Jump to content

HEQ5 ver.03.37 "Dec/Alt... No response!" Bug


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

πρόσφατα έκανα update στο firmware του hand controller της HEQ5 μου. Μετά την εγκατάσταση του πιο πρόσφατου firmware (ver.03.37) μου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα:

 

Μόλις ανοίγω την στήριξη, αμέσως μετά την οθόνη του Initilization στο hc εμφανίζονται τα μύνηματα "CAUTION..." και "DEC/ALT... No response!" τα moter δεν

ξεκινούν και παρά τις προσπάθειες μου να ξαναξεκινήσω initiliazation πατώντας το ESC, παρουσιάζεται ακριβως το ίδιο πρόβλημα. Αυτο εμφανίζεται περιπου 9 στις 10 φορες

που ανοίγω την στήριξη. Έχουν υπάρξει και φορες που ολα λειτούργησαν κανονικά.

 

Απ' ότι έχω δει το πρόβλημα εμφανίζεται και σε άλλους:

http://www.cloudynights.com/topic/492768-synscan-v-337/

Η λύση που προτείνεται είναι η επανεγκατάσταση της προηγούμενης έκδοσης (ver.03.36).

 

Έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;

 

Επίσης γνωρίζεται που μπορώ να βρω τις παλαιότερες εκδόσεις του firmware; Στο site της SW δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο archive με τα προηγούμενα πακέτα. Αναβάθμισα

το hc από την έκδοση 03.23 (πρώτη φορά από τοτε που αγοράστηκε) και έτσι δυστυχώς δεν εχω τις προηγούμενες εκδόσεις.

twitter: @s_mavros

blog: stefanos.xyz

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.skywatcher.com/downloads.php?cat=20

 

Εδώ βλέπω διαθέσιμη και την 3.27

Και έλεγα να κάνω και γω την αναβάθμιση αυτές τις μέρες...

](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ώρα εγκατέστησα το hc ver.03.27. Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με την σελίδα astro-baby η έκδοση αυτή είναι του Ιανουαρίου του 2010 και έχει την προηγούμενη database

(db ver.03.27).

http://www.astro-baby.com/EQ6%20rebuild%20guide/EQ6%20Development%20and%20Software%20Releases.htm

 

Πάντως αν κάποιος έχει κρατήσει το αρχείο του hc ver.03.36 απο κάποιο update ή γνωρίζει που μπορώ να το βρω, θα ήθελα να το δοκιμάσω.

 

Ειναι απογοητευτικό η SW να κυκλοφορεί drivers με τόσο σημαντικά προβλήματα και να μην έχει κάποιο αρχείο με παλαιότερες εκδόσεις εκδόσεις του firmware

(μεταξύ των 03.27 και 03.37) ...

twitter: @s_mavros

blog: stefanos.xyz

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές παλιές εκδόσεις

 

SynScan Ver.03.35 (2013-04-26).zip

3.35

 

SynScanV0332AZEQ.zip

3.32

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τις αναβαθμίσεις ποια ακριβώς είναι τα κέρδη? Ξέρω ότι από μία έκδοση και μετά μπορούσες να κάνεις πολική με το synscan. Τι άλλο αλλάζει?

Πχ εγώ έχω αν θυμάμαι καλά την 3.28.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα ευχαριστώ πολύ για τα αρχεία. Σε ξένα forum διάβασα ότι η έκδοση 3.35 εχει αρκετά bug και καλο θα ειναι να την αποφύγει κάποιος. Νομίζω θα μείνω με την 3.32 μέχρι την επόμενη έκδοση η οποία ας ελπίσουμε οτι δεν θα έχει τα προβλήματα της 3.37...

 

StamosP τα upgrate του firmware σου δίνουν συνήθως περισσότερες λειτουργίες, διορθώνουν προβλήματα παλαιότερων εκδόσεων και εχουν ανανεομένη βάση δεδομένων. Βεβαια κανείς δεν σε αναγκάζει να τα κάνεις, ούτε νομίζω πως η διαφορά θα είναι τόσο μεγάλη (αυτο βέβαια εξαρτάται απο την χρήση και τις απαιτήσεις του καθενός).

twitter: @s_mavros

blog: stefanos.xyz

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης