Jump to content

Παρατήρηση από Γαύδο (Sqm-l 21.8)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Τη νέα σελήνη του Ιούλη είπα να την περάσω σε ένα από τα πιο σκοτεινά σημεία της Ελλάδας σύμφωνα με τους χάρτες παγκόσμιας φωτορύπανσης. Με εύκολη λοιπόν πρόσβαση από την Κρήτη βρέθηκα στη Γαύδο αγκαλιά με το 16ιντσο. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις θα βρισκόμουν σε πολύ σκοτεινό ουρανό και έπρεπε να το εκμεταλλευτώ καταλλήλως.

 

 

1η βραδιά (sqm-l 21,55-21,6 με κακό seeing) στα 100 μέτρα υψόμετρο:

 

Ξεκινάμε με το γαλαξιακό σμήνος Abell 1904 στον Βοώτη. Φτωχό με 5 γαλαξίες ορατούς από τους οποίους μπόρεσα να βρω 3 ονόματα, MCG +8-26-26, MCG +8-2627 και MAC 1421+4829B. Συνεχίζουμε με το Abell 2052, αρκετά πλούσιο σμήνος, ορατος με μεγάλη διαφορά ο UGC 9799 στα 13v mag και MCG +1-39-13 στα 15v mag. Είδα άλλους 6 πιο αμυδρούς γαλαξίες που δε βρίσκω ονόματα.

 

 

2η βραδιά (sqm-l 21,8 με λίγο πιο σταθερή ατμόσφαιρα) στα 300 μέτρα υψόμετρο:

 

Εδώ μου έκανε εντύπωση διότι ανεβαίνοντας 200 μέτρα πιο ψηλά από την προηγούμενη βραδιά είδα τη μέτρηση να ανεβαίνει αισθητά. Τόσο πολύ τελικά μετράει το υψόμετρο; Ήμουν στο ψηλότερο σημείο της Γαύδου.

 

Ξεκινάμε λοιπόν με ένα τρίο γαλαξιών στον Βοώτη από τους οποίους κατάφερα να δω τους δύο. NGC 5614 στα 11.7v mag και NGC 5613 στα 14.9v mag. Συνεχίζουμε με ένα 2ο τρίο στον ίδιο αστερισμό, είδα UGC 9233, UGC 9235, UGC 9238, MCG +6-32-25 και MAC 1424+3511 κανέναν από τους οποίους δεν έχει η Uranometria.

 

Abell 40 πλανητικό ο επόμενος στόχος ο οποίος είναι άφαντος. Abell 42 επίσης πλανητικό επίσης άφαντος στόχος. Galaxy trio πάλι και πιο φωτεινός ο NGC 6928 στα 12.2v mag, NGC 6930 στα 12.8v mag και NGC 6927 στα 14,5v mag. Επίσης εθεάθη ο MAC 2033+0951. πανέμορφο σετάκι. Palomar 5 σφαιρωτό άφαντο. Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές και από Κρήτη αλλά πουθενά δε φαίνεται.

 

Άλλο ένα τρίο γαλαξιών, o αρχηγός της παρέας NGC 6956 στα 12.3v mag, UGC 11620 στα 13.7v mag και UGC 11623 στα 13.9v mag. Ακριβώς τριγωνικό σχήμα. Επόμενος στόχος το σκοτεινό νεφέλωμα B90 χαμηλά, ορατό ωραίο με βαθμό πυκνότητας 5/6.

 

Πάμε στο Δράκο και στο Hickson 85 ο οποίος έχει 4 πολύ δύσκολους γαλαξίες. Κατάφερα να δω τους 2, a και b, δεν τους έχει καθόλου η Uranometria. Υπολογίζονται στα 15.1 και 15.6 mag. Επόμενο το Hickson 100 στον Πήγασο, ορατοί οι 3 από τους 4, με διαφορά ο πιο φωτεινός ο NGC 7803 στα 13.1v mag. MCG +2-1-12 στα 14.4v mag και MCG +2-1-9 στα 15v mag. Νούμερα από Uranometria.

 

Το γαλαξιακό σμήνος Abell 2572 στον Πήγασο ο επόμενος στόχος, φτωχό, 5 γαλαξίες ορατοί. NGC 7597 στα 14v mag, NGC 7598 στα 14.9v mag, NGC 7602 στα 14.4v mag και NGC 7588 στα 14.8v mag. Ο 5ος δεν υπάρχει στην Uranometria.

 

Αbell 2593 στον Πήγασο, ένα πλούσιο όπως φαίνεται σμήνος και πολύ πυκνό. NGC 7649 ο μοναδικός γαλαξίας που έχει η Uranometria στα 14v mag, MAC 2324+1437B και άλλοι 6 ανώνυμοι ορατοί.

 

 

3η βραδιά (sqm-l 21,75 στο ίδιο σημείο της 2ης βραδιάς) στα 300 μέτρα υψόμετρο:

 

Abell 2063 στον Όφι κατευθείαν στα βαθειά. Πλούσιο αλλά ζόρικο κι αυτό. MCG +2-39-20 ο πιο φωτεινός και ο μόνος που υπάρχει στην Uranometria στα 13.7v mag. Είδα και ταυτοποίησα άλλους 18 γαλαξίες! Πολύ ζόρικο, μου πήρε μιάμιση ώρα. Άντε τώρα να βρεις στοιχεία γι'αυτούς.

 

Εδώ έκανα ένα τεστ για να προσπαθήσω να δω πόσο αμυδρό αστέρι μπορώ να δω με γυμνό μάτι. Δεν είχα κάποιον ειδικό χάρτη γι'αυτή τη δουλειά. Απλώς προσπάθησα να δω με τη βοήθεια της Uranometria το πιο αμυδρό αστέρι ορατό. Κατέληξα λοιπόν στον Ηρακλή σε ένα αστέρι που σύμφωνα με το Starry night το όνομά του είναι HIP83459 δίπλα στον 59d του Ηρακλή και είναι γύρω στα 6.65 mag. http://www.astrostudio.org/xhip.php?hip=83459

 

Πάμε σε έναν δακτυλιοειδή γαλαξία στον Βόρειο Στέφανο, τον CGCG 167-25, ορατός, ζόρικος, γύρω στα 15.4 mag. Επόμενος δακτυλιοειδής στον Ηρακλή, ο MCG +4-39-3 στα 14.3v mag, άλλοι 2 ορατοί δίπλα του, CGCG 138-11 και CGCG 138-15. Επόμενος στον ίδιο κατάλογο είναι ο CGCG 196-76 πάλι στον Ηρακλή γύρω στα 15.9 mag. Palomar 5 πάλι δοκιμή αλλά αποτυχημένη προσπάθεια.

 

Αλλάζουμε κατηγορία και επόμενος στόχος είναι το πλανητικό νεφέλωμα Abell 49 στην Ασπίδα, ένα από τα πιο αμυδρά μικρά πλανητικά, εθεάθη στα 200x με φίλτρο OIII μόνο. Είναι γύρω στα 16.2 mag με 35" διάμετρο. Πολύ ωραία παρατήρηση.

 

Εδώ έκανα άλλο ένα τεστ, αυτή τη φορά το οριακό αστέρι που μπορώ να δω με το 16άρι τηλεσκόπιο. Με βοήθεια λοιπόν του χάρτη γύρω από το Μ57, κατάφερα να δω οριακά αστέρι 17.3 mag. Εμφανίστηκε μερικές φορές στο όριο της παρατήρησής του. Αποδεικνύεται πως ο ουρανός είναι πολύ σκοτεινός τελικά.

 

Δοκιμή για το Palomar 10 στο βέλος αποτυχημένη, δεν κατάφερα να το δω ενώ ήμουν ακριβώς στο πεδίο. Τελικά αυτά τα σφαιρωτά είναι οι δυσκολότεροι στόχοι.

 

Επόμενο σετάκι γαλαξιών είναι το Arp 278, 2 γαλαξίες που εφάπτονται σε γωνία, ορατοί και οι δύο, NGC 7253a στα 13.2v mag και NGC 7253b αρκετά πιο δύσκολος στα 14.5v mag. Πολύ ωραίοι. Και τελειώνουμε με τον γαλαξία NGC 7448 στα 11.7v mag εύκολος ο οποίος αποτελεί το Arp 13.

 

 

Τελικά η παρατήρηση από σκοτεινό ουρανό είναι μια πολύ ωραία εμπειρία. Στη Γαύδο λοιπόν χτυπάει 21.8. Παντού σκοτάδι γύρω σου, δε βλέπεις πουθενά φωτορύπανση, το μόνο μείον είναι το χαμηλό υψόμετρο με αποτέλεσμα το μέτριο seeing. Αναρωτιέμαι τί νούμερα θα έβγαζε αν είχε πιο ψηλά βουνά.

 

Επίσης, καταλήγω πως το tracking μου λείπει στην παρατήρηση γαλαξιακών σμηνών περισσότερο διότι κάθομαι πολλή ώρα.

 

IMG_1464.thumb.JPG.d23fb26e472a2c03d27a8c1201af363f.JPG

Ο παρατηρητής και το εργαλείο

 

705696117_ngc7253.thumb.gif.f4950fbcfb3572478ff91f9ebf496ffe.gif

NGC 7253

 

783039925_ngc6928.thumb.gif.5c42fea34463417fc403b4ca62d20460.gif

NGC 6928

 

M57!dss2_3.jpg.5e6fb757f76b9fa22ee50f3ebf5a32b5.jpg

Χάρτης M57

 

1896113181_hickson100.thumb.gif.81b6435306e0e672b752d4913c97979a.gif

Hickson 100

 

1561426876_hickson85.thumb.gif.c371c778551557a9851c149ed627fbd5.gif

Hickson 85

 

1202465436_abell2593.thumb.gif.a8db38fde279a6a734421bdf19e9d965.gif

Abell 2593

 

1218965101_abell2572.thumb.gif.9fd5702f851c6858b3009016e8dbb1b9.gif

Abell 2572

 

1286853153_abell2063.thumb.gif.2b76c0cd62f0c7c6eef86c94b1ef54e5.gif

Abell 2063

 

2052.thumb.gif.90c60c2d2cf94f036ca8c2817bc46ffd.gif

Abell 2052

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια! Σε ευχαριστούμε για αυτές τις μοναδικές σου εμπειρίες που μας μεταφέρεις...Κάθε φορα βλέπεις απίστευτα πράγματα. Ποσά εκατομμύρια έτη φωτός ειναι τα πιο μάκρυνα απο αυτά που είδες στη Γαύδο? Με κάνει να θέλω να πάρω 16" από το φιλαράκι σου :mrgreen:
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε για την αναλυτική περιγραφή μιας πολύ όμορφης εμπειρίας! Για τα SQM που αναφέρεις, η αλήθεια είναι πως χρειαζόμαστε πιο πολλές μετρήσεις για να είμαστε σίγουροι αλλά με δεδομένο πως το 21,55-21,60 το βλέπουμε σε σκοτεινά βουνά της Ελλάδος που στον ορίζοντα διακρίνεται έντονα η φωτορύπανση, είναι αναμενόμενο να είχες καλύτερη ένδειξη σε ένα μέρος που δεν μπορούσες καν να διακρίνεις φώτα πουθενά. Επίσης, το 6,65 NELM που παρατήρησες, όντως παραπέμπει εκεί, κάπου στο 21,70 χοντρικά οπότε η μέτρησή σου και πάλι μοιάζει λογική. Μακάρι να ζήσουμε και εμείς μια τέτοια εμπειρία καθώς ακόμα και στα πιο σκοτεινά βουνά της ενδοχώρας που πάμε η φωτορύπανση χαμηλά υπάρχει...
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σοβαρή παρατήρηση από ένα σοβαρό τηλεσκόπιο και ένα σοβαρό παρατηρητή.

Τι το καλύτερο;

 

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δώσε mag λέμε! Μπράβο ρε Μάνο! Του έδωσες και κατάλαβε! Αντιζωδιακό στανταράκι θα φαίνεται από κει κάτω. Το αντικειμενικότερο μέτρο ποιότητας ουρανού κατ' εμέ. Βέβαια δεν είναι η εποχή του ακόμα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μακρινότερο αντικείμενο που έχω παρατηρήσει αν θυμάμαι καλά είναι ένα κβάζαρ στα 12 δισεκατομμύρια έτη φωτός, σχεδόν στο τέλος του ορατού σύμπαντος!! Θέλει ψάξιμο τώρα να δω ποιό είναι. :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβερή και ζηλευτή εμπειρία Μάνο, ευχαριστούμε για το "ταξίδι" !

Πολύ θα ήθελα να βρεθώ εκεί κάτω με τόσες ίντσες, είναι κάτι που θα μου έμενε για πάντα..ήσουν στον απόλυτο Νότο της Ελλάδας αλλά και της Ευρώπης.

 

Όσο για το κβάζαρ που αναφέρεις, είναι το PG 1634+706 στον Δράκο και το είδα και εγώ πριν 3 χρόνια από μεγάλο υψόμετρο.

 

http://quasar.square7.ch/fqm/1634+706.html

 

Πολύ εξωτικό και διάσημο για την φωτεινότητά του επίσης, αν βρισκόταν στην απόσταση του Μ42 στα 1500 έτη φωτός...θα ήταν πιο φωτεινό από τον Ήλιο μας!!

 

Συγκλονιστική σκέψη..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέφτοντας στην επιστροφή μου επάνω στο θέμα που άνοιξες, ήταν μια όαση. Συγχαρητήρια για την διάθεση να κάνεις αυτό το ταξίδι, για το ότι θύμισες ότι υπάρχουν ακόμη παρατηρητές που ψάχνονται για τα δύσκολα, για την περιγραφή και την συνεισφορά στην καταγραφή SQM και των όσων διαπίστωσες. Χάρηκα για την επιβεβαίωση ότι στην Γαύδο είναι έτσι ο ουρανός της. Κάπως έτσι τα περίμενα. Σχετικά με την υγρασία που ρωτάς αν παίζει τόσο ρόλο το υψόμετρο, ναι, είχα αναφέρει κάτι σχετικό και παλαιότερα. Από το Πήλιο λόγω του ότι είναι απότομο βουνό προς την θάλασσα, κοιτώντας προς τα κάτω διακρίνεις εύκολα πολλές φορές τα στρώματα της υγρασίας επάνω από την επιφάνεια της γης, να εκτείνονται μέχρι κάποιο ύψος. 100, 200 μέτρα και ψηλότερα φυσικά, ανάλογα. Την ίδια βραδιά στο επίπεδο της θάλασσας μπορεί τα πάντα να είναι μούσκεμα και στα 700 μέτρα όλα στεγνά. Συνεπώς νομίζω ότι έκανες πολύ καλά που πειραματίστηκες και ανέβηκες ψηλότερα! Διαβάζω για προσπάθεια σε Palomar 5, για θέαση Abell 49, τι να πω… εύγε!

 

Μόνο μια μικρή διόρθωση γιατί γίνεται συχνά το λάθος στα αστρονομικά φόρουμ. Δεν θέλω να φύγω από το θέμα σου αλλά αφορά σε κάτι που ρώτησες. Το Sky Quality Meter δεν επηρεάζεται από το seeing ώστε να έβγαζε καλύτερα νούμερα αν είχε πιο ψηλά βουνά η Γαύδος. Είναι μια λανθασμένη αντίληψη για το κακό seeing που καλό θα είναι κάποτε να εκλείψει γιατί το διαβάζω παντού για χρόνια. Αυτό που καταμετρά το όργανο είναι το πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός. Και ένας βασικός παράγων που το επηρεάζει εκτός από την φωτορύπανση, είναι η διαύγεια της ατμόσφαιρας.

Η Διαύγεια είναι αυτή που θα απαντάται καλύτερη στα ψηλά βουνά (συχνότερα) από ότι στο επίπεδο της θάλασσας και θα δώσει καλύτερες μετρήσεις. Οφείλεται σε λιγότερους παράγοντες φωτορύπανσης, υγρασίας που αντανακλά την φωτορύπανση, σωματιδίων, χαμηλών ελαφρών νεφώσεων. Το ότι η τυρβώδης κίνηση του αέρα, δηλαδή το Seeing, στα ψηλά βουνά είναι ΙΣΩΣ πιο στρωτή από ότι στο επίπεδο της θάλασσας, δεν έχει να κάνει με την μέτρηση του σκοτεινού ουρανού και τα αποτελέσματα του SQM. Πολύ περισσότερο δε, δεν έχει να κάνει με την δυνατότητά μας για παρατήρηση και το αμυδρότερο ορατό αστέρι, αφού δεν μιλάμε για φωτογράφιση αλλά για οπτική παρατήρηση. Όπου το seeing αν κόψει από την καθαρή εικόνα της παρατήρησης, σε λίγη ώρα μπορεί και να βελτιωθεί μέσα από το προσοφθάλμιο.

Δοθείσης της ευκαιρίας με τα όσα έγραψες για την Γαύδο, νομίζω ότι καλό είναι να τονιστεί και πάλι μέχρι να γίνει κατανοητό, -κυρίως από όσους δεν έχουν συνηθίσει ευτυχώς ακόμη να αναφέρουν το Seeign σαν πηγή όλων των προβλημάτων παρατήρησης-, ότι αυτό που μας επηρεάζει περισσότερο στην οπτική παρατήρηση, αυτό που έχει μεγαλύτερη βαρύτητα, είναι η Διαύγεια τελικά και όχι το Seeing. Επίσης ότι το SQM επηρεάζεται από την φωτορύπανση και την διαύγεια που έχει ο ουρανός.

 

Μάνο επειδή είναι η πρώτη καταγραφή SQM της περιοχής εκεί, να υποθέσω ότι μπορεί σε διαφορετικές ημέρες (χειμώνα πχ) με ξηρότερη και καθαρότερη ατμόσφαιρα να είναι και κάπως υψηλότερα τα νούμερα; ¨Η πιστεύεις ότι ήταν οριακά καλά; Θα έλεγα αν θέλεις, να καταγράψεις την μέτρηση στην database SQM http://www.unihedron.com/projects/darksky/database/

 

Αν δεν κάνω λάθος το 21.8 είναι η καλύτερη καταγραφή σκοτεινού ουρανού στην Ελλάδα που έχει γίνει μέχρι σήμερα;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε, καταρχάς ευχαριστώ για το χρόνο σου.

 

Το γνωρίζω πως άλλο το seeing και άλλο ο σκοτεινός ουρανός/διαύγεια κτλ. Απλά επειδή τελευταία κάνω μία προσωπική έρευνα σχετικά με τη φωτορύπανση και το πόσο σκοτεινός μπορεί να είναι ο ουρανός, βλέπω τελικά πως το υψόμετρο βοηθάει επειδή προφανώς αντανακλάται λιγότερο το φως όπως είπες κι εσύ και για άλλους παράγοντες. Προσπαθώ λοιπόν να βρω πόσο τελικά στην πράξη μετράει πόσο ψηλά είσαι και πόσο μακριά από την πόλη. Στην Γαύδο έκανα και μέτρηση από το επίπεδο της θάλασσας από παραλία και μάλιστα από την πιο απομονωμένη της Γαύδου τέρμα δυτικά στον Ποταμό και η μέτρηση έδειξε 21,45. Οπότε μου έκανε εντύπωση το ότι σε 0 υψόμετρο μου έβγαλε 21,45, στα 100 υψόμετρο μου έβγαλε 21,6 ενώ στα 300 μέτρα μου έβγαλε 21,8. Γι' αυτό λέω αναρωτιέμαι τί νούμερο θα έβγαζε αν π.χ. μπορούσα να ανέβω στα 1000 μέτρα υψόμετρο εκεί. Και όλες οι μετρήσεις που έκανα ήταν ένας μέσος όρος πολλών μετρήσεων, όχι απλά η 1η και στο ίδιο σημείο του ουρανού (Ηρακλής, Βόρειος Στέφανος). Δεν ξέρω τί νούμερα μπορεί να βγάλει το χειμώνα. Εγώ αντιλήφθηκα έναν ουρανό "ωμά" σκοτεινό χωρίς φωτορύπανση από πουθενά που θα ήθελα να μπορούσα να πάω ψηλότερα.

 

Το seeing έτυχε την 1η βραδιά στο χαμηλό μέρος να είναι χειρότερο απ', τι τις άλλες 2 στο υψηλότερο. Ίσως απλά έτυχε, ίσως να έπαιξε ρόλο και η διαφορά υψομέτρου. Επίσης μπορεί θεωρητικά κάποιος να νομίζει πως το κακό seeing δεν σε επηρεάζει πολύ παρατηρησιακά αλλά έχω διαπιστώσει πως επηρεάζει πάρα πολύ και ειδικά τις μεγάλες διαμέτρους και τις μεγάλες μεγεθύνσεις. Φαντάσου με το 16άρι σε αμυδρούς γαλαξίες παίζουμε περίπου στα 300x και πάνω που όταν έχεις κακό seeing όλα τρεμοπαίζουν και τ' αστέρια φαίνονται σαν πλανητικά νεφελώματα. Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις προτιμώ να ψάχνω για μεγάλους απλωμένους στόχους σε χαμηλές μεγεθύνσεις.

 

Πάντως αυτή η μέτρηση και για μένα ήταν ένα ρεκόρ, σε όλο το νομό Ηρακλείου είμαστε πολύ τυχεροί αν βρούμε σημείο με 21,45 πλέον. Μόνο ο νομός Χανίων έχει σκοτεινά και ψηλά σημεία και σκοπεύουμε να δοκιμάσουμε κι εκεί προσεχώς.

 

Το sqm-l το πήρα δανεικό, είναι του φίλου Δημήτρη και τις μετρήσεις ανέλαβε να τις περάσει εκείνος στη βάση. Έχει πέσει στην αντίληψή μου πως αρκετός κόσμος κάνει τέτοιες μετρήσεις αλλά δυστυχώς δεν περνιούνται στη βάση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, έτσι ακριβώς είναι. Στις μεγάλες μεγεθύνσεις είναι εκεί που δημιουργείται κυρίως το πρόβλημα με το Seeing στην παρατήρηση. Αλλά όπως σωστά είπες, τότε κατεβαίνουμε σε μεγεθύνσεις. Γι' αυτό τόνισα ότι το Seeing δεν είναι αυτό που μας επηρεάζει περισσότερο στην οπτική παρατήρηση, ότι δηλαδή δεν είναι το κυριότερο πρόβλημα στην παρατήρηση, τουλάχιστον τόσο όσο η Διαύγεια.

 

Οι περισσότεροι από τους παλαιότερους έτσι και αλλιώς όλα τα προβλήματα θέασης τα λένε κακό Seeing. Να το διατυπώσω διαφορετικά για να μη παρεξηγούμαι, κυρίως για νεοεισερχόμενους που καλό είναι να το ψάξουν λίγο μέχρι να καταλήξουν σε συμπεράσματα.

 

Κακό Seeing σημαίνει στην οπτική παρατήρηση λιγότερες λεπτομέρειες και ξεχνάμε τις υψηλές μεγεθύνσεις. Ίσως στιγμιαία βελτιώνεται. Αλλά είναι ενοχλητικό...

Κακή Διαύγεια σημαίνει τα μαζεύουμε να πάμε σπίτι μας και ξεχνάμε την παρατήρηση. Περισσότερο ενοχλητικό...

Δεν ξέρω πως θα ήταν η ιδέα για μια Πανελλήνια στην Γαύδο που θα συνδύαζε το καλοκαίρι μίνι διακοπές, μπανάκια και αστρονομία. Τουλάχιστον είναι κάτι πρωτότυπο μια φορά στο τόσο σαν εναλλακτική των βουνών και με περισσότερες επιλογές για να περάσει καλά ο κόσμος. Το ζητούμενο, ο σκοτεινός ουρανός υπάρχει.

 

Είδα ότι ο Δημήτρης έχει κάνει ήδη την καταχώρηση στην database του SQM. Να είσαστε καλά, πάντα τέτοια.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε όπως θα είδες έχουμε σαρώσει την Κρήτη :cheesy:

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, από τις παρατηρήσεις που έχουμε κάνει μέχρι τώρα έχουμε δει ότι είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις νούμερα πάνω από 21,6. Θέλει συνδυασμό υψομέτρου ΚΑΙ απουσία φωτισμού. Επίσης παίζει σημασία και η εποχή. Ο γαλαξία για παράδειγμα όταν είναι στο ζενίθ επηρεάζει τη μέτρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εθισμένοι σε αρχέγονα φωτόνια σε απόλυτο σκότος. Το ' χουμε χάσει τελείως εε?? Μας κάνει φωτορύπανση το ζωδιακό φως , ο Δίας , η Αφροδίτη , ο Σείριος , ο Γαλαξίας και φυσικά θέλουμε να ανατινάξουμε τη Σελήνη!! :D :D

 

Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα να χάνεσαι σε χάρτες ψάχνοντας δύσκολα γαλαξιάκια! Το Arp 278 το χω δει κι εγώ όχι το συνοδο βέβαια! Μπράβο Μάνο !!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εθισμένοι σε αρχέγονα φωτόνια σε απόλυτο σκότος. Το ' χουμε χάσει τελείως εε?? Μας κάνει φωτορύπανση το ζωδιακό φως , ο Δίας , η Αφροδίτη , ο Σείριος , ο Γαλαξίας και φυσικά θέλουμε να ανατινάξουμε τη Σελήνη!! :D :D

 

Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα να χάνεσαι σε χάρτες ψάχνοντας δύσκολα γαλαξιάκια! Το Arp 278 το χω δει κι εγώ όχι το συνοδο βέβαια! Μπράβο Μάνο !!

....και να είναι απόλυτο σκοτάδι στη μέση του πουθενά...

Δεν θα το έκανα για κανένα άλλο λόγο.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με καλή παρέα είναι πολύ ευχάριστο και υπάρχει αίσθημα ασφάλειας.

 

Τα νησιά εξάλλου δεν έχουν επικίνδυνα για εμάς αρπακτικά, πέραν ενός, του Homo sapiens venatus . Στην Ελλάδα το είδος αυτό είναι εν γένει ημερόβιο όμως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Μανο,αυτα ειναι. Hard core παρατηρηση!

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης