Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου


zxcvbnm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός τηλεσκοπίου.Το διαθέσιμο πόσο που μπορώ να δώσω είναι περίπου 750 ευρώ.Σκέφτομαι να αγοράσω το dobsonian 8 ή 10.Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε και εσείς ποιο πιστεύετε ότι πρέπει να αγοράσω.Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω άμα μπορώ να πάρω ένα κιτ αναβάθμισης για τα εν λόγω τηλεσκόπια για goto και αν ναι πόσο περίπου κοστίζουν.Το λέω επειδή είμαι αρχάριος ή μήπως να αγοράσω βιβλίο για να μπορώ σιγά σιγά να βρίσκω μόνος μου τους στόχους μου?επειδή φοβάμαι ότι θα δυσκολευτώ λιγάκι στην αρχή με τον προσανατολισμό χωρίς την βοήθεια το goto
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας με διορθώσουν οι Dobsonιακοί του forum, αλλά έχω την εντύπωση πως αναβάθμιση από απλό Dob σε goto είτε είναι δύσκολη (ως προς το να βρεις upgrade kit) είτε δεν είναι καθόλου συμφέρουσα - δηλαδή αν θα χρειαστείς goto να το φροντίσεις από την αρχή.

Αν τώρα πραγματικά δεν ξέρεις αν θα θες ή όχι, θα πρότεινα δύο λύσεις: Α) βρες μια αστροσυγκέντωση να πας για να τα δεις από κοντά και να τα χρησιμοποιήσεις. Β) βρες μεταχειρισμένο dob ώστε αν δεις ότι σε δυσκολεύει να μπορείς να το πουλήσεις χωρίς να έχεις χάσει ένα σωρό χρήματα.

Και το κλασσικό μου disclaimer: Τα dobsonian δεν είναι για όλους, δοκίμασε πρώτα κάποιο να σιγουρευτείς ότι σε βολεύει (και επίσης κάποιο ισημερινό ή alt-az goto κλπ για να δεις τη διαφορά).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...έχεις να μου προτείνεις κάτι καλό με τα χρήματα που λέω;;είτε έχει goto είτε όχι...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σ ενδιαφερει η παρατηριση κυριως παρε dobson γιατι ειναι η καλητερη λυση στα λεφτα που θελεις. Καλη περιπτωση ειναι και τα GOTO οπως... http://www.planitario.gr/catalog-eshop/telescopes/robotic/skyprodigy-6-sc.html η τα next star ,Προτειμησε ομως απο 6 ιντσες και πανω.Πιο κατω δεν θα εχει τοσο καλη φωτοσυλεκτικοτιτα και δεν θα το χαρεις οσο πρεπει...

Απλος εδω οι τιμες ειναι πιο ανεβασμενες,οποτε καλητερα dobson.

ΤΟ GOTO σε αυτα για αναβαθμιση ειναι γυρο στα 600-700 ευρω αν θυμαμαι καλα.Δεν εχω δει ποτε μου τετoιο GOTO και δεν μπορω να φερω γνωμη αν δουλευουν σωστα.

Μπορεις ομως ολλα αυτα να τα ψαξεις και μεταχειρισμενα,μπορεις να βρεις ρομποτικο Cassegrain στο ποσο που διαθετεις, σε dobson θα βρεις 12 ιντσο, μπορει και παραπανω....

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γενικά με ένα software στον υπολογιστή και με ένα βιβλίο θα μου είναι εύκολο να εντοπίζω μόνος μου τους αστερισμούς;;

και κάτι άλλο,έχω ακούσει ότι με τα dobsonian σκύβεις πολύ..αληθεύει;αν ναι συνηθίζεται;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλημέρα. Από πολλά εξαρτάται το τι τύπου τηλεσκόπιο θα αγοράσεις.

 

Πέρα από το για ποιο λόγο το θες (παρατήρηση ή φωτογράφηση), πρέπει να σκεφτείς σοβαρά την ποιότητα του ουρανού που έχεις εκεί που μένεις γιατί αν είσαι π.χ στην Αθήνα δεν μπορείς να περιμένεις να κάνεις παρατήρηση κάτω από το νέφος. Οπότε πρέπει να υπολογίσεις να πάρεις κάτι που να μπορεί να μετακινείται.

 

Πέρα από αυτά εγώ θα σου πρότεινα αν έχεις κιάλια να παρατηρείς αρχικά με αυτά. Πάντως αυτό που σκέφτεσαι δηλαδή σε θέμα μεγέθους είναι τηλεσκόπιο που μπορείς να δεις αρκετά πράγματα, που γενικά μπορείς να το κρατήσεις για πάντα. Ειδικά τα ντομπς. Τα ντομπς είναι εύκολα να στηθούν (σε 2 λεπτά πραγματικά), να μετακινηθούν και όπως είπαν οι προηγούμενοι είναι πιο οικονομικά γιατί δεν θα ξοδέψεις λεφτά σε βάση. Είναι φιλικό προς χρήση (αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει σίγουρα το προτιμώ από το να κουβαλάω βάση, να στήνω, να ευθυγραμμίζω με τον πολικό αστέρα κλπ κλπ. Ίσα ίσα αυτό μπορεί να σε κάνει να μην βγαίνεις για παρατήρηση. Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα ανεπιφύλαχτα ντομπ. Αν πάρεις 10αρι συν 1 προσοφθάλμιο, αυτό θα ερχόταν ίσα ίσα στα χρήματα που έχεις αλλά αν αγοράσεις μεταχειρισμένο θα πάει γύρω 100-150 ευρώ κάτω. Ακόμα καλύτερα μπορείς να πάρεις ένα 8αρι ντομπ και ειδικά αν το πάρεις μεταχειρισμένο μπορείς να πάρεις καλούς φακούς και καρέκλα παρατήρησης που είναι για μένα απαραίτητη.

 

Τέλος όσον αφορά το GOTO είμαι κάθετα εναντίον σε αυτό. Για μένα μέρος του χόμπι είναι να ξέρεις τον ουρανό τους αστερισμούς, να μάθεις να χρησιμοποιείς χάρτες με αστέρια και αντικείμενα. Να σχεδιάζεις κάθε βραδιά πριν βγεις έξω. Μερικές φορές μπορεί να παιδευτείς (για πολλούς διαφορετικούς λόγους) να βρεις κάποιο αντικείμενο. Αλλά μόλις το βρεις νιώθεις τέλεια! Αυτό που λένε thrill of the hunt ισχύει! Άσε που χρειάζεται ρεύμα και δεν ξέρεις πότε και εάν θα σου μείνει. Εγώ δεν θα ήθελα να εξαρτώμαι από κάτι τέτοιο. Επίσης επειδή είναι το 1ο σου τηλεσκόπιο πιστεύω ότι πρέπει να μάθεις τον ουρανό και το GOTO δεν θα βοηθήσει.

 

Στην τελική το μόνο που μετράει είναι ο ουρανός. Σε ένα σκοτεινό μέρος δεν χρειάζεσαι τηλεσκόπιο για να τον εκτιμήσεις. Αυτό πρέπει πρώτα να σκεφτείς. Αφού σου αρέσει το χόμπι και θες να αγοράσεις τηλεσκόπιο θα μάθεις, σιγά σιγά αλλά θα μάθεις όπως όλοι μας. Ελπίζω να βοήθησα λίγο :) :)

 

Φιλικά Τζίτζης!

"Το αιώνιο μυστήριο του κόσμου είναι η δυνατότητα κατανόησής του"

 

Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γενικά με ένα software στον υπολογιστή και με ένα βιβλίο θα μου είναι εύκολο να εντοπίζω μόνος μου τους αστερισμούς;;

και κάτι άλλο,έχω ακούσει ότι με τα dobsonian σκύβεις πολύ..αληθεύει;αν ναι συνηθίζεται;;

 

Ναι βεβαια και μπορεις,διαλεξε ενα software που σε βολευει,απο βιβλιο ειναι καλο και φθηνο το monthly sky guide στο πλανηταριο.Αρχικα μαθε να ξεχωριζεις τους αστερισμους και μετα δουλεψε σε πρωτη φαση τον καταλογο Messieur που ειναι τα πιο ευκολα και θεαματικα αντικειμενα στον ουρανο.

Πολυ συμαντικο για να κανεις την ευρεση παιχνιδι και να μην κουραζεσαι ειναι να αγορασεις ενα telrad η τουλαχιστον ενα red dot finder.

Τα Dobson ειναι σε μια ενδιαμεση κατασταση υψους κατασκευαστικα,ουτε ψηλα ειναι ουτε χαμηλα,οποτε εχεις 2 τροπους να μην σκυβεις... 1) Σκαμπουδακι, που ειναι ο αγαπημενος μου τροπος,ο ποιο ξεκουραστος τροπος και το μονο τηλεσκοπιο λογικα που βολευει αυτο!Αν δεν εχεις ρυθμιζομενου υψους, πρεπει οταν καθεσε να φτανει το ματι σου ακριβος στο προσοφθαλμιο οταν ειναι στο ζενιθ!Μετα οπου και αν το στρεψεις θα εχεις πολυ ανετη και ξεκουραστη παρατηριση!

2)κανεις μια βαση (για την βαση) και το υπερ υψονεις,ξανα οπως πρην, στο ζενιθ να εχεις το ματι ακριβος στο προσοφθαλμιο,προσθετεις υψος δηλαδι περιπου +- στα 30cm.

Και οι 2 τροποι ειναι σωστοι,βρεισκεις απλος πιο σε βολευει περισσοτερο...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Stellarium: Ένα φοβερό πρόγραμμα που θα σε βοηθήσει πολύ και να μάθεις τον ουρανό (από εκεί που βρίσκεσαι) αλλά και να μπορέσεις να βρεις τρόπο να εντοπίζεις και μόνος σου αντικείμενα. Είναι σαν ηλεκτρονικός χάρτης. Επίσης υπάρχουν οι άτλαντες αλλά πολύ λίγα ξέρω για αυτούς, θα πρέπει να σε βοηθήσουν οι υπόλοιποι. Μπορείς πάντα να ξεκινήσεις αν θες με τα αντικείμενα Μεσσιέ (από την ομώνυμη λίστα) που σχεδόν σε όλους τους χάρτες αναγράφονται και τα περισσότερα είναι εύκολα να τα εντοπίσεις (και πάλι παίζει περισσότερο ρόλο το πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός που βρίσκεσαι).

 

Εδώ έχω λινκ για να κατεβάσεις το σταλάριουμ: http://www.stellarium.org/

"Το αιώνιο μυστήριο του κόσμου είναι η δυνατότητα κατανόησής του"

 

Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστώ πολύ κατέληξα στο dob 10 κατέβασα και το stellarium όντως βοηθάει και θα αγοράσω αργότερα και ένα βιβλίο από το πλανητάριο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστώ πολύ κατέληξα στο dob 10 κατέβασα και το stellarium όντως βοηθάει και θα αγοράσω αργότερα και ένα βιβλίο από το πλανητάριο

 

Έχε υπ'όψιν σου πως πολύ σύντομα (εφόσον αποφασίσεις πως σου αρέσει το χόμπυ) θα χρειαστέις κάποια επιπλέον αξεσουάρ.Ένας Barlow (είναι συνήθως το πρώτο αξεσουάρ το οποίο αγοράζουν οι νέοι ερασιτέχνες) κάποιο φίλτρο και ίσως και κανένα προσοφθάλμιο.Καλό είναι να πάρεις και κάποιο βιβλίο (Το NightWatch του Dickinson είναι πραγματικά must).Τα παραπάνω στοιχίζουν γύρω στα 200 ευρώ.Άρα αν τα 700 είναι ένα μακροχρόνιο "ταβάνι" για σένα τότε σου προτείνω να πάρεις το 8άρι (Η μεταξύ τους οικονομική διαφορά είναι σχεδόν ένα 6αρι δλδ 250 ευρώ) το οποίο δεν θα σου στερήσει παρά (ασήμαντες για μένα) λεπτομέρειες σε σχέση με το 10αρι και θα έχεις και την οικονομική άνεση αγοράς των παραπάνω αξεσουάρ.Όσον αφορά το σκύψιμο που ανέφερες να ξέρεις πως το dob είναι λιγάκι ζόρικο ειδικότερα δε αν πάσχεις απο κανένα αυχενικό (είμαι παθών).Καλή αρχή όπως και να έχει και να ξέρεις πως μπορεί να απογοητευτείς αλλά οι στιγμές ενθουσιασμού είναι απερίγραφτες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξερω οτι το nightwach ειναι καλο βιβλιο αλλα οταν πηγα στην σελιδα του πλανηταριου ελεγε μη διαθεσιμο...μετα εψαξα στα public και ελεγε για το βιβλιο κατηργημενη εκδοση...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλησπέρα.

 

Dobson και ξερό ψωμί! και όχι μόνο γιατί ανταλλάσεται εύκολα και δεν θα χάσεις πολλά λεφτα (είναι παγίδα που πέσαμε πολλοι και χάσαμε λεφτα) αλλα κυρίως γιατί θα πάρεις πολλ'ες ιντσες σε σχέση με άλλα τηλεσκόπια και θα την πατήσεις πιό γρήγορα με το σπόρ.

Για αναβάθμιση, δεν ξέρω. Τα απλά dob αναβαθμίζονται δυσκολα με πατέντες κλπ απο όσο έχω καταλάβει. Δεν θα το πρότεινα ιδιέταιρα. Κοίτα (αν σε πέρνει οινκονομικά) ένα απο τα "αναβαθμιζόμενα" dob, δηλαδή τηλεσκοπια που πουλιούνται και σκέτα και με goto, οπότε και θα αναβαθμίζονται πιό εύκολα.

Εγω δεν είμαι ενάντια στο goto, τουλάχιστον όχι με πάθος. Το goto, βηθάει τον περιστασιακό παρατηρητή να μην τα παρατήσει, καθώς σου δίνει την δυνατότητα να εντοπίσεις σχετικά εύκολα στόχους που αλλοιώς θα χρειαζόσουν χρόνο να βρείς, χρόνο που μπορεί να μην διαθέτεις.

 

Ξεκίνα απλά: Με τους προσοφθάλμιους του τηλεσκοπίου και freeware χαρτες που κατεβαίνουν απο το Internet. Όσο θα μαθαίνεις και θα παθιάζεσαι, τόσο θα θέλεις πιό πολλά. Αστο και θα δείς τότε.

 

Καλή αρχή

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν σκοπεύεις να μείνεις σε ένα μέρος, παίζει. Δεν είναι και το ότι ποιό μεταφερόμενο, είναι αρκετά ογκώδες. Αν είναι να μετακινείσαι δεν νομίζω.
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε μια χαρά θα είναι, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Εγώ έτσι πηγαινα ένα 10". Καλές παρατηρήσεις
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης