Jump to content

Προσοφθάλμιοι & άλλα για C9.25


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα αργότερα...
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν ειναι φυσιολογικό το οτι πρέπει να κολλήσω το μάτι μου στο προσοφθάλμιο για να καταφέρω να δω όλο το πεδίο. Η απορία μου δημιουργήθηκε γιατι θυμάμαι στην περσινη ΠΕΕΑ ειχα κοιτάξει απο ενα 2" προσοφθάλμιο σε ενα απο τα τηλεσκόπια του συλλόγου όπου είχα μια μικρή απόσταση και ωστόσο έβλεπα καθαρά. Αυτή η διαφορά οφείλεται στην ποιότητα του προσοφθάλμιου, στα μάτια μου ή σε κάτι αλλο που αγνοω; Το προσοφθάλμιο που χρησιμοποιώ είναι ενα W.O 25MM SWAN αν και νομίζω το ίδιο συμβαίνει και με τον baader zoom.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οφείλεται σε διάφορους παράγοντες.

1. Το eye relief. Κανονικά όσο μεγαλύτερο τόσο ευκολότερο να δεις όλο το πεδίο. Το περίεργο είναι πως ο SWAN δηλώνει μεγάλο eye relief, 25mm.

2. Τη διάμετρο του προσοφθαλμίου στοιχείου. Άλλο να κοιτάζεις από φινιστρίνι και άλλο από κλειδαρότρυπα (σχετίζεται με το 1 και σε ορισμένες σχεδιάσεις με την εστιακή του φακού).

3. Το μέγεθος του πεδίου. Όσο μεγαλύτερο τόσο δυσκολότερο να το δεις. Γενικά όταν είναι πάνω από 60 μοίρες πρέπει να γυρνάς τον βολβό του οφθαλμού γύρω γύρω για να το δεις όλο. Τις 72-89 μοίρες μπορείς να τις δεις όλες αν έχει ο φακός μεγάλο eye relief και δέχεσαι πως την περιφέρεια τη βλέπεις με την περιφερική σου όραση και χαμηλή ευκρίνεια, όπως είναι και το φυσικό για τα μάτια των θηλαστικών της ξηράς.

4. Ιδιοτροπίες του φακού, όπως φαινόμενα black out & kidney beaning.

5. Τις συνήθειές σου.

 

Και ο Hyperion Zoom έχει άφθονο eye relief, το οποίο όμως ελαττώνεται στις μικρότερες εστιακές όπου αυξάνει και το πεδίο.

 

Ο 2" φακός που είχες δει, μήπως ήταν Nagler T4;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kkokkolis μπορεί να ήταν ο nagler αλλά τότε δεν εδινα ιδιαίτερη προσοχή. Θυμάμαι πάντως πως είχα απόσταση από το προσοφθάλμιο και όμως έβλεπα ξεκάθαρα το διπλό Αλμπιρέο. Ευχαριστώ πάντως, μαθαίνουμε πολλά από τις απαντήσεις σας. Νομίζω πως το πρόβλημα που έχω περιγράφηκε απο σας ως black out. Αυτό ακριβώς είναι. Όταν το ματι δεν ειναι στην σωστη θέση τότε μαλλον συμβαινει αυτό το φαινόμενο απλά δεν ήξερα πως να το περιγραψω. =D>

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γι' αυτό το φαινόμενο οι κατασκευαστές εξοπλίζουν τους φακούς με παρεκτάματα που πρέπει να ρυθμίσεις στο μάτι σου. Μερικά είναι αρκετά πολύπλοκα όπως εκείνα της Televue, είτε των Nagler T4 & Radian, είτε των Delos και των νέων Delite.

 

EDE_11.0_DeLite_11mm_V1_downPosition.jpg

 

EDE_11.0_DeLite_11mm_V2_upPosition.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους. Μπορεί καποιος φίλος που εχει το C9.25 να μου πει το μήκος της βιδας που μπαίνει στον εστιαστή γιατί εγω την καταχώρισα στα απωλεσθεντα; :lol: :P

 

ευχαριστω!

5-Focuser-Removal-Step-2.jpg.d6ab6aa2bf537d03f2374e5e506eaee4.jpg

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μια απλή ασφάλεια: βάλε όποια βίδα μικρού μήκους ταιριάζει στα σπειρώματα. Όταν εγκατέστησα έναν feathertouch microfocuser στο δικό μου C11 διαπίστωσα με έκπληξη ότι στο δικό μου εστιαστή δεν υπήρχε καν αυτή η βίδα..

Θεωρητικά αν τερματίσεις τον εστιαστή αυτή η βίδα μπλοκάρει την κίνηση και δεν επιτρέπει στο πρωτεύον να μετακινηθεί επικίνδυνα. Στην πράξη όμως ο εσταστής τερματίζει αρκετά πριν τελειώσουν οι βόλτες της ντίζας στην οποία βιδώνει αυτή η ασφάλεια.

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία σε ευχαριστώ πολύ! Έχω πέντε έξι κουτιά με βίδες και τις δοκίμασα μια μια! #-o Δυστυχώς καμία δεν έκανε. Το βήμα του σπειρώματος είναι αρκετά παράξενο! Εχω σκεφτεί και γω να πάω σε feathertouch microfocuser, με την πρωτη ευκαιρια θα αναζητησω μεταχειρισμένο γιατί ειναι ακριβό το ατιμο. Υποθέτω οτι και χωρίς βίδα ο microfocuser εγκαθίσταται και δουλευει κανονικά ε;

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θυμαμαι καλά σου ζητάει να την βγάλει τελείως και να την αφήσεις στην άκρη, οπότε δεν θα σου λείψει :)

Ευχομαι να βρεθεί κατι μεταχειρισμένο - εναι καλή αναβάθμιση.

Πρόσεχε μονάχα για ποιον τύπο τηλεσκοπίου προορίζεται: υπαρχει ενα μοντέλο μικροεστιαστη για τα παλιά αμερικανικα και αλλο για τα πιο καινούργια κινέζικα SCT.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω υπόψην Ηλία αν και ήξερα οτι η διαφορά είναι στην πλάτη, η flat παλιά εκδοση και η τριγωνική. Μαλλον το ίδιο με αυτό που λές θα είναι.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο,

 

Αν θυμάμαι καλά το σπείρωμα είναι αμερικάνικο, δηλ μετριέται σε ίντσες και όχι σε χιλιοστα όπως τα "Μ" σπειρώματα.

Αν δεν βιάζεσαι πολύ θα το δώ το Σάββατο και θα σου πώ

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη πολλά ευχαριστώ! Αν σου δοθει η ευκαιρια να την δεις θα ήθελα να μάθω γιατί μιλούσα με το Jim απο scopestaff και μου ειπε οτι σίγουρα έχει ή μπορεί να μου φτιάξει μια αρκεί να ξέρει το μήκος και να μου την στείλει μαζί με κάποια αλλα μικροπράγματα που του έχω παραγγείλει. Καλό είναι να την έχω αν θελήσω ποτέ να δωσω το τηλεσκόπιο.

 

 

Υ.Γ : Ασχετο-σχετικό...Ξέρω οτι υπάρχουν εντάσεις και πως τα πράγματα κάποτε ήταν καλύτερα μα δεν έχει υπάρξει ούτε μια φορά (στον ενα χρονο περίπου που παρακολουθω) να έχω απευθηνθεί στο astrovox και να μην με βοήθησαν. Αυτό λέει πολλά ιδιαίτερα οταν δεν γνωριζω κανέναν προσωπικά αν και ελπίζω να σας γνωρίσω.

 

Σας ευχαριστώ φίλοι μου :cheesy:

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο,

 

Αν θυμάμαι καλά το σπείρωμα είναι αμερικάνικο, δηλ μετριέται σε ίντσες και όχι σε χιλιοστα όπως τα "Μ" σπειρώματα.

Αν δεν βιάζεσαι πολύ θα το δώ το Σάββατο και θα σου πώ

 

Δημήτρης

 

Και συμπληρώνω, είναι σε ίντσες αλλά διαφέρουν στον αριθμό των δοντιών ανά ίντσα, έχουν περισσότερα δόντια,

και τα ονομάζουμε σπειρώματα NF. :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης