Jump to content

Σχετικά με παλιό τηλεσκόπιο Vixen


Reflection

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, Θα ήθελα την βοήθεια σας αλλα και την γνώμη σας σχετικά με ένα τηλεσκόπιο στο οποίο δεν έχω πολλά στοιχεία .

Να σας δώσω μερικές πληροφορίες πρώτα για μένα, με το αντικείμενο θα ασχοληθώ πρώτη φορά και με ενδιαφέρει μόνο η αστροφωτογράφηση( αν αλλάξει κάτι μέτα αυτο δεν το γνωρίζω) με την φωτογραφία ασχολούμαι 2 χρόνια, απο παλιά ήθελα να ασχοληθώ αλλα λόγο οικονομικών δεν μπορούσα να έχω και τα δυο.

Οικονομική άνεση δεν έχω ούτε σήμερα άλλα έτυχε μια περίπτωση απο έναν φίλο( να είναι καλα) που έχει ένα τηλεσκόπιο ( παλιό) του πατέρα του, κάπου αρχές 90' αγορασμένο, μοντέλο Vixen N POLARIS 80M, το οποίο θα μου το δώσει, χαρίσει σε περίπτωση που το αξιοποιήσω. Είναι μόνο το τηλεσκόπιο χωρίς στήριξη και κάθεται πάνω απο 20 χρόνια.

Τα ερωτήματα μου.

Δεν βρίσκω πληροφορίες για το τηλεσκόπιο , κατα πόσο θα κάνει δουλεία ένα παλιό τηλεσκόπιο;

Τόσα χρόνια που κάθετε με την σκόνη( όπως γίνετε και με τους φακούς ) θα έχει μαζέψει μέσα σκόνη; αν ναι υπάρχει τρόπος να καθαριστεί; δεν το έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα, όταν είναι να αποφασίσω θα μου το στείλει.

Τελευταίο τι στήριξη πρέπει να επιλέξω, σχετικά με τα οικονομικά οπως ανέφερα δεν είμαι άνετα, θα χρειαστεί να δώσω μάλλον κανένα laptop, την δεύτερη DSLR ή και τα δύο, αλλά αξίζει να το κάνω για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο;

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το ίδιο τηλεσκόπιο από το 1983 και δουλεύει μια χαρά ακόμα και θα δουλεύει για πολλά πολλά χρόνια. Τώρα το δικό σου αν θα δουλεύει και αν θέλει καθάρισμα πάρε το πρώτα στα χέρια σου και βλέπεις. Εξαρτάται σε τι συνθήκες φυλάγονταν. Βάση χρειάζεσαι την EQ3-2 ή ισχυρότερη. Επίσης δεν γνωρίζω τι παρελκόμενα έχει... Ερχονταν με τρεις προσοφθάλμιους, γωνιακό πρίσμα και ισημερινή βάση Vixen Polaris (όχι την μεταγενέστερη Super Polaris). Οι προσοφθάλμιοι που είχε το δικό μου ήταν 0.96" αντί για 1.25" που είναι το πρότυπο σήμερα. Υπάρχει κατάλληλο αντάπτερ για 1.25" και μάλλον θα το χρειαστείς. Το τηλεσκόπιο είναι πιο ποιοτικό από τα αντίστοιχα σημερινά κινέζικα και καλό ειναι να το αξιοποιήσεις αν μπορείς. Η βάση και οι προσοθφάλμιοι που θα πάρεις θα σου χρειαστούν και στο επόμενο τηλεσκόπιό σου διότι ποτέ δεν μένεις με ένα :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το ίδιο τηλεσκόπιο από το 1983 και δουλεύει μια χαρά ακόμα και θα δουλεύει για πολλά πολλά χρόνια. Τώρα το δικό σου αν θα δουλεύει και αν θέλει καθάρισμα πάρε το πρώτα στα χέρια σου και βλέπεις. Εξαρτάται σε τι συνθήκες φυλάγονταν. Βάση χρειάζεσαι την EQ3-2 ή ισχυρότερη. Επίσης δεν γνωρίζω τι παρελκόμενα έχει... Ερχονταν με τρεις προσοφθάλμιους, γωνιακό πρίσμα και ισημερινή βάση Vixen Polaris (όχι την μεταγενέστερη Super Polaris). Οι προσοφθάλμιοι που είχε το δικό μου ήταν 0.96" αντί για 1.25" που είναι το πρότυπο σήμερα. Υπάρχει κατάλληλο αντάπτερ για 1.25" και μάλλον θα το χρειαστείς. Το τηλεσκόπιο είναι πιο ποιοτικό από τα αντίστοιχα σημερινά κινέζικα και καλό ειναι να το αξιοποιήσεις αν μπορείς. Η βάση και οι προσοθφάλμιοι που θα πάρεις θα σου χρειαστούν και στο επόμενο τηλεσκόπιό σου διότι ποτέ δεν μένεις με ένα :cheesy:

 

Για την βάση έλεγα ότι αν χρειαστεί και αν τα αξίζει το τηλεσκόπιο να αποχωριστώ την δεύτερη SLR που έχω, ή και το laptop. στο astobin είδα εικόνες απο το custom, αρκετά καλές. αλλα είναι το custom δεν ξέρω τι διαφορά θα έχει με το POLARIS.

τον adapter θα τον έχω στο νου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης