Jump to content

Nagler 31mm για C9.25


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα γνώμη και εντυπώσεις αν κάποιος έχει δοκιμάσει τον Nagler 31mm σε SMT. Βασικοί μου φακοί είναι οι 22 T4 & 17 T4 και σκέφτηκα τον 31 για το πεδίο της 1 μοίρας στο προσοφθάλμιο. Θα ήθελα να δω το Μ101 που δεν έχω δει ακόμα αλλά και παρόμοιες περιπτώσεις DSO μεγάλου μεγέθους και χαμηλής λαμπρότητας. Μια καλή εικόνα απο τις Πλειάδες δεν θα με πείραζε επίσης.

Σας ευχαριστώ

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες προσοφθάλμιο για μεγάλο πεδίο, για μένα είναι μονόδρομος ο Vixen 42mm Lanthanum Wide LVW, τον οποίο έχω με το 9.25. Επειδή το έψαξα πολύ πριν το πάρω, και εδώ και Αμερική, ειδικά για το 9.25 θεωρείτε καλύτερος και απο Panoptic. Με αυτό το φακό παίρνεις το maximum πεδίο στο τηλεσκόπιό μας.
Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω τον Ν31, είχα τον 22άρη και τον 17άρη Τ4 στο C11, ενώ έχει περάσει από τα χέρια μου και ο 41 panoptic . Μετά από ένα διάστημα έδωσα τον 22άρη μια και περνούσα από τον 31mm (90X) κατευθείαν στον 17άρη (164Χ) χωρίς να χρειάζομαι την ενδιάμεση μεγέθυνση των 127Χ. Επιπλέον όπως ίσως έχεις ήδη προσέξει, η καμπυλότητα του πεδίου από το τηλεσκόπιο και κατά συνέπεια η παραμόρφωση στα άκρα είναι έντονη στον 22άρη, φαίνεται ελάχιστα στον 17άρη και απουσιάζει σχεδόν πλήρως από τον 31. Αντίστοιχα, μεταξύ του 31 και του 41 προτίμησα να κρατήσω τον πρώτο γιατί δίνει μικρότερη κόρη εξόδου, μεγαλύτερη μεγέθυνση, ενώ το πεδίο είναι ελάχιστα μικρότερο σε σχέση με τον 41 Panoptic. Ο τελευταίος ήταν εξαιρετικός και ειδικά αν ξεβίδωνες το πάνω του μέρος ήταν κανονικό "παράθυρο", αλλά οικονομικά δεν μπορούσα να δικαιολογήσω την ύπαρξη και των δύο στη συλλογή μου..

Για την ιστορία για μικρές και μεσαίες μεγεθύνσεις έχω κατασταλάξει στον Ν31Τ5, Ν20Τ5 και στον 13Ε.

Στη θέση σου αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, θα πήγαινα στον 31 nagler και αν θέλεις οπωσδήποτε κάποιο προσοφθάλμιο που να σου δίνει το μέγιστο πεδίο στο 9.25" θα έπαιρνα και έναν φθηνό 2ιντσο 56άρη plossl της Meade - μια χαρά για τις ελάχιστες φορές που θα αισθανθείς ότι ο Ν31 σε περιορίζει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες προσοφθάλμιο για μεγάλο πεδίο, για μένα είναι μονόδρομος ο Vixen 42mm Lanthanum Wide LVW, τον οποίο έχω με το 9.25. Επειδή το έψαξα πολύ πριν το πάρω, και εδώ και Αμερική, ειδικά για το 9.25 θεωρείτε καλύτερος και απο Panoptic. Με αυτό το φακό παίρνεις το maximum πεδίο στο τηλεσκόπιό μας.
Σε ευχαριστώ, θα ψάξω πληροφορίες και review για τον συγκεκριμένο Vixen. Η αλήθεια ειναι βέβαια οτι ένας γνωστός μου αν θέλω μου πουλάει τον Ν31 Τ5 και ειμαι σε διλημμα. Δεν έχω δει μέσα απο αυτόν όμως.

 

Έχω τον Ν31, είχα τον 22άρη και τον 17άρη Τ4 στο C11, ενώ έχει περάσει από τα χέρια μου και ο 41 panoptic . Μετά από ένα διάστημα έδωσα τον 22άρη μια και περνούσα από τον 31mm (90X) κατευθείαν στον 17άρη (164Χ) χωρίς να χρειάζομαι την ενδιάμεση μεγέθυνση των 127Χ. Επιπλέον όπως ίσως έχεις ήδη προσέξει, η καμπυλότητα του πεδίου από το τηλεσκόπιο και κατά συνέπεια η παραμόρφωση στα άκρα είναι έντονη στον 22άρη, φαίνεται ελάχιστα στον 17άρη και απουσιάζει σχεδόν πλήρως από τον 31. Αντίστοιχα, μεταξύ του 31 και του 41 προτίμησα να κρατήσω τον πρώτο γιατί δίνει μικρότερη κόρη εξόδου, μεγαλύτερη μεγέθυνση, ενώ το πεδίο είναι ελάχιστα μικρότερο σε σχέση με τον 41 Panoptic. Ο τελευταίος ήταν εξαιρετικός και ειδικά αν ξεβίδωνες το πάνω του μέρος ήταν κανονικό "παράθυρο", αλλά οικονομικά δεν μπορούσα να δικαιολογήσω την ύπαρξη και των δύο στη συλλογή μου..

Για την ιστορία για μικρές και μεσαίες μεγεθύνσεις έχω κατασταλάξει στον Ν31Τ5, Ν20Τ5 και στον 13Ε.

Στη θέση σου αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, θα πήγαινα στον 31 nagler και αν θέλεις οπωσδήποτε κάποιο προσοφθάλμιο που να σου δίνει το μέγιστο πεδίο στο 9.25" θα έπαιρνα και έναν φθηνό 2ιντσο 56άρη plossl της Meade - μια χαρά για τις ελάχιστες φορές που θα αισθανθείς ότι ο Ν31 σε περιορίζει.

Απο τους 22 Τ4 & 17 Τ4 ο δεύτερος ειναι πιο χρήσιμος αλλα πρέπει να το ερευνήσω περισσότερο σε πολυ σκοτεινό ουρανό γιατί τους πήρα πρόσφατα και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί όπως τους αξίζει. Χαίρομαι που εχεις εμπειρία με τον Pan 41 και μου έδωσες τη σύγκριση γιατί τον ειχα στο μυαλό μου. Παλιότερα σε μιαν άλλη εποχή ειχα τους Ε21 & Ε13. Ο 13 μου είχε φανεί περιττός ή έστω δεν μου είχε δώσει χρήσιμες εικόνες σε σχέση με την χειροβομβίδα που δεν έβγαινε απο το διαγώνιο. Παρόλα αυτά μετα τη συμπλήρωση ενός φακού ευρέως πεδίου λέω να πάω και στις υψηλότερες μεγενθύσεις. Απο 12 έως 7mm.

Έχεις βάλει στο στόχο τον Μ101 με τον N31? Σε ευχαριστώ!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις ήδη τον 21Ε τότε ίσως θα ήταν σοφότερη κίνηση ένας φακός γύρω στα 40μμ. Δεν ξέρω για τον Vixen, αλλά ο 41 panoptic ήταν εξαιρετικός! Ο 13άρης ethos είναι σχεδόν μόνιμα στον εστιαστή του 16ιντσου dob. Ομολογουμένως στο C11 δεν έχει μεγάλη χρήση εκτός από σφαιρωτά και κάποια πλανητικά. Σε αυτό το σωλήνα ο 20άρης Τ5 είναι αυτός που είναι σχεδόν μόνιμα στο διαγώνιο.

Για τον Μ101: καδράρεται μια χαρά στον 31.

Καλή συνέχεια και με το καλό ο καινούργιος φακός στη συλλογή σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις ήδη τον 21Ε τότε ίσως θα ήταν σοφότερη κίνηση ένας φακός γύρω στα 40μμ. Δεν ξέρω για τον Vixen, αλλά ο 41 panoptic ήταν εξαιρετικός! Ο 13άρης ethos και συμπληρωματικά ο 20άρης nagler είναι μόνιμα στον εστιαστή του 16ιντσου dob. Ομολογουμένως στο C11 δεν έχει μεγάλη χρήση εκτός από σφαιρωτά και κάποια πλανητικά. Σε αυτό το σωλήνα ο 20άρης Τ5 είναι αυτός που είναι σχεδόν μόνιμα στο διαγώνιο.

Για τον Μ101: καδράρεται μια χαρά στον 31.

Καλή συνέχεια και με το καλό ο καινούργιος φακός στη συλλογή σου!

Σε ευχαριστώ! Παλιότερα ειχα τον Ε21 αλλά όχι πια!

Δηλαδή μπρος στο 16" dob το C11 σου πιάνει σκόνη όσον αφορά τους γαλαξίες? Σου αρέσουν τα γαλαξιακά σμήνη που αποτελόυνται απο μικρά γαλαξιάκια?

Τώρα μου θύμησες ποσό μικρό ειναι το 9.25 :mrgreen:

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 6ρι είναι διαφορετικό, όπως και το οπτικό μου σύστημα από του Ηλία, αλλά εγώ προτιμώ τον 22 από τον ES100 20mm, ενώ στα νευτώνια το ακριβώς αντίθετο.

Μια εναλλακτική είναι και οι Hyperion Aspherics, ένας φίλος έχει τον 36 με τα μεγάλα SCTs και είναι ευχαριστημένος. Εχει μόλις μεγαλύτερο πεδίο από τον Nagler 31, λίγο μεγαλύτερη κόρη εξόδου, άφθονο eye relief και πολύ μικρότερο κόστος και βάρος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 6ρι είναι διαφορετικό, όπως και το οπτικό μου σύστημα από του Ηλία, αλλά εγώ προτιμώ τον 22 από τον ES100 20mm, ενώ στα νευτώνια το ακριβώς αντίθετο.

Μια εναλλακτική είναι και οι Hyperion Aspherics, ένας φίλος έχει τον 36 με τα μεγάλα SCTs και είναι ευχαριστημένος. Εχει μόλις μεγαλύτερο πεδίο από τον Nagler 31, λίγο μεγαλύτερη κόρη εξόδου, άφθονο eye relief και πολύ μικρότερο κόστος και βάρος.

Θα τον ψάξω και τον Aspheric 36...Τον Aspheric 31mm τον έχεις ακόμα?

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι. Πήρα τον 31 γιατί ο 36 βινιετάρει στο 6" SCT (και το 6" ΜΑΚ που πήρα αργότερα) λόγω στενού σωλήνα συσκότισης, κάτι που δεν συμβαίνει στο 9.25, είδα τα Μ81 & 82 σε ένα πεδίο με το 9.25 του 50mm στον Κιθαιρώνα προς διαπίστωση.

Βλέπαμε το Veil (με φίλτρο) σε ένα βουνό με το 12ρι και ρωτούσα όσους το είδαν: τι φακός είναι αυτός; Δεν γνωρίζω αλλά είναι πολύ καλός, η απάντηση. Αν είχα πει πως είναι Hyperion η απάντηση ίσως ήταν διαφορετική.

Εναλλακτικά προς το ιερό λάχανο υπάρχει ο ES82 30mm, ο μόνος που μου μένει να πάρω κάποτε. Εμένα μου αρέσουν οι ES και έχω 5, και άλλον 1 τον αντάλλαξα με τον Ethos 13 (+ αρκετά χρήματα).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο "ταπεινός" Hyperion Aspheric 31mm που είχα αγοράσει στα 165 ευρώ + μεταφορικά από Γερμανία έχει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω παρά το γρήγορο 12" f/4 νευτώνειο που έχω (με paracorr, βέβαια). Πολύ συμφέρουσα αγορά!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ, αν δεν τρέξει η συναλλαγή με τον Terminagler θα παω προς aspheric 36 ή Vixen 42 ή Panoptic 41!

I will be back

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά πήγε καλά η συναλλαγή και έφθασε σήμερα στα χέρια μου ο θρυλικός Nagler 31! Ελπίζω να μην με απογοητεύσει.

image.thumb.jpg.feda8b2d7b62effa75a7840024f8e60d.jpg

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα ,

και καλορίζικο το νέο σου απόκτημα .

Τι διαγώνιο χρησιμοποιείς με το 9,25 ?

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα ,

και καλορίζικο το νέο σου απόκτημα .

Τι διαγώνιο χρησιμοποιείς με το 9,25 ?

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ. Αύριο θα δω το πρώτο φως στα ροδοπού Χανίων, πιο σκοτεινά πεθαίνεις :mrgreen:

Χρησιμοποιώ το Skywatcher διηλεκτρικό 99% αντανακλαστικότητα και ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ώστε εσύ ευθύνεσαι για τις συννεφιές και τις βροχές τις τελευταίες μέρες :mrgreen:

Πλάκα κάνω, καλορίζικο!

 

Καθαρούς ουρανούς(άντε να δούμε φέτος)

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ώστε εσύ ευθύνεσαι για τις συννεφιές και τις βροχές τις τελευταίες μέρες :mrgreen:

Πλάκα κάνω, καλορίζικο!

 

Καθαρούς ουρανούς(άντε να δούμε φέτος)

Πρόλαβα και έκανα την παρατήρηση και τωρα γίνεται πανικός με τον καιρό! :mrgreen:

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης