Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας :) :) θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις που θέλω να απαντηθούν πρώτα πριν προβώ σε κάποια παραγγελία και το μετανιώσω...Αρχικά,τώρα τελευταία έχω ''κολλήσει'' το μικρόβιο της αστρονομίας (βασικά από μικρός το είχα όπως και αυτό της ιατρικής).Όταν ήμουν 7 ετών είχα ένα μικρό τηλεσκόπιο διοπτρικό και μετά μέχρι φέτος το καλοκαίρι είχα κυάλια.Μετά από το καλοκαίρι άρχισε να μου αρέσει περισσότερο η αστρονομία σκεφτόμουν να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο.Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά

Με το ποιο τηλεσκόπιο να αγοράσω (μπορώ να διαθέσω εώς και περίπου 450 ευρώ,όταν τα μαζέψω)

Επίσης,μπορεί να με κοροϊδέψετε αλλά πιστεύετε πως θα έχω πρόβλημα στο να κουνάω το τηλεσκόπιο για να βρίσκω τους στόχους; είμαι 14,5-15 ετών (εννοώ χρειάζεται μεγάλη δύναμη; )

και τέλος όχι δεν με ενδιαφέρει η αστρονομία,δεν θέλω gotο,θα το έχω μόνιμα εγκαταστημένο στο εξοχικό μου και θα το χρησιμοποιώ για αστρονομική μόνο χρήση για πλανήτες και περισσότερο deep sky .

:D :D περιμένω απαντήσεις

 

(έχω ψάξει στο φόρουμ για σχετικά θέματα,αλλά πιστεύω πως αν φτιάξω ένα άλλο θέμα σχετικά με τις απορίες μου θα καλυφτώ καλύτερα)

 

++ξέχασα να αναφέρω πως έχω το stellarium, το Cartes du Ciel και το Starchart (αν το λέω σωστά) και το ΤHE BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE και περίπου άλλα 20 βιβλία σχετικά με την αστρονομία :idea:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φίλε,

 

καταρχάς μπράβο σου που, όπως λες, έχεις "μικρόβια'. Στην ηλικία σου αξίζει να έχεις πολλά "μικρόβια" και να αφιερώνεις χρόνο σε όλα ανάλογα με το κέφι σου.

 

Τώρα αναφορικά με την αστρονομία, μη βιάζεσαι στις αγορές σου. "Ξόδεψε" το χρόνο σου κάτω από το σκοτεινό ουρανό όσο περισσότερο σε ευχαριστεί με τα κυάλια που έχεις. Έτσι θα μάθεις τον ουρανό και θα καταλάβεις πόσο χρόνο θέλεις να αφιερώσεις και πόσα θέλεις χρήματανα ξοδέψεις για να υπηρετήσεις αυτό το "μικρόβιο".

 

Από εκεί και πέρα η γνώμη μου είναι ότι το "goto" δεν είναι πολυτέλεια, αλλά σου επιτρέπει πιο εύκολα να παρατηρείς αυτό που θες, από το να το ψάχνεις. Από την άλλη μεριά όταν "αναγκάζεσαι' να ψάχνεις, μαθαίνεις πιο βαθιά τον ουρανό. Δεν υπάρχει άσπρο - μαύρο μόνο.

 

Να δύο Έλληνες προμηθευτές όπου μπορείς να ρωτήσεις, να ψάξεις, να "αγγίξεις" τα τηλεσκόπια και να ζητήσεις και πάλι τη γνώμη και άλλων στην παρέα μας.

 

http://www.planitario.gr/

 

http://www.telescopeshop.gr/index.asp

 

Καλώς ήλθες!

YiannisR

 

...The sun is the same in a relative way but you are older,

Shorter of breath and one day closer to death...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείς "δε με ενδιαφέρει η αστροφωτογραφία" φαντάζομαι, γιατί έχεις γράψει "δε με ενδιαφέρει η αστρονομία" ;)

Πρώτα απ' όλα "δύναμη" δε χρειάζεται κανένα τηλεσκόπιο στη χρήση, παρά μόνο ίσως για να το μετακινήσεις - ανάλογα με το τί θα πάρεις.

Όπως τα γράφεις, είναι σα να πηγαίνεις απευθείας για Dobsonian. Πολλές ίντσες για τα λεφτά που δίνεις, καλό deep sky και όχι κακό σε πλανήτες, πολύ απλό στη χρήση, με βασικά μειονεκτήματα την έλλειψη goto, tracking και φωτογραφικής δυνατότητας.

Εγώ μικρός που είχα το ρωσικό νευτώνιο TAL-1 σε ισημερινή στήριξη, ονειρευόμουν ένα μεγάλο dobsonian για όταν μεγαλώσω. Όταν μεγάλωσα και μπορούσα να πάρω ό,τι ήθελα, δοκίμασα το dobsonian και ανακάλυψα ότι δεν είναι για εμένα. Βρίσκεις πιο δύσκολα τους στόχους (δε χρειάζεται goto, αλλά με ισημερινή στήριξη μαθαίνεις ωραίες τεχνικές star-hopping αξιοποιώντας τους δύο άξονες), αλλά κυριότερα όταν τους βρίσκεις με ένα ισημερινό εκεί τελειώνει η "προσπάθεια" και μπορείς να απολαύσεις ξεκούραστα την παρατήρηση, κάνοντας και διαλείματα, φωνάζοντας άλλους κλπ (είτε έχεις μοτέρ είτε όχι). Στο dobsonian θα πρέπει να ακολουθείς χειροκίνητα, το οποίο δεν είναι δύσκολο στα περισσότερα deep space, αλλά είναι ενοχλητικό σε πλανήτες με υψηλές μεγενθύνσεις.

Να τονίσω, ότι το dobsonian δεν είναι για εμένα (εκτός αν μιλάμε για 16+ ίντσες που ουσιαστικά δεν έχεις άλλη επιλογή), αυτό δε σημαίνει ότι άλλους δεν τους βολεύει. Οπότε η συμβουλή μου είναι να δοκιμάσεις πριν πάρεις, να δεις ότι σου κάνει εσένα προσωπικά.

Όσο για το Goto, κι εγώ κάποτε έλεγα σιγά τι να το κάνω (ειδικά αφού δοκίμασα οικονομικό alt-az goto που ήταν ψιλομάπα), αλλά ένα καλό ισημερινό goto (που στα λεφτά που λες φυσικά μόνο μεταχειρισμένο έχεις ελπίδα σε eq3 η eq5 synscan) σου λύνει τα χέρια. Ήμουν στο εξοχικό με στημένο το τηλεσκόπιο, έχουμε καλούτσικο ουρανό αλλά έχουν βάλει όλοι στο χωριό λάμπες ανά 10 μέτρα και το έχουν ψιλοχαλάσει, και ξαφνικά πέφτει το ρεύμα σε όλο το χωριό! Να τα αστέρια 6ου μεγέθους ξεπροβάλλουν! Φωνάζω τη σύζυγο από μέσα και με το goto του HEQ5 προλάβαμε και είδαμε σε όλο τους το μεγαλείο πάνω από 10 Messier σε 10-15 λεπτά διακοπής, όπως δεν είχαν ξαναφανεί με το 8ιντσο! Διαλέγοντας κοντινούς στόχους σε 5-10 δευτερόλεπτα πας από τον έναν στον άλλον, κοινώς όλος σου ο χρόνος είναι η παρατήρηση.

Πάλι δε λέω ότι το goto είναι απαραίτητο. Αλλά αν μας δοθεί η ευκαιρία να το αποκτήσουμε σίγουρα θα μας δώσει κάτι!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ για τις σύντομες απαντήσεις.Έχω σχηματίσει μια άποψη σχετικά με το τι τηλεσκόπιο θα πάρω .Από τα βιβλία που έχω διαβάσει έχω καταλάβει πως όσο μεγαλύτερη η διάμετρος τόσο καλύτερο και για αυτό γέρνω προς dobsonian 8 μιας και είναι οικονομικό σε σχέση με τα άλλα ισημερινά . Αλλά αυτό δεν πάει να πει πως δεν μου αρέσουν τα ισημερινά.Αντιθέτως αν είχα περισσότερα χρήματα θα έπαιρνα ένα ισημερινό τηλεσκόπιο με eq3+ βάση μιας και τα λίγα φθηνά που πουλιούνται στην Ελλάδα συνοδεύονται επί το πλείστων με μία αδύναμη στήριξη eq2 με τα οποία δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή παρατήρηση αφού πάσχει από κραδασμούς.Επίσης ο λόγος που δεν θέλω goto είναι ότι όταν άρχιζα να ψάχνω για τηλεσκόπιο είχα παρασυρθεί από τα goto των 400 ευρών αλλά σκέφτηκα πως λογικά για ένα αξιόπιστο goto (μαζί με ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο με σταθερή βάση) θέλεις αρκετά χρήματα και για αυτό σταμάτησα να το σκέφτομαι.Τέλος μέχρι την άνοιξη που υπολογίζω να το αγοράσω έχω αρκετό χρόνο να μάθω τον ουρανό με τα κυάλια αλλά και τα προγράμματα-βιβλία-χάρτες που έχω

 

Υ.Γ.:ναι αστροφωτογραφία ήθελα να πω ](*,) :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ για τις σύντομες απαντήσεις.Έχω σχηματίσει μια άποψη σχετικά με το τι τηλεσκόπιο θα πάρω .Από τα βιβλία που έχω διαβάσει έχω καταλάβει πως όσο μεγαλύτερη η διάμετρος τόσο καλύτερο και για αυτό γέρνω προς dobsonian 8 μιας και είναι οικονομικό σε σχέση με τα άλλα ισημερινά . Αλλά αυτό δεν πάει να πει πως δεν μου αρέσουν τα ισημερινά.Αντιθέτως αν είχα περισσότερα χρήματα θα έπαιρνα ένα ισημερινό τηλεσκόπιο με eq3+ βάση μιας και τα λίγα φθηνά που πουλιούνται στην Ελλάδα συνοδεύονται επί το πλείστων με μία αδύναμη στήριξη eq2 με τα οποία δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή παρατήρηση αφού πάσχει από κραδασμούς.Επίσης ο λόγος που δεν θέλω goto είναι ότι όταν άρχιζα να ψάχνω για τηλεσκόπιο είχα παρασυρθεί από τα goto των 400 ευρών αλλά σκέφτηκα πως λογικά για ένα αξιόπιστο goto (μαζί με ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο με σταθερή βάση) θέλεις αρκετά χρήματα και για αυτό σταμάτησα να το σκέφτομαι.Τέλος μέχρι την άνοιξη που υπολογίζω να το αγοράσω έχω αρκετό χρόνο να μάθω τον ουρανό με τα κυάλια αλλά και τα προγράμματα-βιβλία-χάρτες που έχω

 

Υ.Γ.:ναι αστροφωτογραφία ήθελα να πω ](*,) :wink:

 

Νομίζω καλά τα λες, με 400 Ευρώ παίρνεις ένα Celestron SLT σε Goto, που είναι ακριβώς αυτό που λέω πως είναι ψιλομάπα - το goto σε ισημερινή είναι πολύ καλύτερο αλλά και ακριβότερο! Προφανώς για κάποιον που θέλει κυρίως πλανήτες ή γενικά παρατήρηση στην πόλη (που το goto είναι ακόμα πιο σημαντικό) και κάποια φορητότητα, ένα SLT με Maksutov σωλήνα είναι από τις καλές λύσεις, αλλά όπως πάντα κανένα τηλεσκόπιο δεν κάνει για όλα! Εκτός από το Hubble ίσως.

Επίσης το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αξιοποιήσεις τα κυάλια σου. Με ένα καλό ζευγάρι κυάλια σε σχετικά σκοτεινό ουρανό η θέαση πολλών "μεγάλων" αντικειμένων είναι σαφώς πιο ικανοποιητική από τηλεσκόπιο.

Και δοκίμασε το dobsonian πριν πάρεις, μπορεί να σου φαίνεται η μόνη λύση στο κόστος αυτό, αλλά υπάρχουν και καλές ευκαιρείες στις αγγελίες!

 

Υ.Γ. Εδώ πέρα πολλοί "κοροϊδεύουν" την EQ2. Όντως δεν έχει σχέση με την EQ3, αλλά ούτε με την αναιμική EQ1 ούτε με κάτι σκουπίδια alt-az, οπότε έχω την απορία αν την έχουν όντως δοκιμάσει στην πράξη (την skywatcher τουλάχιστον, όχι "αντίστοιχες") και με τί σωλήνα; Την έχει ένας φίλος με το Skywatcher 130P και την έχω χρησιμοποιήσει, και ήταν μπορώ να πω μια χαρά, περισσότερους κραδασμούς είχε η SLT πλάκα-πλάκα! Οπότε έως (κοντό) νευτώνιο 5" και πάλι προσωπικά την προτιμώ από Dobsonian ως άνεση παρατήρησης με τα slow motion controls. Είναι βέβαια λύση ανάγκης, η EQ3 είναι άλλη κατασκευή και παίρνει πολική διόπτρα κλπ, αλλά για πέταμα δεν τη λέω.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επομένως είμαι προς dobson μεριά αλλά θα πάω να τα δω πως είναι αν με βολεύουν.Επίσης με ένα προσοφθάλμιο με μεγάλο φαινόμενο πεδίο διευκολύνει την κατάσταση με τους πλανήτες στα dobson;

Επιπλέον, θα μου συνιστούσατε για ένα 8 ιντσών τηλεσκόπιο UCH-s,UCH/LPR (νεφελωμάτων και μείωσης φωτορύπανσης) , O-III ή το BandMate OIII;;

Πιστεύω πως τα δύο τελευταία θα αποκόπτουν πολύ φως με αποτέλεσμα να σκοτεινιάζει η εικόνα μου.Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Εξάλλου το εξοχικό μου (Θεολόγος Φθιώτιδας) αν και φύση έχει έναν μικρό βαθμό Φωτορύπανσης από το σπίτι μου (μπορεί να διορθωθεί αυτό) και από τον δρόμο και δεν ξέρω αμα θα μπορώ να το μετακινώ πιο μακριά.Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στον barlow της televue http://www.planitario.gr/barlow-2x.html με αυτόν εδώ;http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=175

Τέλος,επειδή θα είναι μόνιμα εκεί πάνω το τηλεσκόπιο καμιά ιδέα για να μην χαλάσουν τα οπτικά από την δρόσο/υγρασία;

Υ.Γ.:Για να κλείσω το θέμα μπορείτε να μου επισημάνετε μερικά άλλα τηλεσκόπια αξιόλογα μέχρι περίπου 450 ευρώ από Ελλάδα και από εξωτερικό;η χρήση που θα κάνω θα είναι κυρίως για deepsky objects και λίγο για πλανήτες (τις μέρες με πανσέληνο)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επομένως είμαι προς dobson μεριά αλλά θα πάω να τα δω πως είναι αν με βολεύουν.Επίσης με ένα προσοφθάλμιο με μεγάλο φαινόμενο πεδίο διευκολύνει την κατάσταση με τους πλανήτες στα dobson;

 

Το μεγάλο πεδίο πάντα βοηθάει αλλά οι προσοφθάλμιοι με μεγάλο πεδίο και καλή απόδοση κοστίζουν κάτι παραπάνω. Οι πιο φτηνοί ίσως χάνουν σε απόδοση πλανητών όπου θεωρητικά έχουν πλεονέκτημα τα απλά σχέδια προσοφθαλμίων (π.χ. ορθοσκοπικοί). Στην πράξη, όμως, έχω δει πως τα κορυφαία σχέδια (π.χ. nagler) είναι καλά και σε πλανήτες.

 

Επιπλέον, θα μου συνιστούσατε για ένα 8 ιντσών τηλεσκόπιο UCH-s,UCH/LPR (νεφελωμάτων και μείωσης φωτορύπανσης) , O-III ή το BandMate OIII;;

 

Το καλύτερο φίλτρο (αν έχεις ένα) είναι ένα narrowband UHC (π.χ. Lumicon UHC, Orion ultrablock).

 

.Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στον barlow της televue http://www.planitario.gr/barlow-2x.html με αυτόν εδώ;http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=175

 

Η άποψή μου είναι πως ΑΝ πάρεις barlow, να πάρεις έναν καλό όπως τον Televue αλλιώς να περιμένεις. Κατά τη δική μου γνώμη, στην πράξη οι πιο πολλοί δε χρησιμοποιούν τους barlow όσο συχνά περιμένει κανείς από αυτό τον φακό που "διπλασιάζει τις διαθέσιμες μεγεθύνσεις".

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα δεν τρελλαθηκα ποτε με Barlow, παρ'ολο που εχω δεν τους χρησιμοποισα ποτε γιατι θεωρω οτι δινουν μια τεχνητη μεγεθυνση που δεν χρειαζετε...
Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :) μήπως μπορείτε να μου προτείνετε μερικά καλά τηλεσκόπια γύρω στα 450 ευρώ από Ελλάδα αλλά και από εξωτερικό;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ξεκινησα με Νευτωνειο, ειναι πιο φθηνα ναι μεν μεγαλοσωμα αλλα βλεπεις πολλα πραγματα και μαθαινεις αρκετα με το πως δουλευουν τα τηλεσκοπια...Ξεκινησα με το να παρατηρω πλανητες και συγκεκριμενα την Σεληνη και αργοτερα τον Δια..κλπ κλπ

 

Εξ'ακολουθω να ασχολουμαι με Νευτωνειο σαν αυτο εδω http://www.planitario.gr/150-750-neutwneios-optikos-swlhnas-dsf.html

 

Μην ξεχνας ομως οτι χωρις μια ρομποτικη στηριξη δεν θα μπορεσεις να κανεις κατι περαν της οπτικης παρακολουθησης...

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ έχω καταλήξει στο dobsonian 8 αφού είναι ο καλύτερος συνδυασμός ήπιου κόστους και απόδοσης.Απλώς λέω γενικά άλλα τηλεσκόπια που αξίζουν την προσοχή μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης