Jump to content

Dobsonian 10" η SKYWATCHER 200/1000 BLACK DIAMOND EQ5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ καλησπερα σας!

 

 

Ειμαι εντελως καινουριος "συνεπιβατης στο ταξιδι " παρατηρησης του ουρανου ..! Χαιρομαι πολυ που βρηκα το forum αυτο και ετσι εγινα κ εγω μελος για να θεσω τις δικιες μου απορριες για αρχη! :)

 

 

Οι γνωσεις μου δεν ειναι αρκετες ακομη και μελεταω συνεχως τον ουρανο και κυριως τον δικο μας οριζοντα μεσω του stellarium και κυαλιων, (Βιαστικά μεν αλλα) θελω να διαθεσω εως 700 ευρ για να παρω ενα τηλεσκοπιο οπου θα ειναι πληρες αναβαθμιζομενο και θα το εχω για μια ζωη (λεμε τωρα..) Σκοπος μου ειναι να παρω κατι καλο ετσι ωστε να μην εχω απαιτησεις πολυ συντομα απο αυτο ακομα κι οταν δεν θα ειμαι πλεον αρχαριος στην παρατηρηση βαθεως ουρανου,πλανητων, διαφορων φαινομενων (εκλειψη,συνοδο πλανητων,περαστικους κομητες κτλ)

 

Στα χρηματα αυτα λοιπον ειμαι μεταξυ των : Dobsonian pyrex 10" και 200/1000 BLACK DIAMOND EQ5

 

1) http://www.planitario.gr/200-1000-black-diamond-eq5.html

 

2) http://www.planitario.gr/dobsonian-10.html

 

 

Υποψην οτι δεν με ενδιαφερει η αστροφωτογραφιση (τουλαχιστον ακομα)! Τα μεταξυ τους υπερ και κατα σχεδον τα γνωριζω ηδη , και κλεινω προς dobson λογω διαμετρου και εστιακης αποστασης.. και θεωρησα extra υπερ οτι μπορει στο μελλον να τοποθετιθει και σε ισημερινη στηριξη , αλλα κρινω σωστα?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Never regret for something you did before you think about it first .. Regret only for your wrong thoughts! "Εμου του ιδίου" :-({|=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι γνώμες διίστανται. Το θέμα είναι τι προτιμάς εσύ.

 

Η δική μου γνώμη είναι πως οι 10" και η σταθερότητα της βάσης Dobson και η παραμονή του εστιαστή στην ίδια γωνία ανεξαρτήτως της θέσης του σωλήνα είναι πλεονεκτήματα έναντι της άλλης λύσης, εφ' όσον προς το παρόν σε ενδιαφέρει μόνο η παρατήρηση. Ειδικά αν πάρεις το μοντέλο GOTO, οπότε δεν θα σου λείπει και το tracking (και φυσικά ούτε το GOTO).

 

Το θέμα είναι τι προτιμάς εσύ. Οπότε βρες μια παρέα που να έχει και τα δύο και πέρνα μια νύκτα μαζί τους.

 

Πριν παρατηρήσεις με το νευτώνιο σε ισημερινή όμως κάνε προθέρμανση (στην οσφυοϊερή χώρα) ώστε να αποφύγεις το λουμπάγκο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρατηρισει ποτε με κανενα τηλεσκοπιο εως τωρα και γενικως ακομα δεν εχω γνωρισει ερασιτεχνες αστρονομους απο κοντα.. αλλα επειδη εχω διαβασει πολλα για την αβολη σταση.. σκεφτομουν να χρησιμοποιησω (σαν πρωτη αναβαθμιση ) καμερα και laptop, αλλα θα ειναι το ιδιο..? εξαρταται και για τι καμερα μιλαμε βεβαια.. ελεγα να δοκιμασω μια gopro 4k που εχω σαν test! Αλλα σιγουρα θα πρεπει να "βαπτιστω" σε πρωτη φαση επι ποδος! :)
Never regret for something you did before you think about it first .. Regret only for your wrong thoughts! "Εμου του ιδίου" :-({|=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα με στην φωτογραφία. Αφού ξεκινάς τώρα ισημερινή στήριξη κι ας είναι σε βάρος της διαμέτρου. Ψηφίζω EQ5 και το 8ιντσο (σαν το δικό μου). Ότι όμως κι αν πάρεις σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου γεια σας.

Λαμβάνοντας αφορμή από τα λεγόμενα του φίλου μας KKokkolis ότι πριν παρατηρήσεις με Νευτώνιο σε ισημερινή πρέπει να κάνεις προθέρμανση για την μέση σου και επειδή με απασχόλησε πολλές φορές το θέμα και έχω ξαπλώσει άπειρες φορές να παρατηρήσω κάτι, ψάχνοντας το, παρατήρησα τα εξής: Στο Νευτώνιο παρατηρούμε με τον εστιαστή στο αριστερό μέρος του τηλεσκοπίου, όταν στήσουμε το τηλεσκόπιο κάνοντας πολική παρατηρούμε ότι έχουμε δύο κινήσεις βασικές του σωλήνα, μία δεξιά ακολουθώντας Βορρά Ανατολή Νότος και μία αριστερά Βορρά - Δύση Νότος. Στην δεξιά κίνηση ο εστιαστής παραμένει πάντα από πάνω κάνοντας την παρατήρηση άνετη σε όλη την διαδρομή Β Α Ν. Στην αριστερή κίνηση όμως η θέση του εστιαστή αλλάζει και από την θέση Δύση προς Νότο αρχίζει να έρχεται από κάτω κάνοντας την παρατήρηση δύσκολη έως αδύνατη. Το θέμα μας λοιπόν είναι η κατάρτιση προγράμματος παρατήρησης αφαιρώντας τα θέματα παρατήρησης της περιοχής Δύσης Νότου για διαφορετική θέση άλλης χρονικής στιγμής. Και κάτι ακόμη, εάν κόψετε τα πόδια του τρίποδα ο καθένας ανάλογα στο ύψος του, δεν θα χρειαστείτε ποτέ σκαλάκι για να παρατηρήσετε κάτι που βρίσκετε ψηλά. Πιστεύω να βοηθήσει και εσάς αυτή η παρατήρηση και συγνώμη αν σας κούρασα. Φιλικά Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου γεια σας.

Λαμβάνοντας αφορμή από τα λεγόμενα του φίλου μας KKokkolis ότι πριν παρατηρήσεις με Νευτώνιο σε ισημερινή πρέπει να κάνεις προθέρμανση για την μέση σου και επειδή με απασχόλησε πολλές φορές το θέμα και έχω ξαπλώσει άπειρες φορές να παρατηρήσω κάτι, ψάχνοντας το, παρατήρησα τα εξής: Στο Νευτώνιο παρατηρούμε με τον εστιαστή στο αριστερό μέρος του τηλεσκοπίου, όταν στήσουμε το τηλεσκόπιο κάνοντας πολική παρατηρούμε ότι έχουμε δύο κινήσεις βασικές του σωλήνα, μία δεξιά ακολουθώντας Βορρά Ανατολή Νότος και μία αριστερά Βορρά - Δύση Νότος. Στην δεξιά κίνηση ο εστιαστής παραμένει πάντα από πάνω κάνοντας την παρατήρηση άνετη σε όλη την διαδρομή Β Α Ν. Στην αριστερή κίνηση όμως η θέση του εστιαστή αλλάζει και από την θέση Δύση προς Νότο αρχίζει να έρχεται από κάτω κάνοντας την παρατήρηση δύσκολη έως αδύνατη. Το θέμα μας λοιπόν είναι η κατάρτιση προγράμματος παρατήρησης αφαιρώντας τα θέματα παρατήρησης της περιοχής Δύσης Νότου για διαφορετική θέση άλλης χρονικής στιγμής. Και κάτι ακόμη, εάν κόψετε τα πόδια του τρίποδα ο καθένας ανάλογα στο ύψος του, δεν θα χρειαστείτε ποτέ σκαλάκι για να παρατηρήσετε κάτι που βρίσκετε ψηλά. Πιστεύω να βοηθήσει και εσάς αυτή η παρατήρηση και συγνώμη αν σας κούρασα. Φιλικά Κώστας

Φίλε kostasigou αυτό είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζεται με τον εξής τρόπο. Μεταφέρεις τον ερευνιτή και τον βάζεις ακριβώς στην αντιδιαμετρική θέση με τον εστιαστή. κάνοντας αυτό απαλλάσσεστε από το πάγιο μόνο δύο θέσεις ισορροπίας που έχει όπως μας το δίνουν. Αυτό σημαίνει ότι όπως και να γυρίσεις τον σωλίνα μέσα στα στεφάνια το τηλεσκόπιο πάντοτε είναι σωστά ζυγισμένο. Έτσι λοιπόν ανάλογα με το πού βρήσκεται ο στόχος γυρίζεις μέσα στα στεφάνια τον οπτικό σωλίνα και πάντοτε παρατηρείς εκ του καθιστού! :D

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε giannis60

Αυτό που λες το έχουμε κάνει εγώ και φίλοι μου, αλλά σχεδόν όλες τις φορές μετά από κάθε κίνηση του σωλήνα έπρεπε να ξανακάνουμε ευθυγράμμιση, εκτός αν κάτι δεν κάναμε σωστά. Ευχαριστώ, Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα κι απο εμενα.Ισημερινη προτεινω και εγω και ας χαθουν και 2'' γιατι εκτος απο το οτι ακολουθεις πιο καλα με τους κοχλιες της πιστευω οτι ειναι και μερος του χομπεος :lol: γιατι βλεπεις την κλιση της γης στον αξονα της ορθης αναφορας και με λιγη φαντασια και τη δικη σου.παντως καλα ειναι και τα 2 τηλ που λες,μαζεψε γνωμες δες που τεινεις και αποφασισε

 

Κ Γιαννη εννοεις να ανοιχτουν τρυπες στον σωληνα και να βιδωθει το παπουτσακι του ερευνητη πισω απο το στεφανι η καταλαβα λαθος?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και κλεινω προς dobson λογω διαμετρου και εστιακης αποστασης.. και θεωρησα extra υπερ οτι μπορει στο μελλον να τοποθετιθει και σε ισημερινη στηριξη , αλλα κρινω σωστα?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Νομιζω οτι εδω απαντας στο ερωτημα σου και περιμενεις επιβεβαιωση...και την εχεις απο εμενα σιγουρα!Αφου η παρατηρηση ειναι το πρωτευον σου αυτη η ακολουθια ειναι λογικοτατη και αργοτερα περνεις δακτυλιδια με μια αναλογη ισημερινη,οποτε εχεις 2 διαφορετικες στηριξεις για ενα τηλεσκοπιο και αναλογα τι θελεις να κανεις χρησιμοποιεις το αναλογο!2 σε ενα και δεν λειπει τπτ!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ίδια θέση ήμουν και γω μέχρι πρόσφατα οπότε και τελικά επέλεξα Νευτώνιο σε ισημερινή. Skywatcher 200pds σε HEQ5 pro.

Κατά τη γνώμη μου τα dobsonian έχουν τα πλεονεκτήματα ότι α) Δεν έχεις τον εστιαστή να έρχεται σε μυστήριες θέσεις και β) είναι πιo "Plug n play" μια και δεν χρειάζεται να πονοκεφαλιάζεις πολύ με ευθυγραμμίσεις.

Για το πρώτο θα φτιάξω κάποια στιγμή wilcox rings (φτηνή και εύκολη λύση) ώστε να μπορεί να περιστρέφεται χωρίς να χρειάζεται εκ νέου ζύγισμα, για το δεύτερο απλά μου αρέσει γενικά να "ταλαιπωρούμαι" με ρυθμίσεις πραγμάτων!

Η λύση του dob όμως δεν αφήνει περιθώρια για φωτογραφήσεις μακράς έκθεσης αν κάποια στιγμή το θελήσεις. Εγώ προσωπικά δεν ήθελα να κλείσω την πόρτα σε αυτό.

Αν έχω κάπου λάθος παρακαλώ οι εμπειρότεροι να με διορθώσουν. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε giannis60

Αυτό που λες το έχουμε κάνει εγώ και φίλοι μου, αλλά σχεδόν όλες τις φορές μετά από κάθε κίνηση του σωλήνα έπρεπε να ξανακάνουμε ευθυγράμμιση, εκτός αν κάτι δεν κάναμε σωστά. Ευχαριστώ, Κώστας

 

Φίλε Κώστα (αν δεν έχω καταλάβει καλά το ὀνομα σου διόρθωσε με) εννοείς ότι χαλά η ευθυγράμμιση πρωτεύοντος δευτερεύοντος; Άν ναι φταίει ότι σφήγκετε πολύ τις βίδες στα στεφάνια, ή ότι οι εστιαστές σας έχουν τζόγο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερες σε ολους!

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας! Scott οντως ηθελα να επιβεβαιωσω περισσοτερο την επιλογη μου! :) Βεβαια μετα απο μια απολυτα κατατοπιστικη συζητηση με τον "AstroGEO" οπου μολις χτες ανακαλυψαμε οτι ειμαστε γειτονες :) και οντας εμπειρος στο "σπορ" επισης και πανω απ ολα απο την ιδια τοποθεσια οπου θα παρατηρω και εγω , μου τονισε οτι θα πρεπει να λαβω υποψην μου και την φωτορυπανση.. οποτε με ενα Dobson 10" εχω μεν πολυ καλη φωτοσυλλεκτικοτητα για διαυγες παρατηρησεις (σε καταλληλες συνθηκες) αλλα μεσα στην πολη θα δουλευει στο 40-60% αποτελεσματικα.. και μιας και ειμαστε τυχεροι λογω το οτι εχουμε κοντα μας τη Δίρφη η αλλες σκοτεινες τοποθεσιες με περιορισμενη φωτορυπανση σε καλο βαθμο.. αποφασισα να παρω μεν το dobson 10" (για το βουνο/εξορμησεις) και στο μελλον να το αναβαθμισω οσο παει και χρειαζεται.. ! Για τα βραδια που θα θελω να παρατηρω απο το σπιτι κοντινοτερα σωματα η τη σεληνη θα παρω ενα MAKSUTOV 127 EQ3 Steel (και ισως να γινει και EQ5 ) και ετσι θα εχω 2 σχετικα οικονομικες επιλογες για πολυυ καιρο μιας και ειμαι rookie :P

 

Τωρα οσον αφορα το θεμα στηριξης σε ισημερινη στο μελλον.. ισως το αποκλεισω σαν ενδεχομενο γιατι αν σκεφτειτε οτι για το Dobson 8" θελω το λιγοτερο μια eq5 (400eur) για το 10" παω στα 1.200+ eur μονο και μονο για την στηριξη.. με συμφερει περισσοτερο να παρω και το δευτερο τηλεσκοπιο οπου δεν μου "αποκλειει" και το ενδεχομενο αστροφωτογαφισης στο μελλον :idea: Αυτη βεβαια ειναι καθαρα δικη μου σκεψη και ελπιζω να ακουγεται και λογικη! giannis60 , Kostasigou , asteras , Scott , stamosP σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση και τις συμβουλες σας γιατι ειναι πολυτιμες ακομα και αν δεν αντιμετωπισω τις ιδιες καταστασεις με τον αναλογο εξοπλισμο!Ειναι σημαντικες πληροφοριες ολες για μενα γιατι τωρα μαθαινω.. και εχω πολλλλα ακομα! Καλως σας βρηκα λοιπον! Πλεον θα τα λεμε απο εδω και ελπιζω συντομα και με τα τηλεσκοπια πλαι πλαι!! :)

Never regret for something you did before you think about it first .. Regret only for your wrong thoughts! "Εμου του ιδίου" :-({|=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Drumcluster, κάτι ακόμη, επειδή αναφέρθηκες σε ισημερινή στήριξη και dob 10΄΄, κατόπιν συννενοήσεως με τον Κο Αρη Μυλωνά σχετικά με τις δυνατότητες της βάσης HEQ5 PRO, από τον Σεπτέμβριο του 2014 την χρησιμοποιώ τακτικότατα με την μόνη προυπόθεση να πατά σε σκληρό και ανώμαλο έδαφος ,όχι σε πλακάκια για να μην γλυστρά. Βλέπε φωτογραφία. Όπως βλέπεις έχω αφήσει τα στρογγυλά στηρίγματα και το χρησιμοποιώ και χειροκίνητα.

DSC05913.thumb.JPG.4637aa3f5d2541e4bba7fe755334d49f.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε giannis60

Αυτό που λες το έχουμε κάνει εγώ και φίλοι μου, αλλά σχεδόν όλες τις φορές μετά από κάθε κίνηση του σωλήνα έπρεπε να ξανακάνουμε ευθυγράμμιση, εκτός αν κάτι δεν κάναμε σωστά. Ευχαριστώ, Κώστας

 

Όταν λες ευθυγράμμιση εννοείς 1/2 star alignment μιας goto βάσης; Γιατί σίγουρα πολική ευθυγράμμιση δε χρειάζεται ξανά αν δεν κουνηθεί η βάση, αλλά ίσως αλλάξει ελαφρά το σφάλμα κώνου που σημαίνει σε ένα goto ξαναδίνεις αστέρι(α). Κανονικά η περιστροφή λίγα δευτερόλεπτα σου παίρνει απλά να την εκτελέσεις και μετά συνεχίζεις την παρατήρηση για μη-goto.

 

Εγώ δε θα το πολυσκεφτόμουν το ισημερινό για την ευκολία που προσφέρει στη θέαση... Αλλά γούστα είναι αυτά!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Drumcluster, κάτι ακόμη, επειδή αναφέρθηκες σε ισημερινή στήριξη και dob 10΄΄, κατόπιν συννενοήσεως με τον Κο Αρη Μυλωνά σχετικά με τις δυνατότητες της βάσης HEQ5 PRO, από τον Σεπτέμβριο του 2014 την χρησιμοποιώ τακτικότατα με την μόνη προυπόθεση να πατά σε σκληρό και ανώμαλο έδαφος ,όχι σε πλακάκια για να μην γλυστρά. Βλέπε φωτογραφία. Όπως βλέπεις έχω αφήσει τα στρογγυλά στηρίγματα και το χρησιμοποιώ και χειροκίνητα.

 

 

Πολυ ενδιαφερον και πολυ χρησιμη η εικονα φιλε Κωστα! Ετσι κι αλλιως το Dobson 10" θα το παρω,οποτε στο μελλον ισως να το δοκιμασω ! 8)

Never regret for something you did before you think about it first .. Regret only for your wrong thoughts! "Εμου του ιδίου" :-({|=
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης