Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα....πιος barlow θα ηταν καλυτερος απο αυτους τους 2 για πλανητικη? Tele vue 2x powermate kai tele vue 5x powermate? Βρισκονται στην ιδια τιμη...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

α)Ο barlow δεν πάει μόνος οπότε πρέπει να αναφέρεις και με ποιο φακό σκοπεύεις να τον πλαισιώσεις.

β)Ο 5χ άποψη μου είναι για αστροφωτογράφηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλάμε για τηλεσκόπιο f/5? στα 5mm είσαι καλά άντε 4,7mm χωρίς barlow πάντα. Με barlow το exit pupil κατεβαίνει αντίστοιχα. Θα σε δυσκολεύει στην παρατήρηση. Πάρε έναν 5mm ή 4,7mm που θα είναι ο πλανητικός σου και όταν πάρεις κάποιον στα 14mm-18mm ο barlow 2χ θα έρχεται και θα συμπληρώνει στα 7mm-9mm. Επίσης υπάρχει και ο nagler zoom σε 2 εκδόσεις 2-4mm και 3-6mm αν θυμάμαι καλά και ο 2-4mm νομίζω δεν συνεχίζει η παραγωγή του οπότε μόνο απο δεύτερο χέρι. Αυτά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.. να σε ρωτισω κατι αν γνωριζεις....ο tele vue nagler 1.25" 5mm ειναι καλος ποιοτικα φακος?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει χιλιοειπωθεί και σε διάφορα άλλα ξενόγλωσσα site η κουβέντα για τους nagler. Σαν brand δεν θα σε απογοητεύσει αλλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα. Λογικό. Σαν ποιότητα θεωρείται απο τους καλύτερους. Για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες λάθους είναι προτιμότερο να παρείς κάποιον καλό και μεταχειρισμένο φακό. Αν δεν σου κάνει τον πουλάς σχετικά άμεσα (αφού θα μιλάμε για καλό φακό) και στην ίδια τιμή. Έτσι θα έχεις αποκτήσει και μέτρο σύγκρισης. Τώρα για 5mm που κοιτάζεις εσύ εγώ θα πρότεινα τον ES 4,7 82o (που ήδη έχεις αναφέρει).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρα εσεις μου προτεινετε τον ES 4.7mm....να τον παρω μεταχειρισμενο?και αν ναι που μπορω να βρω μεταχειρισμενους προσοφθαλμιους?ευχαριστω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα αν μπορείς να πάρεις τα πάντα από δεύτερο χέρι. Ρωτάς που μπορείς να βρείς..εδώ είναι και η μεγάλη διαφορά σε σύγκριση με έναν νέο. Τον μεταχειρισμένο πρέπει να περιμένεις να εμφανιστεί σε κάποια αγγελία ή να βάλεις εσύ ο ίδιος μία. Τον καινούριο απλά τον παραγγέλνεις και σε μία εβδομάδα τον έχεις σπίτι σου. Μπορεί να περιμένεις αρκετό καιρό. Εγώ τον baader zoom περίμενα 1 μήνα για να βρεθεί. Δεν αποκλείω τους υπόλοιπους φακούς απλά για την ποιότητα και το πεδίο που προσφέρει είναι vfm. Εννοείται ότι αν αντέχεις οικονομικά και θες να πιάσεις στα χέρια σου φακούς που είναι top μπορείς να πάρεις τον Televue Delos 4.5mm στα 400 ευρώ με τα μεταφορικά ή Televue Ethos 4.7mm 700 ευρώ...αλλά όπως βλέπεις θα τα ακουμπήσεις. Πρέπει να μας πεις και σε τι budget είσαι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς φίλε Νίκο τον ES μόνο στο εξωτερικό θα τον βρεις καινούργιο και λέω δυστυχώς διότι μας έχουν επιβληθεί capital controls.Μεταχειρισμένους φακούς με αγγελία.

 

Edit:Θυμήθηκα ότι και ο Νομικός έχει ES.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα λευτα που μπορω να προσφερω ειναι μεχρι 300ευρω..αν και για το εξωτερικο δεν υπαρχει προβλημα διοτι ο θειος μου εχει επειχηριση και μπορει να φερει απο εξωτερικο προιοντα και με τα capital controls οποτε αν υπαρχει καπιος καλος προσοφθαλμιος γινετε να τον παρω....μαλλον δεν θα παρω μεταχειρισμενο,θα παω για κανονικο διοτι ενας φακος μπορει να αργησει χρονικα και επειδη ειμαι λιγο μικρος σε ηλικια δεν εχω και πολυ υπομονη :D οσο σε πιον φακο θα καταληξω δεν εχω σκευτει ακομα,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τον delos 4.5 mm τον βρηκα 330 ευρω απο εξωτερικο με μεταφορικα,απλα δισταζω να τον παρω διοτι ειναι πολλα λευτα και δεν ξερω αν θα με ικανοποιηση...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τον delos 4.5 mm τον βρηκα 330 ευρω απο εξωτερικο με μεταφορικα,απλα δισταζω να τον παρω διοτι ειναι πολλα λευτα και δεν ξερω αν θα με ικανοποιηση...

 

Οι επιλογές σου:

 

1.Ψάχνεις κάποιον που έχει αστρονομικό εξοπλισμό και σε βοηθάει να κάνεις συγκρίσεις πριν την αγορά. (χάνεις λίγο χρόνο αλλά κερδίζεις σε εμπειρία. Τότε θα έχεις μια ιδέα τι διαφορά έχει ένας φακός των 30 ευρώ απο έναν στα 330.)

 

2.Αγοράζεις κάτι πιο φτηνό και σιγά σιγά αναβαθμίζεις. (Κανένας δεν έχει όλα όσα επιθυμεί. Θα κάνεις μια υποχώρηση εδώ και ενδεχομένως σε κάθε νεά αγορά-αναβάθμιση θα χάνεις και λίγα ευρώ)

 

3.Τον αγοράζεις καινούριο και σου αρέσει. (bingo!!!)

 

4.Τον αγοράζεις καινούριο δεν σου αρέσει, ξενερώνεις, πρέπει να τον πουλήσεις σαν ελαφρώς μεταχειρισμένο. (Γλυτώνεις χρόνο, κερδίζεις εμπειρία - χάνεις φράγκα. Αυτό το χάνεις φράγκα κάνει τη διαφορά παντού. Και δεν είναι μόνο ότι θα πρέπει να τον πουλήσεις σε μικρότερη τιμή από την τιμή αγοράς του αλλά θα πρέπει να τον ξεφορτωθείς γρήγορα για να πάρεις κάτι άλλο)

 

5.Τον αγοράζεις μεταχειρισμένο, σου αρέσει, γλύτωσες και κάποια φράγκα. (θέλει χρόνο μερικές φορές αλλά... είσαι μάγκας)

 

6.Τον αγοράζεις μεταχειρισμένο, δεν σου αρέσει, τον πουλάς στην ίδια τιμή και πας για άλλα. (cool. Απλά έχεις ξοδέψει λίγο απο τον χρόνο σου, έχεις κερδίσει σε εμπειρία και το πορτοφόλι δεν τρέμει)

 

ψηφίζω κατά σειρά 1-5 ή 1-2 ή 6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα παω σιγουρα για το 3...τωρα σε πιον φακο θα καταληξω αναμεσα στον delos 4.5 η ES 4.7 η tele vue nagler 5mm δεν εχω αποφασησει ακομα αλλα τον θελω για πλανητικο ρολο περισσοτερο αυτον που θα καταληξω...ευχαριστω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου δίνω και μία άλλη επιλογή.

Μπορείς να πάρεις έναν ερευνητικό στο εύρος 8-12mm και έναν powermate 2x. Έτσι θα έχεις έναν 10mm και μόλις βρίσκεις τον επιθυμητό στόχο θα ανεβαίνεις σε μεγένθυση με την χρήση του powermate και η ποιότητα θα παραμένει η ίδια.

Η απορία σου δεν λύνεται τόσο εύκολα. Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που παίζουν ρόλο. Είναι συνδιασμός ποιότητας οπτικών, καιρικών φαινομένων, τοποθεσίας, των ματιών σου. Αν περιμένεις κάποιον να μπεί και να πεί <πάρε τον "χ" φακό είναι ο καλύτερος απο όλους, στο λέω εγώ εγγύηση κλπ.> αυτό δεν πρόκειται να γίνει ούτε σε ξενόγλωσσα site αστρονομίας που αυτη τη στιγμή μπορεί και να έχει 1000 άτομα online...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο τηλεσκοπιο μου αν παρω προσοφθαλμιο κατω απο 4mm θα θολωνει ο φακος απτο πολυ ζοομ διοτι δεν αντεχει το τηλεσκοπιο η δεν θα υπαρχει προβλημα?ευχαριστω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην πετάς τα χρήματα σου σε ακριβά προσοφθάλμια που δεν ειναι και τα καλύτερα κατα ανάγκη. βρες κάποιο μεταχειρισμένο απο εδω μέσα( κάποια αγγελία εχει ενα William Optics SPL 3mm) αν θες μεγένθυση δεν ξερω και τι Τηλεσκοπιο εχεις..η απο κάποιο καταστημα του εξωτερικού που ειναι πολύ ποιο φθηνά. της μεγάλες μεγενθύσεις ειναι δύσκολο να της χρησιμοποιήσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην πετάξεις τα χρήματά σου, υπολόγισε το πολύ 250Χ για το τηλεσκόπιό σου. Δεν πρόκειται να πετύχεις παραπάνω λεπτομέρεια με μεγεθύνσεις πάνω από 250Χ, ενώ τις περισσότερες φορές το seeing δεν θα επιτρέπει κάτι περισσότερο. Συνήθως όμως ξεκινάει κανείς να χτίζει τη συλλογή του από χαμηλές και μεσαίες μεγεθύνσεις που είναι πιο χρήσιμες.

Καλή συνέχεια στις επιλογές σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην πετάξεις τα χρήματά σου, υπολόγισε το πολύ 250Χ για το τηλεσκόπιό σου. Δεν πρόκειται να πετύχεις παραπάνω λεπτομέρεια με μεγεθύνσεις πάνω από 250Χ, ενώ τις περισσότερες φορές το seeing δεν θα επιτρέπει κάτι περισσότερο. Συνήθως όμως ξεκινάει κανείς να χτίζει τη συλλογή του από χαμηλές και μεσαίες μεγεθύνσεις που είναι πιο χρήσιμες.

Καλή συνέχεια στις επιλογές σου.

 

Έτσι είναι όπως τα λέει ο Ηλίας και θα πρόσθετα ότι το seeing τις περισσότερες φορές δεν θα επιτρέπει ούτε τα 250Χ .

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης