Jump to content

Πρόβλημα με goto tracking


Magicstar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

 

Εχω το αλταζ SLT 127 goto.

 

Εδω και καιρο αντιμετωπιζω το εξης θεμα. Αφου κανω την ευθυγραμηση, του ζηταω να μου βρει εναν στοχο. Πχ τον albireo. Οπως ολα τα goto, μου τον βγαζει μεσα στο πεδιο, αλλα οχι στο κεντρο.

 

Αποφασιζω λοιπον να τον φερω στο κεντρο για καλυτερη παρατηρηση. Θετω την ταχυτητα στο 5-6. Παταω το βελακι να ερθει στο κεντρο, και οταν το αφησω, ο στοχος αντι να μεινει εκει, συνεχιζει να μετακινειται εως οτου πατησω το αντιστροφο βελακι. Σαν να τον "κοντραρω".

 

Ξερετε που μπορει να οφειλεται αυτο;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

 

Ευχαριστω για την απάντηση. Εγω δεν πειραζω τιποτα. Μου το κανω πχ μονο με το κατω και δεξια, ενω με το πανω και αριστερα οχι.

 

Sidereal tracking νομζω ειναι στο αυτοματο.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω δουλέψει με το συγκεκριμένο σύστημα αλλά εγώ θα κοίταζα τα μοτέρ αν ειναι οκ μετά θα κοίταζα το firmware στο τηλεχειριστήριο. Θα δοκίμαζα και με μικρότερες ταχύτητες να δω αν το κάνει...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε συνεχίζει να κινείται επ' άπειρον έτσι, σταματάει μετά από λίγο; Γιατί η περιγραφή σου μου μοιάζει με το backlash (τζόγος) που έχει το σύστημα και είναι απόλυτα φυσιολογικό (αν και ενοχλητικό). Μάλιστα, για να αφαιρέσουμε το λάθος από τον τζόγο, όταν κάνουμε την ευθυγράμμιση φροντίζουμε να πλησιάσουμε το κάθε αστέρι ευθυγράμμισης σιγά σιγά πατώντας μόνο δύο κουμπιά (π.χ. δεξιά και κάτω). Αν μας "ξεφύγει" ένα αστέρι από το κέντρο πατώντας ένα από αυτά τα δύο κουμπιά περισσότερο απ' ότι έπρεπε, φροντίζουμε με τα "αντίθετα" κουμπιά να απομακρυνθούμε αρκετά από το κέντρο ώστε να ξαναπλησιάσουμε με τα δεξιά/κάτω κουμπιά. Αν δεν έγινε κατανοητό, αν στην ευθυγράμμιση σου κεντράρει αυτόματα ένα αστέρι, δεν πατάς ΟΚ, αλλά το μετακινείς εκτός κέντρου πατώντας αριστερά+πάνω ώστε να το κεντράρεις εσύ με τη χρήση των δεξιά+κάτω για να έχεις το τζόγο στη μία πλευρά πάντα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια,

 

Εχω το αλταζ SLT 127 goto.

 

Εδω και καιρο αντιμετωπιζω το εξης θεμα. Αφου κανω την ευθυγραμηση, του ζηταω να μου βρει εναν στοχο. Πχ τον albireo. Οπως ολα τα goto, μου τον βγαζει μεσα στο πεδιο, αλλα οχι στο κεντρο.

 

Αποφασιζω λοιπον να τον φερω στο κεντρο για καλυτερη παρατηρηση. Θετω την ταχυτητα στο 5-6. Παταω το βελακι να ερθει στο κεντρο, και οταν το αφησω, ο στοχος αντι να μεινει εκει, συνεχιζει να μετακινειται εως οτου πατησω το αντιστροφο βελακι. Σαν να τον "κοντραρω".

 

Ξερετε που μπορει να οφειλεται αυτο;

 

Ο στοχος μετα σταματαει ή συνεχιζει να φευγει απο το πεδιο ?

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις! Θα δοκιμασω αυριο με μια κολωνα αν συνεχιζει επ απειρο η οχι. Εχει μια ρυθμιση anti backlash, αλλα δεν ξερω τι αριθμους πρεπει να βαλω.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και παλι :)

 

Ακολουθωντας τις συμβουλες σας, κατεληξα οτι αν κεντραρεις με πανω-δεξια, και μετα κανεις align με κατω-δεξια ο στοχος παραμενει ακινητος. Αν για καποιο λογο θες να τον μετακινησεις, θα πρεπει να ολοκληρωσεις τις κινησεις σου με κατω-δεξια. Αν πατησεις πανω ή αριστερα ο στοχος μετακινητε επ απειρον. Δεν σταματαει. Αυτο ειναι που με προβληματιζει κιολας.

 

Εχω ακομα μια απορια. Αγόρασα τον zoom της baader (ειναι καταπληκτικος δεν το συζητω). Κουμπωσα πανω την μηχανη μου με τον ειδικο ανταπτορα και δοκιμασα να κανω καποιες ληψεις. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι προφανως λογω βαρους οι στοχοι δεν παρεμεναν σταθεροι. Πηγαιναν ή ολο προς τα πανω ή ολο προς τα κατω. Πως μπορω να το "ζυγισω" με τον εξοπλισμο πανω οστε να μην εχω προβλημα;

 

Να θυμισω ειναι το SLT 127 Mak αλταζιμουθιανο.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης