Jump to content

Που αγοράζω ρουλεμάν και άλλα είδη για ιδιοκατασκευές


astrofriend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α. Μπορεί κανείς να μου πεί συγκεκριμένο μαγαζί (και όχι γενικά στην Σπύρου Πάτση όπου θα πάω βόλτα κάποια στιγμή) όπου μπορώ να αγοράσω γενικής χρήσης ρουλεμάν για ιδιοκατασκευές ;

 

β. Που μπορώ να βρώ στην Ελληνική αγορά ρουλεμαν τύπου lazy sousan για κατασκευή βάσης DOBSONIAN. Αν όχι στην ελληνική έστω στην ξένη αλλά όχι σαν αυτά που βρήκα με κόστος αποστολής τριπλάσιο της τιμής του ρουλεμάν.

 

γ. Θέλω να φτιάξω έναν μηχανισμό μικρομετρικής κίνησης και χρειάζομαι κάτι στρόγγυλο διαμέτρου περίπου από 3 έως 5 cm το οποίο να σφίγγει πάνω στην ντίζα η οποία είναι κατά περίπτωση από 5 έως 8mm. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ κάτι τέτοιο (και να κοστίζει βέβαια μερικά ευρώ και όχι δεκάδες ευρώ όπως κάποια που πουλάνε σε ειδικά αστρονομικά site του εξωτερικού) ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Χρήστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

β. Που μπορώ να βρώ στην Ελληνική αγορά ρουλεμαν τύπου lazy sousan για κατασκευή βάσης DOBSONIAN. Αν όχι στην ελληνική έστω στην ξένη αλλά όχι σαν αυτά που βρήκα με κόστος αποστολής τριπλάσιο της τιμής του ρουλεμάν.

Εχει ο Κατσαρας στην λεωφ. Αθηνών δίπλα στο Ναυτικό και πίσω απο το Carrefour. Σε είδη επιπλοποιίας(χρησιμοποιούνται σε περιστρεφόμενες βάσεις).

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ τον stellar26 για το ψάξιμο που μου γλύτωσε

 

Αναφέρω μήπως το χρειαστεί και κάποιος άλλος ότι βρήκα lazy susan στον ΚΑΤΣΑΡΑ και μάλιστα το πήρα από το υποκατάστημα Αριστοτέλους 73 πίσω από την πλατεία Βικτωρίας, δεν χρειάστηκε να πάω μέχρι την Λεωφ. Αθηνών.

 

Δεν βρήκα βέβαια το μεγάλο που θα προτιμούσα με διάμετρο 30cm αλλά μόνο το μικρό με διάμετρο κύλισης σφαιριδίων περίπου 12cm (10,76 ευρώ). Το έβαλα πάντως στην βάση και λειτουργεί τέλεια για το SKYWATCHER 200/1000 (λογικό αφού η προδιαγραφή του είναι για πολλαπλάσια κιλά).

 

Θα ενημερώσω από εδώ και όταν βρώ απλά ρουλεμάν.

 

Χρήστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεσογείων 442 είναι κατάστημα SKF Σ. Παναγόπουλος (λίγο μετά την ΕΡΤ προς Παλλήνη). Εκεί θα βρεις ότι ρουλεμάν μπορεί να χρειαστείς, και να μην το έχουν θα σου το φέρουν. Εγώ λόγο δουλειάς συνεργάζομαι μαζί τους και είναι πολύ καλοί και σαν επαγγελματίες αλλά και σαν άνθρωποι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης