Jump to content

Παρατηρηση ΔΙα στα 1200Χ με 10'' νευτωνιο!!! Είναι δυνατον?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν δεν συνηθιζω να γραφω παρατηρησεις με το τηλεσκοπιο θα κανω μια εξαιρεση σημερα με αφορμη καποιες κουβεντες που ειχαμε ανοιξει για την παρατηρηση του Δια

 

Λοιπον ο εξοπλiσμος μου 10'' νευτωνιο ! μπαρλοου 2χ ενα powermate 5χ και το Baader Zoom 8-24

 

ατμοσφαιρικες συνθηκες μετριες αρκετο αερα , και seeing μετριο εννοειται και φωτεινος ουρανος απο το φεγγαρι ,αφου μετα απο ενα μηνα σχεδον ανοιξε ο ουρανος αν και εχει φεγγαρι γεματο ειπα να παρατηρησω τονΔια βαζω τον ζοουμ πανω πολυ καλα φαινοταν στα 150Χ και με ιδανικο σχηματισμο οι δορυφοροι του(ηταν πολυ εντυπωσιακοι )

 

ο Διας ππολυ ψηλα στον ουρανο ισως σε μεγιστο υψος

 

αποφασιζω να δοκιμασω με τον 2Χ παιζω απο τα 100Χ-300Χ ικανοποιητικο το αποτελεσμα και αρκετα ευχαριστο ..σκεφτομενος οτι ολο τον χειμωνα μετα τα 250Χ με κουραζε η ασταθεια απο το φτωχο seeing, επαιζε και ρολο που ο Διας ηταν πολυ χαμηλα οταν τον παρατηρουσα

σκεφτομαι ασ τεσταρω την ποιοτητα του powermate 5x με τον μπαρλοου 2Χ κουμπωνω πανω τον 5χ και παιζω απο 250Χ- 750Χη παρατηρηση του Δια ευχαριστη ειτε στα 250 είτε στα 500(θεωρητικα ορια του τηλεσκοπιου ) διχως θολωματα ουτε να χανεται χρωμα

 

στα 300Χ ηταν ιδια η ποιοτητα σχεδον , ειτε με τον barlow 2x είτε με τον powermate 5x και το αναλογο ζουμ

 

 

αφου φτανω στα ορια 500Χ λεω ασ παω και παραπανω στα 600 με ενα κλικ ..ΚΑΜΙΑ διαφορα στην ποοιοτητα της εικονας ..και σκεφτομαι μολις περασα το οριο της οφελιμης Μεγενθυνσης ..συνεχιζω στα 750Χ τα ιδια ετσι ειτε παρατηρουσα στα 500 ειτε στα 750 το θεαμα ηταν ευχαριστο με τις ζωνες του Δια να φαινονται ωραια

 

εκει ψηλα στα 750Χ !!! τα προβληματα μου ηταν ο αερας πλεον που κουνουσε το τηλεσκοπιο και ή οι μικρες ταλαντωσεις ..η παρατηρηση ηταν ευχαριστη απο θεμα εικόνας οταν σταθεροποιουσε κατα διαστηματα

 

Αφου εφτασα εκει πανω σκεφτομαι ποσο πρεπει να ανεβω για να χαλασει η ποιοτητα της εικονας ειτε να χαθει το χρωμα ειτε να θολωσει

Αποφασιζω να βαλω Barlow /Powermate/Zoom (με αυτην την σειρα δεν μπαινουν με διαφορετικη διαταξη ) και φτανω στο αστρονομικο νουμερο την 12000mm εστιακου μηκους τηλεσκοπιου f48

 

Βαζω τον Zoom στα 24mm και 500Χ και παρατηρω εμφανως σκοτεινο το πεδιο και λιγοτερο κοντραστ αλλα με πολυ ευχαριστη εικονα αρκετα παρατηρησιμη ξεκιναω στα 600X καλη εικονα ευχαριστη 750Χ το ιδιο 1000Χ το ιδιο 1200Χ ....................στα 1500Χ αρχισαν να θολωνουν οι ζωνες του ΔΙα χρωμα κανονικοτατο

 

Εμεινα εκπληκτος μεχρι τα 1200Χ ηταν ευχαριστη η παρατηρηση του Δια με τις ζωνες να διαγραφονται ομορφα το χρωμα του ωραιο ..οι δορυφοροι του εννοειται τρεμοπαιζαν σαν αστερια ...το προβλημα ηταν οι ταλαντωσεις εκει πανω και η εστιαση που ηθελε πραγματικα μικρομετρικες κινησεις εκει χρειαζομουν ενα μηχανισμο εστιασης και παρατηρησα οτι εκει πανω οτι η Βαση μου ειναι ανεπαρκεστατη με αερα

 

 

Ειναι δυνατον να φτανουμε σε τοσο μεγαλες μεγενθυνσεις ? για τον Δια ?

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις αν όντως ήταν τέτοια η μεγένθυνση. Τα barlow είναι "στο περίπου" και παίζει και αρκετό ρόλο η συνδεσμολογία τους / απόσταση κλπ. Εϊναι και zoom το προσοφθάλμιο που περιπλέκει τα πράγματα, οπότε τσέκαρέ το να δεις (θα μπορείς να σκεφτείς διάφορους τρόπους, μέρα η νύχτα).

Δεύτερον, να αποσαφηνίσουμε τι εννοούμε ότι βλέπουμε καλά σε τάδε μεγένθυνση. Δηλαδή αν παρατηρώ το Δία και ξεπεράσω την ωφέλιμη μεγένθυνση για το συνδιασμό τηλεσκοπίου/seeing, εξακολουθώ να βλέπω τις ζώνες, αλλά δε βλέπω καλύτερα από τη μικρότερη μεγένθυνση, δηλαδή όταν πάω να εστιάσω έχω την εντύπωση ότι δεν μπορώ να εστιάσω 100%. Μιλάς για κάτι τέτοιο, ή απλά ότι δε χάλαγε πολύ σε μεγάλη μεγένθυνση και ας μην ήταν το ίδιο καλή η εμπειρία με τη μικρότερη;

 

Στη Σελήνη έχω χρησιμοποιήσει πολύ μεγάλες μεγενθύνσεις, ειδικά με το C9.25 που τις σηκώνει αρκετά πιο εύκολα από το 200PDS. Την προηγούμενη εβδομάδα σε αστροσυγκέντρωση για να δείξουμε τη διαφορά του C9.25 με τα γύρω του (C8, 120ED, 200P), βάλαμε πρώτα 500x και μετά 780x και εστίαζε καλά (και επιτέλους ήταν ξεκούραστο χωρίς φίλτρο) - αν και στην εστίαση με το πρωτεύον στα 780x το HEQ5 ήταν κάπως "λίγο". Αλλά στο Δία δε γινόταν τέτοια μεγένθυνση, πάνω από 400x απλά μεγένθυνες τα χρώματα από το atmospheric refraction. Στo 16" SCT μία βραδιά ήταν καλός με 600x και μου λένε οι παλιοί ότι το μέγιστο που έχουν δει να δουλεύει στο Δία ήταν κοντά στο 1000x (και έχουν χρόνια να πετύχουν τέτοια βραδιά). Εντάξει είναι πιο χαμηλά εδώ βέβαια ο Δίας που παίζει ρόλο, σε τί altitude τον πέτυχες;

 

Αλλά κάνε το test να δεις ποιά ήταν η πραγματική σου μεγένθυνση, αν θυμάμαι καλά είχε βάλει ένας φίλος μια φωτό με barlow 2x και powermate 5x και με υπολογισμό ο συνδυασμός τους είχε βγάλει 8x, οπότε μπορεί να μην είσαι στο 1200x. Βέβαια και 800x να βγάλεις πάλι θα είναι κάτι που δεν έχω ακούσει για τέτοιο τηλεσκόπιο και μάλιστα στο Δία. Λες να πέτυχες κανένα περίεργο κενό αέρος όπως αυτό στο Day After Tomorrow και να είδες όπως βλέπει το Hubble? :)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοιτα ισως ειμαι προκατειλημενος που ολο τον χειμωνα πανω απο τα 250Χ δεν μπορουσα να τον δω θολωναν οι ζωνες

 

τωρα το δα αυτο που εγραψες ....λες να μεγενθυνα τα χρωματα? και να μου φαινοταν? μαλλον αυτο ηταν

 

 

απο την στιγμη που εβλεπα τισ ζωνες και ηταν ευχαριστο αυτο που εβλεπα για αυτο μου κανει εντυπωση περιμενα πανω απο τα 500 να ειναι κατι που θα χαλαγε πολυ η εικονα

 

 

σημερα διαγραφονταν οι δυο μεγαλες ζωνες μεχρι τα 1200,

 

λεπτομερειες απο τα 200 και πανω δεν με αφηνε να δω και παρατηρουσα οτι απλα μεγενθυνε χωρισ να χανει σε εικονα

 

 

θα προσπαθησω με φωτοσοπ να σου δειξω πως τον εβλεπα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι τον εβλεπα ευχαριστα σε οτι μεγενθυση τον εβαζα

 

θολο δεν τον εβλεπα γιατι δεν θα φαινονταν οι ζωνες

 

μετα δοκιμασα να δω τον αρκτουρο και πανω απο τα 200Χ ειχα θέμα αρα το seeing δεν ηταν καλο

 

καλα το φεγγαρι νομιζα οτι θα τυφλωθω σημερα στα 150Χ απιστευτη διαυγεια και λεπτομερεια στην επιφανεια του (αληθεια υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια το ματι? απο το φεγγαρι?) φοβηθηκα να βαλω μπαρλοοου kai powermate και να το δω

 

στα 120Χ 10mm ηταν ακριβως σε ολο το πεδιο του φακου FOV: 30.60' Apparent FOV zoom : 68 °

ακριβως οπως το δινει η σελιδα http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλα το φεγγαρι νομιζα οτι θα τυφλωθω σημερα στα 150Χ απιστευτη διαυγεια και λεπτομερεια στην επιφανεια του (αληθεια υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια το ματι? απο το φεγγαρι?) φοβηθηκα να βαλω μπαρλοοου kai powermate και να το δω

 

Ίσα-ίσα, σε μεγαλύτερη μεγένθυνση πέφτει η φωτεινότητα και είναι πιο ξεκούραστο για το μάτι. Και σηκώνει και μεγαλύτερες μεγενθύνσεις από το Δία.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

jimkopa με προβληματιζεις τωρα....εγω με το 8αρι προχτες στο τερμα που το πηγαινα τον powermate 5x με τον baader 8-24 που βγαινει στα 625 μεγεθυνση,ναι μεν ειναι τεραστιος ο διας στο προσοφθαλμιο μου αλλα δεν μπορουσα να κανω καλο focus οσο κ αν προσπαθουσα με τον μοχλο αργης εστιασης του τηλεσκοπιου μου.......βασικα οπως ξαναειπα,εφτανα οριακα μεχρι τα 16mm του baader.στα 12 δεν ηταν καθολου καλα,ποσο μαλλον στα 8.... :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k

 

Το φεγγαρι πανσεληνος η μια μερα πριν-μετα ειναι οντως πολυ φωτεινο.το κοιταγα προχτες για λιγο και μολις εβγαλα το ματι απο το προσοφθαλμιο ηταν λες και με στραβωσε αμαξι με τους προβολεις του.... μου πηρε λιγη ωρα να συνελθω. :shock: :shock: :shock: :shock:

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Δηλαδή δεν εστιάζει αρκετά καλά, αν χαμηλώσεις τη μεγένθυνση βλέπεις την ίδια λεπτομέρεια και έχεις τη αίσθηση της πιο εστιασμένης/οξύτερης εικόνας, έτσι;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καταλαβαινεις οτι εστιαζει εστιαζει πολυ καλα.....δεν μπορω να το εξηγησω ....φαινεται σαν να ειναι digital zoom και οχι οπτικο ζουμ

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σε πιστεύω μιας και η Αθήνα μου έχει δώσει τις καλύτερες πλανητικές παρατηρήσεις!!!

Για κάποιο λόγο δίνει τέλειες εικόνες σε μεγάλες μεγεθύνσεις . Από ότι μελέτησα είναι λόγο της ρύπανσης καυσαέριο κάνει στρώμα και είναι σαν φίλτρο να το πούμε!!!. Πότε δεν έχω δει καλό πλανήτη πχ από Πάρνωνα και γενικά από καλό νυχτερινό ουρανό!! :mrgreen: =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καταλαβαινεις οτι εστιαζει εστιαζει πολυ καλα.....δεν μπορω να το εξηγησω ....φαινεται σαν να ειναι digital zoom και οχι οπτικο ζουμ

 

Εφερα και το δικο μου αθηνα σημερα,να δοκιμασω μεσα στη βδομαδα οταν εχει καθαρο ουρανο μεσα απο την αθηνα να δω ποσο διαφορετικα θα βλεπω με τοση φωτορρυπανση εδω...

Θα πω εντυπωσεις...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σημερα στα 500Χ οριο(φυσιολογικα θα λεγα ) ....με τισ συνθηκες λιγο διαφορετικες σαφως πιο χαμηλα ο Διασ στις 9.00 τον εβλεπα ευχαριστα πιο πανω θολωνε

 

 

στα 500Χ σημερα οπως τον εβλεπα προχτες στα 1200Χ

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν μπορώ να ρίξω λίγο φως αλλά θα σας πω την εμπειρία μου.

 

Ακριβώς την ίδια μέρα ήμουν στο χωριό μου, κοντά στο Καρπενήσι, και επειδή είδα οτι έκανε ξαστεριά είπα να βγω με τα κιάλια μου (nikon action 12x50, δυστυχώς δεν έχω τηλεσκόπιο ακόμα) παρόλο που είχε ''φεγγαράδα''.

 

Όταν στράφηκα στον Δία, έμεινα να τον κοιτάζω για κανα 2ωρο με μερικά διαλείμματα που έμπαινα λίγο μέσα να ζεσταθώ. (είχα τρίποδο ευτυχώς για τα nikon) .

 

Στα 3 χρόνια που έχω τα κιάλια, και στις άπειρες φορές που έχω κοιτάξει τον Δια, δεν τον έχω ξαναδεί τόσο καθαρά και φωτεινά. Ξεχώριζαν πεντακάθαρα (για πρώτη μου φορά τόσο καθαρά) τα δύο του φεγγάρια, που μάλιστα ήταν και σε τέλειο σχηματισμό καθώς ήταν συνευθειακά με τον πλανήτη στη μέση.

 

Την επόμενη, στις 27/03, ξαναβγήκα αλλά είχε επανέλθει στα πιό γνωστά. Εξακολουθούσε να είναι ωραίος και να φαίνονται τα φεγγάρια (που πιά είχαν αλλάξει θέση) αλλά καμία σχέση με την προηγούμενη.

 

...μάλλον κάτι είχε η μέρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι την Τετάρτη με ένα Meade LX200 16", πάνω από 200x απλά μεγένθυνα το ωραία μπλε στεφανάκι στην πάνω μεριά του Δία, το κόκκινο στην κάτω μεριά και κάτι φωτίτσες που τρεμοπαίζανε στα πλάγια (υποτίθεται δορυφόροι)... Μετά συννέφιασε κι όλας και φύσηξε και αεράκι -2C (και αρχίσαν να ρίχνουν αλάτι στους δρόμους)... Η Βρετανική ΕΜΥ (met office) έλεγε ότι ήταν η καλύτερη βραδυά της εβδομάδας... :(

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης