Jump to content

Στήσιμο τηλεσκοπίου για παρατήρηση - video


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημιούργησα αυτό το βίντεο για να βοηθηθούν οι νέοι στο στήσιμο του τηλεσκοπίου. Αναφέρομαι σε τηλεσκόπια με ισημερινή ρομποτική στήριξη. Ελπίζω να βοηθήσει, χωρίς να αφήνει κενά και χωρίς να κουράζει.

 

 

Καζασίδης Παναγιώτης

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Παναγιώτη. Μακάρι να το είχες βγάλει 4-5 χρόνια νωρίτερα να μην παιδευόμουν τζάμπα ώρες ατέλειωτες!! :D :D :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΡΩΤΟΣ!!!!! Αναρωτιέμαι αν κάποιος φίλος θα μπορούσε να ανεβάσει και ένα βιντεάκι για στήσιμο για αστροφωτογράφηση :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό. Συγχαρητήρια. Τώρα αυτό που λείπει στα ελληνικά είναι η περιγραφή της πολικής ευθυγράμμισης ενώ ταυτόχρονα θα βλέπουμε σε εικόνα μέσα από την πολική διόπτρα. Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο μπορεί να είναι εφικτό.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο φίλε μου ωραία η παρουσίασή σου, έχω όμως δύο απορίες. Θα ήθελα μια απάντηση από σένα η όποιον άλλον γνωρίζει καλά το θέμα. 1. Η πολική ευθυγράμμιση πρέπει να γίνεται απλά με την βάση η με όλο το φορτίο; και 2. Ο πολικός αστέρας πρέπει να είναι κάπου στην πολική διόπτρα η στο κέντρο του σταυρού και μετά να τον βάλουμε στο κυκλάκι. Επειδή έχω διαβάσει διάφορα παρακαλώ για μία απαντησή σας. Ευχαριστώ, Κώστας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πολικός πρέπει να είναι στο κυκλάκι με την προϋπόθεση ο προσανατολισμός των αστερισμών της Μεγάλης Άρκτου και της Κασσιόπης στον ουρανό την στιγμή της ευθυγράμμισης να αντιστοιχεί σε αυτόν που φαίνεται στην πολική διόπτρα.

Αυτό επιτυγχάνεται περιστρέφοντας τον άξονα της ορθής αναφοράς και παρατηρώντας όπως λέει και ο Παναγιώτης στο βίντεο.

Πιo ακριβής τρόπος είναι με την χρήση των setting circles της στήριξης αφού καλιμπραριστεί για κάποια συγκεκριμένη ώρα. Εγώ έτσι πετυχαίνω σχεδόν πάντα τέλεια πολική ευθυγράμμιση (τουλάχιστον μέχρι να εξασκηθώ στην διολίσθηση...).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης