να ασχοληθεις με παρατηρηση πουλησε το. Το ed80 είναι δοκιμασμένο με πολύ καλά αποτελέσματα και ειναι ειναι πολύ καλό όργανο για εισαγωγή στην αστροφωτογραφία βαθύ ουρανού. Δες στις αστροφωτογραφίες του φορουμ αλλά και στο astobin.

 

Θα χρειαστούμε και μερικες εξτρα πληροφοριες για τα περιφαριακά του τηλεσκοπίου, όπως τι κυρίως καμερα θα χρησιμοποιήσεις μιας και αυτο επηρεαζει το οπτικο πεδιο ου θα εχεις (σε γενικες γραμμες θα εχεις αρκετα μεγαλο πεδιο) αλλά και τι οδηγηση θες να κανεις

 

Έχε υποψη οτι καποια στιγμη στο μελλον μπορει να χρειαστει να παρεις και δευτερο τηλεσκοπιο για γαλαξιες, σμηνη και πλανητικα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ που έχω το 80ED το συστήνω ανεπιφύλακτα. Ήταν βέβαια και το πρώτο μου APO, οπότε με έστειλε κάπως αδιάβαστο (ειδικά για τα μόλις 80mm), ίσως να ήμουν πιο "ψύχραιμος" αν είχα προηγούμενη εμπειρία.

 

Αλλά, σε ένα σκοτεινό ουρανό για παρατήρηση φυσικά ένα τηλεσκόπιο 10" κάνει "άλλα" πράγματα. Αν είχες νευτώνιο 4"-6" να σου έλεγα ότι δε θα σου έλειπε, αλλά έτσι μπορεί να σου λείπουν κάποια πράγματα.

Οπότε πού ήθελα να καταλήξω. Αν δε μπορείς να κρατήσεις το dob λόγω κόστους του 80ED, να σου προτείνω κάτι εναλλακτικό για αστροφωτογραφία με λιγότερη από τη μισή τιμή; Skywatcher 130P-DS. Μάλιστα και το coma corrector του είναι επίσης φθηνότερο από αυτό του 80ED.

 

Τώρα, αν η Atlas είναι όντως αντίστοιχη της Sky-watcher EQ6 (από μια γρήγορη αναζήτηση φαίνεται να είναι η ίδια) έχεις και άλλη μία εναλλακτική: To Skywatcher Quattro 200 f4. Ανεβαίνει βέβαια το εστιακό μήκος (800mm αντί 650 του 130P-DS και 600 του 80ED), οπότε δεν ξέρω αν σου κάνει, αλλά με αυτό θεωρητικά δε χρειάζεται να κρατήσεις το dob.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 130 ds ειναι καλό για αστροφωτογραφηση?

 

Θεωρω πως οχι, ειναι 5ιντσο (βαλε και την παρεμποδιση) και αργο για νευτωνιο. Σαν αρχαριος θες κατι απλο ελαφρυ και οσο μπορεις μικρη εστιακη μεχρι να παρεις τον αερα με την οδηγηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω θα προτεινα το ed80 μιας και με νευτώνιο θα μπλέξεις και με την ευθυγράμμιση των οπτικών αλλά θα έχεις και μικρότερο βαρος στην βάση σου. Όπως είπα και πριν μπορεις να ξεκινήσεις με διοπτρικο (ed80) και μετα να πα΄ρεις ενα δεύτερο με μεγαλύτερη διαμετρο/διαφορετικη εστιακή για διαφορετικό πεδίο/σκοπό στην αστροφωτογραφία

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 130 ds ειναι καλό για αστροφωτογραφηση?

 

Θεωρω πως οχι, ειναι 5ιντσο (βαλε και την παρεμποδιση) και αργο για νευτωνιο. Σαν αρχαριος θες κατι απλο ελαφρυ και οσο μπορεις μικρη εστιακη μεχρι να παρεις τον αερα με την οδηγηση.

 

Σε πληροφορώ πως είναι από τα δημοφιλέστερα φωτογραφικά τηλεσκόπια. Μάλιστα ήταν και ο μόνος λόγος που πήρα ένα πριν 2-3 εβδομάδες, από περιέργεια επειδή ήταν τόσο ενθουσιασμένοι οι αστροφωτογράφοι... Σαφώς και f/5 δεν το λες αργό - με το corrector του μάλιστα είναι f4.5. Και μάλιστα προτείνεται ειδικά σε αρχάριους, αφού σε σχέση π.χ. με ένα 8" f4 έχει πιο εύκολο collimation, πολύ μικρό βάρος (μόλις 4kg σωλήνας) και αρκετά μικρότερη εστιακή απόσταση για εύκολη οδήγηση.

 

Αν και το δικό μου δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε φωτογράφηση (περιμένω να κατέβω Ελλάδα, γιατί εδώ στην Αγγλία πλέον δεν έχουμε νύχτα) για να το συγκρίνω απευθείας με το 80ED, περιμένω να είναι πιο εύκολο αφού είναι αρκετά πιο γρήγορο και δεν πάσχει από το μειονέκτημα του 80ED (όταν σκοπεύεις ψηλά και έχεις βαρύ φωτογραφικό εξοπλισμό ο εστιαστής αρχίζει να δυσκολεύεται - στο νευτώνιο μπορείς να σκοπεύεις ψηλά αλλά ο εστιαστής να είναι οριζόντιος).

 

Το Quattro το πρότεινα ως λύση που επιτρέπει να δώσει ο φίλος το Dob και να μην του λείπει το deep space. Αλλιώς θα είναι κομματάκι πιο "δύσκολο" και από το 130PDS και από το 80ED. Και το corrector του είναι ακριβό και δεν είναι reducer, οπότε μένει f/4, δεν πάει πιο κάτω...

 

εγω θα προτεινα το ed80 μιας και με νευτώνιο θα μπλέξεις και με την ευθυγράμμιση των οπτικών αλλά θα έχεις και μικρότερο βαρος στην βάση σου. Όπως είπα και πριν μπορεις να ξεκινήσεις με διοπτρικο (ed80) και μετα να πα΄ρεις ενα δεύτερο με μεγαλύτερη διαμετρο/διαφορετικη εστιακή για διαφορετικό πεδίο/σκοπό στην αστροφωτογραφία

 

Σωστά, το 8" Νευτώνιο είναι πολύ βαρύτερο και ως f/4 έχει δύσκολη ευθυγράμμιση. Ο φίλος βέβαια έχει EQ6 που το σηκώνει άνετα οπότε μπορεί τουλάχιστον να το σκεφτεί. Το 130PDS από την άλλη δεν έχει αυτά τα μειονεκτήματα, είναι μόλις 1 κιλό βαρύτερο από το 80ED και έχει εύκολη ευθυγράμμιση (και την κρατάει).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Σε πληροφορώ πως είναι από τα δημοφιλέστερα φωτογραφικά τηλεσκόπια. Μάλιστα ήταν και ο μόνος λόγος που πήρα ένα πριν 2-3 εβδομάδες, από περιέργεια επειδή ήταν τόσο ενθουσιασμένοι οι αστροφωτογράφοι... Σαφώς και f/5 δεν το λες αργό - με το corrector του μάλιστα είναι f4.5. Και μάλιστα προτείνεται ειδικά σε αρχάριους, αφού σε σχέση π.χ. με ένα 8" f4 έχει πιο εύκολο collimation, πολύ μικρό βάρος (μόλις 4kg σωλήνας) και αρκετά μικρότερη εστιακή απόσταση για εύκολη οδήγηση

 

Νομιζω ειναι 130/900 οποτε ειναι f7

Αλλα και παλι που το ειδες οτι ειναι τοσο δημοφιλες; Σπανια να δεις κατω απο 150/750

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Σε πληροφορώ πως είναι από τα δημοφιλέστερα φωτογραφικά τηλεσκόπια. Μάλιστα ήταν και ο μόνος λόγος που πήρα ένα πριν 2-3 εβδομάδες, από περιέργεια επειδή ήταν τόσο ενθουσιασμένοι οι αστροφωτογράφοι... Σαφώς και f/5 δεν το λες αργό - με το corrector του μάλιστα είναι f4.5. Και μάλιστα προτείνεται ειδικά σε αρχάριους, αφού σε σχέση π.χ. με ένα 8" f4 έχει πιο εύκολο collimation, πολύ μικρό βάρος (μόλις 4kg σωλήνας) και αρκετά μικρότερη εστιακή απόσταση για εύκολη οδήγηση

 

Νομιζω ειναι 130/900 οποτε ειναι f7

Αλλα και παλι που το ειδες οτι ειναι τοσο δημοφιλες; Σπανια να δεις κατω απο 150/750

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω ειναι 130/900 οποτε ειναι f7

 

Μάλλον έχεις υπόψη σου το απλό Skywatcher 130. Το 130p είναι 650mm f/5 και το 130p-ds έχει επιπλέον dual-speed crayford και πιο κοντά το πρωτεύον κάτοπτρο (για κοντύτερο σωλήνα και έξτρα backfocus γιανα εστιάζει ακόμα και DSLR με reducer/corrector). Δεν έχει καμία σχέση με το απλό Skywatcher 130 που δε θα το έπαιρνε κανείς για αστροφωτογραφία.

 

Αλλα και παλι που το ειδες οτι ειναι τοσο δημοφιλες; Σπανια να δεις κατω απο 150/750

 

Τί εννοείς σπάνια να δεις κάτω από 150/750; Για αστροφωτογράφηση μιλάμε, θα έλεγα σπάνια βλέπεις πάνω από τόσο :)

Σε κάθε περίπτωση δες συζητήσεις σε ξένα forum, π.χ. http://stargazerslounge.com/topic/210593-imaging-with-the-130pds/

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Τί εννοείς σπάνια να δεις κάτω από 150/750; Για αστροφωτογράφηση μιλάμε, θα έλεγα σπάνια βλέπεις πάνω από τόσο :)

Εννοω για νευτωνια δεν βλεπεις κατω απο 6". Και εδω που τα λεμε χιλιες φορες ενα 80αρι διοπτρικο grab & go παρα ενα 130αρι να ευθυγραμμιζεις να περιμενεις να κρυωσει

 

Σε κάθε περίπτωση δες συζητήσεις σε ξένα forum

[-X Προτιμω το δικο μας :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλη η σειρά αλλά ειδικά το 130άρι και το 150άρι PDS είναι "διαμαντάκια". Έχω το 150άρι για ένα γρήγορο setup και μου αρέσει πάρα πολύ. Αυτό φυσικά δεν αναιρεί το γεγονός ότι το ED80 είναι επίσης μια εξαιρετική επιλογή.

Για τα f/4 νευτώνεια έχω πολλές επιφυλάξεις: όχι επειδή είναι ιδιαίτερα στην ευθυγράμμιση, αλλά γιατί είναι δύσκολο να την κρατήσουν χωρίς αλλαγή εστιαστή με το ...καλημέρα. Μέχρι τις 8ίντσες στο f/5 ένα νευτώνειο είναι γενικά μια χαρά. Για μεγαλύτερες εστιακές ένας πιο μαζεμένος σωλήνας είναι σημαντικό προσόν ότι στήριξη και να έχεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοω για νευτωνια δεν βλεπεις κατω απο 6". Και εδω που τα λεμε χιλιες φορες ενα 80αρι διοπτρικο grab & go παρα ενα 130αρι να ευθυγραμμιζεις να περιμενεις να κρυωσει

 

Δεν ξέρω γιατί το λες αυτό. Νευτώνια για οπτική παρατήρηση σαφώς και δεν προτείνονται κάτω από 6". Για φωτογραφία είναι άλλο θέμα. Με την ίδια στήριξη πολλές φορές το μικρότερο θα σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα (γιατί πετάς λιγότερα subs).

Επίσης, τί εννοείς ευθυγραμμίζεις και περιμένεις να κρυώσει; Δεν εννοείς ευθυγράμμιση κατόπτρων ελπίζω (collimation) γιατί αυτά τα ευθυγραμμίζεις (εύκολα) μία φορά και τουλάχιστον στο 200PDS που το έχω καιρό κρατάει πάνω από χρόνο ακόμα και με μεταφορές! Δεύτερον, το 130PDS κρυώνει σε λιγότερο από 30 λεπτά. Δε νομίζω το 80ED να κρυώνει ταχύτερα. Τουλάχιστον και τα δύο θεωρώ πως είναι για "άμεση" χρήση, οπότε δεν τα έχω χρονομετρήσει ακριβώς - μέχρι να στήσεις τον υπόλοιπο εξοπλισμό είναι έτοιμα.

 

Ο λόγος που σου είπα για ξένα forum είναι επειδή αναγκαστικά έχουμε πολύ λιγότερο κόσμο εδώ, οπότε και πολύ μικρότερο στατιστικό δείγμα.

Ενδιαφέρον ίσως έχει να δείς 130pds εναντίον 80ED, ή ακόμα πιο ενδιαφέρον συνδυασμός 80ED με 130pds!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποτε να καταληξω στο 80

 

Και έχε στο νου σου όταν υπάρχει το budget να προσθέσεις το reducer/corrector του ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης